Grip Inc

Ο Σορυχτας είναι αναντικατάστατος.

1 Like

ΤΙ :?::!:

γκουχ.

Όχι ρε, όχι ρε.
Δε φτάνει που μας πικράνανε οι Slayer, μη μας το χαλάει ξανά ο φίλτατος ο Lombardo θέλοντας να αναγεννήσει από τις στάχτες αυτή τη μπάντα-θρύλο. Άστο ρε συ Dave και γύρνα πίσω στον Kerry που τόσο αγαπάς ;p

Αν γίνει reunion με πεθαμένο Chambers και αμπαλέα στη θέση του, θα είναι αστείο.
Αν λείπει και ο Βάλντεμαρ, πιο φέηλ δεν πάει.

Όχι, όχι, χίλιες φορές όχι. Δε μ’ αρέσουν αυτά. Καθόλου δε μ’ αρέσουν.

Μαζί με τον Sorychta λέει πάντως ότι το αποφάσισαν και σκέφτονται μάλιστα και για καινούργιο άλμπουμ…
Λίγη τσίπα για το νεκρό ρε παίδες !

Άντε μας νευριάσανε βραδιάτικα.

Πάω να βάλω το [I]Human?[/I] να ηρεμήσω. Αγαπημένο κομμάτι κι αυτό.
Εκεί στο 3:30 περίπου, με τα σόλο κλασικής/ηλεκτρικής κιθάρας…αχχχ

ανούσιο

Τι ριγιουνιον ρε,σοβαρευτειτε να πουμε.
Απαραδεκτο να κανουν κατι υπο το ονομα Grip Inc, με ή χωρις Sorychta. Αμα γουσταρουν να ξαναπαιξουν μαζι, ας το κανουν με αλλο ονομα.

Αλλα μην αγγιζετε τους Grip γαμω το κερατο.

Oχριστόςκιημάνατου δεν ξέρω από πού να το πιάσω τώρα τούτο.

Ρε Ενίκε έχεις βαλθεί σήμερα απ’το πρωί να τρομοκρατήσεις κόσμο με αυτά που ποστάρεις…[-X

εγω διαβασα στη συνεντευξη στο meta hammer οτι θα ειναι και ο sorychta

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο τόσης γκρίνιας. Αντί να χαρούμε που θα ακούσουμε κάτι ακόμα σε αυτό το μοναδικό ύφος και να το περιμένουμε πώς και πώς, θα κολλήσουμε στο όνομα; Αν είναι δυνατόν! Πόσο σοβαρά είναι δυνατόν να παίρνετε ορισμένα πράγματα;

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι περιμένουμε να ακούσουμε εκείνα τα χαρακτηριστικά λιτά και επιθετικά riff, με κάποιες ατμοσφαιρικές παρεμβολές σπανιόλας ακουστικής κιθάρας, με λυσσαλέα τύμπανα και μια φωνή που δεν θα είναι το αντίθετο του Gus Chambers. Πώς δηλαδή θα έπρεπε να λέγεται αυτή η μπάντα; Δεν θα ήταν πιο παράλογο να μην λέγεται Grip Inc.;

Δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν τα αδιανόητα σενάρια περί απουσίας του W. Sorychta. Πρόκειται για τον βασικό συνθέτη του συγκροτήματος και ? κατά την άποψή μου ? για το σημαντικότερο μέρος της ταυτότητάς του. Πιστεύω ότι, αν δεν επιθυμούσε να συμμετέχει ειδικά αυτός, είναι προφανές ότι δεν θα συνεχιζόταν η πορεία της μπάντας. Δεν βρήκα, πάντως, κάποια πηγή που να αναφέρει κάτι τέτοιο.

Όλοι οι οπαδοί αγαπήσαμε τον Chambers και σίγουρα θα προκαλούσε απογοήτευση αν ο διάδοχός του δεν είναι επαρκής. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η μουσική που θα ακούσουμε δεν θα είναι Grip Inc., όπως ακριβώς οι οπαδοί των Purple προφανώς θεωρούν ότι το ?In Rock? ή ?Burn? φυσικά αξίζουν το όνομα της μπάντας.

