Grip Inc

Ααααχχχ… και μου το λεγε εκείνο το πουλάκι στον ύπνο μου μια φορά… “να μου το θυμηθείς, κάποτε το όνομα μιας μπάντας ή ενός ή παραπάνω καλλιτεχνών θα αντιμετωπίζεται ΞΕΡΑ ως κεφάλαιο με προστιθέμενη αξία ή ως τραπεζικές καταθέσεις… και αν υπάρχει και νεκρός στην ιστορία, μη σε νοιάζει, κι αυτός προστιθέμενη αξία είναι… φόρος τιμής στη μνήμη του κι έτσι…”

Κατά τ’ άλλα, συγκρίνουμε την περίπτωση των Grip Inc. με τις περιπτώσεις των Maiden και των Accept…

Βρε άνθρωπε, εσύ μπορεί να μην θες να τους δεις ζωντανά να παίζουν ολόκληρο set με τραγούδια Grip Inc., αλλά πολλά άλλα καλά παιδάκια θέλουν.

Μπα; Αλήθεια; Και οι οπαδοί των Enemy Of The Sun; Αυτοί στο πηγάδι κατούρησαν και το για όνομα της μπάντας που γουστάρουν δεν ισχύει ο ίδιος «σεβασμός»;

Αντιλαμβάνεσαι ότι χρειάζεται να επιχειρηματολογείς ενίοτε;

Το όνομα χρησιμεύει στο να συνεννοούμαστε. Αν επανέλθουν ως ?Λόλεκ και Μπόλεκ? και παίζουν τραγούδια στο ύφος των Grip Inc., είναι πολύ πιθανόν πολύς κόσμος που θα ενδιαφερόταν να μην τους πάρει χαμπάρι. Δεν ξημεροβραδιάζονται όλοι σε forum και δεν αποστηθίζουν όλοι μουσικά περιοδικά. Το τότε κοινό τους είναι πλέον και μιας ηλικίας…

Πάντως, επιμένω ότι αν επιχειρείς να καταρρίψεις ένα επιχείρημα χρειάζεται και αντεπιχείρημα. Αν δεν είναι το όνομα «κεφάλαιο», πρέπει να πεις τι είναι και να εξηγήσεις ποιο στοιχεία το κάνουν να μην είναι άυλο «κεφάλαιο». Το είδαμε όλοι ότι ο Lombardo την έπαθε άσχημα όταν τον έδιωξαν από τους Slayer και με κόπο έφτιαξε ξανά ένα μετρίου αναστήματος αλλά εξαιρετικό συγκρότημα. Δεν είναι άδικο να ξαναξεκινήσει από το μηδέν;

Πότε έγιναν ιερό μέγεθος οι Grip Inc ρε παιδιά, δεν το πήρα χαμπάρι. Μια ζωή είχα την αίσθηση ότι είμαστε λίγοι έως ελάχιστοι αυτοί που θεωρούμε ότι είναι μια από τις ποιοτικότερες (και ξερά: καλύτερες) μέταλ μπάντες που πέρασαν (και μίλια μπροστά καλλιτεχνικά από κάτι 90s Slayer, Haunted κλπ). Τώρα εκπλήσσομαι και διαβάζω για ιερές τριάδες και αναντικατάστατους και το άσπιλο όνομα της μπάντας… Ρε, παιδιά, για τους Grip Inc λέμε όλοι σίγουρα; :? Αυτούς που το 1997 ο κόσμος φώναζε από κάτω “Lombardo-Lombardo” (και δυο και τρεις φορές) γιατί προφανώς δεν κατείχε και τίποτα άλλο από αυτό που έβλεπε; Που μέχρι σήμερα η “μέηνστρήμ” κληρονομιά τους (από 4 δίσκους) είναι το Rusty Nail και το Hostage to Heaven;

Εν πάση περιπτώσει, εγώ τους παρακολουθώ από την αρχή τους και τους αγαπάω παθολογικά, παρόλα αυτά δέχτηκα τα νέα με χαρά, κι ας συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις όλων κατά πόσον μπορεί αυτός ο τύπος να διαδεχτεί τον Gus Chambers. Αλλά ας περιμένουμε να δούμε. Γιατί αν αποδειχτεί, έστω και απλά επαρκής, το κέρδος είναι μια νέα δουλειά Sorychta/Lombardo στον Grip ήχο. Και αυτό είναι υπερευπρόσδεκτο.

Εδώ ο κόσμος χώνεψε και προτίμησε τον Al Pitrelli από τον Criss Oliva και τον Stevens από τον Jon Oliva, σε μια μπάντα που της κολλάει πολύ περισσότερο η λέξη “ΙΕΡΗ”, ΕΔΩ θα κολλήσουμε; Ήμαρτον!

Να περιμένουμε πρώτα να ακούσουμε. Και αν βγει άνιωθος και λίγος ο Amen τύπος, κράζουμε όλοι παρέα, νο πρόμπλεμ.

το τότε κοινό τους χάρηκε τότε, ωραία ήταν στη ριζούπολη (1997) αλλά πλέον θέλουμε να δούμε φρέσκα πράγματα και όχι ξαναζεσταμένο πράμα… από την άλλη υπάρχει και άλλου είδους κοινό μιας ηλικίας που δεν ενδιαφέρεται παρά για τα γνωστά κλασικά τύπου Scorpions και δεν πατάει ποτέ στο AN, σορρυ αλλά νομίζω οι περισσότεροι που φάγαμε κόλημα με GRIP INC τοτε δεν ήμασταν σε αυτή την κατηγορία και αν θες, για να είμαστε και ον τοπικ και τότε γουστάραμε περισσότερο το νέο (grip) σε σχέση με το παλιό (slayer).

και όχι δεν ήταν μόνο ο lombardo, ήταν και η φωνή…
(άλλο που βλέπαμε τον dave για πρώτη φορά μιας και δεν είχε έρθει αυτός στο live των slayer την προηγουμενη χρονιά στη δραπετσώνα)

Μιας και τους παρακολουθώ από την αρχή τους δεν θα με χάλαγε καθόλου να έβγαζαν έναν δίσκο, μου έχουν λέιψει. Παρόλα αυτά θα ήθελα να το κάνουν με σωστό αντικαταστάτη πίσω από το μικρόφωνο.

Για να τελειώνουμε κάποια στιγμή μ’ αυτή την ιστορία: όποιοι γουστάρετε να δείτε και ν’ ακούσετε καινούριους Grip Inc., μαγκιά σας παιδιά, ειλικρινά. Αλλά πλιζ, ΠΛΙΖ, μη μας σπάτε τ’ αρχίδια όσων εκφράζουμε την απογοήτευσή μας γι’ αυτή την εξέλιξη. Αχ, δεν είναι κρίμα αν…; Δε θα είναι μαλακία που δε θα…; Λοιπόν. Να μιλάτε για τους εαυτούς σας. Vic, δε μ’ ενδιαφέρει καθόλου να ανασκευάσω τα επιχειρήματά σου και τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεσαι το όλο θέμα. Για τον απλό λόγο ότι τα βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα σ’ αυτήν την περίπτωση. Και ξέρω ότι αν αναπτύξω τη δική μου λογική, θα την απορρίψεις πολύ εύκολα μιλώντας σε τελείως άλλη βάση. Και πάλι, βέβαια: δικαίωμά σου. Ένα θα πω όμως. Μιλάει ο υποκειμενισμός μου. Και λέει τα εξής: τον τύπο που λεγόταν Gus Chambers τον είχα θεό. Για μένα χωρίς φωνή Gus Chambers δεν υπάρχουν Grip Inc. Πάει και τελείωσε και σόρι κιόλας που δε μ’ αρέσει αυτό που πάνε να κάνουνε Lombardo και Sorychta. Όσοι δεν τραβάτε ανάλογα ζόρια, μάλλον είστε τυχεροί. Χωρίς ίχνος ειρωνίας λοιπόν, καλές ακροάσεις στο δίσκο όταν βγει, κι αν έρθουν κι από δω, να πάτε, και καλά να περάσετε. Over and out.

