Τι εστί Groove?

Είναι και από τα ωαραιότερα γηπεδικά μουσικά θέματα, μέχρι και στο Καραϊσκάκη ακούγεται!!

Ό,τι και να πώ είναι λίγο, σίγουρα από τους αγαπημένους μου drummers και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια με τις αρκετές εμφανίσεις της μπάντας του Mike Stern στην Ελλάδα είχαμε την ευκαιρία να τον δούμε αρκετές φορές και σε μικρό χώρο. 8)
Θα μου άρεσε αν συμμετείχε και στους 5 Peace. :roll:

Pataphonie, αντί να μπλέκεσαι σε ατέλειωτες διαφωνίες, :stuck_out_tongue: έλα να δούμε καμμία συναυλία, μας περιμένουν δύο πολύ γεμάτοι μήνες! :wink:

Απ’ ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον είσαι μουσικός. Εγω δεν είμαι. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν μπορώ να εκφέρω την ‘μπακάλικη’ αποψή μου, σχετικά με κάποιο θέμα.
Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου (πιο “ακαδημαϊκή”) άποψη επί το ορισμού του groove. Σίγουρα εσυ το αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά. Γι αυτό είμαστε εδώ, για να ανταλάσσουμε γόνιμα απόψεις.
Απλά για έναν ‘αδαή’ σαν εμένα (που δεν αντιλαμβάνεται δλδ έννοιες όπως “πεντατονική”, “tapping”, ή δεν ξέρω γω τι), είναι πιστεύω πιο γόνιμο να του πεις τι παίζει, παρά να ποστάρεις απλά ένα youtube link… (σε φάση: “να, πάρε δες να μάθεις τι είναι groove”).

Δεν χρειαζεται να εισαι μουσικος για να καταλαβεις τι ειναι το γκρουβ και απο ο,τι φαινεται το εχεις καταλαβει πολυ καλυτερα απο υποτιθεμενους μουσικους εδω περα! Το γκρουβ δεν ειναι καμια συνθετη μουσικη εννοια! Δεν πας σε καθηγητη μουσικης και του λες ‘‘θελω να γκρουβαρω’’ οπως του λες ‘‘θελω να μαθω πολυρυθμιες’’!

Το Γκρουβ ειναι ΠΑΝΤΟΥ!!!
Ειναι υποκειμενικο και το εχουμε ολοι μεσα μας! Καταλαβαινουμε τι ειναι αλλα δεν μπορουμε να το προσδιορισουμε! Οπως το Cowboys From Hell και το Walk ειναι γκρουβατα, αλλο τοσο ειναι γκρουβατα και το Festival De Ritmo και το Trooper, το Sad But True, το Raining Blood, το Welcome To The Jungle, το Roots Bloody Roots και γενικα βαριεμαι να γραψω αλλα…Ειπα ο,τι σε κανει να κουνιεσαι γκρουβαρει!

ο,τι σε κανει να κουνιεσαι γκρουβαρει
ο σεισμος σε κανει να κουνιεσαι
αρα ο σεισμος γκρουβαρει.

8O:?

Σκεφτομαι αν κανουμε επιτελους εκεινο το γκρουπ που λεγαμαι να φτιαξουμε ενα κομματι που να λεγεται Earthquake και να προσπαθησουμε να παιξουμε τον σεισμο (Αν μπορει να γινει αυτο με καποιο τροπο!)! Τουλαχιστον να γραψουμε ενα κομματι που να βασιζεται σε αυτην την ιδεα! Τι λες; :wink:

Ει Daz, τι λες γι αυτους?

Cool…

Episis groovato einai ayto to perpatima :lol::lol::lol:

Ε,αυτα ειναι κλασσικα.Ιδου κι αλλη μια μπανταρα στο ειδος.

Apo tis megalyteres…

Για παρτη σου και μονο το παρακατω

Τα 2 ιερα τερατα της Funk σε μια εμφανιση κολαση.

poly pano apo to epitrepto orio emoticons pou proskynane

Έτσι θα μπορούσε να είναι γκρουβ κι αυτό?