Υπάρχουν αξιόλογα group πια;

Μάλλον εσύ δε με κατάλαβες. Την παρατήρηση σου ενισχύω crabsody :stuck_out_tongue:

Δυστυχώς δεν ήταν μόνο τα 60s και 70s πολύ καλύτερα αλλά και τα 80s και τα 90s…

πιστευω το ιδιο που εγραψα και στο θρεντ για το αν η ροκ ζει. εξαρταται με το που ψαχνεις τα αξιολογα γκρουπ και τι περιμενεις απ αυτα.

Ναι και εγώ συμφωνώ με αυτό. Υπάρχουν αξιόλογα group όπως οι beardfish,οι riverside κτλ.

Όμως υπάρχουν συγκροτήματα τα οποία να έχουν βγάλει δίσκους ΤΟΣΟ τεράστιους όσο οι παλιοί; Που στο άκουσμα τους να κάνεις κάμψεις;

Δηλαδή γιατί δίσκοι όπως τα wish you were here,aqalung,machine head να θεωρούνται κλάσεις ανώτεροι από δίσκους όπως τα be,lateralus,blackwater park,la masquerade infernale που είναι πιο σύγχρονοι;

Αυτό υποθέτω θα το δεις σε καμιά 20αριά χρόνια…

Η εποχή των supergroup πέρασε ανεπιστρεπτί και προσωπικά χαίρομαι.Πλέον έχουμε πολλές και καλές μπάντες και δε χρειάζεται να περιμένουμε πότε θα βγει απ το rehab ο κιθαρίστας των τάδε ή θα βαρεθεί να πηδάει ο τραγουδιστής των δείνα μπας και δούμε κανά άλμπουμ απ το αγαπημένο μας γκρουπ.

Βάλε νέο Gridlink και ξεκίνα να παίρνεις κάμψεις με το ρυθμό. Σε είκοσι λεπτάκια θα’χεις ωμοπλάτη σαν του ΣΤΑΛΟΝΕ. \m/

συμφωνω μ’αυτο, αν και θα μου πεις τα αισθητικα κρητιρα του καθενος ειναι διαφορετικα σχετικα με το τι θεωρει ομορφο. πιστευω οτι το να κανεις απλα ομορφη μουσικη θελει περισσοτερη εμπνευση απο το να γραψεις εναν αρτιο μουσικα η αρκετα “τεχνικο” δισκο.

Iluvatar, ναι υπαρχουν. εχω ακουσει δισκους στην περασμενη δεκαετια που στο ακουσμα τους κανω καμψεις αλλα απο την μια υπαρχει η εξιδανικευση του παρελθοντος και απο την αλλη εχει αλλαξει ο τροπος που προωθειται η μουσικη και το πληθος των ακουσματων που εχει ο μεσος ακροατης με αποτελεσμα ενας μεγαλος δισκος να μην εχει την ιδια καθολικη αποδοχη με τοτε.

ε τωρα κοιτα μου συγκρινεις δισκους απο μπαντες σε εναν χωρο που τοτε σχετικα ηταν φρεσκος με μπαντες σε χωρους που πανω κατω εχουν εξαντλησει τα ορια τους και δεν εχουν το ιδιο αντικτυπο στην εποχη τους με αυτον που ειχε το προγκ,χαρντ ροκ τοτε.
για παραδειγμα οσο και να λατρευω POS, ε δεν εκαναν και κανενα μπαμ εξω απο τον μεταλ χωρο.Το be ας πουμε ειναι κατι διαφορετικο για τα μεταλ δεδομενα αλλα γενικα ειναι απλα ενα καλο ροκ αλμπουμ, τιποτα παραπανω.

Δηλαδή λες ότι ένας δίσκος θεωρείται τεράστιος από το πόσο πρωτοποριακός είναι.

Δηλαδή αν το Close To The Edge πχ. έβγαινε σήμερα θα θεωρούταν απλά ένας καλός ροκ δίσκος γιατί δεν έχει κάτι νέο να προσφέρει ; :?

:vibrate:

αν είναι ποτέ δυνατόν.

Αν η συζήτηση ξεκινά με τους Purple και τους Yes σαν μέτρα σύγκρισης καλύτερα που δε βγαίνουν τέτοια συγκροτήματα

<3

flame on.

τεσπα, αν πιστεύετε ότι δε βγαίνουν μεγάλα συγκροτήματα, μάλλον περιμένετε τους νέους AC/DC / Zeps / Sabbath / whatever, που δε πρόκειται ποτέ να συμβεί και το ξέρετε.

και δε μιλάω για ποιότητα μουσική προφανώς

Οχι, δεν ειπα οτι πρεπει να ειναι πρωτοποριακος ο δισκος. Δεν ειχαν κατι το τοσο πρωτοποριακο οι δισκοι των ζεπελιν. Απλα επαιζαν σε εναν ηχο που ο κοσμος δεν ειχε φαει ηδη με το κουταλι.

