Ghost

Διαμαντακι βλακείας το κομεντ.

Εντωμεταξυ όταν διάβαζα το κείμενο του Ιάσωνα σκεφτόμουνα τι ωραίο κείμενο ξεφεύγει από την κλασική και κάπως βαρετή περιγραφή ενός live.

1 Like

Για καποιον λογο δεν μπορω να δω τα comments. Καντε κανα σκρηνσοτ να γελασουμε κι εμεις λιγακι.

Πολυ ωραια η ανταποκριση για το live, ξενερωνω που μου εχουν ξεφυγει ως τωρα οι Ghost.

1 Like

2 Likes

Εν τω μεταξύ, κάθε φορά που αξιώνεται να γράψει κείμενο ο Γιάσονας θυμάμαι τα κείμενα του Rocking Raccoon και με πιάνει μια νοσταλγία. Σε κάθε περίπτωση, δεν ξεκίνησε ακριβώς τώρα να γράφει με αυτό το στυλ.

Btw, δεν ξέρω πόσοι διάβαζαν τη στήλη τω καιρώ εκείνο, πάντως ακόμα και τώρα αν ψάξει κάποιος είναι κάπου εκεί και κάποια κείμενα μοιάζουν περιέργως επίκαιρα ακόμα.

6 Likes

Δεν ηξερα καν πως υπηρχε αυτη η στηλη, και σκεφτόμουνα χτες κιόλας πως μου έχουν λείψει κείμενα απόψεων και σχολιασμού τύπου blog τώρα που οι νεότερες γενιές παίζουν κυρίως με βίντεο και τικ τοκ και εμείς οι early millennials ψήνουμε μπριζόλες στην ταράτσα ξύνοντας την αναδυόμενη καραφλα μας με την τσιμπίδα. Έχω ξεκίνησει ήδη τη μελέτη

3 Likes

Ιάσων, Ιάσονας :grimacing:

5 Likes

Δεν το έγραψα καλά το σχόλιο, εννοούσα το 2ο σκέλος ότι ήταν αναμενόμενο κάτω από άρθρο/ποστ για Ghost. Έδωσα και το upvote μου στο disqus.

τι πατε και κανετε ρε

δε μπορω να κανω endorse τιποτα απο αυτα που εγραψα πριν ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

Summary

εκτος αν ειναι γαματα, τοτε μπραβο μου ειμαι ο καλυτερος

3 Likes

Τους είδα κι εγώ στα κοντά με τον Giasonas και πράγματι το σόου ειναι μεγαλεπήβολο και απολαυστικό.

Μιλάμε βέβαια και για χορταστικό σετ λίστ 20 τραγουδιών που μπορείς να το πεις και best of. Όχι τυχαία, βασίζεται στα 2 καλύτερα τους άλμπουμ (Meliora και Prequelle) κατά 50% και ευτυχώς περιλαμβάνει και τα 2 κομμάτια του Seven Inches of Satanic Panic.

Έπαιξαν στις μεγαλύτερες αρένες του νησιού (αν και για να είμαστε σωστοί όχι σε full capacity αφού τα πάνω διαζώματα ήταν κλειστά - και πάλι όμως μιλάμε για venues με 10-12.000 κόσμο), έρχονται headline εμφανίσεις σε Hellfest κλπ, όποτε κάτι έκανε καλά ο Tobias όλα αυτά τα χρόνια.

Edit: Οι Uncle Acid ήταν απόλαυση και παράλληλα μια μπάντα που ξεκίνησε μαζί με τους Ghost χρονικά, είχε αρκετό hype στους underground κύκλους γύρω από το όνομα της, αλλά δεν έκανε το ξεπέταγμα. Οι Twin Temple από την άλλη είναι σαν μια σατανιζε εκδοχή της Amy (μια είναι η Amy)

7 Likes

Ένας ακόμα καλός λόγος να δείτε τη σειρά στο Νέτφλιξ:

Και νομίζω πως είδα και τον Akerfeldt στο 2ο επεισόδιο.

2 Likes

edit:

Σκάει μούρη και ο E. των Watain σε ένα σημείο, δεν μπορώ να θυμηθώ που όμως.

7 Likes

Μα να μην τους κάθεται ρε γμτ ένας τραγουδιστής σ’ αυτό το συγκρότημα…

3 Likes

ενώ τα μέλη είναι σταθερά.

Απ’ την αρχή ως και σήμερα όλα τα Ghouls είναι εκεί

4 Likes

Ωραιότατη διασκευή, βγαζουν EP με 5 διασκευες με θεμα τον Ιησού…ενδιαφέρον.
Το κομμάτι βγηκε ανημερα Πάσχα των καθολικών. Μιλαμε για marketing οχι αστεία.

7 Likes

Το θέμα αφορά πάστορες, ιεροκήρυκες, τηλε-ευαγγελιστές και όλους αυτούς σε μεγάλες εκκλησίες (κυρίως στην Αμερική) οι οποίοι πουλάνε Ιησού με αντάλλαγμα λεφτά από τους πιστούς.

Πέφτει τρελό χρήμα στην Αμερική. Τουλάχιστον εκεί πέρα οι πάστορες πληρώνονται από τους πιστούς. Όχι όπως στην Ελλάδα που πληρώνει τους παπάδες ο φορολογούμενος ελληνικός λαός.

5 Likes

…οι οποίες βέβαια δωρεές αφαιρούνται από το φορολογητέο εισόδημα, και αντί να δίνεις το “μερτικό” σου στο κράτος που έχει ψηφιστεί από όλους, το δίνεις σε οργανισμούς που επιλέγεις εσύ. Αν το δεις λίγο πιο μακροσκοπικά το ίδιο πράγμα γίνεται

2 Likes

…και πηγαινει στα εσοδα των οργανισμων που επιλεγεις εσυ, οι οποιοι (πιστευω οτι) φορολογουνται. Οποτε οχι, δεν ειναι οπως εδω :wink:

4 Likes