Greatest Lyricists

Απο τη λιστα Dylan… Ελατε τωρα νιρβανα μη ξερασω… Οοοοοοιιιιιι υπερεκτημημενη μπαντα. Σιγα. Ηρεμηστε.

[quote=“eleni”]

δεν το πιστεύω αναφέρθηκε το όνομα τους σ’αυτ’ο το site!!! ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλη την τεραστια ιστορία τους ,τα μοναδικά τραγούδια τους ,την επιροή τους ,που μάθανε στον κοσμό να ακούει ροκ (τουλάχιστον σε μένα και κάτι εκατομμύρια άλλους) τα 'χα δει στον ύπνο μου!!![/quote]

kata lathos egine

Απ’τους προτεινόμενους Roger Waters,είτε για ό,τι δημιούργησε προσωπικά είτε για ό,τι εμπνεύστηκε απ΄τον Barett.Επίσης Ιan Anderson για την αφοπλιστική ειλικρίνεια των στίχων του,Cat Stevens για τον τρόπο που ξόρκιζε τα πάθη του,Van Morrison για την μελωδικότητα των στίχων του κ΄Warren Zevon για την δύναμη που κρύβει η απλότητά τους.

Neil Young
Geoff Tate
Roger Waters
Bob Dylan

  1. John Lennon
  2. Paul McCartney
  3. Bob Dylan
  4. Bruce Springsteen
  5. Bono
  6. Freddie Mercury
  7. Robert Plant
  8. George Harrison
  9. Jim Morrison
  10. Roger Waters
    11.Jon Bon Jovi

Geoff Tate

Ronnie James Dio

Waters!
Αυτός ο άνθρωπος έγραψε ύμνους όχι τραγούδια! Ακόμα και το Wish You Were Here που ναι μεν είναι καταπληκτικό, αλλά όταν κάποιος το ακούσει πρώτη φορά χωρίς να ξέρει τί λέει, θα του φανεί μια πολύ ωραία (τέλεια για μένα!) μπαλάντα, έχει πραγματικά απίστευτους στίχους…

δεν το πιστεύω αναφέρθηκε το όνομα τους σ’αυτ’ο το site!!! ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλη την τεραστια ιστορία τους ,τα μοναδικά τραγούδια τους ,την επιροή τους ,που μάθανε στον κοσμό να ακούει ροκ (τουλάχιστον σε μένα και κάτι εκατομμύρια άλλους) τα 'χα δει στον ύπνο μου!!![/quote]

gia iremise, sta alithia nomizeis oti ola afta ta kataferan oi Nirvana?[/quote] Re filtate,poios nomizeis oti epirease vathitata tous Deep Purple, Led Zeppelin, Scorpions, Black Sabbath, Metallica, Judas Priest kai tosous allous adaeis wste kai aytoi me tin seira tous na kanoun mia kargieroula 20-30 etwn??? LOL. Tha karafliasoume![/quote]

Κοιτάχτε…
Καταλαβαίνω τί εννοεί η Ελένη. Μπορεί να μην συγκρίνεται η προσφορά των Nirvana με π.χ. των Led Zeppelin, αλλά γεγονός είναι ότι πολλοί νέοι στράφηκαν στη ροκ χάρις σ’αυτούς. Γιατί όσο καλό και να είναι ένα παλιό συγκρότημα, τα σύγχρονα συγκροτήματα συχνά μπορούν να επηρεάσουν περισσότερο επειδή ακριβώς είναι σύγχρονα! Ενταγμένα δηλαδή στις συνθήκες της εποχής. Και έτσι την εποχή του Smells Like Teenspirit ήταν πολύ πιο εύκολο ένας έφηβος να κάνει την “γνωριμία” του με την ροκ με αυτό το τραγούδι παρά με το “My Generation” των Who!! Όχι γιατί είναι καλύτερο, αλλά γιατί ήταν γραμμένο από καποιον πιο κοντινό στους νέους της εποχής του/μας. Αντίθετα, δεν είναι πολύ πιθανό κάποιος που δεν έχει σχέση με αυτή η μουσική, ξαφνικά να αρχίσει να ακούει κλασσικά ροκ συγκροτήματα εκτός ίσως αν έχει κάποιον να του βάλει τέτοια μουσική.

