Green Day

tha ithela na akouso tin gnomi sas gia afto to group…

prosopika otan akousa to dookie mou aresan arketa poli…alla apo tin stigmi pou eginan eboroi ksenerosa asxima.

8a symfwnisw 100% mazi sou

νομιζω ακουγα μια επιτυχια τους (basket case)νομιζω οταν πηγαινα 1 γυμνασιου.
καλα ηταν για εκεινη ηλικια…

Το πιο εξοργιστικο ειναι οτι πανε να μας τους πασαρουν και για punk
:roll: :roll: :roll:

simfono, kamia sxesh me punk kai 100% eborikoi

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη μπάντα στο alternative τα τελευταία χρόνια είνα με διαφορά οι 3 Doors Down. Τρομερή γκρουπάρα! Βέβαια δε’ λέω συμπαθητική μπάντα οι Green Day αλλά όχι για παραπάνω από 2, 3 τραγούδια :wink:

Τους G.D. τους θυμάμαι από τότε που πήγαινα στο γυμνάσιο κι εγώ?
Για εκείνη την εποχή και πολύ καλοί ήταν?
Αλλά μην μπλεκόμαστε… οι άνθρωποι είχαν χαθεί για μεγάλο διάστημα και τώρα κάνανε έναν δίσκο, που ?χώνουν? και το είδαν επαναστάτες και punkιδες.
Το punk και οι punkιδες έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια.
Καμία σχέση δεν έχουν, με αυτό που ήταν πριν 10 ή πριν 20 χρόνια?
Τώρα πια κυκλοφορούν με ακριβά κουρέλια, έχουν κινητά τελευταίας γενιάς, φρεσκοβαμμένο και περιποιημένο μαλλί και κάθονται στην πλατεία στο Μοναστηράκι.
Από τότε που έγινε μόδα, χάθηκε και η ιστορία του.
Για όσο, λοιπόν, οι punkιδες θα αναγνωρίζονται από το φούξια μαλλί τους, οι green day θα είναι οι punkιδες της Αμερικής.

Χαχ! Τώρα τα είπες όλα! Τι γαμάτοι που είναι οι 3 Doors Down! Γκουπάρα όντως!

Για μενα ποτε δεν ηταν punkηδες, παιζουν ενα ειδος mainstream punk rock με πολιτικοποιημενο στιχο , τωρα αν τα πιστευουν αυτα που τραγουδανε περι american idiot κλπ κλπ δεν με πολυνοιαζει κιολας γιατι πολυ απλα οι αμερικανοι σαν λαος ειναι οντως ηλιθιοι .

Δεν είναι σημερινό φαινόμενο.

Και πολλοί παλιοί και γνωστοί punkηδες επειδή ήταν μόδα έπαιζαν Punk, πέρναγαν κάμποσες ώρες στο καθρέπτη για να φαίνονται πολύ Punk και αν υπήρχαν τότε κινητά, θα είχαν σίγουρα τελευταίας τεχνολογίας κινητά. Μόνη διαφορά ότι τότε δεν κάθονταν στην πλατεία Μοναστηρακίου :smiley:

Το εξώφυλλο του Dookie απλά κορυφαίο!!! Το Dookie πολύ καλό και δικαίως πιστεύω έγινε επιτυχία και οδήγησε στο όλο punk revival. Το American idiot, δε το έχω ακούσει, αλλά το περίεργο είναι ότι το 70% όσων το αγόρασαν και ρώτησα, δε ξέρουν ότι οι Green Day είχαν και παλαιότερα εμπορικές επιτυχίες. Κύριο χαρακτηριστικό του target group με το οποίο ασχολούνται οι μεγάλες δισκογραφικές…

PS: Να αγοράζετε κινητά τελευταίας τεχνολογίας, δεν είναι κακό. Δίνεται δουλειά και στους μηχανολόγους!!!

