Green Day - 21st Century Breakdown

+1
Το πέτυχα κάμποσες φορές στο mtv χτες. Σου κολλάει απ’την πρώτη ακρόαση το άτιμο. :expressionless:

European Autumn Tour

SEPTEMBER
28 Lisbon, Portugal, Atlantico Pavilion
29 Madrid, Spain, Palacio de Deportes de la Comunidad

OCTOBER
01 Barcelona, Spain, Palau Sant Jordi
02 Toulouse, France, Zenith
04 Paris, France, Bercy
05 Cologne, Germany, Cologne Arena
07 Berlin, Germany, 02 World Arena
08 Hamburg, Germany, Color Line Arena
09 Copenhagen, Denmark, Forum
11 Stockholm, Sweden, The Globe
12 Oslo, Norway, Spectrum
16 Rotterdam, Netherlands, Ahoy
17 Antwerp, Belgium, Sportpalais
19 Glasgow, Scotland, SECC
20 Belfast, Northern Ireland, Odyssey Arena
21 Dublin, Ireland, The 02
23 London, England, The 02
24 London, England, The 02
26 Sheffield, England, Sheffield Arena
27 Birmingham, England. LG Arena
28 Birmingham, England, LG Arena
30 Manchester, England, MEN Arena
31 Manchester, England MEN Arena

NOVEMBER
03 Munich, Germany, Olympiahalle
06 Vienna, Austria, Stadthalle
08 Zurich, Switzerland, Hallenstadion
10 Milan, Italy Datchforum
11 Bologna, Italy, Futur Show
12 Turin, Italy, Palaolimpico

Λυπάμαι παιδες, απο καλοκαιρι '10 αν ειναι…

Αλλα ελεος, 3 Ιταλικα σόου?

19 Οκτώβρη! :bounce:

οχι ρε γαμωτο παλι δεν ερχονται ελλαδα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι???:frowning:

και 2 στο Birmingham ε:p αν θες σε προσκαλώ ήδη για ρομαντικό διήμερο, εκτός και αν έχουν ακριβό εισητήριο!

35 λιρες! ΨΗΣΟΥ!

νταξ καλά είναι…μια μέρα σίγουρα…δεύτερη βλέπουμε:p

Μαλιστα Europian tour με 10 συναυλιες Βρετανια 4 Γερμανια 3 Ιταλια 2 Γαλλια 2 Ισπανια … και ολα αυτα απο τελη Σεπτεμβρη και μετα … καλα κρασια… ουτε Ιταλια δεν μπορω να παω τοτε που πανε :x μονο Bologna και αν…

mh mou tsantizesai, autumn tour einai. Meta 8a pane asia meria apoti katalaba, pali amerikh kai xanamana eurwph gia kalokairi 2010 :smiley:

(library post 2 :oops:)

Και το 2010 8α πανε leeds festival - reading - glastonburry - rock am ring κτλπ κτλπ
και εγω στανταρ 8α δουλευω τοτε γιατι πανε τα χρονια της νιοτης κλαπς κλαπς …

Πηρε το αυτι μου πως την δευτερα ο HiJack 8α παι3ει το cd… :yahoo:

:expressionless:

Χλωμο

Στις 8 του μηνα θα παιχτει στρημινγκ απο τη Rhapsody παντως

Άρχικα ήμουν εντελώς αρνητικός με αυτό το άλμπουμ. Εξ αιτίας του Ameican Idiot φύσικα. Ή μαλλον εξ αιτίας κάποιων κομματιών του Ameican Idiot… Γιατί ναι μεν ο συγκεκριμένος δίσκος είναι υπερεκτιμημένος (για εμένα), αλλά δεν παύει να έχει κάποια πολύ καλά και αξιόλογα κομμάτια, όπως το Letterbomb, το St. Jimmy και τα δύο έπη Jesus of Suburbia και Homecoming. Λέω κάποιων κομματιών, γιατί τα American Idiot, Boulevard of Broken Dreams και Wake Me Up When September Ends, είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει από τους Green Day.
Παρόλαυτά ολόκληρο το άλμπουμ, μπορεί να θεωριθεί καλό χάρη στο γεγονός ότι αποτελεί consept album και συγκερκιμένα με μια πολύ καλή ιστορία.

Βλέποντας ότι και το 21st Century Breakdown προορίζεται για consept album, άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι… Τον ενθουσιασμό μου ενίσχυσαν τα acts (δεν ξέρω πως να τα πω στα ελληνικά) του δισκού, αλλά τον περιόρισε το πρώτο single.
O λόγος που δεν μου άρεσε το Know Your Enemy, εκτός του ακουστικού τομέα, είναι το γεγονός ότι αποτελεί μια ‘αναπαραγωγή’ του American Idiot. Εύκολη και γρήγορη επιτυχία. Θα το 'χουν παρατηρίσει πολλοί αυτό… (Για να μην μιλήσω για το άθλιο κλιπ)

Τελικά όμως αποφάσισα να το αγοράσω το δισκάκι χάρη σε κάποια βιντεάκια από κάποια live της μπάντας στο youtube (πολύ ωραία τα κομμάτια 21st Century Breakdown και ¡Viva la Gloria!) που φαίνεται πως κυμένονται στα πλαίσια των Jesus of Suburbia και Homecoming.

Θα δούμε τι θα ακούσουμε τελικά…

concept?η ιστορια ειναι ερωτικη?

Ναι! Ειναι για 2 ημο αγορια που αποφασιζουν να στησουν σπιτικο.

Για πες μου ομως τι σε ωθησε στο συμπερασμα αυτο

γιατι με δουλευεις?απλα ρωταω,αν ξερεις πες,δεν ειρωνευομαι

Με σχωρας.

Λεπον

What’s the basic concept of the album?

There are two characters. The main one is Gloria–she’s a person who’s trying to hold onto her beliefs, while still trying to have vitality in life and hold the torch. The other side of it is Christian, who is becoming a victim of his own demons. And instead of carrying the torch, he’s trying to burn everything down. I sing through those two characters, from my own experiences. That’s the personal side of it.

The political side of it goes from different things we’ve had to deal with as Americans in the past five years, whether it’s natural disasters or other crises. It’s trying to make sense of everything that you watch on television or on the homepage of your computer screen every day, and everything that’s blasting at you. The main message is trying to make sense out of desperate times and chaos.

Χθες βγηκε η συνεντευξη.

Κοινωνικοπολιτικο ειναι το κυριως θεμα, οπως και στο American Idiot, απλα ο χρονος ειναι διαφορετικος. Το Ιντιοτ βγηκε σε μια περιοδο που βρισκομασταν στα μεσα της προεδριας Βους, που γενικα ολα πηγαιναν κατα διαολου, ενω τωρα εξακολουθουν να πανε ολα κατα διαολου, αλλα ταχα μου υπαρχει καποια ελπιδα. Δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα τραγουδια αλλαξαν στιχους μετα την εκλογη Ομπαμα, δηλωσεις του ΜπιλιΤζο λενε πως θα ηταν πολυ πιο “σκοτεινος” αν εχανε ο Μπαρακ

Ε αυτα
Σορρυ και παλι :slight_smile:

ευχαριστω κ συγχωρεμενος.δεν μπηκα να κοροιδεψω!!!γουσταρω green day!!!περιμενουμε το δισκο λοιπον!!

6 νεα τραγουδια σε στρημινγκ

http://www.greendayauthority.com/

Εγω γιατι απογοητευτηκα τοσο πολυ??? :?
μονο το 21st century breakdown μου αρεσει…
τεσπα μια φορα τα ακουσα…

Ναι και γω σε μια πρωτη ακροαση δεν τρελαθηκα, αλλα και με το AI καποια τραγουδια τα αντιπαθουσα τρελα οταν τα πρωτακουσα.

Γενικα φαινεται οτι η ιστορια απο πισω τους νοιαζει πιο πολυ παρα να βγαλουν ενα τεραστιο χιτακι, τυπου Wake Me Up (αν και το 21 Guns το βλεπω να παει για single καρφωτο).

Ανηγουεη, εχει αλλα 11 τραγουδια το δισκιο.

Παω για περαιτερω λιωσιμο