Ghost

ωραία. ερώτημα εδώ το μεταλσάκς, ανήκει σε ενα δίκτυο “περιοδικών”. Αν σε κάνει ριβιού, σε κανει σε όλα ΚΑΛΗ και βάζει σε όλα το ίδιο λιγο πολύ.
http://www.blastbeatnetwork.com/
Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλό μας. Δες τα “καλύτερα” χεριρότερα ετών. το 80 % αντιγράφει αυτά που διαβάζει, εδω, στο εκαστοτε περιοδικό κτλ κτλ, άντε και 5-10 να έχουν ενα διαφορετικο γούστο, ανάλογα και με το ύφος που τους αρέσει. Ακόμα και οι κλασσικοροκάδες δεν ασχολούνται, αλλα θα σου βάλουν το def leppard πχ κι ας είναι αδιαφορο, επειδη είναι μεγάλη μπάντα.
COP UK


ΛΧ, μπάντα που πήρα το CD της όταν την είδα να παίζει με Saxon. Παίζει όλο το δισκάκι έτσι και σε 2-3 μεταλλίζει με μελωδικό παουέρ τρόπο. Είναι πιασιάρικο ? Ναι. Ασχολείτε καμια ψυχή και ας είναι στο ίδιο label με άπειρα άλλα πχ μοτορχεντ κτλ. Ισως να μην έγινε ΚΑΝ κριτική σε Ελληνικό περιοδικό, ή αν έγινε περασε κλασμεντέν.

Dynazty


Γνωστός ελληνας κιθαρίστας, μπάντας που κάνει δουλίτσα έδω μου έλεγε τι σόκ έπαθε όταν τους ακουσε και αναρωτιώταν γιατί δεν του ξέρουν και οι πέτρες.
o Molin έχει αρχισει να φαίνεται επειδή πήγε σε άλλη μπάντα με κοπέλα.(Amaranth). Ασχολούμαστε ακόμα με τους κλασσικούς Helloween και καλά κάνουμε, αλλά ναί σόρρυ κιολα που το λέω αλλά αναρωτιέμαι οταν υπάρχει αυτό γιατι ο κόσμος να κάτσει να ασχολείται με τους κλισέ Sabaton. (σε power μιλώντας πάντα).
Στην Ελλάδα, και δη στο rockin, παρουσιαζονται σαν καλοί αλλα παραφορτωμένοι και βαρετουτσικοί. Δεν συμφωνώ και ειδικά αφού τους είδα ζωντανά.
Μπορώ να κάνω το ίδιο σε σχεδόν κάθε subgenre. Πχ ακουγα Belphegor, εποχή Necrodemon terrorsatan, όχι όταν πήγαν Blast. Και τους Behemoth λχ τους έχω γραμμένους. Ειλικρινά. Είναι πετυχημένοι, αλλα δεν μου λένε ΤΠΤ.
Και μπράβο στους Ghost, γιατι το πετύχανε αυτό που κυνηγάγανε, αλλά το οτι είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ κτλ κτλ, τα ακουω ΤΕΡΜΑ βερεσέ. Αποδυκνύει οτι δεν ακούς αρκετά.
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι οτι εγω έχω τα CD μου και μου αρέσουν. Τωρα αν θα σου αρέσουν, ή όχι η αν συμφωνείς, διαφωνείς, θα κάνεις ενα σχόλιο και θα το ακούσεις ή οχι, όλα είναι πιθανα. Δεν θα μου κάνει και μεγάλη διαφορά, θα τελειώσω τη δουλειά, θα βάλω ενα δισκάκι θα πιω μια μπύρα, θα γουστάρω.
1 Like

Γενικά από χτες ( ή προχτές δε θυμάμαι ) συμφωνώ σε αρκετά με τον Primal , όχι σε όλα αλλά σημαντικό είναι η διάθεση για διάλογο με όμορφο τρόπο . Τι να το κάνεις αν διαβάζεις για ξυδάκι

και πάμε στα ειδικά,
και μόνο που ανέφερες Dynazty , ΝΑΙ δέχομαι κάθε λέξη που χρησιμοποιείς για να επιχειρηματολογήσεις . Μεγάλο κρίμα να μην είναι ήδη ένα σουπερ χοτ όνομα . Τεράστιο κρίμα. Και παρόλο που λατρεύω Helloween 1ης και 2ης περιόδου και δεν μου κακοφαίνονται οι Sabbaton σε σχέση με την πλειοψηφία του φόρουμ, θεωρώ ότι έχεις δίκιο στην ουσία

Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ πέραν της συζήτησης για το αν γίνεται τελικά να έρθουν Ελλάδα αν δεν χτυπούσες φλέβα με τους Dynazty :stuck_out_tongue: . Γιατί θα ξεκινούσαν τα ξυδάκια και τα κατουράνε το μεταλ όλο οι Γκοστ . Και εγώ , όπως έχω ξαναπει , βλέπω μεγαλύτερη εμμονή να μας πείσουν ότι πρέπει να μας αρέσουν και πως δεν μας αρέσουν γιατί είμαστε κομπλεξικοί μεταλλάδες παρά εμμονή για αυτό που αναφέρει ο Αλεχάντρο

Και εν κατακλείδι, είναι και τι σου κάνει κλικ , δεν χωρά αμφισβήτηση αυτό. Εμένα δεν μου κάνει η φωνή στους Ghost , το έχω και με άλλες μπάντες αυτό . Δλδ καμιά φορά φτάνει ένα μόνο στοιχείο να σου χαλάσει την άποψη. Συμβαίνει δεν είναι και κανά έγκλημα να το λες

Δεν έχω αλλάξει άποψη ούτε σε αυτό ούτε στον ήχο τους . Έχω αναθεωρήσει σε κάποια σημεία ως μουσική-σύνθεση . Έχουν και πάρα πολύ καλά κομμάτια ειδικά τα 70ς και μεταλ

2 Likes

Η φωνη ειναι το μεγαλυτερο ντιλ μπρεηκερ. Γενικα μιλαω ε.

1 Like

Ακριβώς αυτό. Πάρε και 4η :heartbeat: από μένα (πιστεύω να μη μας παρεξηγήσουν :stuck_out_tongue: )

Τόσο πολύ σε πείραξε το ξυδακι ; Δεν σε είχα για τόσο ευαίσθητο.

2 Likes

Από το blastbeatnetwork
“when we talk, the metal community listens”
εγινεεεεε

@bostonflesh 100 καρδιές να είχα θα στις έκανα χαλάλι :stuck_out_tongue:

Είναι στατιστικά επιβεβαιωμένο ότι όσο λιγότερες ποσοστιαία είναι οι λέξεις με κεφαλαία σε σχόλιο του @PrimalRager666, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα το σχόλιο αυτό να είναι επιτυχημένο/ περισσότερο κατανοητό!
Μάλλον έχει να κάνει με το ότι βάζει πολλά κεφαλαία όταν γράφει παρορμητικά και θέλει να δώσει έμφαση στα πάντα όλα!

2 Likes

Δεν ξερω γιατι μου γραφεις σε καθε σου ποστ για τους Metallica, τους Iron Maiden, τους Manowar, τους Sabaton, τον Σακη Ρουβα, τους Saxon, τους Dynazszszsty, τους Soulfly και οτι αλλη μπαντα σου ερχεται στο μυαλο. Δε σε υποχρεωσε κανενας να γουσταρεις τη μουσικη των Ghost. Απλα το να μιλας υποτιμητικα σε καθε σου ποστ για οσους τους γουσταρουν, δεν σου δινει ουτε καποιο κυρος, ουτε καποια μαγκια, ουτε καποια αποψη. Γενικα για καποιον που δηλωνει οτι δεν τον ενδιαφερει η μπαντα, πολλη ωρα περνας στο θρεντ και πολλα ποστς κανεις…

Εχουν καμια 50αρια τραγουδια εκτος απο αυτο, να ακουσεις και μερικα απο τα αλλα.

Κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος ομως, και δεν μας τα λες πολυ καλα. Η διαφωνια δεν εγκειται στο αν γαμανε οι Ghost ή οχι, αυτο ειναι υποκειμενικο και το εχω γραψει προσωπικα περιπου 3 φορες μεσα σε 2 μερες πολυ πριν το γραψεις εσυ, απλα μερικες φορες η αναγνωση γινεται επιλεκτικα και ειναι δυσκολη απο οτι φαινεται.

Το θεμα ειναι πως το αλλο το παλικαρι προσπαθει να μας πει πως αμα γουσταρουμε τους Ghost εχουμε προβλημα, ενω αυτος εχει δει το πραγματικο φως. Στα τελευταια του 3 ποστς μας κουναει το δαχτυλο και μας κανει κηρυγμα του στυλ “γιατι τους Ghost και οχι τους Α, τους Β, τους Χ”, λες και πρεπει να γουσταρουμε τις μπαντες που εχει ανακαλυψει αυτος με το ζορι. Αρα ο μονος που γραφει υπερβολες εισαι εσυ, οταν μιλας για “ακυρα arguments”. Στα δικα μου τα “arguments” ειναι αδοκιμος ο ορος, γιατι πολυ απλα δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το οτιδηποτε.

Παρουσιασα ξεκαθαρα μονο τη δικη μου οπτικη και το δικο μου γουστο, το οποιο εχει διαμορφωθει χρησιμοποιωντας τα αυτια μου, κι οχι βλεποντας ποιες δισκογραφικες στηριζουν ποιες μπαντες, τι μακιγιαζ εχουμε, αν βλεπουμε αναποδους σταυρους, κι αλλα τετοια ομορφα. Το image τυπου King Diamond το κοροιδευα πριν 20 χρονια και το κοροιδευω και τωρα, ναι, και στους Ghost. Απλα τουλαχιστον οι δευτεροι το κανουν ειρωνικα, και με χιουμοριστικη δοση. Οπως και να χει, δε με ενδιαφερει ουτε κατα το ελαχιστο το πως βαφονται και τι image εχουν, εγω απλα γουσταρω τη μουσικη τους καργα.

Που ακριβως ειδες την εμμονη να σε πεισει ο οποιοσδηποτε να σου αρεσουν οι Ghost? Εκει που εγραψα σχεδον αυτολεξει αυτα που γραφεις για την φωνη του Tobias, και το γεγονος πως ειπα οτι καταλαβαινω απολυτα γιατι να ειναι dealbreaker για καποιον, τονιζοντας πως δεν χρειαζεται να τους γουσταρουμε ολοι, και αυτο ειναι 100% θεμιτο? Ή εκει που επανελαβα για περιπου 4η φορα πως ο καθενας μας εχει το γουστο του και σε καποιους ταιριαζουν, σε αλλους οχι?

Σορρυ αλλα αυτα ειναι στο μυαλο σου, κανενας δε θελει να σου πει πως πρεπει να σου αρεσουν οι Ghost ή οποιαδηποτε αλλη μπαντα. Και το μονο “προκλητικο” ποστ ειναι το ξιδακι που εγραψε ο @shadowking69 , το οποιο το εγραψε γιατι εχει πεσει τρελο πρηξιμο εδω μεσα απο πολλους, οι οποιοι δηλωνουν οτι δεν τους ενδιαφερει η μπαντα. Εννοειται τον στηριζω 100% γιατι τελικα μαλλον μονο τετοια απαντηση βγαζει νοημα.

