Greek τελη 80's-90's music

Η πιο απιστευτη περιοδος με τους σπουδαιοτερους ποπ Ελληνες καλλιτεχνες. Ακροβατωντας μεταξυ κιτς και καλτ, οι παραπανω μουσικοι παρηγαγαν σπουδαιο εργο για οποιοδηποτε παρτυ το οποιο θελει να σεβεται τον εαυτο του.
Προσοχη, το πολλ και το τοπικ ειναι σοβαρο, εχει χαρακτηρα νοσταλγικο και διαγωνιζονται μονο αξιολογοι καλλιτεχνες. Οιοσδηποτε αναφερει λαϊκους τραγουδιαρηδες επιπεδου Βισση, Σαμπρινα, Γαρμπη, Σχοινας, Αλκαιος δρα προβοκατορικα και θα εισηγηθω την παραδειγματικη τιμωρια του.

[I]
Μην κλαψεις μονο και πες
πες πως δε με γνωρισες ποτε
ηταν οι καλυτερες στιγμες
που θα μεινουν παντα ζωντανες

Το νου σου κυριε οδηγε
γλυστραω στις χειρολαβες
κι απο το σπιτι της μπροστα
οταν περνας μη σταματας

Ο ερωτας σου θαλασσα, ουρανος
κι’ αυγουστιατικο φεγγαρι, θαλασσα…
η αγκαλια σου μαγισσα
μαγισσα που το νου μου εχει παρει

Ντυσου προχειρα και βγαλε το κραγιον σου
Πες ο ερωτας πως ειμ’ ο παιδικος σου
κι ελα παρε με αγκαλια μια ανεμελη βραδια
[/I]

Η ψήφος μου πηγαίνει φυσικά στον S.A.G.A.P.O. Μιχαλάκη Ρακιντζή χωρίς δεύτερη σκέψη. :slight_smile: :smiley: 8)

Η ψήφος πάει Σαββιδάκη γιατί είχε προσωπικό στυλ και μερικά πολύ όμορφα κομματάκια. Έπαιζε και στην καλύτερη σειρά έβαρ.
Πίστεψέ με
δεν σ’ αγαπάω
κι όπου πάω έτσι λέω
πίστεψέ με
ίσως περίμενες
για σένα πως θα κλαίω
πίστεψέ με
δε με πειράζει
δε με νοιάζει να το ξέρεις
έχεις πάψει από καιρό να μ’ ενδιαφέρεις
πίστεψε με
8) :stuck_out_tongue:

¶μπαλε Λεδ, τα παλιά της Βίσση και του Καρβέλα ήταν κορυφαία!

8O 8O 8O

Θερμή παράκληση παρακαλείται ο μοδεράτορας και εδίτορας του εν λόγω φλώρουμ γνωστός με ψευδώνυμο
Cozy κατά κόσμον Κώστας Αγραφιώτης εκ Λαρίσης ορμώμενος να αφήσει τα φόρα να βάλει τα allstarakia που αγόρασε από το MALL και να πάει μια βόλτα κατά blueprint μεριά ώστε αφενός να τον βαρέσει καθαρός αέρας αφέτερου να ακούει καμμιά μπλουζιά δυνατή μπας και συνέλθει

edit Μάμμυ είμαι λέω και καμμιά κουβέντα παραπάνω έτσι?

κωστας μπιγαλης…γιατι πολυ απλα…

στο περιπτερο πηγα για σπιρτα,και μου αναψε φωτια…ααααα η κορη του περιπτερα,αααα μου αναψε φωτια…8) 8) :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αλεξια και τα μυαλα στο μπλεντερ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε…

Τα κορίτσια ξενυχτάνε μόνα ή δυο δυό
τα κορίτσια ξενυχτάνε μ΄ενα μυστικό ωωω
έτσι κάνω κι εγώ έτσι είμαι κι εγώ

Μιχάλης Ρακιντζής.εύκολα όμως.

Βιg Alice ή αλλιως Μπιγαλης.

Παιξε παιξε του Αιγαιου τα Μπλουζ ή αλλιως το born to be wild σε “δανειο”.:stuck_out_tongue:

ρακιτζης χωρις 2η σκεψη

Ρακιντζης χαλαρα…χωρις δευτερη σκεψη και πολυ συζητηση…πολυ cult τα ψιλο ροκε σολο του και μορφες οπως ο Πουφ(poof στα Αγγλικα σημαινει αδερφη!!)το βατραχι…επισης ιστορικες οι συναυλιες του με τον μεγαλο Ian Gillan…αυτα τα σημεια αναφορας και οι τομες στην Ελληνικη σκηνη δεν πρεπει να μεινουν στην ληθη της Ιστοριας!!!

Με δάκρυα στα μάτια παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες απο τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες της εποχής… Και γενικά, τους καλλιτέχνες αυτούς που όρισαν απο την αρχή τι σημαίνει τέχνη και στιγμάτισαν τη ζωή μας.





Με το που είδα τον τίτλο του thread μου ηρθε συνειρμικα αυτό…

Respect…

Ρακιντζής - Εγώ και ο πουφ

δεν λέω τπτ άλλο

Το αποπανω ποστ με επεισε. Ρακιντζης.

γι αυτό και μόνο δεν έπρεπε να είναι με όλους τους υπόλοιπους!! :smiley:

αλλά…ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ!!! :respect:

αχ μελισσούλα μελισσάκι πήγες σ’ άλλο λουλουδάκι…
η κόρη του περιπτερά…
γειτόνισσα…

και το αξέχαστο ντουέτο με Τάκη Βαμβακίδη…
ανατροπή και πέναλτι στην γκόμενα απέναντι…πλατσα πλατσα πλουτσα μ’ έχεις κάνει λούτσα!!!
:lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Μμμμ…είμαι μεταξύ Ρακιντζή και Μπίγαλη…δεν μπορώ να αποφασίσω…

@ellanor: το ποστ σου τα σπάει, χεχεχε!

Kωστας Χαριτοδιπλωμένος…
α)επειδη το ονομα του σηκωνει νεκρους απο τον ταφο
β)επειδή σε μια προσπάθεαι επαναφορας του καπου στα μεσα των 90’ς εμφανιζόταν σαν κρητικός raver
γ)επειδή εξαφανίστηκε δια παντως απο το star system και μάλλον και απο το διαγαλαξιακό σύστημα.
δ)επειδη δεν μπορώ να θυμηθω ουτε ενα τραγουδι του
Και ερχομαι να ρωτησω …ΠΟΥ είναι ο Κωστας Χαριτοδιπλωμένος??? ΟΕΟ

Νταξει πανδύσκολο poll:

Kostas Charitodiplomenos - Lost in the night . Τι να λέμε τώρα, απίστευτο έπος όπως και το Talk about love με τη Marianna

Κωστας Μπίγαλης: Τι ριφάρα έχει η μελισσούλα ρε!!!

Μιχαλής Ρακιντζής: Πέραν της πλάκας και της όποιας καλτ φυσιογνωμίας του, Ο Ρακιντζής έχει γράψει το κορυφαίο ποκ τραγούδι τουλάχιστον εκείνης της περιόδου το οποίο παίζει στάνταρ σε γάμους και γίνεται της απουτανίας λέμε…

Όμως δεν έχει αναφερθεί καθόλου ο ύμνος της 10ετίας

Γιάννης Βασιλείου - Μπες μες το Καμπριολέ, πάμε για κανα καφέ

με την ασύλληπτη εισγωγή “Πους, πους πους, πους πουστ”. Το πλάτσα πλατσα πλούτσα βασίστηκε στην τεχνοτροπία αυτού του μυθικού κομματιού για να ακολουθήσει το δρόμο της επιτυχίας…

Ψηφίζω Ρακιντζή. Αν και δεν τίθεται θέμα συγκρισης. Ο τυπάς ήταν πολύ πιο μπροστά από όλους τους άλλους και έγραφε ωραία μουσική όπως και να το κάνουμε. Για αυτό μου φαίνεται κιόλας ότι ο λόγος που συμπεριλαμβάνεται στο poll έχει να κάνει με την χρονική συνύπαρξή του με τους υπόλοιπους, και όχι για το γεγονός ότι συγκρίνεται μουσικά με τους άλλους…

(ακούστε σολιές και δικασιές…)

edit: και ένα από τα καλύτερα mainstream τραγούδια που ακούστηκαν στο Μπουζουκιστάν: