Grand Magus - Hammer of the north

Στη πυρα. Εχει επιρροες. Στην πυρα.

Ρε αλλιμονο δε μ’ενοχλαει,just pointed it out:)

Το να είναι επηρρεασμένο ένα γκρουπ από Entombed είναι σημάδι ανδρισμού ε.

Των Entombed είναι καλύτερο αλλά και το Grand Magus δεν πάει πίσω :stuck_out_tongue:

Σαν σύνολο μου αρέσει πιο πολύ από το Iron Will. Το Iron Will είχε 3 κομματάρες που σου έπαιρναν τα μυαλά. Εδώ όμως το σύνολο είναι που μετράει. Αγαπημένο το The Lord Of Files. Βέβαια και με άλλες ακροάσεις πιστεύω θα το αγαπήσω πολύυυ.

Πρόκειται για έναν από τους 5 καλύτερους δίσκους της χρονιάς με σιχαμένη άνεση.

Προερχόμενοι με κεκτημένη ταχύτητα από το θαυμάσιο Iron Will, χωρίς να ζοριστούν δημιουργούν κομματάρες σαν το I, Jury, At Midnight They get Wise, Savage Tales, Black Sails, Bond of Blood και το εξαίσιο grant finale Ravens Guide Our Way.
Και τα υπόλοιπα κομμάτια είναι πολύ καλά, ένα κλικ ίσως παρακάτω από τα πάνω.
Με χάλασε το αλά Firewind ρεφραίν του Northern Star, παρόλο που πάει καταπληκτικά πριν αυτό.

Δείχνουν περισσότερο τις επιρροές τους σε σχέση με τα προηγούμενα, αν και πιστεύω προχωρούν ένα βήμα παραπάνω (τα φωνητικά που θυμίζουν Dickinson στο Lord of Flies, το JudasPriest-ικό I Jury, το επικό Black Sails όπως και θα πρεπε να είναι με τέτοιο τίτλο).

Ο JB είναι στους καλύτερους τραγουδιστές του μεταλ σήμερα και το rhythm section σκίζει.

Οι Grand Magus είναι πρωτοκλασάτη μπάντα πλέον.

Το πρωτο αφηγειται την επικη ιστορια του σκληρου δισκου και το δευτερο της ηρωικης μυγοσκοτωστρας.

και φυσικα το hidden bonus track

Παντως καλα τα λεει ο Σκουρτζος!=P

:lol::lol:
2 συνεχόμενα μικρα φεηλ.
Anyway \m/

:lol::lol::lol: double FAIL!

Πολύ καλός δίσκος!Εύγε για αυτή τη μπάντα. Πραγματικά δεν περίμενα κάτι τόσο καλό, αφού είχε πριν 2 χρόνια προηγηθεί το αριστούργημα Iron Will. Πάντα τέτοιες κυκλοφορίες θέλουμε!

Μέχρι τώρα μου αρέσει αρκετά, λιγότερο καλό από το Iron Will αλλά αυτό μπορεί και να αλλάξει στην πορεία.

Πήγαμε ένα στάδιο μπροστά.
Άκουσα το I, The Jury, πορώθηκα και το παρήγγειλα.
Ήρθε χτες ωραιότατο limited με DVD κλπ. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Τώρα απομένει να βρω χρόνο, να το ανοίξω και να το ακούσω.

Αν και δεν ειμαι μεγαλος Φαν
Επηρρεασμενος απο το προηγουμενο,το τσιμπησα στο νετ και αυτο και το παρελαβα προχθες, μην εχοντας ακουσει νοτα…
χθες το περασα στο mp3 και ασυναισθητα το αγνοησα μεχρι που εκλεισα το μαγαζι στις 8μιση…
ε,απο εκεινη την ωρα δεν εχω σταματησει να τον μπαιζω…
ΝΑΙ,μου αρεσει πολυ, ενω εχω ΧΡΟΝΙΑ να ακουσω (ποσο μαλλον να αγορασω!) μπαντα τετοιας μεταλλικης κατυθυνσης και πραγματικα ΓΟΥΣΤΑΡΩ σαν παιδακι!

κομματια δεν ξεχωριζω ακομη καθως τα ακουω διαρκως εν κινησει :frowning:
Ρισπεκτ στον Σκορτζ για το σχολιο περι Priest επιρροων στο I Jury!
(το ελεγα στον κολλητο μου και μου ειπε οτι υπερβαλλω…Τωρα θα με πιστεψει και αυτο το ζωο!)

Αλμπουμ του μήνα στο Χαμερ. Αλλα εδω που τα λέμε δεν είχαν και άλλες σοβαρές επιλογές αυτο το μήνα.

γιατί το danzig σε χάλαγε για αλμπουμ του μηνός ?? εμένα όχι πάντως

δεν ειμαι φαν :stuck_out_tongue:

ΔΙΣΚΑΡΑ!μονο αυτο!

αυτός ο δίσκος γράφτηκε για να εξυμνεί όλη η υψήλιος τη ΦΩΝΑΡΑ. απίστευτες φωνητικές γραμμές (και ερμηνεία), ακόμα και στα υποτιθέμενα μέτρια τραγούδια.

Grazie!:smiley:
Και ο αδερφός μου για Judas Priest το πέρασε.8)

Ανακάλυψη της ημέρας:
Το ριφφ στο ρεφραίν του At Midnight They’ll Get Wise θυμίζει ένα ριφφ από το Slaughter of the Soul (At the Gates), κάπου στην μέση και στο τέλος του.

remember me?:stuck_out_tongue:
ούτε ban να είχα φάει.γαμημένη τεχνολογία…

το λεπόν,το hammer of the north είναι σίγουρα εξαιρετικός δίσκος.όμως από πού κι ως πού 9άρι και δίσκος του μήνα στο χάμμερ όταν τα προηγούμενα είχαν πάρει χαμηλότερες βαθμολογίες και δεν είχαν βγεί δίσκοι του μήνα?
είναι σαν να λές ότι είναι ο καλύτερος δίσκος τους.που όσο κι αν μ’αρέσει,δεν είναι.
α,και επιμένω ότι το lord of lies είναι κομματάρα…

Ποσο μα ΠΟΣΟ ΗΡΩΙΚΟ το riff του ‘‘Savage Tales’’ :!: