Greek Metal Gods fest@Texas Club[12/6/09]

Απο το site των Ανόριμων!!!
Θα γίνει χαμός!!!
ANORIMOI ρε αρκούδιδες!!!


Now playing: Green Day - American Idiot
via FoxyTunes

διορθωση…στις 12/6,την 2η μερα του festival δηλαδη,δν θα ανοιξουν την βραδια οι Μαχη Νιλ αλλα οι The Silent Rage!!!

στους οποιους τυγχανει να παιζω keys/piano…:stuck_out_tongue: :smiley:

οσοι πιστοι προσελθετε!!! :slight_smile:

και γουαηλντ μασιν;;;; καλη φαση…

θα περάσουμε ωραία :smiley:

γενικά φαίνεται καλή προσπάθεια και μακάρι να πετύχει. το rock hard την ψάχνει με κάτι τέτοια events (σε αντίθεση με άλλους που επαναπαύονται στις “δάφνες” τους) και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι.

Eίμαι ήδη μέσα στην 1η μέρα τουλάχιστον.

Αλλααααά, βλέπω τους χεντλάινερς και αυτούς που παίζουν από κάτω και λέω ήμαρτον.

care to explain?

Απλά νομίζω ότι οι από κάτω μπάντες είναι πιο ιδανικοί για χεντλάινερς. Παράδειγμα: όσο καλοί κι αν είναι οι ανώριμοι, δε νομίζω ότι ενδείκνυνται για χεντλάινερς περισσότερο από τους Heathendom. Και το λέω εγώ, που οι 2οι δεν είναι η κούπα του τσαγιού μου. Αντιστοίχως για την πρώτη μέρα που μπορώ να εκφέρω άποψη, θα έπρεπε να ήταν χεντ οι Universe ή οι Poem και μετά οι Infidel. Bεβαίως, σε κάποιους άλλους μπορεί να φαίνεται μια χαρά.

Εδιτ: Eπιτέλους θα τσεκάρω live και Lucky Funeral! Sludge n’ roll ε!

κοίτα, σεβαστό αυτό που λες αλλά το line-up δεν διαμορφώνεται με βάση το προσωπικό γούστο και τις συμπάθειες ή μη του καθενός. ούτε το “δεν ενδείκνυνται” είναι επιχείρημα. γενικά δεν μου αρέσει να μιλάω “κολακευτικά” γιά το γκρούπ μου αλλά μάλλον συγκεντρώνει όλες τις προυποθέσεις γιά να βίσκεται επικεφαλής σε ένα τέτοιας εμβέλειας φεστιβάλ (δεν μας βάλανε δα και πάνω απο τους Rotting Christ!).
και εξηγούμαι γιά να μην παρεξηγούμαι.

  1. 16 χρόνια παρουσία στη σκηνή
  2. 7 χρόνια συναυλιακά ενεργοί
  3. 7 στουντιακές δουλειές. 5 σαν demo, μία επίσημη αυτοχρηματοδοτούμενη και μία από τη Warner Music
  4. τρίτοι σε πωλήσεις ανάμεσα στις εγχώριες μπάντες (σε ότι αφορά τo τελευταίo άλμπουμ)
  5. μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου σε συναυλίες (300 στο Κύτταρο γιά παράδειγμα)

γιά μένα αυτά είναι κριτήρια που ορίζουν ένα headliner. δεν ξέρω αν φαίνομαι κάπως. ακόμα και τούτη τη στιγμή που γράφω αίσθάνομαι κάπως άσχημα που αναγκάστηκα να τα αραδιάσω έτσι αλλά νομίζω πως είναι πράγματα που θα έπρεπε να γνωρίζει κάποιος που αμφισβητεί την ορθότητα ή την αξιοκρατία του πράγματος. δηλώνω οπαδός των Heathendom και των Airged Lamh και των Dark Nova και έχω βρεθεί σε άπειρες συναυλίες τους ενώ έχω και τη δισκογραφία τους. πιστεύω όμως πως ακόμα και οι ίδιοι θα συμφωνούσαν με αυτα που γράφω.

