Glam rock is back.or not?

όλοι θα έχετε καταλάβει ότι το glam/poser κλπ κλπ των 80’s γνωρίζει μια ιδιαίτερη άνθηση τον τελευταίο καιρό στη χώρα μας.
βραδιές αφιερωμένες σε αυτό από τα rock μαγαζιά και το wizard να λειτουργεί έχοντάς το ως βάση…και γεννάται το ερώτημα,βλέποντας τα Σάββατα τόσους φίλους κι οπαδούς του συγκεκριμένου μουσικού κινήματος και ύφους…
όλοι αυτοί πού κατακλύζουν το wizard και τα λοιπά μαγαζιά,πού ήταν στις συναυλίες των Bonfire,White Lion,Winger κλπ?
όλες αυτές οι φάτσες που γεμίζουν την poserοφωλιά (με την καλή έννοια) κάθε Σάββατο,γιατί δεν κάνουν χαλαρά και sold out τις παραπάνω συναυλίες?
είναι η ιδέα μου?μήπως πρόκειται για περιστασιακή μόδα?

Απαντώντας στην ερώτηση του τίτλου… hope not! [-o<

ε κι εσενα τι σε νοιαζει?

Οπως εχω πει ξανα το κοινο ειναι περισσοτερο απο 300 ατομα και ειναι φυσικο γιατι το κοινο μιας μουσικης που υπηρχε στο προσκηνιο μεχρι πριν 15 χρονια δεν μπορει να εξαφανιστει. Ειναι σημερινοι 40αρηδες οι οποιοι θελουν πολλες προυποθεσεις για να πανε σε μια συναυλια.
Εγω σε ολους αυτους που ειπες δεν πηγα . Ηρθαν ολοι σε διαστημα ενος μηνα περιπου (αν ειναι δυνατον) .
Διαλεξα να παω στους Gotthard οι οποιοι ειναι το πιο active απο ολα που ανεφερες το ιδιο εκαναν και καποιοι κολλητοι μου.
Μπορω να πω πολλους λογους που δεν ειναι sold out αλλα δεν χρειαζεται παλι να παρεξηγηθω με τους promoters του ειδους. Ας το ψαξουν μονοι τους, αν εχουν τον ιδιο προβληματισμο με εσενα.
Και κατι ακομα…δεν εχω παει ποτε στο wizard. Τοσο χαμος γινεται;

Στο firefest 4 στην Αγγλια ανακοινωσαν την επανενωση των FM για το φεστιβαλ τον Οκτωβριο και μεχρι τελος Φεβρουαριου θα εχουν ανακοινωσει τα ονοματα που θα συμμετεχουν(8 μηνες πριν). Οκτω μηνες προωθησης λοιπον και εξυπνες ιδεες.
Χαοτικες διαφορες δυστυχως… Ετσι λες οτι εκανες οτι μπορουσες σαν διοργανωτης να τραβηξεις κοσμο…Και το Αγγλικο κοινο του melodic rock ειναι το πιο μπλαζε και καλομαθημενο που εχω δει…

λοιπον. ναι, στο wizard σκαει κοσμος, και πολυς. τα λαιβ εχουν και αυτα τον λαο τους, αν και το club δε γεμιζει και πολλες φορες βγαινουν τσιμα τσιμα. κακα τα ψεματα όμως, και στα λαιβ, και στο wizard και οπουδηποτε έχει ποζεροτζερτζελο, οι μισοι ειναι οι ιδιες φατσες που θα δεις όπου έχει παρόμοιο χαβαλε και events.

οι άλλοι μισοι πάλι ειναι ειτε νοσταλγικοι, ειτε άτομα που πχ πανε wizard επειδη δε τους χαλαει η μουσικη και επειδη εχει χαβαλε και γυναικες. μη ξεγελιομαστε. απλα το μαγαζι ειναι αξιοπρεπεστατο και αν και ειναι στου διαόλου τη μανα οσον αφορα την τοποθεσια, ο κοσμος πηγαινει.

έχω πάει wizard παρασκευη και το χε σκίσει στο thrash/speed. metallica/megadeth/pantera/sepultura (!)/annihilator/vicious rumors και ένα καρο άλλα. και ο κόσμος, αν και το μισο μαγαζι ηταν γεματο, γουσταρε τρελα. οι φατσες όμως ηταν οι αλλοι μισοι που ανεφερα.

