Ghost

Πρωτοπορο οσο και η μουσικη τους :stuck_out_tongue:

3η παράγραφος εντωμεταξύ

Following in the footsteps of artists including Jack White, Arctic Monkeys and Bob Dylan, Ghost utilised a patented system from San Francisco-based technology firm Yondr to create completely their phone-free space

1 Like

Καλά, και ο Waters το έκανε στην Αθήνα το 2011, και οι Guns το έκαναν κάποια στιγμή - η τελευταίοι νομίζω μάλιστα με την ίδια εταιρεία.

Δε με πείθουν πάντως τα επιχειρήματα ή οι “καλές προθέσεις” κάποιων από αυτούς που διάβασα στα άρθρα (Dylan, Howerdel, White κ.ά.) που μιλάνε περί “άμεσης επικοινωνίας”, “ανθρωπινότητας” ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Επιχειρήματα που εύκολα καταρρίπτονται εάν αναλογιστεί κανείς ότι εκεί πέρα ο κάθε White ή Keenan δεν αλληλεπιδρά ως άνθρωπος προς άνθρωπο, αλλά ως το ένα μέρος (και μάλιστα το κυρίαρχο -βλέπε π.χ. την κλωτσιά του Corey) μίας εμπορευματικής συναλλαγής, ενός έμπορα και του πελάτη του. Πότε να ήταν η τελευταία φορά που ο Howerdel είδε κινητό μπροστά στα μούτρα του όπως λέει, όταν κατά πάσα πιθανότητα σε κάθε συναυλία του βρίσκεται στα 10-20 μέτρα απόσταση από το κοινό σε μία υπερυψωμένη εξέδρα με μια γραμμή σεκιουριτάδες μπροστά να τον προστατεύουν ακριβώς από μία οποιαδήποτε ανθρώπινη αντίδραση που ο ίδιος δεν έχει υπολογίσει/προγραμματίσει;

Δεν έχω καν τέτοιο κινητό (πόσο μάλλον να τραβάω σε συναυλίες), αλλά μου ακούγονται γελοία τέτοια επιχειρήματα από τη συγκεκριμένη συνομοταξία ανθρώπων που μάλλον άλλα πράγματα τους ενοχλούν (ίσως κάποια ανεπιθύμητη εμπορική εκμετάλλευση του κόπου τους, πνευματικά δικαιώματα, το ότι δε θα θέλανε να φαίνεται real time μία αψεγάδιαστη εικόνα της ερμηνείας του κ.ά). Κοινώς προϊόν και και μόνο προϊόν, κι ας παρατήσουν τις αμπελοφιλοσοφίες περί πραγματικής επικοινωνίας.

6 Likes

Συμφωνω απολυτα. Αλλωστε η επικοινωνια αυτη καλο ειναι να ειναι εθελοντικη και οχι υποχρεωτικη.

Επίσης (για να βαλουμε και μια αλλη διασταση στο θεμα) ενω δεν ειμαι απο αυτους που χρησιμοποιουν το κινητο στις συναυλιες περαν απο 1 αναμνηστικη φωτο ισως ανα μπαντα, αισθανομαι καλυτερα να το εχω στην τσεπη ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ συμβει κατι επειγον ή απροοπτο.

Να του πετάξουν ένα άδειο κουτάκι μπύρας πχ :stuck_out_tongue:

Ακόμα καλύτερα να πετάξουν στους γκοστ ένα γεμάτο YONDR κουτάκι με ένα αχρηστευμένο κινητό μέσα. Όλο και κάποιος θα τους πετύχει μπας και γλιτώσουμε.

1 Like

Ευτυχώς που ήταν μικρό venue χωρίς σεκιουριτάδες και γλιτώσαμε απ’ τους Pantera δηλαδή

Δεν υπήρχαν παντέρα.

Νταξει σε πολύ κόσμο αρέσουν, δεν κρίνω

Ρε Τρομπαηας, κι εδώ κλέφτης;

2 Likes

Εγώ αισθάνομαι άνετα να το έχω συνέχεια σηκωμένο και να τραβάω βίντεο και ο πίσω μου να βλέπει τη συναυλία μέσα από την οθόνη μου.

Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά κι εγώ αν ήμουν καλλιτέχνης μάλλον θα ήθελα να παίζω μπροστά σε ανθρώπους που κοιτάζουν εμένα και όχι τις οθόνες των κινητών τους. Btw, έχουμε πάει και σε συναυλίες που οι καλλιτέχνες έχουν ζητήσει να μη βγούνε κινητά κι αυτό εισακούστηκε. Τελευταία αυτή των Swans στην Αθήνα, που μάλιστα κάποιος έβγαλε κινητό στη μάπα του Gira κι αυτός απλά με τον τόνο της φωνής του τον έκανε όχι απλά να το κατεβάσει, αλλά να μην ξαναβγάλει κανένας κινητό παρά μόνο από του διαόλου τη μάνα (in other words, μας γλίτωσε) :joy:

1 Like

Ναι ρε μαν, μαζί σου, και εμένα με ενοχλούν οι βιντεοσυναυλιακηδες, ειδικά όταν είναι πολλοί, αλλά από αυτό μέχρι το “απαγορεύονται τα κινητά, αφήστε τα στην είσοδο μέσα στο box” είναι αρκετός δρόμος.

Άλλο το να απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση/φωτογράφιση (ήδη δεν απαγορεύεται btw “θεωρητικά”?)

Το καπνισμα να δεις ποσο απαγορευεται!

3 Likes
5 Likes

Αντε επιτελoυς

1 Like

https://www.villagecinemas.gr/WebTicketing/