Greatest Lyricists

Poios nomizete oti einai o kaliteros stixurgos ston tomea tis rock musikhs? An kai einai kapos polles oi epiloges ego pistevo pos paizei anamesa se Jim Morrison, Bob Dylan kai Roger Waters, poli kalos einai vevaia kai o Frank Zappa.Alloi polloi kalloi pou den anaferodai einai oi: David Bowie, Billy Corgan, Mick Jagger, Ian Anderson, Ian Curtis, Robert Plant.

Από αυτούς, χαλαρά ο Dylan…

Από νεώτερους : Hetfield kai Nick Holmes…

χαχα, απ’το στόμα μου το πήρες ρε σύ.

Από παλιούς Waters/Gilmour οπωσδήποτε.

kaalaaaaaaaa…SOVAROMILATE?!

pos ginete na kanete mia tetoia lista xoris na simperilavete ton 8eo NEIL PEART?! … 8O 8O

Πιστευω οτι τα περισσοτερα rock group των 70’ς ειχαν πολυ καλους στοιχους. Τωρα καθε group εγραφε διαφορετικα κ για αλλο θεμα. Ολοι τους καταφεραν αλλα κ σινεχιζουν να αγγιζουν τον κοσμο μεχρι κ τις μερες μας για αυτο κ τους ακουμε με τοσο παθος 40 χρονια μετα κ νομιζουμε οτι τα λενε για εμας. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ οι απλοι στιχοι αυτη που με μια απλη καθημερινη εκφραση λενε τοσα… κ αυτο το βρισκω πιο πολυ στο blues. Αλλα κ ολοι αυτοι που αναφερετε ειναι πολυ καλοι με μια μεγαλη εξερεση τον Clapton
(οτι ειναι με Cream τα εχει γραψει ο pete brown αλα ουτε κ μουσικη εγραφε).Ο bigdude πολυ καλα τα λεει καλα ρε τον Neal ξεχασατε??? Οπως κ τον Butler ton Uli Jon Roth ton Eric Bloom ton Peter Sinfield ton Jimi Hendrix ton Phil Lynnot ton Pete Brown k ton ψιχακια Captain Beefheart![/b]

Δεν νομιζω οτι κανεις μπορει να πει καποιον χαλαρα χωρις να αδικησει τους υπολοιπους…Θα το σκεφτω για καμμια βδομαδα και θα ριξω την ψηφο μου…

Μια καλή λίστα έινια αυτή:

  1. Bob Dylan
  2. Neil Young
  3. Roger Waters (Pink Floyd)
  4. John Lennon (The Beatles)
  5. Bruce Springsteen
  6. Jackson Browne
  7. Pete Townshend (The Who)
  8. Paul Simon (Simon & Garfunkel)
  9. Jim Morrison (The Doors)
  10. Ray Davies (The Kinks)
  11. Elvis Costello
  12. Paul McCartney (The Beatles)
  13. Eddie Vedder (Pearl Jam)
  14. Leonard Cohen
  15. Maynard James Keenan (Tool)
  16. Joni Mitchell
  17. Morrissey (The Smiths)
  18. Lou Reed (Velvet Underground)
  19. Van Morrison
  20. Bob Marley
  21. Joe Strummer (The Clash)
  22. Warren Zevon
  23. John Fogerty (CCR)
  24. Smokey Robinson
  25. Tom Waits
  26. Kurt Cobain (Nirvana)
  27. Chuck Berry
  28. Justin Hayward (Moody Blues)
  29. Nick Cave
  30. John Mellencamp
  31. Cat Stevens
  32. Tom Petty
  33. Donald Fagan (Steely Dan)
  34. Frank Zappa
  35. Chris Cornell (Soundgarden)
  36. Ian Anderson (Jethro Tull)
  37. Jeff Buckley
  38. Mick Jagger (Rolling Stones)
  39. Robbie Robertson (The Band)
  40. David Bowie
  41. Bernie Taupin (Elton John)
  42. Peter Gabriel (Genesis)
  43. Jerry Cantrell (Alice In Chains)
  44. Don Henley (The Eagles)
  45. Edward Kowalczyk (Live)
  46. Nick Drake
  47. Brian Wilson (Beach Boys)
  48. Billy Joel
  49. George Harrison (The Beatles)
  50. Harry Nilsson
  51. Bono (U2)
  52. Thom Yorke (Radiohead)
  53. Trent Reznor (Nine Inch Nails)
  54. Robert Plant (Led Zeppelin)
  55. Neil Peart (Rush)
  56. Don Mclean
  57. Conor Oberst (Bright Eyes)
  58. Syd Barrett (Pink Floyd)
  59. Billy Corgan (Smashing Pumpkins)
  60. John Lodge (Moody Blues)
  61. David Crosby (CSNY)
  62. Freddie Mercury (Queen)
  63. Jeff Lynne (ELO)
  64. Ben Harper
  65. Eric Clapton
  66. Bob Seger
  67. Robert Hunter (Grateful Dead)
  68. Beck
  69. Michael Stipe (R.E.M.)
  70. Randy Newman
  71. Jim Croce
  72. James Taylor
  73. Robert Smith (The Cure)
  74. Jimi Hendrix
  75. Stevie Nicks (Fleetwood Mac)
  76. Paul Westerberg (Replacements)
  77. Ani Difranco
  78. Steve Earle
  79. Stephen Stills (CSNY)
  80. David Byrne (Talking Heads)
  81. Arthur Lee (Love)
  82. Tori Amos
  83. Zack De La Rocha (Rage Against The Machine)
  84. Phil Ochs
  85. Carole King
  86. Chrissie Hynde (The Pretenders)
  87. Steve Harris (Iron Maiden)
  88. Pete Brown (Cream)
  89. Ian Curtis (Joy Division)
  90. Wayne Coyne (Flaming Lips)
  91. Patti Smith
  92. Sting (The Police)
  93. Steven Wilson (Porcupine Tree)
  94. Mark Knopfler (Dire Straits)
  95. Ben Gibbard (Death Cab For Cutie)
  96. John Hiatt
  97. Dave Mustaine (Megadeth)
  98. Steve Winwood (Traffic)
  99. Dave Matthews
  100. Matt Bellamy (Muse)

Οι δύο πρώτοι νομίζω αποτελούν την βάση και δικαίως είναι πρώτοι ανεξάρτητα από προσωπικές προτιμήσεις. Έχουν επηρεάσει όλη τη κοινωνία και τους περισσότερους που είναι από κάτω. Επίσης επανέρχονται συνεχώς στο προσκήνιο από καινούργιες μπάντες που τους αναφέρουν ως είδωλα και επιρροές. π.χ. σε κυριακάτικη εφημερίδα διάβασα συνέντευξη των Franz Ferdinand οι οποίοι τους αναφέρουν σαν βασικές επιρροές για το καινούργιο άλμπουμ.

δεν το πιστεύω αναφέρθηκε το όνομα τους σ’αυτ’ο το site!!! ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλη την τεραστια ιστορία τους ,τα μοναδικά τραγούδια τους ,την επιροή τους ,που μάθανε στον κοσμό να ακούει ροκ (τουλάχιστον σε μένα και κάτι εκατομμύρια άλλους) τα 'χα δει στον ύπνο μου!!!

[quote=“eleni”]

δεν το πιστεύω αναφέρθηκε το όνομα τους σ’αυτ’ο το site!!! ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλη την τεραστια ιστορία τους ,τα μοναδικά τραγούδια τους ,την επιροή τους ,που μάθανε στον κοσμό να ακούει ροκ (τουλάχιστον σε μένα και κάτι εκατομμύρια άλλους) τα 'χα δει στον ύπνο μου!!![/quote]

Όντως το rock πριν απ’ αυτούς ήταν άγνωστο…

Χαχα!
Βασικά ενώ γούσταρα (-γουστάρω) nirvana οι στίχοι του Kurt ήταν κατανοητοί μόνο από τον ίδιο σε γενικές γραμμές.

on topic: Roger Waters, Steve Harris, James Hetfield, Nick Holmes,John Petrucci,Aaron Stainthrope κ.α.[/list]

Βασικά δεν ξέρω και τόσο καλά Αγγλικά (unholy θα ξεκινήσουμε εντατικά, δημιουργώντας ένα τμήμα με μοναδικό άνδρα εμένα και καμια δεκαριά γυναίκες), οπότε οι στίχοι παίζουν δευτερεύον ρόλο σε σχέση με τη μουσική. Όπως είπε κάπου και ο aor ένα τραγούδι που δεν θα μ’ αρέσει η μουσική του, όσο καλούς στίχουν κι αν έχει δεν πρόκειται να τ’ ακούσω, ενώ το αντίθετο μου έχει συμβεί πολύ συχνά…

πρέπει να παραδεχτώ ότι τα περισσότερα τραγούδια βασίζονται σε δυσνόητες και παράλογες αντιθέσεις… θα σου απάντησω όπωσ μια φίλη μου όταν τησ διάβαζα κάτι στίχουσ του: το άτομο ή είναι πολύ υδιόφυια ή πολύ μαστουρωμένος!!!

πρέπει να παραδεχτώ ότι τα περισσότερα τραγούδια βασίζονται σε δυσνόητες και παράλογες αντιθέσεις… θα σου απάντησω όπωσ μια φίλη μου όταν τησ διάβαζα κάτι στίχουσ του: το άτομο ή είναι πολύ υδιόφυια ή πολύ μαστουρωμένος!!![/quote]

Η φίλη σου είναι σίγουρα ιδιοφυία…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

πρέπει να παραδεχτώ ότι τα περισσότερα τραγούδια βασίζονται σε δυσνόητες και παράλογες αντιθέσεις… θα σου απάντησω όπωσ μια φίλη μου όταν τησ διάβαζα κάτι στίχουσ του: το άτομο ή είναι πολύ υδιόφυια ή πολύ μαστουρωμένος!!![/quote]

Η φίλη σου είναι σίγουρα ιδιοφυία…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

δηλαδή εσύ ποιο απ τα δυο επιλέγεισ???

Σοβαρά τώρα. Πιστεύω ότι δεν ήταν τόσο μεγάλη μπάντα όσα τους έκανε η αυτοκτονία του Cobain… Σαφώς και υπάρχουν κάποια τραγούδια τους που μου αρέσουν αρκετά, αλλά τους θεωρώ φανερά υπερτιμημένους…
Πολύ δε περισσότερο δεν υπάρχει ποίηση, δεν υπάρχει μουσική επανάσταση…
Γενικά προτιμώ το hard rock και το metal σε σχέση με το alternative Ελένη…

Me mena giati de milas etsi? Omorfa kai wraia. :arrow:

8es kapoia mera mhpws na katsw na sou analhsw th spoudaiothta twn Nirvana? Giati den paei allo h katastahsh sou. Xwris plaka.

Me mena giati de milas etsi? Omorfa kai wraia. :arrow: [/quote]

Ψάξε βρες το μόνος σου…

[/quote]Ψάξε βρες το μόνος σου…[/quote]

[size=2]Διακρίνω μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα?[/size]

ανιγουει πάντως θα ήταν ποκύ ενδιαφέρον να γράψει κάποιος ένα θέμα για τους νιρβάνα,έτσι για αλλαγή…[ναι,αυτό ήταν μπηχτή που το σαιτ είναι γεμάτο με μετάλικα…

λίγο άσχετο αλλά αφού έχουμε ψιλοξεφύγει έτσι κι αλλιώσ…:
το μωράκι της εικόνας είναι συγγενής???(παντως ειναι πολυ γλυκο)

Morrison - γιατί είχε και φοβερούς ποιητικούς στίχους και τα έχωνε…Unknown soldier λ.χ.

Bob Dylan - χάλια φωνή. στρατευμένο στυλ. το 115 dream γαμάει.
Roger Waters - θεός, στρατευμένος κι αυτός. Animals, wall, hitch-hiking.
John Lennon - Χιππυς κι αγύρτης. Μέτριος στη φωνή. Είχε και αναλαμπές.
Jim Morrison -  Βλ. πάνω.
Kurt Cobain - |0|
Frank Zappa - Θέος. κουκουρούκου.
Syd Barett - LSD
Robert Smith - ok
Eric Clapton - μπα.
Mark Knopfler - ok στίχοι, πιο πολύ για κιθαρίστας και soloist με εντυπωσιάζει.