Glenn Danzig appreciation thread

Ποιά η γνώμη σας για αυτήν την τεράστια μορφή της ροκ/πανκ/μεταλ κτλ μουσικής? Ο Glenn απο το 1977 μεχρι το 2007 μετράει 30 χρόνια καρριέρας και έχει παιξει σχεδόν τα πάντα. Προσφορά και επιρροή του? Ανυπολόγιστες…Προσωπικά ανήκει στους αγαπημένους μου καλλιτέχνες και λατρεύω σχεδόν ό,τι έχει ηχογραφήσει. Ακούω γνώμες. Ψηφίστε και την αγαπημένη σας, εαν έχετε, περίοδο του. Εγώ μετα μεγάλης δυσκολίας, ψηφίζω το προσωπικό του σχήμα…

Τεράστιος! To προσωπικό του σχήμα είναι πιο κοντά στα γούστα μου, παρ’όλα αυτά και με Misfits & Samhain έγραψε ιστορία!

[I]Mother
Tell your children not to walk my way
Tell your children not to hear my words
What they mean
What they say
Mother

Mother
Can you keep them in the dark for life
Can you hide them from the waiting world
Oh mother

Father
Gonna take you daughter out tonight
Gonna show her my world
Oh father

Not about to see your light
But if you wanna find hell with me
I can show you what it’s like
Till you’re bleeding

Not about to see your light
And if you wanna find hell with me
I can show you what it’s

Mother
Tell your children not to hold my hand
Tell your children not to understand
Oh mother

Father
Do you wanna bang heads with me
Do you wanna feel everything
Oh father

Not about to see your light
And if you wanna find hell with me
I can show you what it’s like
Till you’re bleeding

Not about to see your light
And if you wanna find hell with me
I can show you what it’s
Yea

Not about to see your light
But if you wanna find hell with me
I can show you what it’s like
Till you’re bleeding

Not about to see your light
And if you wanna find hell with me
I can show you what it’s like
Wo-oh
Mother
Yea[/I]

αρε Ulver με τα κολληματα σου!!! 8)
ενταξει danzig χαλαρα, για μενα!! :bow:

godless = απολυτη μαυριλα!!!

τα 3 πρωτα Danzig ειναι 10ρια ακατεβατα. ακολουθει με λιιιιγο κατωτερο επιπεδο το IV. τα satan’s child και 777 πολυ καλοι δισκοι, αλλα ηθελα κατι παραπανω απο Danzig. με το blackacidevil δεν εχω ασχοληθει.

εννοειται οτι ο giger κερδιζει για το artwork του ΙΙΙ ενα τεραστιο ρισπεκτ.

το τελευταιο αλμπουμ παντως ειναι χαλαρα μια μεγαλη επιστροφη του Glenn στο θρονο, και ειχαμε και τη χαρα να τον δουμε και λαιβ στο γκαγκαριν εκεινη την εποχη! αν και η φωνη εχει καπως πεσει, ειναι πολυ τσιτα και δινει πολυ ενεργεια στη σκηνη. το κουφο ηταν που κλεισανε με το skull απο misfits.

μιας και τους αναφεραμε, μισφιτς εχω ακουσει τις δυο απο τις δουλειες του earth a.d. και walk among us. πολυ υψηλο το επιπεδο. με samhain ομολογω πως δεν εχω ασχοληθει καν.

ευχομαι να εχω την ευκαιρια να τον δω λαιβ παλι. αυτο το καιρο ακουω το lost tracks of danzig το οποιο ανεβαινει σιγα σιγα στην εκτιμηση μου.

α. και θελω να ακουσω λαιβ το She Rides. δε το χε παιξει. γαμωτο.

και κατι τελευταιο.

ειναι τρελος…ειναι τρελος…ειναι ο Danzig ο θεος…:smiley: :smiley:

καλα, ο ένας είναι ο γνωστός Angmar, γνωστός συντάκτης ελληνικού ροκ webzine…o άλλος, ο καμμένος ποιος είναι? :stuck_out_tongue:

ελα ντε.:stuck_out_tongue: αρχιζει απο “νταν”, και τελειωνει σε “ζιγκ”.:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

καλα ρε αυτος ειναι ο Angmar???
χαχαχα
σε ξερω και με ξερεις!!!
με ειδες και lost με ειδες και cynic!!
κατσε να γυρισω απο το φυλακιο και θα ανεβασω φωτο μου!
χαχαχα
κοιτα ρε ποσο μικρος ειναι ο κοσμος!!!

Samhain!!!

Θα έλεγα Misfits άλλα τόσο πολύ τα χα λιώσει στο Λύκειο που δύσκολα τα ακούω τώρα. Απα τα προσωπικά του μ’αρέσουν πολλά τραγούδια αλλά μερικά τα βρίσκω βαρετά8O . Ειδικά απο τα 2 τελευταία ξεχώρισα μόνο
3-4 τραγούδια (skull forest!!)

Η προσωπική του μπάντα με την αρχική σύνθεση ( μέχρι δηλαδή και το IV ) έχει κυκλοφορήσει μνημεία!!Οι 4 πρώτοι δίσκοι είναι ασσύληπτοι!!Απλά μεγαλειώδεις. Τι να πρωτοθυμηθώ τώρα?Ο Danzig είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση καλλιτέχνη. Οι τελευταίες κυκλοφορίες του δεν μπορώ να πώ πως με ενθουσίασαν και η συναυλία ήταν αρκετά nu metal και έχανε σε αλητεία και σκοτεινότητα απο την εποχή που oι John Christ/Chuck Biscuits/ και Eerie Von αποτελούσαν τη μπάντα. Πάντως ότι και αν γίνει θα παραμείνει ένας απο τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες.Tα Godless/Anything/How The Gods Kill/Soul ON Fire και πολλά άλλα θα είναι για πάντα συντροφιά!!!

χεχ… εχτες ειχα βαλει 8 η ωρα το πρωι πριν την πεσω το III. τι να λεμε. ο ανθρωπος ειναι τεραστιος. ο δισκος αυτος μου εχει χαρισει αρκετες απο τις μεγαλυτερες συγκινησεις εβερ.

[CENTER]How The Gods Kill

[Lyrics: Glenn Danzig]

if you feel alive
in a darkened room
do you know the name
of your solitude
if you ain’t got the answer
if you don’t know the truth
if you want the power
then let it flow through

would you let it go
would you let it go
they cannot end this mourning
of my life
show me
how the gods kill

if you feel alive
if you got no fear
do you know the name
of the one you seek
if you want the answer
if you want the truth
look inside your empty soul
there
you’ll find the noose

would you let it go
would you let it go
they cannot end this mourning
of my life
show me
how the gods kill[/CENTER]

αυτο το κομματι το ακουμε παντα στο σκοταδι.

ουλβερ που εισαι ρε; ΠΑΡΕ ΘΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

τι θεση να παρω ρε φιλε…ΔΕΟΣ, ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ, ΤΡΙΧΑ ΚΑΓΚΕΛΟ και τα γνωστα. Ο,τι και να πει κανεις για αυτον τον τυπο ειναι λιγο…τα σεβη μου σε εναν τυπο/ ζωντανη ιστορια του ροκ… 8) 8) 8)

(ασχετα εαν η πορεια του τοπικ αυτου δειχνει γιατι εκανε τοσα χρονια να ερθει στην Ελλαδα ε.)

γεια σας φίλοι τοy Danzig. Θα προτείνεται κάτι και σε μας τους αστοιχείωτους από το άθλημα κάποιον δίσκο του?:dunno: :oops: (βασικά είναι από τα γκρουπς που πάντα ήθελα να τους ψάξω αλλά …)

Εύκολα πράματα! Τσίμπα και άκου τα τρία πρώτα και θα μέινεις κόκκαλο. Μιλάμε για αριστουργήματα του metal.


Μετά άκου το 4p που είναι εξίσου γαμιστερός δίσκος. Τα υπόλοιπα προαιρετικά. Εγώ δεν τρελαίνομαι πάντως.
Αυτά…

ΟΛΑ. :smiley: Σοβαρα τωρα, οποιοδηποτε απο τα 4 πρωτα για αρχη και καλο κολλημα…Μισφιτς τους εχεις ψαξει ομως ή να προτεινουμε? Σαμχαην?

Πες και εσυ αλλε φιλε του Danzig την γνωμη σου, ξερεις ποιος εισαι, δυο ειμαστε ολοι και ολοι :lol: :lol:

ειναι και φτηνα. 8 ευρω στο pmw, 8.90 στο μετροπολις. δισκαρες και τα τρια.:wink:

εντιτ: α, και μεταλ δεν ειναι.

Δύο…? Επειδή κάποιοι δεν ποστάρουν δεν σημαίνει ότι δεν ακούνε.

λολ, δεν μπορω να μυρισω τα δαχτυλα μου ποιος ακουει και ποιος οχι…για αυτο ανοιξα και το τοπικ ya know…:wink:

yeap! Thanx guys! Θα τσεκάρω αυτά που προτείνετε ομόφωνα. Από misfits σκαμπάζω κάτι παραπάνω η αλήθεια είναι, αλλά και εκεί όχι πολλά πράγματα. Αν χρειαστώ κάτι εδώ είμαστε.

Μακάρι να γινόταν να τον είχαμε κ Αυτόν πιο συχνά κοντά μας (για live εννοώ…). Ακούει κανείς; Φέρτε το Θεό Ρεεεεεεε…:respect:

Υπερκαλλιτέχνης, φωνάρα, μια απ’τις λίγες καλτ προσωπικότητες στην ιστορία του ροκ γενικά.
Το τι ψήφισα δεν είναι και δύσκολο να το καταλάβει κάποιος!~!

Γενικά Μίσφιτς '78 - '83 και Σαμχέιν είναι για μένα .σαδ,.σφ,.δσφ.,σς.αυτό.
Σαν σόλο καριέρα τα δύο πρώτα άλμπουμ του, είναι που με κάνουν να χύσω περήφανα στο βρακί μου. Για τα άλλα σαν σύνολο ψιλοαδιαφορώ και πλέον δεν τα ακούω. Αλλά τι να λέμε MISFITS ΡΕΕ!!~!~!