Αν προσεξετε τις μελωδιες τους (μιλαω για το τελευταιο αλμπουμ τους) ειναι ολες στην ποπ λογικη του ‘‘να το ακουσουν και να τους κολλησει’’…Αυτο δεν ειναι Punk

black midnight…panta xalia itan kai tora xalia einai…oso gia to an einai emporoi,hahaha,alla oloi osoi vgazoun disko emporoi einai, giati an den itan de tha evgazan disko…den yparxei ideologia piso apo tin mousiki otan “sproxnete” apo diskografiki etairia…akoma kai o karamitros pou paizei sta trena gia ta lefta to kanei. akoma kai oi epanastates xrisimopoioun to internet…it s all about the benjamin baby!

εμένα πάλι μ’αρέσουν… έχω dookie, nimroad , bullet in a bible… πήρα και american idiot χωρίσ όμωσ να εντυπωσιαστώ αν και οι ίδιοι αναφέρονται σ’αυτό λεσ και είναι ό,τι καλύτερο έχουν κάνει …οκ δεν είναι+ οι sexpistols αλλ’α έχουν ωραια τραγουδάκια βλέπε minority, time of your life, basket case κτλ και είναι πολύ δυνατοί στα live αν και το βίντεο κλιπ του jesus of suburbia μου φάνηκε τρομερά ψεύτικο πολύ ‘‘θέλω-να-πω ότι τραγουδάω πανκ’’ αλλά…

Την φατσα του ντραμερ τους να δεις θα καταλαβεις αν ειναι πανκ ή οχι…

To “wake me up when September ends” τελικά είναι αντιπολεμικό ή κατά της εξεταστικής?

Μερικοι ειχαν πει οτι ηταν για την 11 σεπτεμβριου…

Με καλύπτεις πλήρως!

Μια και έχουν επιρροή απο Clash και Stiff Little Fingers και γενικά απο πανκ-ροκ μπάντες, είναι φυσιολογικό να το χαρακτηρίσεις πανκροκ ή δε ξέρω γω τι άλλο γκρουπ.
Εγώ προωπικά τους θεωρώ ψεύτικους και δε μπορώ να τους ακούσω, αν και έχουν 2-3 τραγουδάκια που με φτιάχνουν ξέρω γω.
Από κει και πέρα…
Ποιοι 3 Doors Down ; Τι ξεκαρφωτίλα είναι αυτή ;
Και με τι κριτήρια τους χαρακτηρίζετε ως την καλύτερη alternative μπάντα ;
Και εσείς που μάθατε να κρίνετε τι είναι πανκ, έχετε μπερδέψει την πούτσα με την βούρτσα.
Επειδή δηλαδή έχουν φλωρόφατσα απαγορεύετε να παίζουν πανκ-ροκ ;
Έστω και άθλιο πανκ-ροκ.!.
Ή μήπως το πανκ-ροκ νομίζετε πως είναι για τους (και καλά) μάνγκες ;
Άμα είναι όσοι δεν έχουν λωρίδι πάνω από 20 εκατοστά να μην παίζουν πανκ ξέρω γω~!
Έλεος δηλαδή.Μέταλ το καταντήσατε και το πανκ.
Ουστ!!

ok, trogontai oi 3doors down, alla ME TIPOTA h kalhterh alternative banda, min trelathume kiolas. Ase pou opote psaxnw kati gia tous Doors sto internet mu petaei eikones kai plirofories gia tous 3doors down :!:

Λοιπόν, οι Greenday μ’αρέσουν …την ώρα που κάνω δουλειές ή ετοιμάζομαι να βγω…
Δεν έχει να κάνει με το αν έχουν γίνει εμπορικοί! Αυτό δε μου λέει τπτ…γτ συγκροτηματα που 8αυμάζω τώρα ήταν εμπορικά στην εποχή τους και 8εωρώ πως όταν κάτι είναι εμπορικό υπάρχει μεγάλη πι8ανότητα να ειναι και καλό…Τι με νοιαζει αν το ακούει όλος ο κόσμος, μου φτάνει που το ακούω εγώ!
Τώρα τα αν είναι punk ή το παίζουν ή αν έχουν εμπριμέ μαλλιά και κινητό 3G δεν ξέρω, πάλι δεν με νοιάζει…αν μ’αρέσει αυτό που ακούω…!
Κ 3doors down πολύ καλοί!

(πάντως συμφωνώ με όσα είπε παραπάνω η deathbitch περί πανκ…αλλα΄αυτό ειναι ένα άλλο topic!)