Δύσκολη ώρα για σένα αυτή τη φορά μάλλον. Γιατί σου σπάνε τα αρχίδια ρε μαν; Επειδή δεν συμφωνούμε και την είδαμε αλλιώς; Άλλο πάλι και τούτο. Μου λες για τον υποκειμενισμό σου, λες και κανείς θεώρησε ότι εκφράζεις την αντικειμενική αλήθεια. Και μας λες “να μιλάμε για τους εαυτούς μας” λες και κανείς υποστήριξε ότι μιλάει για κάποιον άλλο.

Και οι δύο εκφράζουμε τον εαυτό μας: Και η μία μεριά δεν υποφέρει να δει τους Grip Inc με άλλον τραγουδιστή (σεβαστό - ακραίο το βρίσκω, αλλά σεβαστό) και η άλλη λέει “κάτσε να δούμε ντε” που όπως λες και εσύ, είναι και αυτό σεβαστό.

Η δική μου ένσταση είναι που θεωρείς κατακριτέους φραγκοφονιάδες τους άλλους που θέλουν να συνεχίσουν την μπάντα (oι AC/DC παρεμπιπτόντως ήταν και αυτοί κατακριτέοι; Οι Metallica;). Αλλά δεν θα το κάνω και θέμα, απλά νομίζω επιτρέπεται να πω και με την μεριά μου ότι διαφωνώ (πολύ) με την λογική σου και είμαι ευτυχέστατος που υπάρχουν τα Back in Black και …And Justice. Ιδέα δεν έχω αν θα καταφέρουν κάτι παρεμφερές οι Grip Inc αλλά σίγουρα τρέφω πολλές ελπίδες.

Παρεξήγησις μαν, απευθυνόμουν στον άλλο Vic βασικά - τον Vic Vega, που λίγο πολύ μου βαλε χέρι επειδή δεν απαντάω με αντεπιχειρήματα στα επιχειρήματά του. Εξ ου και η αντίδραση, εξ ου και η αίσθηση του σπασίματος των αρχιδιών.

Πάντως, επειδή περίμενα από ώρα σε ώρα να δω κάποιον να επικαλείται είτε το Back in Black, είτε το And Justice (είναι πολύ κλασσικά και δυνατά παραδείγματα/επιχειρήματα, η αλήθεια είναι), μια που εσύ επικαλείσαι… και τα δύο, η απάντησή μου είναι πολύ απλή: δεν μπορώ να σου πω καθόλου ούτε πώς θα αντιδρούσα το 1980 στην είδηση της αντικατάστασης του Bon Scott στους AC/DC (οι γονείς μου προσπαθούσαν να με κάνουν εκείνη την εποχή), ούτε πώς θα αντιδρούσα το 1986 στην είδηση της αντικατάστασης του Cliff Burton στους Metallica (οι γονείς μου, δυστυχώς για όλους εσάς, τα είχαν καταφέρει στην προσπάθειά τους πριν από μόλις ένα χρόνο). Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα. Πολύ πιθανό να αγανακτούσα και στις δύο περιπτώσεις και στο τέλος να ήμουν εκείνος που θα έβγαινε πανηγυρικά διαψευθείς. Υπάρχει όμως (άλλο) ένα πράγμα που έχεις παρεξηγήσει: δε μιλάω γενικά. Δε θέτω καθολικό κανόνα/νόμο που λέει “όταν βασικό μέλος πεθαίνει, κάθε μπάντα να διαλύεται και τέλος”. Την περίπτωση αυτή την αντιμετωπίζω από μόνη της και μιλάει καθαρά το συναίσθημα που λέει “δε θέλω να δω τους Grip Inc. με άλλο τραγουδιστή από Gus Chambers”.

Φραγκοφονιάδες; Όχι, δε θα έφτανα στο σημείο να πω κάτι τέτοιο, ούτε για τον Lombardo, ούτε για τον Sorychta. Και εδώ, παρεξήγησες. Αν η αφορμή ήταν εκείνο το ποστ που έκανα χτες, ξεκαθαρίζω ότι μιλούσα πολύ γενικά και όχι για τους Lombardo/Sorychta, χωρίς να κατηγορώ κάποιον, εξέφραζα απλώς το δικό μου παράπονο.

Αν έχει κάποια αξία, πάντως, μπορώ να στοιχηματίσω ότι οι Grip Inc. δε θα βγάλουν το δικό τους Back in Black ή And Justice. Αλλά, κάτι ακόμα πιο σημαντικό, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ακόμα κι αν χάσω το στοίχημα δε θα το ξέρω καν, γιατί απλά δε θα ασχοληθώ με τους νέους Grip Inc. Και ό,τι και να βγάλουν, δε θα νιώσω ότι έχασα τίποτα μ’ αυτή μου τη στάση.

Όπα! Τώρα που μιλάς με άλλον Vic, ξαφνικά άρχισαν τα αντεπιχειρήματα και οι αναλύσεις. Να πα να φας ρεβίθια, ρε! :p:lol:

Αφού εμένα δεν με παίζεις, το λοιπό, ας καταλήξω μόνο στις ακόλουθες δύο παρατηρήσεις ? επικαλούμενος την βασικότερη αίσθηση λογικής που μπορεί να υπάρχει στον καθένα μας από τον κατασκευαστή.

  1. Όταν γίνεται ανακοίνωση επανενεργοποίησης αγαπημένου συγκροτήματος, ορχεοθραύστες δεν θεωρούνται οι καημένοι που βγαίνουν να πουν «αχ, τι ωραία, τι καλά», αλλά οι ορδές των party pooper που πριν ακούσουν το αποτέλεσμα έρχονται να χαλάσουνε τη ζαχαρένια του αλλουνού.
  2. Αν τα πράγματα τα βλέπουμε αλλιώς και μιλάει ο υποκειμενισμός, κακώς ο κάθε Jack μού γυρνάει το ουίσκι του και βλέπει πουλάκια στον ύπνο του, όταν εκφέρω γνώμη (και εφόσον δεν έχει διάθεση να συζητήσει με επιχειρήματα).

Ναι. Έχεις δίκιο.

Κακώς μπήκα στη διαδικασία. Παρασύρθηκα από τη συνηθισμένη τάση, αυτή που υπάρχει στον καθένα, να αντικειμενικοποιεί στο μυαλό του, έστω και για λίγο, τον υποκειμενισμό του, και να υπερασπίζεται την άποψή του. Φάουλ και η κωλοτούμπα και η ανάλυση της αντίληψής μου πάνω στο θέμα αφού είχα δηλώσει ότι δεν είχα όρεξη να πράξω αναλόγως. Συνηθισμένο λάθος που γίνεται όταν κάποιος μένει σε μια κουβέντα περισσότερο απ’ όσο πρέπει. Εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω να είσαι ικανοποιημένος. You win the argument.

Γενικώς πάντως Γράκχε αυτό λέγεται “προκατάληψη”, ασχέτως που ειδικώς κατά 99% θα έχεις δίκιο για το αποτέλεσμα :).

Άντε, καιρός να επιστρέψουν και οι PANTERA με κάναν Matt Heafy στην κιθάρα να τους απολαύσουμε κι εμείς που τους χάσαμε το 2001 λόγω του μπινλάντεν. :smiley:

τι ενοχλει?
οτι ειναι αναντικαταστατος ο chambers
ή οτι ανασυρουν το γκρουπ απο τον ταφο?

γιατι αμα ειναι το πρωτο
δεν σημαινει οτι η μπαντα δεν μπορει να γραψει νεο κεφαλαιο στην ιστορια της

απο τους marillion
μεχρι τους morbid angel
υπαρχουν παραδειγματα που η αλλαγη βασικων μελων της μπαντας
δεν εφεραν και την καταστροφη!