Σε κάθε περίπτωση, τα νέα θα έπρεπε να εκλαμβάνονται ως ευχάριστα και να περιμένουμε να ακούσουμε τον δίσκο για να εκφέρουμε γνώμη για το ποιός πρέπει να λέγεται πώς.

My thoughts exactly

(χαχ)

Μη μου το φέρεις στη μούρη, ε!

Σου φανηκε περιεργο το οτι μεταλλαδες ειναι συναισθηματικα δεμενοι με μια μπαντα και τραβανε ζορι με τετοια σκηνικα?
Αληθεια τωρα?

Για να είμαι ειλικρινής, όταν το ημερολόγιο γράφει 2013 και όχι 1993 ή 1985, ναι, μου φάνηκε περίεργο. Έχουμε πολλά παραδείγματα, από τους Maiden του κάποτε μέχρι τους Accept του σήμερα, που το αποτέλεσμα ήταν αν μη τι άλλο θετικό. Και ειδικά για μια μπάντα του βεληνεκούς των Grip Inc., ήθελα να ελπίζω ότι ο όσος κόσμος τούς παρακολουθεί θα χαιρόταν που επιβιώνουν και προσπαθούν να συνεχίζουν. Σε κάθε περίπτωση, και ακόμη κι αν δεν ληφθούν υπόψη όλα τα επιχειρήματα που έχω παραθέσει εδώ και πιο πάνω, θέλω να πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα ήθελε να έχει την ευκαιρία να δει μια συναυλία στην οποία ο Lombardo κι ο Sorychta θα μας ξαναέπαιζαν αυτά τα καταπληκτικά τραγούδια.

Επιπλέον, στο κάτω-κάτω της γραφής, δεν πρόκειται για συγκρότημα του οποίου τα μέλη πλακωθήκανε ή ξεμαλλιάστηκαν στον μουσικό τύπο. Γιατί να τους αρνηθούμε το δικαίωμα να συνεχίσουν χτίζουν πάνω στο αξιοπρεπές όνομα που κόπιασαν για να φτιάξουν; Είναι σαν να λέγαμε, «κωλο-Lombardo, δεν μας νοιάζει που σε έχουνε ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, τώρα ξεκίνα πάλι από το μηδέν». Αμαρτία δηλαδή!

[SPOILER][/SPOILER]

ρε καλά τα λέει ο Vic Vega. Δλδ άμα βγάλουν δισκάρα τί θα λέτε; Άστε που το βιογραφικό του τραγουδιάρη εμένα μου έφερε φουσκοπαντελονιές. Τι άλλο θέτε;

Casey Chaos - real name Karim Chmielinski[1] - (born 1969) is the frontman guitarist, bassist, vocalist, and songwriter for punk rock band Amen. After numerous line-up changes he is the only remaining founding member of the band. He is known for his energetic stage performance earning him several awards as best frontman of the year[citation needed]. Chaos has also released an album with his side project Scum along with members of Turbonegro, Emperor and Darkthrone and has written, performed and worked with many other notable bands such as The Damned, Iggy Pop, Queens of the Stone Age, Henry Rollins, The Misfits, Satyricon, Ministry, Paul Raven, Scars on Broadway, TV Smith, Christian Death, Vanilla Ice, Necrophagia, The Eighties Matchbox B-Line Disaster, Rikk Agnew, Sunshine Czech republic, The Kinison, Torqamada, This Is Menace, Narcolepsy, and The Genitorturers,

Βγάζει μια Johnny Rotten-ίλα η φωνή του στα καθαρά άμα ακούσετε, ενώ και στα πιο βρώμικα έιναι αρκετά αλήτης. Θα γαμεί.

Πάρτε τύπο

[SPOILER][/SPOILER]

Με το συμπάθειο αλλά…ποιος τον χέζει τον μουσικό τύπο ?

Εδώ λέμε έχει πεθάνει άνθρωπος, τι άλλο να πούμε ?
Μπορεί οι Grip Inc. να ήταν δημιούργημα του Lombardo, αλλά το μαγικό στοιχείο που τους έκανε ξεχωριστούς ήταν η χημεία των 3 μελών (ντάξει στο μπάσο ήταν πάντα sessionάδες).
Η ομοούσιος και αδιαίρετος, Αγία Τριάδα των Lombardo, Sorychta και Chambers.
Όταν έχεις την απώλεια του Chambers, την απώλεια της ΦΩΝΗΣ και των ΣΤΙΧΩΝ δηλαδή, ε πώς να το κάνουμε, δε γίνεται να συνεχίσεις.
Πόσο μάλλον όταν για αντικαταστάτη παίρνεις έναν Casey Chaos που και μόνο από το όνομα καταλαβαίνεις το ποιόν του ;p
Βασικά, πέρα από την πλάκα, για κακή μου τύχη έχω το ομώνυμο album των Amen. Μου το είχαν στείλει κατά λάθος σε διαδικτυακή αγορά κάποτε (αλήθεια). Ε, εκτός από το ότι ο δίσκος κάνει μόνο για σουβέρ, ο τύπος είναι επιεικώς αδιάφορος. Τι να μας πει μετά από έναν Gus ?

Κακά τα ψέματα, οι Grip Inc. έδρασαν τη σωστή εποχή, έβγαλαν 4 δισκάρες και δυστυχώς η καριέρα τους τελείωσε με overdose. Τελεία. Get over it.

Αν τώρα ο Lombardo τα βρήκε σκούρα που πήρε πόδι από τους Slayer και σκαλίζει το παρελθόν, δεν θα πει ότι συμφωνούμε.

Ούτε δίσκο, ούτε live με το όνομα Grip Inc. λέω εγώ. Ας συνεχίσουν σαν Enemy of the Sun αν θέλουν…

Υπερβολικότατο σε κόβω! Μια χαρά μου φάνηκαν οι Amen μετά από καναδιο τραγούδια που άκουσα.

Τι να μας πει και αυτός ο παλιοπάνκης δλδ;

(ναι ο Gus ήταν αυτός)

Ακριβως αυτο.
Καλλιστα θα μπορουσαν να ονομασουν αυτο που θα κανουν τωρα “Dave Lombardo’s newest hobby”, αλλα δεν το κανουν γιατι το ονομα Grip Inc. εχει ενα ΒΑΡΟΣ.
Και πανω σε αυτο το βαρος πανε να πατησουν τωρα.
Και το timing που συμπιπτει με το μπουλαρισμα του Λομπαρντο απο τους Σλεηερ το κανει να φαινεται ακομα πιο αρπαχτη.

Και αυτο για μενα κανει το ολο θεμα ακομα πιο ενοχλητικο.

Ναι Παναγιώτη, γνωρίζω το punk background του Gus.
Αν θες κιόλας, αυτό ήταν που τον έκανε ξεχωριστό. Δεν είχε μια “τυπική” θρας φωνή.

Μπορεί να υπερέβαλα, αλλά ειλικρινά, τί σχέση έχει [U]αυτό[/U] με τους Grip Inc. μας ? Ούτε μία τρίχα από τα @@ του μακαρίτη (τώρα δεν υπερέβαλα σίγουρα ;p)

Τέλος πάντων, είναι ΜΕΓΑΛΗ αγάπη οι Grip Inc. και δε με βλέπω να υποχωρώ σε αυτό το ζήτημα, όπως θα έκανα πιθανώς για κάποιο άλλο συγκρότημα…

Απλά το point μου είναι ότι δεν πρέπει να προεξοφλούμε το αποτέλεσμα. Δεν πιστεύω σε ομοούσιες τριάδες κλπ, για μένα υπήρχαν και οι μέτριες στιγμές των Grip Inc. Πχ, το Incorporated όταν βγήκε μου είχε φανεί πολύ μέτριο, περίμενα πολλά και μάζεψα λίγα. Οπότε εξαρτάται από που τους άφησε ο καθένας. Εγώ τους γνώρισα σαν μια τεράστια μπάντα, και τους άφησα σαν μια μπάντα που με απογοήτευσε στο τελευταίο της άλμπουμ, άρα μία επιστροφή είναι αρκετά ευπροσδεκτη γιατί μπορεί να το διορθώσει αυτό. Αν όχι, ε δεν θα χαθεί ο κοζμος.