Groups καί genres ένοχες απολαύσεις

Ποιες μπάντες ή ιδιώματα σας αρέσουν τα οποία δεν τυγχάνουν αναγνώρισης από τό ευρύ κοινό; Ειτε επειδή είναι corny, είτε επειδή είναι γλυκαναλατα, lame, κιτς, είτε επειδή (μέσα σε μεγάλα εισαγωγικά αυτό) δεν θεωρούνται ποιοτικά. Ακούτε τέτοια πράγματα ή σας έχει καταπιεί η ποιότητα; :sunglasses: Πείτε εσείς καί αν νιώσω άνετα θά ξεδιπλωθω κι εγώ. Για αρχή θά πω μόνο ότι 23/3/23 πού έρχονται οι Beast in Black στο Gagarin, ε, θα παω.

4 Likes

Δηλωμένος AORάς εδώ, αυτομάτως ανήκω σε μια μουσική μειονότητα στην Ελλάδα δηλαδή.

Ένοχος δεν νιώθω για τίποτα πάντως, ότι μας φτιάχνει καλό είναι και ας σκούζουν οι γύρω μας.

3 Likes

Beast in black και gogol bordello τα πρώτα που μου έρχονται.

“Ενοχη απόλαυση” οι GOGOL :interrobang:

1 Like

Κι όμως ναι, πάρα πολλοί τους θεωρούν μη σοβαρή μπάντα και τυρενιους

Ενώ γαμανε! (Ειδικά μέχρι το super taranta ήταν τούμπανοι)

Σκέφτηκα να το βάλω τις προάλλες στο ABCs αλλά εντάξει κάτω από Lateralus πήγαινε πολύ, ας το περάσουμε εδώ στα μουλωχτά

image

4 Likes

Υπάρχουν καμιά… άπειρες μπάντες πού μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι δεν περνάνε την βάση σε ότι αφορά την true-ιλα που αποπνέουν. Σαφώς και δεν χάνω τον ύπνο μου, τα ακούω με μεγάλη ευχαρίστηση αλλά από σκόρπια σχόλια ένθεν και ένθεν εκεί έχω καταλήξει.

Μερικά από αυτά είναι τα ακόλουθα,

Skalmold
Battle Beast
Tyr
Battlelore
Alestorm (και GloryHammer)
Civil War
DragonForce
Powerwolf
Running Wild
Turisas
Wind Rose

Γενικά, δωστε μου κράνος με κέρατα, μάχες, δόρατα καί τοξα καί πάρτε μου την ψυχή.

1 Like

Αρκεί να έχεις αυτιά για να σου αρέσει η Avril, πριν 2-3 βδομάδες έβαλα το sk8er boi και το girlfriend σε δικό μας πάρτι, κι έγινε χαμός

2 Likes

Καλά, όποιος λέει πως ακούει heavy metal και ξινίζει με Running Wild, μάλλον κάτι δεν έχει καταλάβει καλά.

10 Likes

Νομίζω ότι τό πλέον χαρακτηριστικό σχόλιο πού ακούω είναι τό “ολα τα τραγούδια τους είναι ίδια”.

Σίγουρα, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν αυτιά :stuck_out_tongue: . Η μπάντα εν τω μεταξύ έχει μυθικό σερί από δισκάρες μέχρι τα mid 90s και στο μυαλό μου τρεις διακριτά διαφορετικές περιόδους στον ήχο τους (αλλιώς ακούγονται στα 2 πρώτα, αλλιώς στα under jolly roger-port royal-death or glory και αλλιώς στα 90ς).

5 Likes

Καλά έχει βγάλει και πατάτες, peakαρε νωρίς με τα 2 πρώτα κι από 'κει και πέρα πολύ λίγα πράγματα. Το Sk8er Boi παίζει να 'ναι το λιγότερο καλό εκεί μέσα εν τω μεταξύ

Η φάση μου είναι όπως τα λέει ο Corey. Δεν έχω ένοχες απολαύσεις λοιπόν.

Για τα τυπικά ναι στην Avril όπως και στην όλη pop punk/emo φάση των 2000’s (MCR, Green day, Paramore κλπ), αν Jurney κ Foreigner που λατρεύω πιάνονται για AOR τότε ναι και στο AOR. Μου αρέσει η κλασική ποπ 80’s κυρίως (Μαντόνα, MJ, Wham κλπ). Να βάλω και τον Έμινεμ, cypress hill, 50 cent κλπ 90’s early 2000’s hip hop λόγω της cringe διαμάχης rap vs metal; Τα βάζω

παρτε και αυτό.

Και άλλα πολλά. Σημείωση σπάνια θα ακούσω πολλά από αυτά μόνος μου αλλά αν μπουν κατά τύχη θα γουστάρω .

3 Likes

Με έχετε εκπλήξει στο θρεντ, πραγματικά. Γίνεται να ακούει κάποιος το Jolene και να μην συγκινείται σε κάποιο βαθμό ή έστω να μην θαυμάζει την φωνή της Parton? Άκου εκεί που θα κομπλάρουμε κιόλας :stuck_out_tongue:

6 Likes

Έλα με πρόλαβες, ήθελα να το ποστάρω κι εγώ αυτό το βίντεο! (το πρώτο που έβαλες εννοώ με το Slash και τους λοιπούς)

1 Like

Φυσικά και δεν κομπλαρουμε

1 Like

Επειδή δεν κατάλαβα επακριβώς, βάσει του εισαγωγικού κειμένου του @blooded_shore, μιλάμε αποκλειστικά για μπάντες και ιδιώματα του “δικού” μας ήχου ή το “ξεχειλώνουμε” εντελώς και αναφέρουμε και τι θεωρούμε ότι αποτελεί “ενοχή” για τον μ.ό. των rock-αδων/μεταλλάδων;

Δε νομιζω οτι εχω διαβασει τιποτα στο θρεντ που να μπαινει για τα καλα σε guilt territory , κι ας φλερταρουν με τα ορια καποια πραγματα. Αβριλαρα γαμαει ΛΟΛ ουτε καν ντροπη, 100 φορες μεγαλυτερη ντροπη νιωθω που ακουγα το πρωτο το Hammerfall καθε μερα οταν βγηκε (ημουν 16)

on topic

  • BABY METAL
  • Dua Lipa
  • Doja Cat
  • 50 Cent
  • Gucci Φορεμα απο Μαζωνακη
  • Σακης Ρουβας
  • Limp Bizkit
  • Electric Callboy
  • K-Pop

Και πιθανοτατα αρκετα ακομα αν σκεφτω. Φυσικα καμια ντροπη για τιποτα στην πραγματικοτητα, αλλα λεμε τωρα

4 Likes

Εύκολα και χωρίς δεύτερη σκέψη, αυτή η φωνάρα

10 Likes

τι να σου πω, για μένα το συγκεκριμένο κομμάτι έχει καταστραφεί για πάντα: