Τι εστί Groove?

Groove ειναι οι OBITUARY…τελος.

:bow: Σωστες κουβεντες!

Σοφές κουβέντες θα έλεγα. Εύγε!

Οι Stone sour και οι Disturbed…

Αυτή την αίσθηση μου τη δίνουν οι Μότλευ πάρα πολύ.

Όντως θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε εδώ μέσα…

Groove ειναι ο,τι σε κανει να κουνιεσαι!!! Απιστευτα γκρουβατος ειναι ο Dave Weckl, ειναι ομως και οι Pantera, ειναι και οι Sepultura! Απλα τα πραγματα… :smiley:

Το headbanging συμπεριλαμβάνεται στο “κουνιέσαι” να υποθέσω ε; :wink:

Υ.Γ. Μιας και είπες “απλά τα πράγματα”, να ένα Groovάτο κομματάκι που δεν έχει αναφερθεί :

Ναι ειναι και το headbanging! Διαφωνεις;

Hμαρτον με τα κομματια που βαζεται εδω! :lol:

Τι να πω…

Αν είναι έτσι όλα τα death - black - thrash κ.λ.π. συγκροτήματα παίζουν groovάτη μουσική. Αφού σε κάνουν να κουνιέσαι, δηλαδή να κουνάς το κεφάλι σου (όπως το κάνουν οι σωστοί metalheads όμως) .

Το τραγούδι της Γαρμπής είναι πολύ πιο groovάτο από πολλά κομμάτια που είδαν τα καημένα τα ματάκια μου να αναφέρονται σε αυτό το thread…

Sorry που θα σου το πω αλλα εισαι λιγο κολλημενουλης…και λιγο ανυποφορουλης επισης…σκεψου οτι κανεις δεν σου φερνει ποτε αντιρρησεις! Γκρουβατο ειναι ο,τι πεις εσυ οτι ειναι! Οκ;;; Satisfied;;;

Φιλαράκι μπορεί στο σχολείο σου να λες ό,τι πρόταση σου κατέβει και να συμφωνούνε όλοι μόνο και μόνο επειδή περιέχει το όνομα Sepultura, εδώ όμως είναι forum και ο καθένας πιστεύει ό,τι γουστάρει για όποιον γουστάρει. Εάν θεωρείς ότι έχω λάθος απλά πέστο. Με τα παιδικά ‘ανυποφορούλης’, ‘κολλημενουλης’ κακό δικό σου κάνεις.

Ρε συ Pataphonie αν θεωρεις οτι μερικα τραγουδια Σεπουλτουρα και Παντερα δεν εχουν groove
τι να σου κανουμε ? Εμεις οι μεταλλαδες εχουμε μαρμελαδα στα αυτια και δεν ακουμε καλα.

Αγαπητοί συμ-φορουμίτες,
προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?
Απλά τα πράματα (…δεν ψάχνουμε θαύματα:p)

Η έννοια Groove είναι παν-μουσική (κατά το παν-ανθρώπινη) και αφορά κάτι πολύ συνηθισμένο: Τη ρυθμικότητα που προκαλεί την τάση για κίνηση και χορό (κάθε ειδους). Το groove δεν είναι μια μουσική πατέντα. Είναι συναίσθημα. Ένα κομμάτι είναι “groovy” όπως ένα άλλο ειναι “μελαγχολικό”. Και αφού μιλάμε για κάτι ΤΟΣΟ primal όπως είναι η τάση για χορό (η ύπαρξή της χάνεται στα βάθη των αιώνων) είναι λογικό να απαντάται σε πολλές και διαφορετικές μουσικές εκφράσεις.

groovy είναι οι sepultura, groovy είναι οι Led Zeppelin, groovy είναι οι Chemical Brothers, groovy είναι οι Prodigy, groovy είναι ο 50-cent, groovy είναι οι Βeastie Boys, groovy είναι τα ταμ-ταμ των Ζουλού, groovy είναι οι Μοtley Crue…

ΔΕΝ είναι groovy ο Johnny Cash, o Τσαϊκόφσκι, και γενικότερα ό,τι δεν βασίζεται στη ρυθμικότητα.

Απλά πράματα… :slight_smile:

Eseis oi neolaioi me aytous tous malliades pou bazete, alites pou tha mas kanete na ksexasoume ti einai groove…ayto einai groove…ante giati tha trelathoume edo pera…??? Tote emeis groovy ta legame, eseis ta allazete ola pia :stuck_out_tongue:

Το Groove ειναι παντου.Απο τη soul/funk μεχρι το hardcore και το metal.Η ουσια ομως ειναι μια ο ρυθμος.Συνεπως ο bleedin εχει δικιο.

@Dazmaniak.Πολυ καλη επιλογη,ειχα καιρο να τ’ακουσω.

Διαφωνώ (όχι κάθετα) μαζί σου μιας και υπεραπλουστεύεις μια πολύ σύνθετη έννοια. Όπως και να έχει όμως είναι σεβαστή η άποψή σου. Εγώ διαφωνώ, και αντιδρώ, όταν με λένε κολλημένο άτομα που δεν μπορούν να δεχτούν ότι για μερικούς η αγαπημένη τους μπάντα δεν αξίζει μία ή δεν είναι groovy ή δεν είναι αρκετά μαλλιαρή ή δεν ξέρω και 'γω τι.
Εφόσον τίθεται ένα αμφιλεγόμενο θέμα είναι λογικό να υπάρξουν αντίθετες απόψεις. Εάν απαγορεύεται να γράφουμε ο,τιδήποτε αρνητικό-διαφορετικό για τις αγαπημένες μπάντες των πολλών [τα ‘ιερά τέρατα’(#-o) του rocking.gr], να μου το πείτε να πάρω και 'γω τα μέτρα μου.

o Chambers
Παρε παλικαρι

](http://imageshack.us) [/IMG]

Diafono (etsi gia na diafoniso re paidi mou). To groove brisketai edo:
http://www.youtube.com/watch?v=mKTCW4oxS6I :stuck_out_tongue:

Foberi fatsa o apopano…

Πω, τι μου θύμισες τώρα; Πόσο μου άρεσε αυτή η τραγουδίστρια και ευχόμουν να το παίξει το MCM για να την ξαναδώ… Είχα φαντασιώσεις με hippies, ο κερατάς!

:lol::lol: