Gov't Mule

Τί λέτε;;; Προσωπικά μ’ αρέσουν πολύ.
Πολύ καλή φωνή, πολύ καλή μουσική και βέβαια… (μην ξεχνιόμαστε) ωραίο μπάσο!

Ούτε που τους ξέρω, τι φάση είναι?

[B][FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]…Φάση ολέθρου!

http://www.rocking.gr/review942.php[/SIZE][/FONT][/B]

Δν θα πω πολλα μονο αυτο : ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ :!:

Λενα μια ερωτηση , παιζεις bass ?

ρε συ Mule σου Βρηκα γυναικα να παντρευτεις! :lol: :stuck_out_tongue:

το καλυτερο southbluesrock group των 90’ς αλλα κ των 00’ς

ασε την κοπελα ρε! :lol:

Προσπαθώ… :roll:

Λένα, χίλια μπράβο! Μικρή αλλά θαυματουργή!
Οι Mule είναι γκρουπάρα και ο τελευταίος δίσκος απλά εκπληκτικός!

Υπεροχα ! Και γω μπασσιστας ειμαι … πρεπει να συναντιθουμε :wink: :stuck_out_tongue:
Τι bass εχεις κ ποσο καιρο παιζεις ?

:oops:

(ενηλικιώθηκα όμως)

Ε περίπου ένα χρόνο, μη φανταστείς… :roll:
Προς το παρόν παίζω με ένα Yamaha -του αδερφού μου δυστυχώς…

ΕΤΣΙ ! Συνεχισε να παιζεις ασταματητα …! :thumbup: Αντε και με το καλο να παρεις δικο σου bass . Απο μπασσιστες ποιοι σε αρεσουν ?

Γιαπ! Χμμμ. Μ’αρέσει πολύ ο Flea (εκνευριστικά καλός/τρελός), ο Myung, είχα ενθουσιαστεί με τον Mike Watt σε live και βέβαια ο Jones…

(Ουαου -σπαμάρω σε τόπικ μου!!)

1ον σιγα το σπαμ , ετσι και αλλιως συζητηση κανουμε …
2ον Ακου τους ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τους παρακατω :

  1. Jaco Pastorius ( Ο ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ~πληροφοριακα ,πεθανε~)
  2. Victor Wooten ( Ο καλυτερος εν ζωη αυτη τη στιγμη )
  3. Marcus Miller ( απιστευτος )
  4. Stanley Clarke ( ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΙΧΤΗΣ …)
  5. Billy Sheehan ( πολυ χοσιδι…)

αυτους για αρχη …
8)

Υ.Γ. : με το Jones ελπιζω να ενοεις John Paul Jones

γκουχ γκουχ :roll: :roll:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=1405&highlight=��������

Πολυ το ψιριζουμε με το spam … !
Μια παρενθεση εγινε οπως γινετε και σε πολλα αλλα threads δλδ ελεος …

Mην ανησυχείς θα το επαναφέρω το τόπικ του!:wink:

Σε ευχαριστώ που ξεκίνησες το thread που κανονικά θα έπρεπε να είχα ξεκινήσει εγώ εδώ και καιρό…

Αλλά μάλλον δεν το έκανα για να μην φανώ πιό κολλημένος με τους Mule και από ότι είμαι πραγματικά:p :lol:

Όταν αγόρασα τον 1ο δίσκο το 1995 επειδή έπαιζαν δύο μέλη Allman Brothers δεν περίμενα πως θα φάω τέτοιο κόλλημα (και ακόμα κρατάει καλά:D ).
Αλλά και η μπάντα δεν έμεινε η ίδια: Το power trio που έπαιζε βαριά blues και παλιομοδίτικο ροκ το ‘95, από side project έγινε full time συγκρότημα, ανοίχτηκε σε είδη τόσο διαφορετικά όσο η jazz, η reggae και το σκληρό ροκ/metal, αντιμετώπισε με θάρρος και επιμονή τον τραγικό χαμό του Allen Woody to 2000 και δημιούργησε ένα κοινό που τους ακολουθεί φανατικά από πόλη σε πόλη για να δεί όσες περισσότερες συναυλίες γίνεται αφού “δεν πάιζει” να ακούσεις δύο βράδια το ίδιο set list. Οι συναυλίες είναι μοναδικές εμπειρίες. Ως headliners παίζουν στάνταρ δυόμισυ ώρες. Η ηχογράφηση και ανταλλαγή των συναυλιών μεταξύ των ακροατών επιτρέπεται -και σχεδόν ενθαρρύνεται- από το συγκρότημα, ενώ παράλληλα όποιος θέλει μπορεί να πληρώσει και να κατεβάσει την ηχογράφηση από την κονσόλα από το site των Mule. Προσωπικά μέσω ανταλλαγών και downloads έχω φτάσει να έχω μερικές εκατοντάδες συναυλίες από τις περίπου 1400 που έχουν παίξει. Τις περισσότερες τις έχω ακούσει έστω μία φορά, και έχω πάντα και μερικές “καβάτζα” που περιμένω να βρώ χρόνο να ακούσω.
Στις συναυλίες παίζουν πάντα και πολύ καλές -και πολυσυλλεκτικές- διασκευές. Υπάρχουν ορισμένες διασκευές που ποτέ δεν κυκλοφόρησαν επίσημα, αλλά επειδή τις παίζουν τακτικά live και οι συναυλίες κυκλοφορούν ανάμεσα στους ακροατές, ο κόσμος τις ξέρει τόσο καλά που όταν παίζονται σε συναυλίες τραγουδάει και τα λόγια (π.χ."Goin’ out west" του Τοm Waits, “32/20 Blues” του Robert Johnson, “Hunger Strike” των Τemple of the dog).
Μπόρώ να γράψω ατέλειωτα κατεβατά για αυτή τη γκρουπάρα, αλλά δεν θέλω να κουράσω.
Αν κάποιος/κάποια ψάχνει κάποια κυκλοφορία/συναυλία/διασκευή και δυσκολεύεται να την βρεί ας μου στείλει ένα ΠΜ, πιθανότατα θα μπόρώ να βοηθήσω.

