Grand magus - iron will

το ακουω συνεχεια απο προχθες…οκ, πιστευω μεγαλη δισκαρα εβγαλαν ο jb kai ι παρεα του…επισης αποψη μου οτι ,χωρις κοπο, ο τυπος ειναι μεσα στις 10 καλυτερες σημερινες φωνες
κομματια που ξεχωρισα ειναι το πρωτο,το ομοτιτλο και το I am the North που κλεινει το δισκο.
kαι το εξωφυλλο γαμαει!!
σχολια και αποψεις παρακαλω…

Υπαρχει και στο τοπικ με τις καλυτερες κυκλοφοριες για φετος.Εισαι ο 4ος που λεει οτι ειναι
δισκαρα.Μαλλον με βλεπω να τους ψαχνω και εγω μιας και δεν εχω ακουσει.

πραγματικα γαμαει ο δισκος!!!
το πρωτο κομματι κοβει κωλους!!!

Όχι ρε φίλε, τι μούφα είναι! Τώρα το άκουσα πρώτη φορά και ξενέρωσα τρελά

Γιατί να έχει τόση λίγη διάρκεια?? Θέλω κι άλλο!!! Μιλάμε για τρομερό δίσκο!! Φοβερό επικό feeling!!! Το ομότιτλο τραγούδι μου θύμισε Dio!!! Σεμινάρια για το πως μπορεί μια μπάντα να χρησιμοποιήσει τις 80s επιρροές της!! Έφυγε κατευθείαν για πάρα πολύ ψηλά! Πόρωση λέμε :metal: :metal: :metal:

πριν δω το spoiler ειχα μεινει μαλακας…
:lol: :lol: :lol: :lol:

Παιδιά ο δίσκος δεν υπάρχει, πάει κατευθείαν για τοπ-5 της χρονιάς, φοβερός ο JB… πάμε στο repeat!!!

Ε καλα!Ψηθηκα να το κατεβασω και εγω.Δεν αντεξα!

Aυτός ο JB ελλείψει και των Beggars,διοχετευει ολο τον συνθετικο του οργασμό στους Magus και το αποτελεσμα εγέννετο Iron will…Φοβερές συνθέσεις,φoβερό groove,αυθεντικό επικό feeling και ενα like the oar strikes the waters να μας παιρνει τα μυαλά…Τι αλλο να ζητησει κανείς?

To εννοώ. Αν δεν έχετε ακούσει ξανά τίποτα από την μπάντα αυτή, πηγαίνετε στο δισκάδικο και πάρτε το Iron Will?τώρα!!! Οι δύσπιστοι συνεχίστε να διαβάζετε?Λοιπόν, ο δίσκος μυρίζει μπίρα απ ?το πρώτο riff! Πραγματικά μιλάμε για ανόθευτο, αλήτικο heavy metal που κατορθώνει να συνδυάζει τους Motorhead με τους Candlemass, τις αντροπαρέες με τον λυρισμό. Το πάθος που αναβλύζουν οι συνθέσεις και ειδικά τα εκπληκτικά φωνητικά του JB (τραγουδιστής των Spiritual Beggars) σε σκλαβώνουν με την μία, ενώ η δύναμη των συνθέσεων σε οπλίζουν με την ίδια σιδερένια θέληση που κάνει συγκροτήματα σαν τους Grand Magus να κόβουν κώλους! Ακούγοντας το παίξιμο και τις εμπνευσμένες κιθαριστικές γραμμές ή τα drumms όλα τα ?μοντέρνα? γκρουπάκια σου φαίνονται βαρετά.

Πέρα απ? το βάρος, εδώ υπάρχει όμως και πλούσιο συναίσθημα, μια ατμόσφαιρα μάχης κι ένα γνήσιο rock ?n? roll κλίμα. Προσθέστε σ? αυτά τα εθιστικά ακουστικά σημεία που λειτουργούν ως ιντερλούδια και τους καταιγιστικούς ρυθμούς που αποφεύγουν τις stoner λασπουριές και τα doοm συρσίματα. Όλες οι συνθέσεις είναι άψογες και στάζουν ιδρώτα και αίμα τόλμης. Ξεκινώντας από το φανταστικό ?Like the Oar strikes the Water? που αρχίζει με τον ήχο άλλου οργάνου, και συνεχίζοντας με τραγουδάρες και ρεφρενάρες όπως στο ?Fear is the Key?, ?Iron Will?, ?The shadow knows? και ?Silver into Steel? φτάνουμε στο ανθεμικό ?I am the North? που διαρκεί 9 λεπτά και μας παίρνει και τα σώβρακα! Πρέπει να ευχαριστούμε τους Grand Magus που γράφουν τόσο αυθεντική και ποιοτική heavy μουσική με τόση απλότητα και έμπνευση.

Με τον καλύτερο τρόπο χρησιμοποιούν τις 80?s επιρροές τους και σαν το κτήνος που βλέπουμε στο εξώφυλλο μας προσφέρουν πίσσα ψυχής, κάψα και θέληση για μουσική, για την ζωή την ίδια. Μουσική που ξυπνάει τα ένστικτα. Blues για μεταλλάδες, doom για ροκάδες, rock για επικάδες! Η παγανιστική ατμόσφαιρα είναι κρυμένη σε κάθε μελωδία και κραυγή, μουσική δυναμική που σε προκαλεί να τραγουδάς με την γροθιά σφιγμένη. Μακάρι να έπαιζαν περισσότερα συγκροτήματα έτσι στα ?00s?Μπράβο ρε μάγκες!

Η κριτική φιλοξενήθηκε εδώ

και γαμω τα review φιλε Samael!! :thumbup: :slight_smile:

Ακομα προσπαθω να συνελθω μετα απο 2 ακροασεις του δισκου.Αριστουργηματικος.

Το review είναι εδώ ε :-s http://www.rocking.gr/review1851.php

Αυτό το άλμπουμ θα πάει πολύ ψηλά στο τοπ του 08…

Δισκαρα τρισμεγιστη και το ριβιου εξαιρετικο.Αλλα αυτο με τα ριβιου δεν το πολυπιανω.
Μερικα γινονται στο αψε-σβησε και μερικατα περιμενουμε κανα τριμηνο.
Ελπιζω να εχει να κανει με τις εταιριες.

Σωστά ελπίζεις :wink:

Aρκεί βέβαια να μη σε δει ο Ζαρκαδούλας ότι τον είπες συντάκτρια. :lol:

Όσο για το άλλο, ναι κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι όλα τα reviews γίνονται μετά από ενα σημαντικό χρονικό διάστημα ακροάσεων :slight_smile:

Ουπς!Δεν διαβασα ποιος το εγραψε και μιας και το ανεφερε η Βουτυριαδου νομιζα οτι
το εγραψε αυτη.Το εκανα edit και ετσι δεν υπαρχει προβλημα. :stuck_out_tongue:

πραγματικα η μουσικη που σε κανει να θυμηθεις γιατι αγαπησες περισσοτερο το heavy metal
απο οποιαδηποτε αλλη μορφη μουσικης

μεχρι τωρα παντως παμε ωραια
grand magus
pharaoh
circle II circle

εεεετσι 8)

οσο το ακουω τοσο περισσοτερο το γουσταρο και να σημειωσω πως δεν ημουν και ο μεγαλυτερος fan τους!!

[SIZE=“4”]Τι κομματάρα το Τhe Shadow Knows [/SIZE]:metal:

Θέλω να δω live Slough Feg και Grand Magus :expressionless: