Global Warning

Στην αρχη οντος μπορουσα να διακρίνω καταστροφολογία και προπαγανδα απο τα μμε . Αλλα υπάρχει κρίση .
Στο εξωτερικο κυρίως . Στην Ελλαδα σε μικροτερο βαθμό . Αλλα παντα ετσι δεν ημασταν(στην ελλαδα) ? ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΡΙΣΗ

Μια που υπήρχε συγγενικό θρεντ τα έκανα merge.

είδα κι εγω το ντοκιμαντερ. Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον

Είδα το βίντεο και για όλους όσους μίλησαν στο βίντεο, αλλά και για όσους μιλάνε για το περιβάλλον, ένα σημαντικότατο hint δόθηκε με πολύ έξυπνο τρόπο πρόπερσι, στους κινηματογράφους

Το ότι υπάρχει αντίλογος, δε σημαίνει και πως ο αντίλογος είναι η πραγματικότητα. Το ότι το λένε όμως κι όλοι δε σημαίνει πως έτσι έχουν τα πράγματα. Πολλοί έχουν βγάλει λεφτά από τη “τρομοκρατία” του περιβάλλοντος και τους συμφέρει να καταστραφολογούν (κερδίζεις και κανά Νόμπελ Ειρήνης εκάστοτε). Με την πρώτη ευκαιρία, θα γράψω κάτι περισσότερο για το θέμα. Χαίρομαι που το ξεθάψατε…

για την υπερθερμανση του πλανητη ολοι πρεπει να κανουμε κατι.εγω προσπαθω να μην ανοιγω συχνα τα φωτα,να μην χρησιμοποιω που μολυνουν σπρει και τετοια και να ανακυκλωνω.εσεις τι κανετε

προσπαθουμε να καλυψουμε το κενο που δημιουργεις!

σοβαρα ομως ειμαστε πολυ πισω στην νοοτροπια της ανακυκλας…

μα ρε γαμωτο μου την δινει απιστευτα να περπαταω με τους φιλους μου και να εχουν παρει κατι να φανε και να το πετουν κατω οταν τελειωσουν.αυτο που μου ανεβαζει ομως πιο πολυ το αιμα στο κεφαλι ειναι οτι οταν τους λεω να μην το κανουν,με δουλευουν και μου λενε οτι λεω μαλακιες

Αυτό δε το κάνουν γιατί δεν ενδιαφέρονται για το περιβάλλον, αλλά γιατί είναι γύφτοι-βρωμιάρηδες.

Με το συμπάθειο δηλαδή…

ε αυτο ειναι το θεμα.κι εφερα σαν παραδειγμα καποιους απο τους φιλους μου(δεν ειναι και οι πιο κολλητοι μου βασικα) γιατι αυτη ειναι η νοοτροπια του μεσου ελληνα[-X

τρου…

Καλα κανεις αλλα νομιζω πως δεν εχει τοση μεγαλη σχεση με υπερθερμανση μολυνση περιβαλλοντος κτλ .
Αλλα εχει να κανει με το ποσο καθαρες ειναι οι πολεις μας … πετα στην γερμανια τα σκουπίδια κάτω να δεις τι θα γινει … Αλλα μερικες φορες για να βρείς καδο πρεπει να κανει πολλα χιλιομετρα .

Τη νοοτροπια αυτη ποιος την εδωσε ομως?η ελειψη ενδιαφεροντος απο τη πολιτεια που αυτοματα συνεπαγεται και ελειψη παιδειας.Πχ αυτες οι γυφτιες με τα σκουπιδια στους δρομους δε θα υπηρχαν αν υπηρχαν καποια μετρα(πχ προστιμο στους παραβατες,περισσοτεροι καδοι κλπ)που ενω στο εξωτερικο εφαρμοζονται τακτικα εδω αποτελουν ψιλα γραμματα.

Να μη πω και για τους καδους ανακυκλωσης που δυστυχως εδω μερικοι τους εχουν μπερδεψει με αυτους των σκουπιδιων.:frowning:

Είμαι υπερ του να υπήρχαν πρόστιμα. Άμα ο άλλος δε μπορεί να συμμορφωθεί με το καλό, ας συμμορφωθεί έτσι έστω. Το ιδανικό θα ήταν να μη χρειάζονταν αυτά, να είχαμε την κατάλληλη παιδεία και οι οικογένειες να εμφυσούσαν στα παιδιά τους αγάπη για το περιβάλλον, αλλά που. Στο Ελλαδιστάν?

παντου υπάρχει έλειψη παιδείας.

Ναι. Αλλά σε άλλες χώρες τουλάχιστον υπάρχουν και 5 νόμοι πάνω στο θέμα.

Συφωνω. Αλλα το θέμα παιδείας δεν είναι μόνο στο Ελλαδισταν!

Να γελάσω τώρα ή μετά?

Αλλού μπορεί να έχουνε ελάχιστοι παιδεία, εδώ δεν υπάρχει καθόλου παιδεία.

Ρε μην είστε τόσο μίζεροι…

Αλλά να μου πεις, εδώ βγάλαμε οτι ο Ελληνας έχει και οικολογική συνείδηση, παιδεία δε θα 'χε?

Aλλάχτε τον τίτλο στο θρεντ. Το φαινόμενο λέγεται παγκόσμια (υπερ)θέρμανση (warming) και όχι παγκ. προειδοποίηση (warning)