δε νομιζω να μιλαμε για comeback. θα σου πω κατι. κάνε εσυ ενα club, με heavy metal-αδικο προγραμμα. βαλε καλα ποτα, καλο dj (που να ξέρει, οχι να του ζητας priest και να βάζει breaking the law, αλλα το steeler!) διαμόρφωσε τον χωρο να μοιαζει ευχαριστος και στο κλίμα, και μη βαλεις τρελες τιμες και όταν τα κάνεις αυτα, διαφήμισε το. την πρωτη βδομαδα δε θα γεμισει. ουτε την δευτερη. κάποια στιγμη ομως θα γίνει. το wizard εχει μεγαλο advantage τις ποζερουδες που σκανε μυτη βέβαια…

παιδια, όταν μιλαμε για “metal”, ΔΕΝ υπαρχει ενα club. για αυτους που θελουν να ακουνε “we’re not gonna take it”, “painkiller” και “trooper”, ας πάνε στο revenge. εγω προσωπικα εχω παρα πολυ καιρο να πατησω σε μεταλλάδικο κλαμπ επειδη οταν πηγαινω βαριεμαι απιστευτα. το wizard εχει κανει καλες κινησεις. γιαυτο εχει κοσμο. και τα ποζερο λαιβ, δε μαζευουν πολυ λαο. δεν ειναι comeback. απλά οι “κρυμμένοι” ξεμύτησαν…

:slight_smile: +1

:slight_smile: +1[/quote]

+2 :stuck_out_tongue:

reunion κι από great white
http://www.mistabone.com/news.shtml

ναι,αλλά το Σάββατο καταντάει play list το wizard… :?

:slight_smile: +1[/quote]

+2 :P[/quote]
+3
αν και πιστευω οτι δε θα ηταν ασχημα να πεσουν λιγες ντοματες προς τιποτα καλτσον… :lol: :lol: :stuck_out_tongue:
(πλακιτσα ετσι?)

όπου glam rock μιλάμε για ονόματα όπως europe,bon jovi,motley crue,firehouse,bonfire,cinderella…αν αξίζουν αυτοί ντομάτες,τότε πάω πάσο! :stuck_out_tongue:

για Motley Crue παω πασο…
Τους υπολοιπους τους απεχθανομαι!! :stuck_out_tongue:

Δε με χαλαει.Το κακο ειναι οτι τα πισογυρισματα συνηθως σημαινουν οτι δεν βγαινει τιποτα καινουριο της προκοπης. :?

DIAFONO . STEVIE RAY VAUGHAN ITAN PISOGIRISMA(ALOSTE ONOMASTIKE KAI BLUES REVIVAL) ALLA ITAN KORIFI
OSO GIA TO GLAM KAI TIN POZER . ELEOS DEN EFTANE MIA FORA :stuck_out_tongue:

πάντως αυτό δε ξεκίνησε τώρα. Δε ξέρω για Αθήνα, αλλά Θεσσαλονίκη θυμάμαι και 5 χρόνια πριν ότι γίνονταν βραδιές πόζερ. Και γιατί όχι?

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι ποζεριές, εκτός των άλλων, αλλά επιπλέον είναι και ένας καλός τρόπος να προσηλυτιστεί νέο αίμα στη ροκ μουσική.
:wink:

κι εμένα μου αρέσει,και κράτησαν στα τέλη των 80’s το classic hard rock όρθιο…

DIAFONO . STEVIE RAY VAUGHAN ITAN PISOGIRISMA(ALOSTE ONOMASTIKE KAI BLUES REVIVAL) ALLA ITAN KORIFI
OSO GIA TO GLAM KAI TIN POZER . ELEOS DEN EFTANE MIA FORA :p[/quote]

Και γω διαφωνω με τη σειρα μου.Λες και τα Blues πεθαναν ποτε… :).Οντως κορυφη ο Steve παντως,αλλα δε θα το λεγα πισογυρισμα…

έχεις δικιο…υπάρχουν οι scorpions που τις αξίζουν… :stuck_out_tongue:

Αυτοί είναι μόνο οι ευρύτερα γνωστοί φίλε μου, αν θές να ασχοληθείς βαθύτερα με το ιδίωμα το “καλάθι” είναι πολύ μεγάλο! Και πού ξέρεις ίσως οι “άσημες” μπάντες πού δεν γνώρισαν τη δημοσιότητα αυτών πού ανέφερες να έχουν περισσότερα να σου πούν! :wink:

Να τονίσω για άλλη μιά φορά ότι θεωρώ πέρα για πέρα λάθος τον χαρακτηρισμό “poser” για το ιδίωμα. Glam, melodic hard rock, sleaze, aor ναι όχι poser όμως, άκρως παρεξηγημένος χαρακτηρισμός! 8)

συμφωνώ,αλλά όταν το χρησιμοποιώ με θετική έννοια,το έχω συνηθίσει!