Grand Magus - Hammer of the north

το Monument ειναι το καλυτερο γκραντ μαγκους, θα με θυμηθειτε ολοι εσεις που θα πατε καποτε στη Χρυση ή Γαιδουρονησι και θα ακουτε αυτη τη δισκαρα, θα σκατε μια φοουντα και μετα μπλουμ στη θαλασσα.

πάντως εγώ συμφωνώ με nomisteraki.το monument θεωρώ πως είναι ο καλύτερος grand magus δίσκος.για τα γούστα μου σίγουρα.
το hammer of the north που γύρισαν και σε video δε μ’άρεσε ιδιαίτερα.

γαμεί και το monument, σχεδόν ισάξια είναι για μένα. άκουσα πρώτο το iron will όμως, είμαι και τρου μέταλλο, οπότε το χω λίγο πιο ψηλά. κατά τ’ άλλα, θέμα γούστου είναι, νταξ.

ακούγεται πως έχουμε διαρροή στη γείτονα χώρα.

κοινος ο bunal** ε???:stuck_out_tongue:

περιεργο αλμπουμ λοιπον. εχει πολυ δυνατες στιγμες γενικα, αλλα εχει και καποια “φιλλερς”, τα οποια δεν αρμοζουν και στο κονσεπτ του αλμπουμ και γενικα στη πορεια που οδηγει πλεον ο τζεημπι τους γκραν μαγκους. το Black Sails μου γυαλισε αρχικα. θα τ’ ακουω συχνα, οπως και το iron will, διοτι λατρευουμε τα πιο φορμαρισμενα φωνητικα στο χιεβυ μεταλ τουτη τη περιοδο.

πχια φίλλερζ?

το Mountains Be My Throne ασπουμε ειναι αξιοπρεπεστατο κομματι για KAINOURGIO GRAND MAGUS;;; το The Lord Of Lies ειναι εντελως εκτος τοπου και χρονου, σε αλμπουμ σαβατατζ θα κολαγε περισσοτερο. επισης προσεξα οτι σε αρκετα κουπλε “βαριουνται” να παιξουν ριφφιν, και παιζουν ελευθερες τριτες(αν το λεω καλα), ειπαμε στηριζουμε απλοτητες, αν εναλλασονται και δομουνται με ωραιο τροπο, οπως πιχι στο iron will. τεσπα εχει ομορφα ρεφραινς ετσι οπως το ξανακουω, αλλα πιστευω σε επομενο αλμπουμ δεν θ’ ακουσουμε τιποτα καινουργιο.

Σωστή η παρατήρηση για επικείμενη τυποποίηση. Το Lord of lies μια χαρά είναι.
Πάντως μέχρι στιγμής , αν εξαιρέσεις τα δύο πρώτα που είχαμε ακούσει, Black sails, Bond of blood και Ravens guide our way ροκάρουν τον κόσμο μου περισσότερο.

Έλα τώρα νομιστεράκη, αυτό με τα κουπλέ και τις τρίτες (και πέμπτες) γινόταν και στο Άιρον Γουίλ και ήταν ωραίο πχ. Oar strikes the water. Bρες κάτι καλύτερο να προσάψεις :wink: Εγώ δεν κατεβάζω, θα περιμένω κυκλοφορία.

Να πει και ο Χαλισεκο για Lord of Lies:lol: Ειναι οντως παραταιρο αλλα για μενα σα κομματι απο μονο του αξιζει.Το Mountains εχει λατρεμενο σολιδι(με το μπασο να το προλογει ιδανικα),αλλα και μενα δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου εκει μεσα.Αυτα ειναι τα:

At Midnight They’ll Get Wise,Black Sails,Ravens Guide Our Way και I,The Jury.

το lord of lies κατά κάποιον τρόπο το λατρεύω. εν τω μεταξύ μου θυμίζει η αρχή του και ο τρόπος που μπαίνουν τα φωνητικά και ακούγεται η χροιά τους κάτι, αλλά δε μπορώ να το προσδιορίσω γμτ.

νταξ, το mountains be my throne όντως είναι ένα ριφφ (και πολύ “τυπικό”) όλο κι όλο το τραγούδι, αλλά οι φωνητικές γραμμές με αρέσουνε πολύ.

edit. βρήκα τι μου θυμίζει το lord of lies…

άκυρος τελείως? :lol:

Με 3 αυτιές ως τώρα μου ακούγεται γαμάτο. Το black sails όντως ξεχωρίζει εύκολα. Δεν μπορώ να πω πως βρήκα κάποιο φιλερ ως τώρα όλα ακούγονται αρκετά ενδιαφέροντα το λιγότερο, ως υπεργαμάτα. Δεν ξέρω αν θα ξεπεράσει iron will (δύσκολο έτσι και αλλιώς) αλλά μάλλον θα παίξει στα καλύτερα της χρονιάς και αυτό.

πες τα για το Lord of lies ε…τα λεγα και σε παμκιν μιλαμε εντελως ΠΑ-ΤΑ-ΤΑ, ασχετο με τον υπολοιπο δισκο και γενικα ανεμπνευστο λες και αποφασισαν ‘οκ θελουμε ενα αργο, τραγουδι να βαλουμε κανα εφε στην φωνη μεσα να φανουμε και in’ αλλα περα του οτι δεν κολλαει ΤΙΠΟΤΑ σε αυτο τραγουδι εχει και εντελως γελοιο ρεφραιν, καποια στιγμη αρχισα να γελαω
το Mountains be my throne εχει αθλιο ριφ, αλλα το σωζει ενα καλο ρεφραιν και το αρκετα καλο σολο

για τα υπολοιπα η φραση καυτο ατσαλι πιστευω ειναι αντιπροσωπευτικη

εντιτ
βλεπω ποστ ντουντ για λορντ οφ λαιζ, νταξει φιλε εισαι αμπαλος .-

τι να σου πω ρε τσουτσέκι. εγώ φταίω που σε μαθα να ακούς αντρίκιο μέταλ :lol:
μου γινες και defender of the faith, ου να μου χαθείς :stuck_out_tongue:

ντάξει, έχω ακούσει ουσιαστικά ελάχιστους φετινούς δίσκους στα σοβαρά (10 με το ζόρι να είναι…), αλλά μες την τριάδα έχω προς το παρόν δύο “παραδοσιακούς”, καιρό είχε να συμβεί αυτό.

btw, ξέρει κανείς αν οι εκδόσεις που θα κυκλοφορήσουν θα είναι jewel ή digi?

Ο δισκος γαμαει. Φοβερα ριφς και λατρεψα την γκαριδα στο I, the jury. Αρχικα με τραβηξε το black sails, τωρα εχω καταληξει στα at midnight they’ll get wise, bond of blood και savage tales που παιζουνε παρεα. Βασικα νταξει, δεν υπαρχει κακο κομματι. Μονο το lord of lies μου αρεσε λιγοτερο απο τ’ αλλα.

Ο δίσκος ξεκινάει μπόμπα και τελειώνει εντυπωσιακά με το “Ravens Guide Our Way”. Στο ενδιάμεσο όμως έχει κάποια κενά αέρος που το κατατάσσουν κατώτερο του “Iron Will”. Αν αυτό ήταν για ξερό 9άρι, το “Hammer of the North” χτυπάει 7αράκι.

P.S:

Το “Ravens Guide Our Way”, ξεπήδησε άνετα από το “Mob Rules” και κάπου εδώ ξεκίνησαν τα όνειρα. Πως θα ήταν το “Iron Will” αν το τραγούδαγε ο Ronnie και πως το “Heaven and Hell” από τον JB. Συγκινήθηκα όμως και το κόβω απότομα…

συμφωνώ με potofgold.ο δίσκος είναι κατώτερος από τα iron will και monumension.
βέβαια η φωνή του JB είναι τόσο μα τόσο εξαιρετική (ένα μείγμα dio με cornell) που ό,τι και να τραγουδάει θα σε πορώνει.ξεχωρίζω τα I the jury,black sails,the lord of lies,bond of blood και ravens guide our way.

Για μενα κατω απο Monument, αλλα ή μαζι ή ελαχιστα πιο κατω απο Iron Will. Και ναι, ο JB εχει ΦΩΝΑΡΑ. Τελος.

Ψιτ, μικρέ horror, το μόνο Monumension που ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι είναι δίσκος των Enslaved. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε; :stuck_out_tongue:

Ον τόπι, δεν έχω ακούσει ακόμα το δίσκο πέρα από 2-3 κομμάτια, αλλά αφού είναι στο ίδιο ύφος με Iron Will (έστω και κατώτερο) αμφιβάλλω να μη μ’ αρέσει.