Goodys vs Mc Donalds

Double post γιατί στο από πάνω δεν χώρεσαν όλες οι photos

[SPOILER]

[/SPOILER]

μπαν τον γιούζερ παρακαλώ

Πάλι?Χθες γύρισα
Εγώ φταίω που σας δείχνω την αλήθεια![-X
Πάντως πέρα από την πλάκα το συγκεκριμένο…να πάρω κάτι και να είναι τελείως διαφορετικό από το υποτιθέμενο της φωτογραφίας μου έχει τύχει πολλές φορές
Τρελή ξενέρα

Για καποιο λογο για cheese προτιμω McDonalds χωρις 2η σκεψη & ασυζητητι!!! Τωρα φταιει η βρωμα,φταει το ζωο παντως ειναι πολυ νοστιμο το ρημαδι.Απλα στα Goodys εχεις πιο μεγαλη ποικιλια και εχουν και πιο ωραιες πατατες.Και φυσικα ειναι και το οικονομικο.(ακου 2,20 το cheese στα Goodys)

Γκουντις! Αν και τρώω πιο συχνά μακ! Μαλακιααα…:stuck_out_tongue:

Μακ άνετα.

Τα Goodys έχουν το πρόσχημα της ποιότητας (ενώ στην πραγματικότητα είναι τα ίδια ποιοτικά μη γελιόμαστε) και πατώντας πάνω σε αυτό, πουλάνε σε ανεκδιήγητες τιμές. Αμα είναι να χαλάσω 10-15 ευρώ για να χορτάσω πάω σε μια ταβερνούλα και με 5 ευρώ παραπάνω τρώω καλό, μαγειρευτό φαγητό.

Συν τις άλλοις:

  • Η μηλόπιτα των Μακ απλά δεν υπάρχει.
  • Πατάτες Μακ >> Πατάτες Goodys

Πείτε τα :!:

Καλά τώρα το πόσο καλύτερο είναι το φαγητό σε μία οποιαδήποτε ταβέρνα σε σχέση με Goodys, Mc Donalds είναι κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση.

Σαφώς, είναι ανάλογα την ταβέρνα.

Mc Donalds γιατί οι Αμερικάνοι ξέρουν απ’αυτά τα πράγματα 8)
Επίσης, οι πατάτες στα Mc Donalds είναι καλοψημένες ενώ στα Goody’s σχεδόν άψητες.
Στα συν φυσικά και οι τιμές των Mc Donalds μιας που στα Goody’s μας πιάνουν τον κώλο.

Βασικά το θέμα δεν είναι μόνο η υποτιθέμενη διαφορά ποιότητας.
Ο πελάτης που θα μπει σε ένα fast-food θέλει ουσιαστικά 2 πράγματα: ταχύτητα (εξ’ου και το fast) και καλή σχέση ποσότητας/τιμής. Δε νομίζω ότι τον απασχολεί η ποιότητα, άλλωστε κανείς δε πάει στα goodys ή στα mac για να φάει ποιοτικό φαγητό: πατάτες προτηγανισμένες, μπιφτέκια κατεψυγμένα, λάδι που αλλάζει ένας θεός ξέρει πότε κτλ.

Εδώ ακριβώς βασικά βρίσκεται και το πρώτο “κόλπο” των Goodys. Τα Goodys ΔΕΝ αυτοπλασάρονται ως fast food αλλά ως εστιατόρια, βάζοντας στο μενού τους επιλογές που συνήθως δε συναντάς σε fast-food όπως μακαρονάδα, μπόλικες σαλάτες, κάτι που μοιάζει με πιτόγυρα κτλ. Παράλληλα, με μια έξυπνη καμπάνια περί ελληνικότητας κτλ και σε συνδυασμό με διάφορους αστικούς θρύλους που κυκλοφορούν για τα Mac, μαζί με τον έμφυτο αντιαμερικανισμό του Έλληνα, ρίχνουν στο καναβάτσο τους ανταγωνιστές χωρίς καν να το προσπαθήσουν.

Για μένα είναι χαρακτηριστικό το ότι οι περισσότεροι πελάτες των Goodys ΔΕΝ τρώνε burgers αλλά μακαρονάδες , σαλάτες και Club Sandwich, μόνο και μόνο για να έχουν τη ψευδαίσθηση πως τρώνε υγιεινά (και για αυτό πληρώνουν και κάτι παραπάνω).

Δεχόμενοι όμως ότι τα Goodys είναι απλά ένα εξελληνισμένο fast food “επιπέδου”, τι από αυτά που ανέφερα παρέχουν;
Ταχύτητα όχι, γιατί απλά δεν φτιάχνουν burger από πριν όπως τα Μακ.
Σχέση τιμής/ποσότητας τραγική, είναι πανάκριβα.
Και μη ξεγελιέστε με το delivery, όσο υπάρχουν σουβλατζίδικα το Goodys Delivery θα δουλεύει μόνο με εταιρειες.

Nuff said.
Eπισης τα Μακ εχουν κ την καλυτερη Barbecue

αυτό
(Δεν περίμενα να προηγούνται τα Goody’s ^.^)

Εχω χροοονια να φαω κι απο τα δυο, αλλα για να χορτασω θελω 3-4 τουλ. burgers… γαμα τα στα goodys δεν συμφερει, αλλα ειναι πιο ωραια

ο νικητής (χωρίς να υπάρχει στην ελλάδα άρα και στο πολλ) είναι εύκολα το burger king

^ touché
Νοσταλγώ απ’ όταν έφαγα στην Αμερική!

Έχω φάει στο Παρίσι, και το περίμενα πολύ καλύτερο…είχα παραγκείλει το Γούπερ γιατί τό’χα ακούσει σε διαλόγους στο Παλμπ-Φίκτιον, και προφανώς είχα πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες:):!:

mc donalds απο εμενα:D

Club+cola(300ml)=3.5?\:D/

…που; πως; πότε;:):!: