Glenn Danzig appreciation thread

τι να τον φερουν ρε μαρια…εδω πηγε απατο το λαιβ οταν ηρθε…

ουλβα, μην ανησυχεις παντως. καποια στιγμη θα ξαναρθει ευρωπη γενικα… το ταξιδακι στο υποσχομαι…8) :stuck_out_tongue:

Μέγιστος μέχρι και το Danzig το 4

Τελικα το Λοστ Τρακς τα σπαει. Αργησα να το αναφερω, αλλα τεσπα. Επισης, το βιντεο του Crawl Across Your Killing Floor ειναι τουλαχιστον μνημειωδες. Ατμοσφαιρα θριλλερ & γουεστερν.

Αντε να δουμε τι παιζει και με την ταινια… Το βιντεο ειναι καλος προπομπος.

ΝΑι!!!Θεσσαλονίκη είχε προπώληση 20 εισιτηρια κ μπορεί να λέω κ πολλά…Εχω ακούσει μονο 4 Danzig κ χωρίς να με τρελαινει ψηφίζω αυτη την περιοδο λόγω αγνοιας των αλλων 2…

δεν ειναι απιστευτο το βιντεο ρε? ε ρε, αμα εχει κεφια ο θειος μεγαλουργει…

ναι συμφωνω οτι το Λοστ Τρακς τα σπαει, τα περισσοτερα τραγουδια θα μπορουσαν να ήταν σε δισκους του. Μονο μερικα μου εδωσαν την εντυπωση του προχειρου/ b-side, αλλα δεν τρεχει και τπτ.

Οταν ξανααποβιβαστει στην Ευρωπη ο Γκλεν, ετοιμασε βαλιτσες Ανγμαρ…σηκω απο καναπεδες, κρεβατια, καρεκλες!

δεν ακουω τρελα danzig αλλα μ’αρεσει πολυ. ειδικα το i luciferi (ή καπως ετσι)

αμα σαρεσει πολυ ο Glenn λόγω Luciferi, που να ακουσεις και τα παλιότερα :wink:

ακουσε το Lucifuge!

γιατι το Luciferi δε θεωρειται καλο;

Καλο ειναι μωρε, απλα εχει βγαλει πολυ καλυτερες δουλειες. Οι τρεις πρωτοι δισκοι ειναι 10ρια ακατεβατα, και ακολουθουν τα ‘‘4’’ και ''Circle Of Snakes".

Καλα τα λεει ο Ουλβα. Ακου το Lucifuge. Θα γουσταρεις πολυ περισσοτερο.

ok,thanks θα τ’ακουσω!

και το 4 δεκαρι ακατεβατο ειναι.

Μολις ψεθαψα το Lucifuge κι εχω να δηλωσω οτι μαμει πατοκορφα οτι ακουμε / ακουτε. Αυτα.

Κατα τ’ αλλα, για οσους δε το ξερουν:

LOST TRACKS DOUBLE DISC LP

DANZIG’ Vinyl Collectors will want to Reserve their Copy of the Upcoming Ltd. Ed.
Double Disc LP Release of “THE LOST TRACKS OF DANZIG”
This Edition features Fold Out Double Cover & 8 page 12" Booklet

Αυτο εδω θα ειναι καλη φαση:!:

Παρτε και λινκ για τη βιντεαρα που λεγαμε με Ουλβα.

http://www.youtube.com/watch?v=ntlJVqW_Lpg

Ωπα!!! Δεν είχα γράψει εγώ εδω? Πώς έτσι? :-k

Λεπόν, πείτε με ιερόσυλο, σατράπη, τυρέμπορα, οτιδήποτε, αλλά οριακά προτιμώ Misfits. Ισως επειδή δεν έβγαλαν ποτέ με τον Γκλεν κάτι λιγότερο από άψογο.

Κατά τα λοιπά, Ανγκμαρ, ξεσκόνισα τα bootlegs μου μετά από τη συζήτηση που είχαμε περί της live απόδοσης του Glenn, και έχω να πω το εξής: Ο τύπος, από τον καιρό των Misfits ακόμα, στα live δεν τραγουδούσε, αλλά γκάριζε. H σκηνική του παρουσία όμως είναι τόσο καθηλωτική, που αντισταθμίζει τα πάντα!

Και δεν θα ξεχάσω ποτέ τι ένιωσα εκείνο το μεσημέρι του '96 όταν είδα πρώτη φορά στο Mtv το βίντεο του “Mother '93”. Είπα μέσα μου ΑΥΤΗ πρέπει να είναι η απόλυτη live εμπειρία! Και σήμερα λέω πως μάλλον είχα δίκιο τελικά…:wink:

Οτι και να κανει γαμαει.Κορυφη της καριερας του τα Danzig,2 και Earth Crisis A.D.Γαμω το κερατο μου που λογω στρατου δε μπορεσα να τον δω οταν ηρθε.