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι χειρότερο να είσαι headliner επειδή λόγω της ώρας έχεις λιγότερο κόσμο απ’ ό,τι το δεύτερο ή το τρίτο όνομα. :lol:

δεν έχεις και άδικο :lol:

γενικά ο τίτλος headliner είναι περισσότερο τιμητικός παρά ουσιαστικός γιατί ο κόσμος έχει τα γούστα του και τις προτιμήσεις του και δεν θα κάτσει να σε δεί καλά και σώνει επειδή είσαι headliner άμα δεν του αρέσεις.

Παιδια επειδη δεν τα ξερω τα συγκροτηματα εκτος απο ενα-δυο,τι ειδος παιζουν?Ποια μερα εχει τα πιο πολλα thrasοbands και ποια εχει death/black πιο πολυ?

Ψηνομαι να παω

Πρώτον: αγαπητοί μοδερέτορες αλλάξτε το τίτλο λίγο και βάλτε και τα νούμερα 11 και 13…ευχαριστώ:D

Δεύτερον: δεν παν να παίζουν πριν από τους πρώτους ή μετά τους από τελευταίους…ΑΝΟΡΙΜΟΙ και τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία…


Now playing: Seether - Beer
via FoxyTunes

Xαχα, όταν έλεγα για τους Ανώριμους δε πίστευα ότι εξηγιόμουν σε κάποιον απ’ τη μπάντα. Έπεσα διάνα λοιπόν.

Σωστά εξηγείς τα κριτήρια για τους headliners απλά άκου και το σκεπτικό μου. Ο λόγος που έγραψα δεν ενδείκνυνται είναι ο εξής: H μπάντα σου είναι χιουμοριστική/χαβαλετζίδικη κατά κύριο λόγο, έτσι δεν είναι? Απλά για μένα, αυτό που θα πρέπει κατά κύριο λόγο να γίνεται σε τέτοιες προσπάθειες που αναδεικνύουν τα ελληνικά συγκροτήματα, είναι να δίνεται χώρος και χρόνος για έκφραση σε μπάντες που το έχουν ανάγκη να προβάλλουν το υλικό τους. Και η ένστασή μου βρίσκεται το γεγονός ότι τα συγκροτήματα που δεν παίζουν μουσική με το χαβαλετζίδικο τόνο που παίζουν οι Ανώριμοι, ίσως χρειάζονται το χρόνο αυτό περισσότερο απ’ ότι η μπάντα σου.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λέει ο Μάνος, μπορεί πρακτικά και εκ του αποτελέσματος να έχει δίκιο, αλλά εγώ θα διαφωνήσω επί της αρχής. Πουθενά στον κόσμο δεν είναι χειρότερο να είσαι χεντλάινερ. Αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα, που οι μουσικοί και οι φίλοι τους παίζουν και φεύγουν. Για ρωτήστε καθόλου στο εξωτερικό, αν ο κόσμος φεύγει ή μένει να δει το χεντλάινερ. Σ’ όσες συναυλίες έχω δει έξω, δεν το χει κουνήσει κανείς ρούπι. Και δε μιλάω στην Ελλάδα για τις καθημερινές, που μπορεί ο άλλος να δουλεύει, μιλάμε και για Παρασκευές και Σάββατα κλπ. Πραγματικά, είναι ν’ απορείς, πάω σε συναυλίες από τα 16 ξέρω γω και δεν έχω φύγει ούτε μια φορά πριν το τέλος. Μάλλον γι’ αυτό το κάνω και θέμα. Τέλοσπάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Βέβαια τώρα ανοίγει άλλο θέμα. Το να λες ότι το Rock Hard ψάχνεται σ’ αυτά τα events σε αντίθεση με άλλους που επαναπαύονται, μου φαίνεται κολακευτικά λόγια για το διοργανωτή τώρα που ξέρω ότι η μπάντα σου παίζει στο φεστιβάλ. Και εξήγησέ αν δε βαριέσαι τι εννοείς με το ότι οι άλλοι επαναπαύονται, γιατί δεν το πιάνω ακριβώς.

Σχεδον ολα παιζουν ειτε heavy, ειτε power, ειτε doom.

Η ωραιοτερη μερα ειναι η τριτη με Airged L’amh, Dark Nova και Wild Machine.
Eπισης ωραια ειναι η δευτερη με AnorimoI, Heathendom, X-Piral.
H πρωτη ειναι αδιαφορη για τα γουστα μου.

καταρχάς συμφωνούμε στο θέμα headlining και αποχώρηση. το δικό μου σκεπτικό είναι πως καλό θα είναι ο κόσμος να μένει μέχρι το τέλος όχι μόνο γιατί έχει πληρώσει την είσοδο αλλά γιατί μπορεί να δεί και κάτι που να του αρέσει.

πάμε τώρα στο θέμα της διαφωνίας. οι anorimoi ΔΕΝ είναι μιά χαβαλετζίδικη μπάντα και λυπάμαι που ο κόσμος επιλέγει να κρίνει ένα γκρούπ μόνο από τους στίχους την ώρα που σε ότι αφορά άλλες μπάντες τους προσπερνά χωρίς να δώσει καμία σημασία και ρίχνει το βάρος στις συνθέσεις. οι anorimoi είναι ένα γκρουπ που δίνει τη μεγαλύτερη βάση στο μουσικό κομμάτι και έχει ξοδέψει δεκάδες χιλιάδες ευρώ γιά να αποκτήσει ιδιόκτητο εξοπλισμό που να εξηπηρετεί τις ανάγκες ενός απόλυτα επαγγελματικού σχήματος σε ότι αφορά τον ήχο στο στούντιο αλλά και τις συναυλίες. δεκάδες χιλιάδες είναι και τα ευρώ που έχουμε ξοδέψει στα στούντιο τόσα χρόνια προκειμένου να παρουσιάσουμε δουλειές που να είναι 100% επαγγελματικές. αυτό γιά αρχή πρέπει να μας εξασφαλίζει τουλάχιστον την ισότιμη μεταχείριση με οποιοδήποτε άλλο μουσικό σχήμα. συνοψίζοντας η μουσική μας ΔΕΝ είναι πιό έυκολη στη σύνθεση, ΔΕΝ είναι πιό εύκολη στην ηχογράφηση ούτε απαιτεί λιγότερο κόπο ή λιγότερες πρόβες και γενικά δεν υπολείπεται σε τίποτα του συναγωνισμού. το γεγονός ότι έχουμε επιλέξει να διαφέρουμε στιχουργικά από τη συντριπτική πλειοψηφία της σκηνής να είσαι βέβαιος πως περισσότερες δυσκολίες, χλεύη και περιφρόνηση μας έχει φέρει παρά ευνοική αντιμετώπιση. χλεύη και περιφρόνηση που πολλαπλασιάστηκε μετά την υπογραφή του συμβολαίου με την εταιρία.
η φήμη λοιπόν δεν οφείλεται στο γεγονός οτι παίζουμε “χαβαλετζίδικα” αλλά στη δουλειά που έχουμε ρίξει τόσα χρόνια, τα χρήματα που έχουμε ξοδέψει, τα 60 τραγούδια που διαθέτουμε δωρεάν στην ιστοσελίδα μας από το 1998 και μετά αλλά και το γεγονός πως ο κόσμος που πληρώνει την είσοδο γιά ένα live μας θα ανταμοιφθει με 2 εως 3 ώρες παιξίματος, πράγμα που δεν το συναντάς και συχνά. αλλά ακόμα και έτσι να είναι πράγματα και να είμαστε ένα μάτσο χαβαλέδες, ακόμα και το χαβαλέ πρέπει να τον κάνεις σωστά γιά να έχεις επιτυχία.

στο θέμα rock hard τώρα, σε διαβεβαιώ πως βύσμα δεν έχουμε. το δημήτρη σειρηνάκη τον γνώρισα πέρυσι όταν και μας έκανε τη συνέντευξη γιά το περιοδικό και από τότε τον έχω δεί άλλες τρείς φορές. το δε σάκη φράγκο τον γνώρισα μόλις πριν 2 μήνες στο live του αγίου βαλεντίνου. στο διά ταύτα λοιπόν, το rock hard ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό γιατί μπαίνει στον κόπο να διοργανώσει events και φεστιβάλ (και βάζει το κεφάλι του στη θηλιά γιατί αυτές οι κινήσεις δεν είναι εμπορικά εξασφαλισμένες. μην ξεχνάμε πως και αυτό μιά εταιρία είναι) κάτι που ο ανταγωνισμός δεν κάνει. και ξεχωρίζει και γιά κάτι ακόμα. είναι έντυπο αντικειμενικό που δείχνει τον ίδιο σεβασμό σε μπάντες είτε λέγονται anorimoi είτε judas priest και σέβεται τη δουλειά του άλλου. δεν χλευάζει τον κόπο σου επειδή “δεν σε γουστάρει”.

Ρε συ Τραμπα μη προσπαθεις να αποδειξεις κατι που δε χρειαζεται.Οι περισσοτεροι ξερουν.
Αυτο που δε ξερουν ισως, ειναι οτι εισαι ο Αγιος Βαλεντινος…
Περιμενουμε καινουριο cdaki ε???

Μαγκια των Ανωριμων που καταφεραν να πουλησουν τοσους δισκους σε μια ‘δυσκολη’ αγορα οπως ειναι η Ελλαδα, οπου αλλες ελληνικες μπαντες εχουν αποτυχει παταγωδως και οι ‘σοβαρες’ δισκογραφικες εταιρειες τις αγνοουν ή τις ξαποστελνουν και ετσι, μη εχοντας αλλη επιλογη οι μπαντες δινουν το cd τους τσαμπα…
Εγω ηθελα να μαθω τι απεγιναν οι ελληνικες black metal μπαντες κ γιατι καμια απο αυτες δεν παιζει εδω, δεν ειναι η σημαντικοτερη μουσικη εξαγωγη οι Rotting Christ?..Να μου πεις, γουστα ειναι αυτα, απο το line up φαινεται τι μουσικες ακουνε οι διοργανωτες…

είμαι φάουλ και εγώ γιατί στην ουσία υπερασπίζομαι την επιλογή ενός περιοδικού να με ορίσει ως headliner. απλά ήθελα να δείξω πως υπάρχει σκεπτικό γύρω από αυτή την υπόθεση. το ξαναείπα δεν αίσθάνομαι και πολύ καλά με όλο αυτό αλλά νομίζω πως κάποια πράγματα έπρεπε να ακουστούν για να μην επικρατούν λανθασμένες εντυπώσεις.
όσο γιά το άγιος βαλεντίνος, είναι αυταπόδεικτο γιά κάποιον που με ξέρει :lol:

το νέο άλμπουμ είναι σε διαδικασία ηχογράφησης. 50% ντράμς και 30% μπάσο μέχρι στιγμής. 6 ώρες πρόβα τη βδομάδα, μας έχει βγεί ο πάτος… με ρυθμούς χελώνας αλλά θέλουμε να βγεί καλό.

Καλησπέρα σε όλους,
παρότι είμαι μέλος των Heathendom θα πρέπει να υποστηρίξω τη θέση του Trambakoula. Οι Ανώριμοι έχουν μία σεβαστή δισκογραφική πορεία και σίγουρα τους αξίζει ο περίσσιος χρόνος που δίνεται στους headliners. Ο μουσικός δεν παύει να είναι μουσικός άσχετα με το στύλ που ακολουθεί. Παρόλη τη στιχουργική θεματολογία που έχει το εν λόγω συγκρότημα, δεν παύει κατα την προσωπική μου άποψη να είναι respect. Τα παληκάρια, αυτό που κάνουν το κάνουν πάρα πολύ σωστά και επαγγελματικά. Just my 2 cents on the subject…

Τη 3η μερα τη ψηνω…

Για 2η Heathendom support σε Amarth που ειδα δε μου αρεσαν και γουσταρω Ανωριμους αλλα για head?Ξερω γω…

1η μερα για τους χαρντκοραδες Eden Demise εχω ακουσει καλα λογια απο φιλο μου,αλλα νταξει προφανως και δε με ενδιαφερει σα μερα…