Εύχομαι να αξιωθούμε να τους δούμε σύντομα και στην Ελλάδα.

Τέλος μερικά links:

www.mule.net
Το επίσημο site της μπάντας

www.mulearmy.com
Forum για οπαδούς, με ftp server για συναυλίες, βιντεάκια, tabs κλπ.

bt.etree.org

www.thetradersden.org

Torrent trackers όπου μπορεί να βρεί κανείς συναυλίες των Mule

Ωπ ενα θρεντ για τους mule!
Εχω ακουσει το ομωνυμο και το Dose και τα γουσταρω παρα πολυ.Τους εμαθα απο το κατατοπιστικοτατο αρθρο του bluezlick για τα Blues! :smiley:
Με ποιο αλμουμ λετε να συνεχισω;Το High & Mighty απ’ οτι διαβασα στη κριτικη του ροκινγκ πρεπει να ειναι σουπερ.Το Mighty High που κινειται σε reggae και dub μονοπατια το εχει ακουσει κανεις (Mule; :stuck_out_tongue: ) πρεπει να ειναι πολυ cool,τι λεει;

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6285

Kalytera na synexiseis me tis ypoloipes kyklofories prin to Mighty High:

Life before Insanity (diskara, kai toexw dei kai sto Metropolis thw Omonoias teleytaia)
High & Mighty
Deja Voodoo

Kai to pio dyseyreto pleon “live with a little help from our friends” poy einai gia mena mesa sta koryfaia live albums olwn twn epoxwn.

Des kai ta links poy eixa grapsei pio panw se ayto to thread gia -nomima!- live torrents

@mods: Sorry gia ta Greeklish eimai ektos Elladas

Mε ανακόινωση στο site τους χθες οι Gov’t Mule ανακοίνωσαν αυτό που ψιθυριζόταν εδώ και μήνες ως φήμη σε forums, mailing lists κλπ.

Αποχωρεί ο μπασίστας Andy Hess και αντικαταστάτης του θα είναι ο Σουηδικής καταγωγής Jorgen Carlsson

O Αndy Hess ήταν στους Mule από το 2003 όταν έγινε ο πρώτος “σταθερός” μπασίστας της μπάντας μετά από μία τριετία που ακολούθησε τον θάνατο του Allen Woody κατά την οποία διάφοροι φίλοι βοήθησαν την μπάντα παίζοντας μπάσο στα άλμπουμ και τις περιοδείες. Ο Ηess ηχογράφησε με τους Mule τα studio albums “Deja Voodoo” και “Ηιgh and Mighty” καθώς και στο περυσινό “Μighty High” EP.

Ο Carlsson ζεί στην Αμερική από το 1991, εργαζόταν ως session μουσικός ενώ είναι και ιδιοκτήτης studio.
H πρώτη του συναυλία με τους Mule θα είναι στις 30/10 στο Burlington του Vermont.

Μου χουν παρει τα σωβρακα οι τυπαδες…

Τους εχω παρει απο την αρχη και λιωνω τα τεσσερα πρωτα τους.Συνθεσεις φωναρα,γκρουβ κι ενα feeling που σε εθιζει ολο και περισσοτερο.Ακομα και τα covers τους γαμανε…

Μεχρι τωρα μαλλον αγαπημενο το The Deep End Vol. 1 που μου φαινεται το πιο “φιλικο” για το αυτι απο τα 4 πρωτα(τουλαχιστον εγω το ακουω πιο “νερακι” απο τα υπολοιπα).Αυτο το Banks Of The Deep End…τι αρχικομματος θεε μου…

Αν εφτιαχνα μια 12αδα με 3 τραγουδια απο το καθενα μεχρι στιγμης θα περιειχε

Grinnin’ in Your Face/Mother Earth,Dolphineus/Painted Silver Light(τι ΣΟΛΑΡΑ ειναι αυτη ρε?!?!) και World of Difference απο το πρωτο

Blind Man In The Dark,Game Face και Towering Fool απο Dose

Banks of the Deep End,Soulshine,Worried Down With The Blues απο deep end 1

και

World of Confusion,Hammer and Nail και Lay of the Sunflower(αλλη κομματαρα απο κει) απο deep end 2

Ελπιζω να να και τα υπολοιπα στουδιο αλμπουμς τους τοσο γαματα,εχει να πεσει μπολικο λιωσιμο ακομα8)