Ε και εγω ειμαι φαν…Προσωπικης καριερας ε…Και θα θελα να τον δω λαιβ αλλα απο τη μια με αυτα που ακουσα χαλαστηκα και απο την αλλη ειχα διαβασει σε συνεντευξη οτι εχει ελαττωσει κατα πολυ τις περιοδιες…Κριμα…
Sistinas ρε

Χαχαχα, για φαντάσου, και μένα μου αρέσουν οριακά περισσότερο οι Misfits! Τι να γίνει, λίγο το horror/psychobilly σκηνικό, λίγο οι πανκιές, λίγο οι φοβεροί τίτλοι των τραγουδιών τους, μου τραβάνε λίγο περισσότερο το ενδιαφέρον!

Όχι πως δεν αγαπάμε Danzig στην ομολογουμένως εντυπωσιακή σόλο πορεία του… Ειδικά οι τρεις πρώτοι δίσκοι του μου αρέσουν πολύ, με το Danzig να είναι μάλλον το αγαπημένο μου… (αν και τα τελευταία δεν τα έχω ακούσει).

Bleedin, περιμένω περισσότερα σχόλια απο σένα για Danzig στο θρεντ της 9ης Τέχνης. 8)

EΕπίσης, νομίζω ότι οι αδικιμένοι της όλης υπόθεσης είναι οι Samhain.
Νταξ, και μένα είναι η “λιγότερο” αγαπημένη μου Danzig φάση, έχω μόνο το November coming fire και τη συλλογή με ακυκλοφόρητα Final Descend, αλλά είναι ο ενδιάμεσος κρίκος αυτών που ξεκίνησε να κάνει με τους Misfits μέσα από πιο “πειραματικά” κομμάτια όπως τα Bloodfeast, halloween II, London Dungeon κλπ. και των λιγότερο groovy/bluesy κομματιών του Danzig I. Σημειωτέον ότι σαν Samhain έγραψε και το Halloween III, ενώ τα Twist of Cain, Trouble, Possession, When Death had no Name ήταν αρχικά Samhain κομμάτια. (όλα πλην του τελευταίου βρίσκονται στις αρχικές demo εκτελέσεις τους στο Final Descent και είναι σχετικά διαφορετικά από αυτό που γνωρίσαμε αργότερα…)

Σε γενικές γραμμές, απ’ότι έχει πέσει στα χέρια μου από Verotik press (καθώς οι τίτλοι της είναι σχετικά δυσεύρετοι και άρα πανάκριβοι στην Ευρώπη), έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα:

Τεράστια μαγκιά του Danzig που το κάνει, δείχνει ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπάει το χώρο για να κάνει μια τέτοια (αυτοκαταστροφική οικονομικά) κίνηση, έχει και τον ΘΕΟ Simon Bisley σε πολλές εικονογραφήσεις, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι…

:–


Ο Danzig σαν σεναριογράφος είναι το λιγότερο ΚΟΥΛΟΣ!:-#

Περισσότερο στο ανάλογο τόπικ

ο τυπος ειναι θε’ι’λα μεγαλη,τι να λεμε τωρα! Evil Elvis και τα γνωστα 8)

δινω μια τριαδα που κερδιζει παντα…

Τσουπ!

Ξεθάβω με αφορμή το άρθρο του Γιοβανίτη (σεσημασμένος Danzig-ικός) στο τελευταίο χάμμερ.

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα.

Ναι, το Evil Live κι εγώ όταν το’χα πρωτοπάρει, και ακούγοντας την Α πλευρά του βινυλίου, δεν κατάλαβα ότι τραγουδούσε ο Γκλεν, γιατί δεν ακουγόταν τίποτα! Τουλάχιστον από κει μέσα γνώρισα πρώτη φορά το All Hell Breaks Loose (μέσα στα 2 καλύτερά τους κομμάτια για μένα, μαζί με London Dungeon), oπότε το αθωώνουμε, και στα συν η συμμετοχή του ΜΕΓΑΛΟΥ Henry Rollins στο we are 138.

Βασική διαφωνία μου, η πρώτη βιντεοκασέτα. Ακόμα θεωρώ πεταμένες τις 6.000 δραχμές που είχα δώσει κάπου το '99 για να την πάρω…

Και καπου εδω πεταγομαι σα τη τσουτσου να δηλωσω πως ΠΡΕΠΕΙ να περιοδευσει για μια ακομη φορα στην Ευρωπη. Τι κολλημα ειναι πια αυτο! Χωρια που τελευταια ξεθαβει κομματαρες με το κιλο.

  1. Wotan’s Procession/Skin Carver
  2. Twist of Cain
  3. Am I Demon
  4. Tired of Being Alive
  5. Her Black Wings
  6. Devil’s Plaything
  7. Left Hand Black
  8. How The God’s Kill
  9. Brand New God
  10. Satan’s Crucifiction
  11. Black Mass
  12. Lilin
  13. Black Angel, White Angel
  14. Mother

  1. She Rides
  2. Dirty Black Summer

Πολλαπλα εγκεφαλικα…

ΣΙ ΡΑΙΝΤΣ ΔΕ ΝΑΙΤ ΛΕΜΕ!!