Global Warning

Είχα μια συζήτηση της προάλες με μια φίλη που μου έλεγε ότι πρέπει να ανακυκλώνω τα πάντα,ώστε να σωθεί ο πλανήτης,μιλάμε όμως για exreme καταστάσεις,π.χ.όταν πετάει κανείς τα γυαλιά του να τα πάει για ανακύκλση,κτλ.Σκέφτηκα λοιπόν:έχει κανείς στο μυαλό του να προτείνει πράγματα που πρέπει να κάνουμε καθημερινά για να σώσουμε το κόσμο και που ΔΕΝ θα τα σκεφτόταν ΚΑΝΕΙΣ άλλος?

Αν όχι,τουλάχιστον γραψτε καμιά βλακεία(ειδικότητα του forum) για το θέμα.

Δεν είναι τίποτα πρωτότυπο, αλλά καλό θα ήταν να βοηθούσαμε όλοι στην αναδάσωση στην Πάρνηθα…

Χμ, βασικα αν θυμαμαι καλα, καπου εχω διαβασει οτι η αναδασωση δεν βοηθαει παντα και καλο ειναι να αφηνεις ενα τοπο να αναδασωθει εκ φυσικου. Το θεμα ειναι να κυρηχτει η περιοχη αναδασωτεα και να μην γινουν οικοπεδα…

Λοιπον η ανακυκλωση ειναι ενα πολυ καλο μεσο αλλα… Οσοι βλεπετε αυτα τα ομορφα κουτια του Δημου Αθηναιων να ξερετε οτι η συμβαση του με τις εταιρειες που παραλαμβαναν τα χαρτια/γυαλια/κουτακια κλπ. εχει ληξει και ολα αυτα που πεταμε εκει μεσα απλα πηγαινουν σε χωματερες. Τουλαχιστον μεχρι πριν 3 μηνες αυτο ξερω οτι ισχυε…

όντως ισχύει αυτό με την αναδάσωση. Επιπλέον τα ελληνικά δάση είναι έτσι φτιαγμένα που η αναδάσωση γίνεται μόνη της σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (σε 20 χρόνια έχεις ένα ακόμα πιο πυκνό δάσος). Ο παράγων ανθρώπινο χέρι σε θέματα αναδάσωσης, μπορεί να αποδειχθεί ζημιογόνος για το δάσος αν δεν έχει γίνει άριστη μελέτη προηγουμένως.

Αυτό με την ανακύκλωση με ξενέρωσε τέρμα… τζάμπα ανακυκλώνω τόσο καιρό? :frowning:

Επειδή ανακυκλώνω και εγώ, τουλάχιστον στην περιοχή μου δεν νομιζώ να ισχύει αυτό μιας και είδα πριν περίπου δύο βδομάδες να περνάει ειδικό φορτηγάκι για ανακύκλωση και επίσης έχω δει πως οι σκουπιδιάριδες αδείάζουν μόνο τον κάδο σκουπιδιών και όχι της ανακύκλωσης. Αρα δεν νόμιζω ότι γίνεται όλος αυτός ο κόπος απλά για να τα πετάξουν στην ίδια χωματερή…Αν είναι αλήθεια πάντως είναι πολύ κρίμα:(

Αν κάτι τέτοιο υσχίει πρέπει να πάμε και να απαιτήσουμε να αλλάξει η κατάσταση,δεν μπορούμε να κλαιγόμαστε ότι τα πράγματα είναι σκατά και εμείς να μην κάνουμε τπτ.:frowning: :-k

Αυτο για την ανακυκλωση θα το ψαξω περαιτερω και θα σας πω…

ΛΟΙΠΟΝ!
>
> Επειδή ΒΑΡΕΘΗΚΑ τις μαλακίες περί Πάρνηθας και παρόλη την έλλειψη χρόνου
> θα ήθελα να υπογραμμίσω τα παρακάτω:
>
> 1. Η πυρκαγιά αποτελεί φυσικό φαινόμενο των περισσότερων μεσογειακών
> οικοσυστημάτων. Οπότε δεν απαιτούνται “εμπρηστές”, “οικοπεδοφάγοι”,
> “τούρκοι πράκτορες” ή “γνωστοί - άγνωστοι” για την έναυσή τους. Η
> επικράτηση αρκετών ειδών σε βάρος άλλων στηρίζεται στην περιοδική εμφάνιση

> πυρκαγιών.
> 2. Τον πρώτο χρόνο μετά την πυρκαγιά παρατηρείται πάντοτε σημαντική ΑΥΞΗΣΗ

> της βιοποικιλότητας στην χλωρίδα. Οι σπόροι πολλών ειδών (προσαρμοσμένων
> στο φαινόμενο της πυρκαγιάς) απαιτούν υψηλές θερμοκρασίες για την
> δραστηριοποίησή τους, ενώ το έδαφος στις καμένες εκτάσεις παρουσιάζει
> σημαντική αύξηση της περιεκτικότητας σε οργανικές ύλες και ιδιαίτερα
> ανόργανα στοιχεία.
> 3. Η κατάσβεση των πυρκαγιών μικρής έκτασης, η απαγόρευση της ξύλευσης,
> της συλλογής ρητίνης και άλλων ανθρώπινων δραστηριοτήτων συμβάλλουν
> σημαντικά στην αύξηση του εύφλεκτου φορτίου ενός δασικού οικοσυστήματος
> και επομένως στην πιθανότητα εμφάνισης πυρκαγιάς μεγάλης έκτασης και
> έντασης.
> 4. Καμία πυροσβεστική δύναμη (ή δυνάμεις) δεν έχουν ΠΟΤΕ κατασβέσει ΚΑΜΙΑ
> πυρκαγιά μεγάλης έκτασης και έντασης σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ επίπεδο. Στην καλύτερη
> περίπτωση το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να προστατεύσουν
> κατοικημένες περιοχές, να περιορίσουν την κίνηση του μετώπου σε
> συγκεκριμένα σημεία και να την επιβραδύνουν σε άλλα. Οι μεγάλες πυρκαγιές
> σβήνουν εξαιτίας των μεταβολών ορισμένων παραγόντων ( π.χ. κατεύθυνση
> ανέμου, βροχόπτωση) και την έλλειψη καυσίμου.
> 5. Αρκετά πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν εκ των πρωτέρων για τον
> περιορισμό των πυρκαγιών μεγάλης έκτασης, αλλά προϋποθέτουν ΝΟΗΜΟΝΕΣ
> υπηρεσίες και κράτη, που δεν βλέπω να υφίστανται στις μεσογειακές χώρες
> γενικότερα. ΝΑΙ, υπάρχουν και σε άλλα κράτη πυρκαγιές, δεν αποτελεί
> αποκλειστικό φαινόμενο του Elladistan!
> 6. Δεν γνώριζα μέχρι στιγμής ότι στην Πάρνηθα υπήρχαν αγριογούρουνα,
> πλατώνια (και όχι ελάφια…) και αλκυώνες (που ψαρεύουν άραγε;). ΕΛΕΓΧΕΤΕ
> ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΖΟΝΤΕΣ ΑΣΧΕΤΟΙ!
> 7. Η “αισθητική του δάσους” δεν έχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με την πραγματική
> λειτουργία του σαν οικοσύστημα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι φαίνεται
> ΟΜΟΡΦΟ σε μια ανόητη μεσαία αστική τάξη, που έχει διακόψει όλους τους
> δεσμούς της με τις δραστηριότητες της υπαίθρου. Πόσο μάλλον για τα
> περιαστικά δάση (“Εθνικοί Δρυμοί” Πάρνηθας και εκείνος του Σουνίου, αν τον

> θυμάται κανένας πια!) που δεν μπορούν να διαχειριστούν αποτελεσματικά.
> 8. Τέλος μπορείτε να πάτε σε όποια συγκέντρωση θέλετε, αλλά έχετε υπόψη
> σας ότι οι επεμβάσεις που μπορεί να γίνουν μετά από μια τέτοια πυρκαγιά
> είναι ελάχιστες (π.χ. σπορά από αέρος, μίγματα σπόρων σε μπάλες πηλού -
> μέθοδος Fukuoka) και σίγουρα τα σχέδια για αναδάσωση (πιο ακριβέστερα
> αναδένρωση) - ιδιαίτερα με είδη πεύκης - θα δημιουργήσουν μεγαλύτερα
> προβλήματα στο άμεσο μέλλον (μεταβολή πληθυσμών, περισσότερο εύφλεκτα
> οικοσυστήματα).
>
> Δεν θα επεκταθώ, ήδη πρέπει να έχετε πάθει ένα καλό σοκ, που ΙΣΩΣ σας
> βγάλει από τη ΟΛΟΕΤΗ ΝΑΡΚΗ που έχετε περιπέσει…
>

Μου το έστειλαν με e-mail της προάλλες… Το περισσότερο είναι off topic μεν, αλλά λέει μερικά για την αναδάσωση…

Βασικα, ψιλοβλακεια μου φαινεται. Δηλαδη ισως και να τον πιστευα αν δεν ηξερα οτι μετα απο πυρκαγια τα καμμενα εδαφη εχουν γινει σε πολλες περιπτωσεις οικοπεδα…

Αυτο το “η μεσαια αστικη ταξη” ειναι ενδεικτικο νομιζω…

Πάντως αυτό για την ανακύκλωση το έχω ακούσει κι εγώ. Μια καθηγήτριά μου που μας συμβούλευε να ανακυκλώνουμε μου είπε με πίκρα οτι μια μέρα είδε ένα σκουπιδιάρικο να συλλέγει σκουπίδια απο τον κάδο ανακύκλωσης!

Εκτως απο ολα τα παραπανω που εχουν υποθει καλο ειναι να ξυπνησουν λιγο οι ανθρωποι και να παψουν να κατασκευαζουν ατομικες βομβες και ολες τις αλλες πυρηνικες βλακιες…γιατι η μεγαλητερη καταστροφη που εχει υποστει ο πλανητης μας ειναι απο ολα αυτα τα αθλια αντικειμενα σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απ οτι οι φωτιες και ολα αυτα που αναφερθηκαν…:wink:

Olga for president:D :stuck_out_tongue: :smiley:

βασικά για σκηνοθέτιδα.Michael Moore και Al Gore μαζί:p

βέβαια το όλο θέμα δεν ειναι να το παίρνεις στη πλάκα,και σίγουρα έχεις δίκιο,αλλά πιο πολλά μπορούμε να κάνουμε για τα δάση παρά για τις ατομικες βόμβες:(

Αν ηταν στο χερι μου φιλε μου θα σταματαγα ολους τους πολεμους που γινονται αρα γεν θα χαν και λογο υπαρξης ολα αυτα τα αθλια αντικειμενα που ανεφερα πιο πανω…με αυτες τις μ…κιες εξαλλου εχει μεγαλωσει και η τρυπα του οζοντος στην ατμοσφαιρα και εχει αυξηθει το φαινομενο του θερμοκηπιου κατα πολυ περισσοτερο απο οτι θα πρεπε…:frowning: :frowning: :frowning:

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΡΕΕΕΕΕΕ…Ο ΠΛΑΝΗΤΗς ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗ ΑΚΟΜΗ!!!

ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!:!: :!:

Παντως ομολογω οτι εβαλες πολυ ομορφο θεμα για συζητηση φιλε!!!

ΕΥΓΕ!!!

Πολύ σημαντικό θέμα επίσης η ανακύκλωση μπαταριών.

:oops: :oops: :oops: :roll:

thx

με κάνεις και ντρέπομαι:p

Αυτο που θα πω θα ακουστει καπως απαισειοδοξο, αλλα ειναι η αποψη μου…

Δυστυχως, δεν εχουν μεινει πολλα χρονια ακομα…

καλά, ναι. Το κειμενάκι είναι όντως πολύ γραφικό από μόνο του. Ειδικά εκεί στο τέλος που λέει ότι ξέρει ότι μας σόκαρε (:lol: :lol: ) ενώ εμείς τα έχουμε γράψει όλα όσα είπε στα …(γκουχ γκουχ!) μας. Μόνο για το θέμα της φυσικής αναδάσωσης το έβαλα όπου αυτά που λέει τα θυμάμαι και από τα σχολικά βιβλία του Γυμνασίου

Πεστα!!! τα μεγαλυτερα ζωα του πλανητη ειναι ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!

8O 8O

Οκ,τώρα έφτασες στο αντίθετο άκρο.Δεν υπαρχουν μόνο αυτοί που δεν δίονυν δεκάρα,αλλά και αρκετοί που νιαζοντε.Άλλωστε πόσα άτομα συμφωνουν με σένα εδώ μέσα?

Και που νοιαζονται καποιοι, ειλικρινα δεν νομιζω να αλλαξει κατι… Προσπαθουνε παντως, και αυτο ειναι καλο… Αλλα η κατασταση του πλανητη ειναι μη αναστρεψιμη νομιζω, ολο και χειροτερευει… Η μαλακια ειναι να φτασουμε εδω που φτασαμε για να νοιαστει ο κοσμος…