3 Likes

Παντως και γενικα μιλωντας οταν διαβαζουμε απολυτες μαλακιες του τυπου “αυτοι που ακουνε Γκοστ ειναι αυτοι που μενουν στο μεηνστρημ και σε ο,τι ειναι χοτ” η απαντηση θα ειναι αναλογης σοβαροτητας, ΤΣΟ + ΛΟ και ξυδακι λοιπον.

4 Likes

Αν είναι να το πάμε και γι αυτή την μπάντα στις γηπεδικές ιαχές στις 2 μεγάλες έπρεπε να είχαμε φτάσει στα ρώσικα ραντεβού θανάτου ξέρω γω :joy:

1 Like

Το όλο θέμα ξεκίνησε όταν ο Primal έγραψε ότι θεωρεί τους Ghost πουθενάδες. Και τσαντίστηκε ο Quintom και του είπε ότι οι Ghost είναι η πιο hot μπάντα του πλανήτη. Αυτές είναι οι υπερβολές από τη μία και την άλλη πλευρά που λέει ο matia. Ε, μετά άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου. Μπήκαν και οι υπόλοιποι στην κουβέντα, καταλαβαίνετε…

Σιγά τους ασκούς του Αιόλου.

2 Likes

Δεν ειπα η πιο hot μπαντα του πλανητη, αλλα καλη καρδια να εχουμε. Και δεν ειναι υπερβολη το οτι ειναι η πιο hot μπαντα στο rock/metal/οπως_θες_πεστο_αυτο_για_το_οποιο_γραφουμε_στο_ροκιν.

Αστειο το οτι νομιζεις οτι τσαντιστηκα ε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ευχαριστώ συνάδελφε, τον λόγο έχει η υπεράσπιση :stuck_out_tongue:

εγώ προσωπικά μπαίνω στο τοπικ των Ghost και διαβάζω εν πολλοίς ότι είμαι πρόβατο που μου αρέσουν. Χωρίς να έχω διαβάσει μία (1) μπάντα που θα έπρεπε να είναι στο πάνθεον αντι των Ghost. Λ.χ. να πει κάποιος Christian Mistress.
Κανείς δε σου έχει πει πως ΠΡΕΠΕΙ να σου αρέσουν. Υπάρχουν δεκάδες άλλα τόπικ από μπάντες που μπορεί ο καθένας να γράψει ότι του κατέβει -και παράλληλα να μας διαφωτίσει. Το κήρυγμα είναι όμως βαρετό. Δε σου αρέσει η φωνή, άψογα, πάνε παρακάτω και άκου Monserat Caballet. Ή King Diamond. Ή Jex Thoth. Γιατί πρέπει να διαβάζω κάθε 5 ποστ ότι είμαι ρουβίτσα που μου αρέσουν. Την ίδια ώρα που αν γράψω τα 10 σχήματα που ακούω τον τελευταίο μήνα, η πιθανότερη απάντηση είναι “ε;”

7 Likes

Τώρα οφείλεις να γράψεις τα 10 σχήματα που ακούς τον τελευταίο μήνα για να αθωωθείς ή να καταδικαστείς ως πρόβατο ή/και ρουβίτσα.

(Υ.Γ. και για να πάρουμε καμιά ιδέα)

2 Likes

Έγραψα το ένα που είναι στο στυλ των Ghost

Τι λέει το πόρισμα; :joy:

1 Like

Φοβεροι οι Christian Mistress, ειχα κανα 2 χρονια να το ακουσω αυτο το τραγουδι. Φωναρα, ριφφαρες και groove. Το συγκεκριμενο τραγουδι απλα το λατρευω. Ολος ο δισκος τα σπαει.

1 Like

Ιταλοί, σατανίλα, μια δόση death ss, λίγο πιο χύμα ίσως, αλλά δεν είναι ασχήμο.

εισιτηριο αεροπορικο για Γερμανια κλειστηκε, τικετο μπηκε παραγγελια, αντε να ερθει τωρα.

1 Like