Αmen παιζει να μην εχω ακουσει νοτα αλλα στους Scum μια χαρα ειναι ο μαν.
Σιγουρα ο Chambers ηταν ενα μεγαλο συν για την μπαντα αλλα δεν μπορουμε
να ξερουμε απο τωρα το αποτελεσμα.
Θα ηθελα να ακουσω νεες και φρεσκες συνθεσεις απο τους δυο αυτους μεγαλους
μουσικους.Με ψηνει παρα πολυ !

Τι συζητούσαμε τόσο καιρό πραγματικά, όταν ένα ολόκληρο φόρουμ δεν θεωρεί ότι έχουν δίσκο άξιο για τα 250 της περασμένης δεκαετίας.

Νομίζω με αυτό το δείγμα μπορούμε να μιλάμε για συγκρότημα ορισμό του υποτιμημένου.

Vic, εν προκειμένω: ένα ολόκληρο φόρουμ = τα 100 άτομα που συμμετείχαν στην ψηφοφορία με 20 ψήφους ο καθένας. Είναι αρκετά μικρό το δείγμα. Ένας να ψήφιζε πρώτο στη λίστα του έναν δίσκο και αυτόματα έπιανε 200άδα. Και νταξ, έναν δίσκο έβγαλαν οι Grip Inc. σε αυτή τη δεκαετία.

Ο κατάπτυστος της υπόθεσης είσαι ΕΣΥ που δεν μπήκες να ψηφίσεις :p.

Το πιο σωστο σχολιο ειναι τουτο δω, αν και υπαρχουν παραδειγματα νεκραναστασεων, οι Morbid Angel καποτε πηραν τον Tucker και. Το μεγαλυτερο κακο ειναι πως απ τη στιγμη που εγινε θα ελεγα πως αργησαν πολυ να το κανουν, Enemy of the Sun ειχα ακουσει ενα δισκο και ενω δεν τους λες κακους, αν εβγαινε υπο το ονομα των Grip Inc θα χα βγαλει σπυρια. Αναρωτιεμαι κατα ποσο το εχουν ακομα στο συνθετικο κομματι.

Εγώ το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό δείγμα για συμπεράσματα. 1 στους 100 ψήφισε Grip.
Εγώ τι κατάπτυστος; Αφού το πήρα χαμπάρι τώρα λέμε!

Για το από πάνω δεν έχω λόγια. Δηλαδη ο κιθαρίστας των Trivium να πάρει την θέση του Dimebag (και του Ανσέλμο;) είναι το ίδιο με να αλλάξουν τραγουδιστή οι Grip. Και μάλιστα όχι με κάποιον σπρωγμένο πιτσιρικά της roadrunner. Πράγματι, πολύ σωστό σχόλιο.

Ενταξει ο Dime ηταν ο βασικος συνθετης των Pantera, αλλα ο Chambers ηταν ολιγον τι αναντικαταστατος. Ακομα και να ξεπερασεις τα της φυσιογνωμιας, το οτι οσοι ακουνε Grip Inc εχουν συνδυασει το ονομα τους με εκεινον, για μενα ηταν ο γερος πανκης που εφερε την εμπειρια και κοψη που χρειαζονταν ως μπαντα. Πολυ δυσκολα αντικατισταται κατι τετοιο, και αν δεν εχουν αρκετα καλο υλικο για μενα κακως κανουν το reunion.

Όχι του Ανσέλμο, μόνο του Dimebag.

Δε βλέπω γιατί όχι, εσύ θες να δεις GRIP INC (που είναι μια μπάντα με συνεχή παρουσία στα δρώμενα όλα αυτά τα χρόνια και απλά έτυχε να αλλάξουν τραγουδιστή στην πορεία :lol: ) εγώ θέλω να δω PANTERA.

Όσο για τον “σπρωγμένο από τη Roadrunner πιτσιρικά” φαντάζομαι ότι η ένστασή σου έγκειται στην ηλικία και μόνο, αφού η RR είναι αυτή που κυκλοφόρησε τα δύο πρώτα AMEN.