το αν υπαρχουν η οχι ακομη αξιολογα γκρουπ αυτο ειναι σχετικο. σιγουρα δε θα ξαναβγουνε γκρουπ οπως pink floyd, deep purple, black sabbath κλπ. αλλα οποιος ψαχνει, βρισκει. φυσικα και υπαρχει αξιολογη μουσικη σημερα ιδιως στη μεταλ σκηνη. αυτη η κριση, οχι μονο οικονομικη, αλλα και αξιων και ολο αυτο το χαος οδηγει τους ανθρωπους να αναζητησουν εναν καινουριο τροπο εκφρασης, να πουν αυτα που θελουν μεσα απο τα τραγουδια τους. η underground σκηνη παντα θα εχει τετοια συγκροτηματα. πχ και το british steel διαβαζα σε μια συνεντευξη, το εμπνευστηκαν oi priest απο την κριση που υπηρχε τοτε στην Αγγλια. το θεμα ειναι οπως εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι ειμαστε “κλειστομυαλοι” και “κολλημενοι” με το παρελθον. ας ανοιξουμε λιγο τα ματια, να ψαξουμε και αλλες σημερινες μπαντες. φυσικα και θρεφω μεγαλη αγαπη για τα παλια διαχρονικα μεγαλεια αυτο δε με κανει ομως να φτανω στο σημειο να λεω οτι δεν υπαρχουν αξιολογες μπαντες σημερα. η ιστορια επαναλαμβανεται οπως λενε και τωρα με τη φτωχεια που θα επικρατησει σε λιγο (ηδη γινεται της ποπης) καθε μερα θα εχουμε και μια καινουρια αξιολογη δουλεια. και αυτο το λεω γιατι οταν ο ανθρωπος στερειται τοτε γινεται πιο ανθρωπινος. το heavy metal ειναι επαναστατικο απο μονο του και σε καθε εποχη υπαρχουν επαναστατες γι’αυτο θα βγαινουν παντα μπαντες με αξιολογο υλικο, ασχετα αν εμεις δε θελουμε να το δουμε. :yes:

Όχι μόνο βγαίνουν πλέον πιό αξιόλογες μπάντες, αλλά πρέπει σιγά σιγά να μας αδειάζουν τη γωνιά οι δεινόσαυροι.
Και αυτό το “δεν θα ξαναβγούν Purple, Sabbath, Floyd” είναι τεράστια στενοκεφαλιά. Πάνε αυτά.

Κάπου τό χω ξανακούσει αυτό, ε? :wink: Θα σου κάνω μήνυση.
Αξιόλογες μπάντες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Μόνο τα μεγέθη, η απήχηση και η μουσική έχουν αλλάξει αρκετά, όπως εξάλλου και πολλές συσισταμένες της μουσικής βιομηχανίας (ας μην ξαναγράφω πάλι τα ίδια, έχουν ήδη αναφερθεί).
Όποιος αντιμετωπίζει το ροκ και μεταλ επιφανειακά σίγουρα θα απογοητευτεί. Π.χ. τη γνώμη αυτή είχα πριν μερικά χρόνια για την ελληνική σκηνή γιατί δεν είχα ασχοληθεί σοβαρά. Όμως όταν αποφάσισα να δώσω κάποια ευκαιρία, όλο και κάτι ανακάλυπτα που με εξέφραζε, τόσο απλά.
Ο καθένας μπορεί να βρεί κρυμένα διαμάντια αν ανοίξει λίγο την αντίληψή του.

Βασικά υπάρχουν άπειρα παραδείγματα που κατά την γνώμη μου αποδεικνύουν ότι βγαίνει σήμερα πάρα πολύ καλή μουσική. Σε έναν κολλημένο στα 80s θρασά, απαντώ άνετα με Aura Noir ή Vektor για παράδειγμα. Έναν κολλημένο στην αγία τριάδα ντουμά, θα τον στέιλω για εντατικά μαθήματα με Reverend Bizarre. Σε έναν κολλημένο στα 70s ροκά θα βάλω να ακούσει White Stripes, Nashville Pussy ή Hellacopters. Ένας παραδοσιακός μεταλάς που πιστεύει ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στα 80s πρέπει να ακούσει π.χ. Doomsword, Atlantean Kodex ή Viking Skull. Και η λίστα είναι ατελείωτη, τώρα αν δεν πιστούν οι παραπάνω, αυτοί χάνουν. Βέβαια υπάρχει και η άποψη που λέει ότι οι μπάντες που αναφέρω αντιγράφουν τους κλασικούς. Μπορεί και να ισχύει, αλλά ξέρετε κάτι…ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΟΥ! :stuck_out_tongue:

:har::har::har:

Ρε δεν λέω να βγουν ολόιδια γκρουπς με τα παλιά. Απλά αναρωτιέμαι αν βγαίνουν [B]τόσο[/B] τεράστια γκρουπς όσο ήταν οι δεινόσαυροι.

Καλἀ που μου το θύμισες, οι Opeth είναι κλασική περίπτωση ‘‘πολὐ κακό για το τίποτα’’ μπάντας:p Δε νομίζω όμως ότι ισχύει αυτό που λες. Σε κάποια χρόνια θα αναφερόμαστε στους δίσκους αυτούς όπως τώρα στους παλιότερους. Άλλωστε ήδη εκθειάζονται αρκετά συχνά

Δεν ήταν πρωτοποριακοί οι ζέπελιν ; :? :dunno:

ε με εχεις μπερδεψει. δεν ξερω τι εννοεις πρωτοποριακο αλλα οταν ακουω αυτη τη λεξη το πρωτο πραγμα που μου ρχεται στο μυαλο δεν ειναι τα Ι,ΙΙ,ΙΙΙ ας πουμε.