Σωστο αυτο που λεει η απο πανω μου. Βοηθησε και το mtv αρκετα. Παντως κακως κατηγορουμε τους Nirvana. ΟΚ, κι εμενα δεν μ’αρεσουν, κι εγω δεν ακουω αλλα πρεπει να σκεφτουμε και τις συνθηκες τις εποχης τους. Η μουσικη που ανθιζε ηταν η grunge, ηταν λογικο να παιξουν τετοια μουσικη κι οχι π.χ. progressive ή blues rock. Και στο ειδος της μουσικης που επαιζαν ηταν μεσα στους καλυτερους. Ασχετα αν το ειδος αυτο δεν ηταν τοσο “ποιοτικο”. Μ’αυτη τη λογικη θα επρεπε οι τζαζαδες να κραζουν τα πρωτα ροκ συγκροτηματα που δεν επαιζαν την παλια και πιο ποιοτικη μουσικη (τζαζ) και προτιμησαν αυτην που ξεκινουσε και ανθιζε εκεινη την περιοδο (ροκ). Κλεινει η παρενθεση.

Προσωπικά το #1 είναι ο Neil Young για στίχους όπως:

“If I could hold on to just one thought / For long enough to know /Why my mind is moving so fast / And the conversation is slow.” Barstool Blues

“You are like a hurricane
There’s calm in your eye.
And I’m gettin’ blown away
To somewhere safer
where the feeling stays.
I want to love you but
I’m getting blown away.”

Like A Hurricane

“I’ve seen the needle
and the damage done
A little part of it in everyone
But every junkie’s
like a settin’ sun.”

The Needle And The Damage Done

“Take my head
refreshing fountain
Take my eyes
from what they’ve seen.
Take my head
and change my mind
How could people
get so unkind.”

HUman Highway

“Don’t feel like Satan,
but I am to them
So I try to forget it,
any way I can.”

Rockin’ in the free world

“And I know she’s living there
And she loves me to this day
I still can’t remember when
Or how I lost my way.”

Cortez the Killer

“Hey hey, my my
[size=6]Rock and roll can never die[/size]
There’s more to the picture
Than meets the eye.
Hey hey, my my.”

Hey Hey, My My (Into The Black)

“Why do I keep fuckin’ up?”

Fucking Up

δεν το πιστεύω αναφέρθηκε το όνομα τους σ’αυτ’ο το site!!! ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλη την τεραστια ιστορία τους ,τα μοναδικά τραγούδια τους ,την επιροή τους ,που μάθανε στον κοσμό να ακούει ροκ (τουλάχιστον σε μένα και κάτι εκατομμύρια άλλους) τα 'χα δει στον ύπνο μου!!![/quote]

gia iremise, sta alithia nomizeis oti ola afta ta kataferan oi Nirvana?[/quote] Re filtate,poios nomizeis oti epirease vathitata tous Deep Purple, Led Zeppelin, Scorpions, Black Sabbath, Metallica, Judas Priest kai tosous allous adaeis wste kai aytoi me tin seira tous na kanoun mia kargieroula 20-30 etwn??? LOL. Tha karafliasoume![/quote]

Κοιτάχτε…
Καταλαβαίνω τί εννοεί η Ελένη. Μπορεί να μην συγκρίνεται η προσφορά των Nirvana με π.χ. των Led Zeppelin, αλλά γεγονός είναι ότι πολλοί νέοι στράφηκαν στη ροκ χάρις σ’αυτούς. Γιατί όσο καλό και να είναι ένα παλιό συγκρότημα, τα σύγχρονα συγκροτήματα συχνά μπορούν να επηρεάσουν περισσότερο επειδή ακριβώς είναι σύγχρονα! Ενταγμένα δηλαδή στις συνθήκες της εποχής. Και έτσι την εποχή του Smells Like Teenspirit ήταν πολύ πιο εύκολο ένας έφηβος να κάνει την “γνωριμία” του με την ροκ με αυτό το τραγούδι παρά με το “My Generation” των Who!! Όχι γιατί είναι καλύτερο, αλλά γιατί ήταν γραμμένο από καποιον πιο κοντινό στους νέους της εποχής του/μας. Αντίθετα, δεν είναι πολύ πιθανό κάποιος που δεν έχει σχέση με αυτή η μουσική, ξαφνικά να αρχίσει να ακούει κλασσικά ροκ συγκροτήματα εκτός ίσως αν έχει κάποιον να του βάλει τέτοια μουσική.[/quote]

den einai panta kalo na kanun oi shmerinoi neoi gnwrimia me th rock mousikh.

Μαλλον και ο δικος μου Νο1. Εγω τον θεωρω και τον καλυτερο τραγουδοποιο, πανω και απο τον Ντυλαν κυριως λογω του οτι γραφει και φοβερη μουσικη.
Southern man…τι υμνος και τι κατακραυγη.

η ευαίσθητη, μαστουρωμένη κτλ ψυχή του Kiedis ξέρναγε υπέροχα lyrics (όταν ήθελε :cry: )
Εγώ μια μέρα θα τον παντρευτώ αυτόν…
Να ο άντρας της ζωής μου mama Julie!

Ποιος Dylan… Αυτός κατάντησε να διαφημίζει κιλότες Victoria’s Secret!

Ποιος Dylan… Αυτός κατάντησε να διαφημίζει κιλότες Victoria’s Secret![/quote]

Ε ειναι και λιγακι φιλοχρηματος ως Εβραιος. :smiley: Να δω ποτε θα μας φερουν τον Neil Young στην Ελλαδα ρε φιλε… Ξερεις αν περιοδευει συχνα στην Ευρωπη?

για μένα για την κορυφή “παλεύουν” ο Morisson με τον Waters. ο πρώτος είναι πιο ποιητικός ενώ ο δεύτερος έγραφε πανέξυπνους στίχους. ισοπαλία…
άλλοι που μαρέσουν είναι οι Lennon, Eddie Vedder, Ian Curtis, Kurt Cobain κτλ

Δεν περιοδεύει συχνά Ευρώπη, αλλά όταν το κάνει παίζει συνήθως 1ο όνομα σε φεστιβάλ και του δίνει και καταλαβαίνει (2,5 με 3 ώρες) και συνήθως προτιμά best of από τα ηλεκτρικά του.

Τώρα είναι Αμερική με CSN και παίζουν 33-34 κομμάτια τη βραδιά!

Είχε βγει μια φήμη ότι θα είναι guest στους Pearl Jam στην Ευρώπη αλλά μάλλον δεν θα παίξει κάτι τέτοιο τελικά.
:cry:

Ακομα ενας λογος ν’αγαπησεις αυτον τον καλλιτεχνη. :cry: Μακαρι ν’αξιωθουμε να τον δουμε και στην Ελλαδα μια φορα.
On topic τωρα, μ’αρεσουν καποιοι στιχοι του Μορισον, μου προκαλουν νοσταλγια. Μπορει να γινει ποιητικος και συναμα μελαγχολικος.

Προσωπικά στιχουργικά καλύπτομαι συνήθως από συγκροτήματα που κινούνται είτε στον progressive χώρο.

Ο Daniel Gildenlow (Pain Of Salvation) θεωρώ πως έχει πραγματικό χάρισμα να μεταφέρει συναισθήματα μέσω των στίχων και της ερμηνείας του. Επίσης, οι στίχοι του Tate είτε στο Operation Mindcrime, είτε στο Promised Land είναι φοβεροί. Επίσης, ο John Petrucci έχει γράψει στίχους για φοβερά κομμάτια (και γενικότερα οι Theater).

Επίσης να ανφέω τον Roy Khan ιδιαίτερα στους Kamelot (κυρίως Epica και Black Halo).

Ιδιαίτερη μνεία να κάνω στον Chris Cornell (ιδιαίτερα στο Down On The Upside και το Temple Of The Dog).

Επίσης, δε μπορώ να μην αναφέρω τον Axl που έχει γράψει μερικά κομμάτια που αγγίζουν στιχουργικά (και μουσικά) την τελειότητα. November Rain και Estranged και μετά υπάρχουν τραγούδια σα τα Locomotive, Breakdown, Bad Apples, Dust N Bones, Civil War.

Πάντως το αγαπημένο μου ever κομμάτι (και από μουσική και από στίχους) είναι το A Change Of Seasons. Α ρε Portnoy…