Grand Magus - The Hunt

hunt & valhalla ειναι υπερυμνοι. Το iron hand, ετσι και ετσι.

Αρχιζω να καταλαβαινω τι ηθελε να πει ο ποιητης παραπανω ομως: τα τραγουδια φερνουν περισσοτερο στο ομωνυμο του hammer of the north. Λοιπουν τα καλπαζοντα τυμπανα και τα ριφ δεν ξυριζουν (I, the jurυ, kingslayer, I am the north, like the oar strikes the water). Αυτο φυσικα δεν ειναι κακο ουτε αυτοματα σημαινει πως οι συνθεσεις δεν (θα) ειναι καλες αλλα its not my cup of tea.

Τεσπα πολυυυυυ νωρις ακομη για τελικη γνωμη, θε επανελθω.

περιμένετε να ακούσετε κάμποσες φορές ολόκληρο το δίσκο ώστε να σχηματισετε συγκεκριμένη άποψη και τα ξαναλέμε.
τέρμα heavy metal λέμε…:stuck_out_tongue:

Εμένα μου άρεσε πολύ ο δίσκος. Κλασσικό αγέρωχο Grand Magus συναίσθημα. Στέκομαι πάνω στο fjord και αγναντεύω ποζεράδικα καθώς ο άνεμος φυσάει το μαλλί.:p. Με 3-4 ακούσματα συνολικά μάλλον μου αρέσει πιο πολύ από το Hammer, αλλά δεν έχω βρει ακόμα ένα τραγούδι που να μου αρέσει όσο το Raven guide my way πχ. Στεναχωριέμαι ακόμα που έχουν αποβάλλει κάθε doom στοιχεία που είχαν, αλλά εντάξει αυτή η manowaroεπικοχαρντροκίλα τους μου αρέσει πολύ.

αν χαρακτηρίζεται ως “νερόβραστο” το “The Hunt” πάω να βάλω στο μάτι της κουζίνας μια κατσαρόλα με νερό. Έχω πολλά άλμπουμ που θα πέταγα μέσα για να ακούγονται έτσι…:stuck_out_tongue:

Χωρίς να είναι κάποιο απαιτητικό άκουσμα, εμένα μου πήρε κάποιες ακροάσεις να με κερδίσει, αλλά πλέον το θεωρώ το πιο “συμπαγές” άλμπουμ της μπάντας. Προτιμώ και τα επικά από τα doom στοιχεία, οπότε είναι λογικό.

χιεβυ ροκς ο ηχος στο The Hunt, αυτο το ξερο του ηχου μου φερνει και σε Wolf’s Return στο πιο αδυναμο, ειναι και ο Witt στα τυμπανα, επομενο ηταν να ροκαρει και καλυτερα εδω που τα λεμε. νεροβραστο δεν λεγεται με τιποτα σαν αλμπουμ, ειπαμε. σε σχεση με την προηγουμενη πιπουλα εδω εχουν καθησει χαμο και εχουν γραψει 5-6 καλες ιδεες.

Εθιστικό το άλμπουμ.

Γιατί σε κάποιους το hard rock και 80s επιρροές σας ακούγεται ανησυχητικό δεν καταλαβαίνω.Λες και οι προηγούμενες δουλειές τους ήταν βγαλμένες από τα 90s ξέρω γω (αν εξαιρέσεις κάτι Immortal επιρροές πάντα τα 80s ήταν η βάση…).

δεν νομίζω να έχει παίξει τα τύμπανα ο witt πάντως στο δίσκο…θα περιμένω το cd να δω τα credits
τώρα για το τι παίζουν οι GM στο the Hunt ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά manowarhardrock λέει κάποιος πιο πάνω, heavy rock εσυ, heavy metal εγώ κλπ
Για μένα πάντως ο δίσκος είναι πολύ καλός και το ότι τον ακούω ακόμα μετά από 1 μήνα λέει πολλά αφού συνήθως αν κάτι δεν με τραβήξει θα το ακούσω καμιά βδομάδα και μετά … αντε γεια

Εμένα πάντως δε με χαλάει ούτε το manowarhardrock, ούτε το χεβυ ροκ, ούτε το χεβυ μέταλ φυσικά. άρα θα μ’αρέσει!!!

με μια ακροαση φαινεται πολυ δυνατος δισκος παντως…

εμένα τα manowar στοιχεία λίγο με χαλάνε αλλά οκ :stuck_out_tongue:

δεν νομιζω να σε πιστευει κανεις :stuck_out_tongue:

γουστάρω αρκετά!

σίγουρα δε μου αφήνει την εντύπωση (προς το παρόν τουλάχιστον) βιαστικού δίσκου, όπως το χαμερ.

JB λέμε!

Βιαστικος δισκος το Hammer??

Υοu’re entering the world of pain…!!! 8)

ναι, στα αυτιά μου ήθελε κι άλλη δουλειά. όχι πως δε μ αρέσει όμως! απλά μπορούσε και καλύτερα :stuck_out_tongue:

με μια πρόχειρη ακρόαση μπορώ να πω ότι ο δίσκος γαμεί! υπάρχει μια περιρρέουσα 80ίλα στα τραγούδια ,που προσωπικά το γουστάρω φουλ!

Το Silver Moon έχω ξεχωρίσει αν έπρεπε να διαλέξω ένα τραγούδι.Πάντως είναι φανερό μετά από πολλές ακροάσεις πως δεν έχει αδύναμες στιγμές το άλμπουμ.Πολύ ισοροπημένο καθόλη τη διάρκειά του.
Το μόνο που μου φαίνεται θα ήθελα διαφορετικό είναι λίγο πιο βρώμικη παραγωγή…Όπως και να’χει,για να το έχω ακούσει κανα 15-αρι φορές από χτες κάτι λέει.

με την πρωτη αυτια που λετε ειχα μια ψυχρολουσια ,αλλα εχω φτασει ηδη στις 5 ακροασεις και εχει αρχισει να ρεει τελεια.σε μερικες στιγμες ροκαρει τρελα.και ο jb ρεστα για μια ακομα φορα.αγαπημενα μαλλον το draksadd προς το παρον \m/.λογικα θα αγοραστει καποια στιγμη:D

αν και το ριπ που το κατέβασα είναι για το μπουτσο διότι κόβει τα κομμάτια, μετά από 2-3 ακούσματα, ο δίσκος μου έχει αφησει πολύ καλές εντυπώσεις!!!
έχω ξεχωρίσει τα the hunt, Valhalla rising, storm king(απορώ που δεν το έχει αναφέρει κανείς!!!), silver moon και draksadd…
Μήπως να πω όλα εκτός του χλιαρου starlight slaughter???

το είχα αναφέρει εγώ στην κριτική :stuck_out_tongue:
έχει υπεργαμάτο ριφ

Βασικά είναι το ιδανικό κομμάτι για πιασμενους σβερκους!!! :smiley:
και οσο τον ακούω το δίσκο τόσο πιο πολύ μ’αρέσει παρόλο που τα κομμάτια δεν είναι ολόκληρα!!!:frowning: