Global Warning

:thumbup: :thumbup: :thumbup: =D> :ok:

Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω 1 καλή απάντηση,αλλά δυστηχώς δεν έχω…έτσι είναι οι άνθρωποι.Και με το ναζισμό έπρεπε να καούν εκατομύρια για να προσπαθήσει η ανθρωπότητα να νοιαστεί για τους πιο ευάλοτους,και δυστηχώς αρχίζουμε και ξεχνάμε.:frowning:

Ξερετε κατι, οι περισσοτεροι λεμε ε σιγα εγω θα σωσω τον πλανιτη? Αλλα αν ο καθενας μας εκανε κατι πολυ λιγο, ισως να ηταν λιγο καλητερα…:-k Παντως συμφωνω με τον πατερα μου που λεει οτι τα δικα μου παιδια θα παγαινουν στο σχολειο με γκαμιλες…8O #-o

Καταλαβαινω ρε… Απλα ρε συ κοιτα, στην Αθηνα ξεφυτρωνουνε εμπορικα κεντρα, ενω θα μπορουσε να δημιουργηθει παρκο… (Κατι λενε θα κανουνε στο Ελληνικο, αλλα αμφιβαλω). Πληρη αδιαφορια, η Παρνηθα καηκε (η μαλλον την καψανε καλυτερα), ακραια κερικα φαινομενα, πυρινικα οπλα, λιωσιμο παγων, ειλικρινα, δεν βλεπω κατι ωστε να αλλαξω αποψη…

Εγω δεν λέω ποτέ “εγω θα αλλάξω τον πλανήτη;”

Δεν είμαι σίγουρος αν καταφέρνω κάτι όταν ανακυκλώνω. Αλλα ξέρω οτι αυτό πρέπει να κάνω και μ’αρέσει. Μπορεί να μην πιστεύω οτι θα σωθεί ο πλανήτης. Μάλιστα πιστεύω οτι για να σωθεί ο πλανήτης πρέπει να πεθάνει ο μισός πληθησμός της ανθρωπότητας. Αλλα εγώ συνεχίζω την προσπάθεια…

Συμφωνω με Banette.Ναι μεν εχεις δικιο freedomofrock οτι η κατασταση ειναι πλεον ανεξελεγκτη και ο,τι κι αν κανουμε αμεσο αποτελεσμα δεν μπορει να υπαρξει αλλα κανεις δεν ξερει οτι αν αρχισουμε απο σημερα, σε 50 χρονια ισως γινουν λιγο καλυτερα τα πραγματα!Επισης, σιγουρα θα εχετε δει την διαφημιση της greenpeace με το αγορακι… Μιλαμε οταν την ειδα πρωτη φορα ανατριχιασα!:-s
Gigatron πολυ σωστος!Συμφωνω!:wink:

Ναι την είδα κι εγω τη διαφήμιση. Καταπληκτική. Είχα δει και κάτι παρόμοιο σε powerpoint. Θα το βρω και θα το ανεβάσω

50 χρονια???

Δεν νομιζω να ζουμε σε 50 χρονια, συγγνωμη κι ολας…

Ένα υποτιθέμενο γράμμα,γραμμένο στο 2070…http://www.blackstate.gr/pp/water.pps (αρχείο σε μορφή power point)

αυτο το γραμμα με φρικαρε τοσο και εχω παρει πολυ στα σοβαρα το θεμα!

Το παρακατω ειναι ενα τραγουδι για την καταστροφη του κοσμου…

Λεγεται “40 ωρες πριν”, απο Βητα-Πεις, ελληνικο χιπ-χοπ για οσους δεν το ξερουν…

Οποιος δεν εχει προβλημα να ακουσει κατι διαφορετικο, ας το κατεβασει και ας προσεξει τους στιχους…:wink:

http://rapidshare.com/files/42883206/16-40___929___917___931____928___929___921___925_.mp3.html

Αυτό έλεγα κι εγω!

Κατά τη γνώμη μου ο κόσμος είναι καταδικασμένος σε καταστροφή με το υπάρχον σύστημα, καθώς σκοπός του είναι απλά η παραγωγή κέρδους με κάθε τρόπο. Πάντως μερικές καλές ιδέες είναι οι εξής : To εξαιρετικά απλό να μην πετάτε π.χ. το μπουκάλι της μπίρας που πήρατε από το περίπτερο στον δρόμο, αλλά να ψάχνετε για κάδο.
Να μην αφήνεται άσκοπα ανοιχτές συσκεύες που καταναλώνιυν ρεύμα.
Να προσέχετε την κατανάλωση νερού.
Περιορισμένη χρήση αυτοκινήτου.
Όσο για τους πολέμους, ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν θίγω τα αισθήματα κάποιων, αλλά πιστεύω ότι για αυτούς υπεύθυνοι είναι τα έθνη κράτη και οι καλλιεργούμενες εθνικές συνειδήσεις (μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω σε αυτό αλλά θα βγώ εκτός τοπικ) καθώς και τα ιερατεία των διαφόρων θρησκειών. Κατά τη γνώμη μου ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος χωρίς αυτά.

ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

Το παρακάτω κείμενο είναι απόσπασμα άρθρου της Αλεξάνδρας Χαίνη απο τη LIFO. Το παραθέτω αυτούσιο.

"Απο σχετική έρευνα, πάντως, που διενέργησε το καλοκαίρι (πριν τις πυργαγιές όμως, αν και το “μετά” το είδαμε στις κάλπες) το WWF Ελλάς διαπιστώνεται οτι ενώ οι συμπατριώτες μας ανησυχούν γενικώς για το οτι η κατάσταση του πλανήτη έχει πάρει την κατιούσα, σε εθνικό επίπεδο αγρόν ηγόραζαν, καθώς αφενός δεν δείχνουν να αντιλαμβάνονται το Κακό σε όλη του τη διάσταση (μόλις το 54% θεωρεί οτι η κατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος στην Eλλάδα είναι άσχημη) και αφετέρου δίνουν ελάχιστη σημασία σε φλέγοντα ζητήματα όπως η ξηρασία και η αλλαγή του κλίματος.

Επιπλέον, η ανησυχία για την κατάσταση του περιβάλλοντος δεν φαίνεται να συνοδεύεται απο πρακτικές δράσεις για την προστασία του. Εξού και οι Έλληνες παραμένουν σταθεροί οπαδοί του Ι.Χ. για τις καθημερινές τους μετακινήσεις (ήδη το πρώτο εξάμηνο του 2007 κυκλοφόρησαν 210.494 καινούργια αυτοκίνητα, σημειώνοντας αύξηση 3,9% σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο, ενώ η Ελλάδα απέχει και φέτος απο την Ευρωπαική Εβδομάδα Μετακίνησης), μόλις ένας στους τρεις δηλώνει οτι αγοράζει βιολογικά προιόντα (παρ’όλο που υπολογίζεται οτι το 8% περίπου των οπωροκηπευτικών της Ελλάδας περιέχει εντομοκτόνα πάνω απο τα επιτρεπόντα όρια), ενώ η πλειοψηφία αγνοεί τα περί ανακύκλωσης (ασε πια οτι στην Αθήνα υπάρχουν μόνο 1.600 κάδοι για ανακύκλωση, ενώ έπρεπε ήδη να έχουν τοποθετηθεί 7.500!) και, αντιθέτως, κάθε μέλος νοικοκυριού παράγει σχεδόν δύο σακούλες απορριμάτων την εβδομάδα (1400 οι ανεξέλεγκτες χωματερές της χώρας).

Απο την ίδια έρευνα προκύπτει επίσης μια αυξημένη ευαισθησία και διάθεση για κινητοποίηση στις γυναίκες 55 ετών και άνω, κατώτερης και μέσης εκπαίδευσης, κυρίως απο ημιαστικές ή αγροτικές περιοχές. Λογικό, αφού οι άνδρες της ανάλογης κατηγορίας είναι απασχολημένοι με άλλα, πιο υψηλά θέματα, με το να καταστρώσουν φερ’ ειπείν σατανικά σχέδια τουριστικής αξιοποίησης προστατευόμενων περιοχών. Όπως, καλή ώρα, ο καρατσεκαρισμένα πολυμήχανος δήμαρχος της πυρόπληκτης Ζαχάρως (βλ. Sugartown), ο οποίος 4 μέρες πριν τις εκλογές υπέγραφε συμφωνίες που προβλέπουν την παραχώρηση για 69 χρόνια του δικαιώματος εκμετάλλευσης του παραλιακού μετώπου του δήμου, έκτασης 2.593.041.80 τ.χλμ. (www.ked.gr/website/index.php)!"

Αυτό είναι το κείμενο. Δε θεωρώ φυσικά οτι σε τέτοιας έκτασης προβλήματα είναι επαρκείς οι ατομικές λύσεις. Ωστόσο αν δεν ευαισθητοποιείται ο κάθε ένας ξεχωριστά, πως θα γίνει?
Βέβαια, θα μου πείτε, εδώ είναι ΕΛΛΑΝΤΑ, δε μας αφορούν αυτά. Ο Ελληνάρας είναι ΜΑΓΚΑΣ και το τσιγαράκι του (ναι, καλά διαβάσατε, το τσιγάρο) θα το πετάξει στον δρόμο. Φάνηκε εξάλλου στα πιθήκια που χοροπηδούσαν λίγες μέρες πριν με τις σημαιούλες και τις καραμούζες τους υποστηρίζοντας τα κόμματα τους, ενώ λιγότερο απο ένα μήνα πριν θρηνούσαμε.

Ρωτάω όμως, τι απογίνονται τα πιθήκια χωρίς τα δέντρα?

Βρήκα σε ενα blog ενα ντοκιμαντερ που το είχε δείξει το skai σχετικα με την υπερθέρμανση του πλανήτη :
http://rodiat7.blogspot.com/2008/11/blog-post_5011.html
Πιστευω πως αξιζει να αφιερώσετε λίγο από τον χρόνο σας και να δείτε το ντοκιμαντερ …
Ποια είναι η γνώμη σας ?

ωραιο topic αλλα λεω να μην επικεντρωθει μονο σε αυτο το θεμα…δηλ.να μπορει ο καθενας να αναφερει τι πιστευει οσον αφορα τις συγχρονες μυθολογιες γενικα.οταν δω το ντοκυμαντερ θα απαντησω,αλλα απο αλλα που εχω δει πιστευω πως μυθος η οχι,ασε μηπως και γινουμε λιγοτερο ζωα και αρχιζουμε να νοιαζομαστε για το γυρω μας

…και βαζω και μια δικια μου συγχρονη μυθολογια…οικονομικη κριση…μουφες για να απολυουνε αβερτα [-X

λωλ

Ναι,συνενοηθηκαν ολα τα ΜΜΕ του κοσμου να μας φλομωσουν στα ψεματα περι οικονομικης κρισης.Ποιες οικονομιες καταρρεουν τωρα,σιγα,ολοι γαματα πανε.

ναι,ναι:!:…ειναι πολυ απιθανο να συμβαινει γιατι εχει πηξει ο τοπος σε αγιους τραπεζιτες και οσιους επιχειρηματιες

Αληθεια το πιστευεις?

πιστευω στο οτι μας εχουνε φλομωσει στο δουλεμα για τα παντα που συμβαινουνε οχι απαραιτητα μονο για το συγκεκριμενο θεμα και βασικα…δεν πιστευω τπτ πλεον

ειδικα απο ΜΜ(χ)Ε(σω)