Grip Inc

Vic, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι.
Εμείς φταίμε που δεν ψηφίσαμε…

Δηλαδή οκ:

[I]http://www.youtube.com/watch?v=UfvHBeBSM24[/I]

Όχι απλά στα καλύτερα των 00’s. Στα καλύτερα γενικώς.

Δεν εχει και τοσο αδικο σ αυτο, γιατι ο νεος τραγουδιαρης δεν ειναι πιτσιρικας, 50ρης κοντα θα ελεγα. Γι αυτο περιμενουμε κατι απογοητευτικο, αλλα κραταμε μικρο καλαθι.

Εντάξει, τέλος πάντων εμένα με καίνε οι PANTERA, οπότε ας μην είναι ο Matt Heafy, ας είναι ο Pat Lachman στην τελική.

Τρολλαρεις κακογουστα, οι Down ειναι καλυτεροι οπως και να χει. ;p Μεταξυ σοβαρου και αστειου.

Δεν τρολάρω, απλά συνεχίζω τον σουρεαλισμό του “έλα ρε παιδιά, τι κι αν οι GRIP INC δεν υπάρχουν εδώ και 10 χρόνια και ένα από τα τρία βασικά μέλη είναι νεκρό, άμα οι άλλοι δυο θέλουν να ξαναπαίξουν γιατί όχι”.

Που στην τελική, εντάξει μια οπτική είναι κι αυτή, απλά η δική μου είναι εντελώς αντίθετη.

Να είσαι ενεργή μπάντα, να πεθάνει ένα μέλος και να πεις “ok, sad but life goes on” το καταλαβαίνω απόλυτα, να την έχεις ξεχασμένη στον χρόνο όμως και μόλις παίζει μαλακία με τους SLAYER να την ξαναθυμάσαι, το βρίσκω γελοίο, σόρι.

Δεν εχεις αδικο. Ειναι πολλα που ζυγιζω, οπως το οτι ενα reunion με Gus (δεδομενου πως δε θα μας ειχε αφησει) ενδεχομενως να μην ηταν ο,τι καλυτερο απο ηλικιακης αποψης, εχουν περασει 10 χρονια κοντα απο το Incorporated, δεν ξερεις αν θα μπορουσε να ανταπεξελθει. Επισης δεν εχω ακουσει ουτε Amen, ουτε Scum και δε μπορω να ειμαι τοσο καθετος. Περιμενω αν οχι το χειροτερο, κατι απογοητευτικο, αλλα τουλαχιστον ο νεος τραγουδιστης ειναι ανθρωπος με επιρροες και καποια πειρα πισω απ το μικροφωνο, οποτε δεν αποκλειω κατι καλο.

απο την αλλη βεβαια υπαρχει και το λαμπρο παραδειγμα των Alice in chains.

νεκρος τραγουδιστης
μεγαλη απουσια απο τα μουσικα δρωμενα
και επιστροφη με ενα φοβερο δισκο

μακαρι να γινει κατι παρομοιο απο τους grip! :slight_smile:

Δε μου κανει ο Ντουβαλ ρε γμτ, καλος τραγουδιστης αλλα οχι για AiC. Μη σου πω πως θεωρω τον Καντρελλ πιο κοντα στον Σταλεη, αυτος τουλαχιστον βγαζει λιγη πικρα

Στην ηλικία και το σπρώξιμο (ανελέητο) για να τονίσω το εκτόπισμα του ενός και του άλλου. Την εταιρεία την ανέφερα για την ιστορία, δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ Trivium και Amen στο μέγεθος προβολής και μάρκετινγκ. Παρεμπιπτόντως, δεν μου είναι καθόλου αντιπαθής ο Heaffy.

Στην περίπτωση των Grip Inc. το βιογραφικό του αντικαταστάτη είναι απολύτως συγκρίσιμο με του ορίτζιναλ και δεν τίθεται θέμα ιεροσυλίας σαν επιλογή (λέω εγώ, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσει και κανείς), ο Dime από την άλλη είναι ο Dime και ο Heaffy είναι ένα μπλιπ συγκριτικά. Είναι επιλογή Richie Faulkner πως-τον-λένε.

Το επιχείρημά σου στην παρένθεση δεν βλέπω τι σχέση έχει. Πέθανε ο ένας και ο άλλος και είναι καιρό ανενεργοί άρα είναι συγκρίσιμα μεγέθη ξέρω γω; Δεν ξέρω, βρίσκω άκυρη την σύγκριση αλλά νταξ.

Από εκεί και πέρα, εγώ δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος για την κυνική ματιά που είναι σίγουρη ότι οι δύο ψάχνουν κάτι να πιαστούν για να επιβιώσουν καλλιτεχνικά ξέρω γω, πάντα έβγαζαν τρελή χημεία οι δυο τους, μου φαίνεται απόλυτα φυσικό αυτό που γίνεται και απλώς περιμένω να δω τι θα βγει. Σίγουρα δεν μου φαίνεται γελοίο το θέμα.

Ντάξει, ίσως είναι όντως απόλυτα φυσικό, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ένα reunion PANTERA θα ήταν λιγότερο φυσικό.

καλα ρε παιδια, ποσο μεγαλη μπαντα ειναι οι grip για να σωθουνε καλλιτεχνικα???

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω Κρισπ για τους Pantera. Δεν νομίζω ότι όλοι αισθάνονται το ίδιο για κάθε ενδεχόμενο και εκδοχή reunion οποιασδήποτε μπάντας, Pantera συμπεριλαμβανομένων.

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να χωνέψω νέο δίσκο Pantera και δεν νομίζω ότι ποτέ θα παρουσιαστεί και τέτοιο ενδεχόμενο. Αν όμως σε ένα παραμυθένιο σενάριο, πεινάσουν στα πενήντα τόσα τους και θάψουν το τσεκούρι του πολέμου, εγώ θα πήγαινα τρέχοντας σε μια τίμια reconciliation περιοδεία κι έτσι, τρίμπιουτ στον αποθανώντα με κιθαρίστα τον Zakk. Κάποιος άλλος, όπως λες, μπορεί να του φανεί γελοία η ιδέα και να τα πάρει και στο κρανίο κιόλας. Ο καθένας όπως το δει μέσα του, δεν μου πέφτει λόγος.

Εν προκειμένω, καλύπτομαι σαν οπαδάρα Grip Inc με την προοπτική επανένωσης με αυτόν τον τύπο, αδημονώ κιόλας για το αποτέλεσμα και άμα τα σκατώσουν θα τους κράξω για αυτό και όχι γιατί τόλμησαν να αντικαταστήσουν τον Gus. Αν το κάνουν καλά, εδώ είμαστε να συνεχιστεί το τζέρτζελο με εξομολογήσεις λατρείας και καημούς για την αδικία και τέτοια. :slight_smile:

ΟΚ, το ότι το βλέπουμε διαφορετικά ήταν μάλλον εμφανές εξ’ αρχής, απλά δεν κατάλαβα γιατί το αρχικό σχόλιο μου ήταν αστείο, αλλά μάλλον έφταιγε που έβαλα ως παράδειγμα τον Matt Heafy (γενικά τα παραδείγματα που βάζω συνήθως είναι ηθελημένα τραβηγμένα). Και με τον Zakk Wylde πάντως, ακόμα και με τον Iommi που λέει ο λόγος, η όποια υπόνοια για ριγιούνιον PANTERA προσωπικά μου προκαλεί εμετό.

Όσο για τους GRIP INC, σιγά τη σπουδαία περσόνα του Chaos που θα αντικαταστήσει τον Chambers. Ένας πάνκης με wannabe GG-Allin-ιές στη σκηνή υπήρξε, με το τρίτο του άλμπουμ ως AMEN να προμοτάρεται σε φρικτά υπέρμετρο βαθμό από τον αγγλικό/αμερικάνικο μουσικό τύπο (προφανώς ελέω Virgin) με αποτέλεσμα να το δούμε μέχρι και σε δημοψήφισμα για “τα 100 καλύτερα ροκ/μέταλ άλμπουμς όλων των εποχών” που έκανε το 2002 το αγγλικό μέταλ χάμμερ.

Αυτά και προφανώς ο καθένας λαμβάνει τέτοιες κινήσεις υπό το δικό του πρίσμα κάθε φορά.

Εγω παλι πιστευω πως οι Grip Inc θα βγαλουν δισκαρα γιατι γαμανε.

Τι κάθεστε και συγκίνεται ήθελα να 'ξερα, προφανώς ένα reunion Pantera δεν θα έχει κανένα νόημα από την στιγμή που δεν ζει ο βασικός συνθέτης τους, πάμε παρακάτω. Με τους Grip Inc. δεν είναι το ίδιο ο Chambers ήταν ένας σπουδαίος frontman και τραγουδιστής αλλά δεν ήταν ο βασικός συνθέτης, από την στιγμή που μπορεί να βρεθεί άξιος αντικαταστάτης τους Gus δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να συνεχίσουν! Αν βγάλουν πατάτα δίσκο εκεί θα είμαστε για να κράξουμε :stuck_out_tongue:

[SIZE=“4”]http://www.youtube.com/watch?v=GCK-Hgx4MZ4[/SIZE]

Αντίο ζωή. Eyes of Waaaaaaarrrrrrrrrr !!! \m/
Στο 2:10 χορεύουμε σαν το μακαρίτη.

Μεγάλος :frowning:

Λοιπόν, όλοι εσείς που είχατε ακούσει Enemy of the Sun, έπρεπε να κάνετε τον κόπο να ενημερώσετε εμάς τους μυρωδιάδες ότι πρόκειται για μια μπάντα που παίζει αλά Grip Inc και μάλιστα γαμηστερότατα.

Εγώ ήμουν στην κοζμάρα μου, έχοντας την εντύπωση ότι πρόκειται για καμιά μούφα ατμοσφαιρική, κάτι σε κακούς Neurosis, δεν ξέρω, κάτι που δεν με αφορούσε.

Και για κάποιο λόγο πριν λίγες μέρες έβαλα να ακούσω και ακόμα χύνω μπάμιες. ΓΑΜΑΝΕ, δηλαδή έχουν ακριβώς αυτό το κάτι που λατρεύω στους Grip, την αποψάρα, που αποδεικνύεται ότι πρόκειται κυρίως περί Waldemar αποψάρας, του οποίου δηλώνω φανμπόης από εδώ και μπρος.

Η μπάντα δυστυχεί να έχει ένα τραγουδιάρη σαφώς κατώτερο του Gus Chambers και δεν ψοφάω και για τα τζενέρικ σκισμένα και έναν ντράμερ που δυστυχεί να μην είναι ο Λομπάρντο που πάντα ανεβάζει το υλικό που παίζει γιατί είναι ο Λομπάρντο και όλοι καταλάβαμε τι εννοώ.

Κατά τα άλλα και τα δυο είναι δισκάρες και τώρα είμαι 90% σίγουρος ότι η τρολιά του Ανγκμαρ θα του γυρίσει μπούμερανγκ. Ναι, θα βγάλουν δισκάρα γιατί γαμάνε, έτσι απλά.

Και επιπλέον, αν οι Grip φάγανε φτυσιματάρα, τι να πεις και για τους Enemy of the Sun, δεν νομίζω να έχω συζητήσει το όνομά τους με κανέναν. Ποτέ.

Long story short, όσοι αγαπάτε Grip Inc και θεωρείτε πραγματικό διαμάντι το Incorporated, οι Enemy of the Sun είναι ΠΑΡΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ υποκατάστατο. Στο songwriting δε θεωρώ ότι είμαστε στο ίδιο (δυσθεώρητο για εμένα) επίπεδο και είναι αμαρτία που δεν βγήκαν με το σωστό team.

Το πρωτο Ενεμη οβ δε Σαν τυπικο μοντερνομεταλ μου φανηκε, απο εκει και περα η τρολλια στοχευε αλλου. ;p Θα το ξανακουσω καποια στιγμη παντως μπας και αλλαξω γνωμη.

ιδιο φεστιβαλ 4 χρονια μετα… bitches!!! :smiley: