Ghost

Δεν είπα ότι είναι όπως εδώ, είπα ότι μακροσκοπικά είναι το ίδιο πράγμα, αφού εν τέλει πληρώνονται από λεφτά φορολογουμένων, απλώς από τη μία είναι κατευθείαν από τους φόρους και απ’ την άλλη εμμέσως αφού λεφτά που θα πήγαιναν στη διαχείριση του κράτους, πάνε στην εκκλησία.

Επιπλέον, το να μπορείς να κάνεις δωρεές σε οργανισμούς και να παίρνεις φορολογικό μπόνους για αυτό, δημιουργεί φοβερό incentive για να επηρεάζεις αποφάσεις και πολιτικές.

Θα πρέπει να συγκρίνουμε πόσο φορολογείται η Εκκλησία εδώ και πόσο εκεί και τότε θα δούμε κατά πόσο είναι μακροσκοπικά το ίδιο πράγμα, εγώ δε νομίζω ότι είναι και τόσο ίδιο.

Το δεύτερο που λες προφανώς και ισχύει, είναι άλλο θέμα όμως.

1 Like

εδώ 0.

Τι ΥΠΕΡΕΠΟΣ ειναι το βιντεο του Jesus He Knows Me… οπως φυσικα και η διασκευη, αλλωστε Ghost εισαι, δεν μπορεις να κανεις κακη διασκευη και να προσπαθησεις.

Καλα για τον ηχο δεν το συζητω, τελειος απλα. Αυτη η μπαντα ειναι στο μελλον ρε πστ.

Ghost’s new Phantomime EP is a devilish debut of 5 incorrigible covers. It is out everywhere May 18th and available for pre-order

1 Like

Δεν το περιμενα κατι τετοιο απο σενα… η συζητηση σε κατι τετοιο δε θα επρεπε να αφορα το πρακτικο του θεματος, αλλα το ηθικο. Στην Αμερικη, αν θεωρητικα ξυπνησει ολος ο ψεκασμενος λαος αυριο το πρωι και με καποιον μαγικο τροπο καταλαβει οτι οι εκκλησιες τον κοροιδευουν και εκμεταλλευονται το θρησκευτικο του αισθημα και επιλεξει να μη δωσει ουτε τσακιστο δολλαριο ως δωρεα, τοτε κανενας δε θα τον υποχρεωσει. Και θα δωσουν τα λεφτα οπου γουσταρουν.

Στην Ελλαδα, αν αυριο ξυπνησουν ολοι οι ψεκασμενοι και πουν “δεν στηριζουμε πλεον εκκλησια” μαντεψε τι θα γινει. Θα τους πει ο κουλης “οκ στα παπαρια μας εμεις δεν φορολογουμε εκκλησια γιατι ο σταυρος στην σημαια ειναι για καποιον λογο εκει, και βασικα θα προσλαβουμε 1000 νεους παπαδες γιατι το θρησκευτικο αισθημα της Ελλαδας εχει πεσει”. Δεν ειναι καθολου μα καθολου το ιδιο.

4 Likes
9 Likes

Πάλι καλά που βγαίνουν τέτοιες μπάντες και κάνουν covers σε συγκροτήματα που για τον α,β λόγο δεν έχουν φτάσει στα αυτιά πολλών. Πολύ καλό.

3 Likes

@Clairvoyant

την βρίσκω αρκετά καλή

1 Like

Όπως είπε και ένας σοφός “Για ringtone καλό είναι”

Ξενέρωσα , δεν ξέρω γιατί αλλά νόμιζα ότι θα ήταν διασκευή στην κομματάρα του Andrew Lloyd Weber.

Ευχαριστω,

Γελαει ο κοσμος με το φαμιλυ. Εχει περασει σε αλλο επιπεδο γιατι δεν μπορει να διαχειριστεί την σουπα που βγηκε πριν λιγο καιρο.

Αυτο ακουγε ο χετφιλντ οταν πρωτοξεκινησε να χαιδευει τον ζυμαρουλι του.

2 Likes

σαν άλλος jr.

Να πω την αλήθεια και εγώ θα προτιμούσα να έκαναν cover το κομμάτι του Webber.Περισσότερο θα τους ταίριαζε.Μη σου πω το Chemical Wedding (που βασικά το riff του είναι εκείνο του Webber).Τώρα στο Maiden Phantom εντάξει τι να αλλάξεις? Ουσιαστικά όλοι θα περιμένουν να δουν πως έπαιξες το κλασσικό μεσαίο μέρος του.Καταλαβαίνω γιατί το έκανε ο Tobias βέβαια που είναι γνωστός Maidenακιας.

Καλό είναι γενικά, περισσότερο Tribute στον Harris θα το έλεγα (έχουν προσπαθήσει το μπάσο να ακούγεται ίδιο και στην ίδια ένταση) παρά διασκευή.Γενικά προτιμώ τα covers που αλλάζουν τα φώτα σε ένα τραγούδι, όπως το Sound of Silence που έκαναν οι Nevermore για παράδειγμα.

Οι Ghost εδώ βάζουν κάποιες πινελιές δικές τους, που έχουν ένα ενδιαφέρον, ειδικά για εμένα που έχω ακούσει το original 500 φορές, στην ζωντανή έκδοση του Hammersmith, που είναι και από τα αγαπημένα μου τραγούδια Maiden.O Dickinson το τραγουδάει τρομερά εκεί.Θα βάλω το λινκ από κάτω.

Στο ξεκίνημα μπαίνουν με τα μπούνια, είναι πολύ δυνατό και από άποψη παραγωγής.Ο Tobias μετά δεν έχει ups and downs στην ερμηνεία του και αυτό κάνει τα κουπλέ κάπως μονότονα (πρόβλημα που υπάρχει και στην στούντιο έκδοση με Παύλο).Το πρώτο σόλο το αργό είναι μια χαρά.Το ιστορικό middle part επίσης αποδίδεται τούμπανο και με το απαραίτητο groove.Τα επόμενα σόλο δεν κατάλαβα γιατί τα χώρισαν σε 4 μικρά.Θα προτιμήσω τα ορίτζιναλ εδώ.Το κλείσιμο τους είναι διαφορετικό και πολύ ενδιαφέρον.Α επίσης έχουν αλλάξει το πρόσωπο στους στίχους, εδώ μιλάει σαν να είναι το φάντασμα, στους Maiden είναι τρίτος που τον βασανίζει.Πλάκα θα είχε να το παίξουν ζωντανά Ελλάδα, αν και λόγω διάρκειας δε νομίζω να γίνει.

3 Likes

Ακόμα μία καταπληκτική διασκευή. Ολο το EP ειναι στο YouTube.

1 Like

Βασικά εξαιρετική. Την έχω λιώσει από τότε που βγήκε. Και τώρα αυτό ακούω :headphones:

Χμ πρέπει να είναι soundtrack για το τελευταίο Insidious που βγήκε χθες.Μέτριο κομμάτι για Ghost.

Ειναι διασκευή απο Shakespeare’s sister

1 Like

Μπράβο στους Ghost. Πρωτοπόροι. Ελπίζω να ακολουθήσουν και οι άλλες μπάντες να τελειώσει αυτή η μαλακία.

2 Likes