Green Day - 21st Century Breakdown

[CENTER]

[/CENTER]

Λοιπόν, μετά από 5 χρόνια αναμονής, το επόμενο στούντιο αλμπουμ των Green Day θα κυκλοφορησει στις 15 Μαΐου.

Το πρώτο σινγκλ, Know Your Enemy, έκανε παγκόσμια πρεμιερα περιπου πριν μια ωρα, και προσωπικα μου αφησε καταπληκτικες εντυπωσεις.

Το σιντι, οπως και το American Idiot, θα’χει ενα concept, και θα ακολουθει την ιστορια του Christian και της Gloria, ενα νεαρο ζευγαρι, “the mess and promise of the century so far”

Θα χωρίζεται σε τρία μερη:

[ul]Heroes and Cons
[/ul]
[ul]
Charlatans and Saints
[/ul]
[ul]Horseshoes and Handgrenades
[/ul]

Η σουπερντελαξ εκδοση του σιντι (μονο αμερικανοι λεει μπορουν να το παρουν) κυκλοφορει με 3 βινυλια (για καθε μερος) και 80σελιδο μπουκλετ.

Ανηγουεη, δω θα λεμε εντυπωσεις, σκεψεις για το σιντι.
Μιας που ξερω πως δεν θα ενδιαφερει πολλους το εν λογω δισκιο, θα παρακαλουσα τους σκληρους μεταλλαδες, τους σωτηρες της πανκ και τους ηρωες του αντεργκραουντ να μη μπαινουν μονο και μονο να κραξουν.

Ευχαριστω.

Σας ανεβασα το κλιπακι, φρεσκο φρεσκο, μιας ωρας
[B][U]Κλικ μη[/U][/B]

[CENTER]


[/CENTER]

Το American Idiot είναι μέσα στα απόλυτα rock cd της δεκαετίας που διανύουμε.
Έστω και λίγο να το προσεγγίζει, θα είναι και πάλι καταπληκτικό.

Eπειδή ο άλλος είναι φανμποι και μου τα έχει κάνει τσουρέκια, έχω ακούσει 3 τραγουδάκια, 2 απο τα οποία ομολογώ μου άφησαν ιδιαίτερα θετική εντύπωση…αν και τα υπόλοιπα του δίσκου κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα τότε σίγουρα θα μιλάμε για έναν πολύ καλό δίσκο!

Το Viva La Gloria που ειδα στο youtube παντως απο ενα secret live, “queenιζει” στην εισαγωγη… χωρις πλακα…

Μιας που αναφερθηκαν τα secret shows, να κανω ενα recap.

[φανμποη που νομιζει σας νοιαζει]

Λοιπόν,

Tις προηγούμενες βδομάδες ολη η Green Day κοινοτητα (τγε σικ) έχει τρελαθει. Στο φαν κλαμπ (δεν ξερω ποσο με τιμαει που λεγεται Idiot Club :|) και στο μεγαλυτερο φανσαητ εχουν τρελαθει να κανουν update με νεα τους. Πρηβιου του σινγκλ απο τη μια, συνεντευξεις απο την αλλη, update του επισημου σαητ με artwork στιχους κλπ (που μπαηδεγουεη ειναι ποιηση κανονικη :oops:). Απο την προγουμενη Τεταρτη ομως γυρω στις 14:00 (east coast mathafaka) στο φανκλαμπ βγαλανε ανακοινωση πως στις 20:00 της ιδιας μερας θα καναν ενα γκιγκ σε τοπικο κλαμπακι για 300 ατομα. Οι πρωτοι που στελνουν μεηλ κερδιζουν τικετο. Αυτο σο φαρ εχει γινει 4 φορες, σημερα το βραδυ η πεμτπη.

Και ρωτω εγω, ποιο αλλο συγκροτημα, του ιδιου παγκοσμιου βεληνεκους, κανει κατι τετοιο?

Ανηγουεη, δεν ειναι αυτο το θεμα μου, για το λαηβ να πω.
Αρχικα παιξανε ολοκληρο το νεο σιντι, μια ωρα και κατι αν δεν απατωμαι, και μετα απο ενα μικρο διαλειμμα, ξανανεβαινουν και παιζουν ρηκουεστς απο το κοινο. Τελικως μιλαμε για τρίωρα λαηβ. Παιζει και να σκοτωνα για κατι τετοιο. :expressionless:

Παντως πρεπει να ανακοινωσουν το παγκοσμιο τουρ αυτες τις μερες, αν και τετοια τριωρα δεν τα βλεπω, και πραγματι δεν τους χανω φετος.
Ειχε πει και ο χλεχλες του Otherside κατι φημες, αλλα κανεις δεν εχει ακουσει τιποτα για τουρ ντεητς οποτε δεεεν εχω και τρελες ελπιδες για ελλαδα…

Ανηγουεη, περα απο το Know Your Enemy, αλλα 3 εχουν διαρρευσει. Το ενα σε μορφη ντεμο και τα αλλα 2 απο λαηβ βιντς απο τα γκιγκς. Οσοι πηγαν ειπαν πως καναν σαν τρελοι οι σεκιουρηταδες για τις καμερες, και ο ιδιος ο Billie Joe (που γενικα εχει μια ευασθησια με το θεμα λαηβ/μαγνητοσκοπηση) πριν το γκιγκ λεει “Κοιταχτε μας, κανει γκεη ποζα, παρτε πικς τωρα, και βαλτε μεσα τα γαμημενα μηχανηματα, δεν απολαμβανεις ετσι ενα λαηβ”, το ιδιο ειχε κανει και στο μινι τουρ των Foxboro Hotubs περυσι.

Χμμ ναι, τα κλιπς ειναι:
Viva la Gloria

Desperate/Murder City

Τωρα που το βλεπω εχει πολλα παραπανω που ανεβηκαν σημερα απο το σχετικα μεγαλο λαηβ χθες στο Oakland, αλλα βαριεμαι να τα ποσταρω

Εδιτ: Ξεβαρεθηκα, παρτε το καλο . 21st Century Breakdown, το τελειωμα γαμαει
Αυτα.

[/φανμποη που νομιζει σας νοιαζει]

Καλο ειναι το Know Your Enemy, αλλα θυμιζει εντονα “American Idiot” (οχι το ομωνυμο τραγουδι). Τα κλιπακια ειναι αρκετα ενθαρρυντικα παντως

εχω ποροθει πολυ ασχημα με το νεο αλμπουμ
το viva la gloriα Γ@@@ΜΑΕΙΙΙΙ!!!
την παρασκευη βγαινει το vidoclip τ know your enemy στο ΜΤν
παντος το κομματι π διερευσε εχει ψιλοαλακσει…

Ναι οντως, ηταν demo εκεινο, κοψανε τα πιανακια στην αρχη, και κατεμε το κανανε καλυτερο.

Γενικα ομως, φαινεται πως πραγματι εχουν κρατησει το ιδιο μοτιβο με το American Idiot, απλα το κανενα πιο stadium rock με πιανακια κλπ.

Γενικα για μενα ειναι η ουσια του modern rock αυτο που παιζουν, και γουσταρω τρελα!

Στα bad news τωρα, ανακοινωθηκε το summer tour τους, και τιποτα για Ευρωπη. Οποτε ονειρα που΄χα για Ιταλιες και Mπιλιτζοπαρεα βοθριάσανε, αλλα νταξει, δεν ξεχνω τα perks of living in the UK :stuck_out_tongue:

ακουστε το lights out (b-side) αρκετα καλο θυμιζει insomniac, nimroad φαση

αντε να σκασουν κ τα european dates να τρελαθουμε:D:p

παντος ειναι θετικο που σινεχιζουν τον ηχο του ΑΙ

Kαλουλη και το b-side, αλλα τις ακροασεις που εχω ριξει στο Know Your Enemy δεν τις φτανει :stuck_out_tongue:

edit: Δεν εχει καλοκαιρινη τουρνε ρε, ξεχνα το

φθινοπωρο λει ερχονται ευρωπη…δυσκολο για αθηνα, ταξιδακι μαλλον

http://www.mtv-greece.com/default.aspx?la=1&pid=6&newid=973

Παραθέτω απόσπασμα από τελευταία παράγραφο κειμένου που πόσταρε ο Mr. Whatsisname για να καταλάβετε πόσο καλά πληροφορημένα είναι τα παιδιά του ΜΤV…

[B]

Οι Green Day – με τραγουδιστή και κιθαρίστα το Billie Joe Armstrong, στα μπάσα τον Mike Dirnt και drummer τον Tré Cool – ξεκίνησαν την καριέρα τους στη μουσική το 1994 με το Dookie, ένα δυναμικό άλμπουμ με punk-pop…
[/B]

το ντεμπούτο και πόσο μάλλον το Kerplunk δεν είναι άξια να αρχίσουν καριέρα στη μουσική σύμφωνα με το MTV. Ρε παιδί μου να μη βοηθάνε καθόλου στο να συμπαθήσω αυτά τα παιδιά…

Ναι σωστος, τοδαμε με μια φιλη και ειμασταν καπως ετσι :expressionless:

Και το κερπλανκ οσο το ακουω τοσο μου κανει > του Ντουκι.

Οne of my lies μεσα

Know your enemy???σιγα μην εχει και keenan ως guest…:lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

Όχι κομματάρα μεν, αλλά το “Know Your Enemy” είναι απίστευτα πιασάρικο! Μου έχει κολλήσει!

Βασικά μου έχει κολλήσει επικίνδυνα :roll:

Δεν το ειχα παρει χαμπαρι αυτο το thread kαι βλεπω > Κυκλοφορίες > Green Day - 21st Century Breakdown
φοβη8ηκα ,λεω κ εγω κυκλοφορησε… :stuck_out_tongue:

τσεκαρα βιντεακι με το peacemaker απο το νεο αλμπθμ ακουγετε απιστευτα οραιο!!!:smiley:

οχι και κακο το βιντεο κλιπ του know your enemy, αν ειχαν βαλει κ κοσμο θα ηταν πιο ζωντανο
τοφιναλε με τισ φωτιεσ γ@μησε:p

Αυτό ακριβώς. Για Am. Idiot ο λόγος.