Gods of metal festival [21-24/06/2012]

Ευτυχώς, έχω συγγενή σε τουριστικό γραφείο :stuck_out_tongue: Το ξενοδοχείο είναι κομπλέ με 50 ευρω/βραδιά.

Δεν ανησυχώ για τέτοια θέματα (επιστροφής)… Το πολύ πολύ να φύγουμε με το πρώτο…πρωινό δρομολόγιο! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
Και πέρσι(Βελιγράδι) και φέτος(Σόφια) θα πάω με λεωφορείο αυθημερόν. Στο Βελιγράδι έμεινα πάνω από 40΄ώρες σερί χωρίς ύπνο :lol: οπότε όλα μπορώ να τα αντέξω (αν και παππούς) :roll:

Haha ναι και εγώ δεν έχω θέματα ύπνου αρκεί να βρω να κάνω κάτι εκεί πέρα και δεν είμαι εγώ και ο τοίχος ;p
Εντάξει ναι στην τελική με πρωινό…το πιο σοβαρό μου θέμα εμένα είναι τώρα το θέμα του τρένου αεροδρόμιο - ξενοδοχείο. Η φίλη μου που τα κοίταξε μου είπε ότι δε μας βολεύουν τα δρομολόγια από άποψη ώρας απογείωσης κάτι τέτοιο…θα τα κοιτάξουμε πιο αναλυτικά σήμερα.

ΑΝ κάποιος έχει κανονίσει το θέμα μεταφοράς από και προς αεροδρόμιο, ας με ενημερώσει παρακαλώ ;D
Ευχαριστώ!

Σε ποιο αεροδρομιο προσγειωνεσαι;

Έχει πούλμαν από 2-3 εταιρείες που φεύγουν ανα τέταρτο από το αεροδρόμιο (Malpensa, Linate σίγουρα) με προορισμό τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό.

Φεύγουν ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο, πέρυσι τα εισιτήριο μετ’επιστροφής κόστιζε 15 ευρώ.

Είναι η πιό βολική και γρήγορη λύση και έχουν δρομολόγια συνεχώς. Μέσα στο αεροδρόμιο έχουν γκισέ και σου δίνουν και πρόγραμμα με τις ώρες δρομολογίων.

edit: αυτό είναι το site της μίας εταιρείας
http://www.malpensashuttle.it/web2011/e-percorsiorari.php

και αυτό το πρόγραμμα πρός και από το Malpensa
http://www.malpensashuttle.it/carico/documenti/milano_c.le-malpensa(1).pdf

Μαλπένσα [αν το γράφω σωστά]
Αυτό δεν είναι που βολεύει? Δεν έχω κλείσει αεροπορικά ακόμα.

Ευχαριστώ και πάλι! Θα τα κοιτάξουμε με τη φίλη μου! :smiley:

Λοιπόν καλησπερίζω και εγώ με τη σειρά μου τους επισκέπτες του φετινού Gods of Metal…Να δηλώσω ότι θα είμαι και εγώ παρόν εκεί την 2η και 3η μέρα παρέα με κάποιους φίλους και φίλες… Μπορεί ο αγαπητός Erlic83 να με κράξει ως αδερφή που δεν έρχομαι να δω Manowar, αλλά μπορεί να το κάνει και από κοντά, μιας και θα είμαι από την Πέμπτη στο Μιλάνο…:stuck_out_tongue: Motley Crue & Guns N’ Roses όμως με τραβάνε πιο πολύ…!!

Έχοντας πάει αρκετές φορές στο παρελθόν στο Μιλάνο, εκτός του ότι το έχω μάθει απ’ έξω, ήταν και αρκετά εύκολο να βρω άκρη με τις μεταφορές κλπ…Το λέω αυτό γιατί ξέρω και βλέπω ότι είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα για κάποιον που πάει πρώτη φορά…Οπότε λύνω κάποιες απορίες παρακάτω και ελπίζω να βοήθησουν άπαντες…

Καταρχάς με τα αεροπορικά δεν μπορώ να σας πω και πολλά τώρα γιατί δεν πετάω από Ελλάδα…Όσο θυμάμαι όμως κάποτε κλείναμε Αθήνα-Μιλάνο και πίσω με 75 ευρώ…Τώρα μια τιμή γύρω στα 100-110 είναι πολύ καλή και μέχρι το πολύ 150 ανεκτή…Μετά ξεφεύγει…

Τα αεροδρόμια που βολεύουν είναι το Malpensa και το Linate με καλύτερο το πρώτο…Πιο οικονομικό ακόμα είναι το Bergamo που πάει η Ryanair, αλλά είναι πιο μακριά από την πόλη…Και πάλι όμως και η μεταφορά στο Μιλάνο σχεδόν τσάμπα είναι…Τα λεωφορεία του Malpensa κοστίζουν 10 ευρώ για μονό εισιτήριο προς το κέντρο και 16 μετ’ επιστροφής…Κάνουν περίπου 40-45 λεπτά σε μια γαμάτη διαδρομή και αν και λίγο ακριβότερα απ’ ότι πριν 3-4 χρόνια βολεύουν τρελά γιατί σε αφήνουν στο κέντρο ακριβώς…Για Linate δεν γνωρίζω αλλά σίγουρα μπορεί να το κοιτάξει κάποιος και κάτι θα βρει…

Μεταφορές στην πόλη τώρα…Για τις μέρες που θέλουμε όλοι να πάμε (1-3 μέρες) βολεύουν τα μονά εισιτήρια για όλα τα μέσα με τη λογική ότι χρησιμοποιείς τέτοια μέσα 2 φορές την ημέρα…Για περισσότερες μέρες και φορές βολεύει το 3ήμερο ή το εβδομαδιαίο εισιτήριο…Το μετρό λειτουργεί μέχρι τις 00.30 το βράδυ και μετά έχει μόνο night buses…Δεν ξέρω επίσης αν το ίδιο το φεστιβάλ βάλει κάποια λεωφορεία για να πηγαίνουν το βράδυ τον κόσμο στην πόλη…Στο πήγαινε πάντως το μετρό και η στάση Rho Fiera είναι ιδανικά και πολύ κοντά στο χώρο του φεστιβάλ… Η λύση του ταξί για το βράδυ είναι αρκετά ακριβότερη από Ελλάδα, αλλά από τις φθηνότερες της Ευρώπης…Αν είστε 3-4 άτομα είναι λίγο ακριβότερο απ’ ότι θα έπρεπε, αλλά αξίζει…1-2 άτομα μακριά, εκτός αν κάνετε προ-συννενόηση με τον ταρίφα…

Γενικώς το βράδυ θα είναι θέμα για πολλούς που μένουν στο κέντρο να επιστρέψουν, ειδικά αν τελειώνει το φεστιβάλ μετά τις 12 το βράδυ…Θα είναι πολύς κόσμος για τα λίγα λεωφορεία, γαι τα τελευταία μετρό και για τα υπάρχοντα ταξί…Χάος δηλαδή, ΑΝ ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΔΕΝ ΒΑΛΟΥΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ…

Σκεπτόμενοι αυτό εμείς κλείσαμε ξενοδοχείο μόλις στα 2 χιλιόμετρα από το φεστιβάλ, για να μην έχουμε αυτό το θέμα και να γυρνάμε και με τα πόδια…Δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά βολεύει τρελά σε αυτό το θέμα…Και με καλή τιμή…Γενικά τα ξενοδοχεία σε όλο το Μιλάνο τα τσιμπάνε λίγο και ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλων event ή φεστιβάλ…Καλή τιμή είναι το 30-40 την ημέρα το άτομο, αλλά να είναι και λίγο αξιοπρεπές το δωμάτιο και το ξενοδοχείο…Γενικά η σχέση τιμής-ποιότητας για τους Μιλανέζους έχει περίεργο παρανομαστή…

Στο χώρο που γίνεται το Gods of Metal δεν έχω πάει, οπότε γι’ αυτό ας μιλήσουν άλλοι πιο αρμόδιοι…

Γενικά αυτά ως πληροφορίες που μπορείς να βοηθήσουν πολλούς…Ελπίζω να βοήθησαν όντως…Ότι άλλη απορία έχετε, μην διστάζετε να ρωτήσετε…

Εύχομαι να δω πολλούς από εσάς εκείνες τις μέρες και να κάνουμε έναν καλό ελληνικό πυρήνα μέσα στο Ιταλομάνι…:stuck_out_tongue: Και μακάρι να πετύχω και Elric83 το προηγούμενο βράδυ για μπυρόνια μετά από Manowar…!! :p:p

Απο όσο ξέρω, θα βάλουν οι διοργανωτες λεοφορεία!
Μπορεις να στειλεις το ξενοδοχειο που ειναι 2 χιλιομετρα απο το φεστιβαλ; :smiley:

Αυτό είναι…Τίποτα το τρομερό, αλλά στο 4πλο δωμάτιο δεν έχει shared bathroom και έχει δικό του και επιπλέον είναι πολύ κοντά όπως είπα…Κατα τα άλλα το ξενοδοχείο είναι λίγο gtp…Τη δουλειά του θα την κάνει όμως…

ντάξει το έχω ξαναπεί, άμα ήταν όλοι true θα γέμιζε η βαλχάλα κόσμο! θα μιλήσουμε εκείνες τις μέρες, εννοείται θα παίξουν μπύρες! τσέκαρε και για γηπεδάκι μήπως ρίξουμε κανένα σουτ :stuck_out_tongue:

Κατι άλλο! Το Festival μια σκηνη δεν έχει; Μην χάσουμε τις μισες μπάντες και ξενερωσουμε την ζωη μας!

Νομίζω ναι, μια σκηνη ειναι…

@rasputin Αααα σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Σου στέλνω μία μήνυμα, όταν μπορείς τσέκαρε το :smiley:


λογικά εδώ θα κλείσω αν δε βρω κάτι συνταρακτικό ως το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι. 131 ευρά το δίκλινο για 3 διανυκτερέυσεις, ήτοι 65 ευρώ το άτομο. guzel 8)

Τσέκαρε και για κανενα διαμερισμα αν σε ενδιαφέρει!

κλέφτες απατεώνες ιταλοί!! από 85,με παραλαβή στο box office, το παίρνω 103,5!!! 12,75 ευρώ καπέλο και 5,91 “service fee”!!! γαμώ τη μαντόνα μου:!:

Κλασικές μαλακίες με καπέλα…Δυστυχώς δεν τα γλιτώνεις ποτέ…Και οι Ιταλοί το κάνουν μόδα τώρα τελευταία…

Μη μου σκιάζεσαι όμως…Θα έχω παγωμένες μπύρες και μπάλα μπάσκετ έτοιμα… :stuck_out_tongue:
Ποιες μέρες θα είσαι εκεί εσυ…??

Είναι αυτά τα κωλοfees…Δεν είναι θέμα Ιταλίας, η Livenation τα παίρνει :wink:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι, αλλά εμπλέκεται και το TicketOne της Ιταλίας μέσα και γι’ αυτό είναι τόσο υψηλά…Όπου υπάρχουν πολλοί μεσάζοντες, είναι και οι ‘‘μίζες’’ πολλές…

πέμπτη με κυριακή! παρασκευή-σάββατο θα είμαι στα πέριξ την ημέρα (φλωρεντία,πίζα και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) αλλά η παγωμένη μπύρα θα παίξει οπως+δήποτε! τα μιλανεζάκια είναι τόσο σνομπαρία όσο μου έχουν πει?? θα χρειαστεί να βάλω παραπάνω baby oil??