Ελληνικα Groups

Ποια ειναι κατα τι γνωμη σας τα ελληνικα Group που αξιζουν κατι καλητερο απο αυτο που προσφερει συνηθως η…“πατριδα μας”
Εγω δεν θα πω ποια group γιατι δεν θα ειμαι αντικειμενικος…

Airged Lamh, Innerwish, Reflection, Dream Weaver, Mystery, Guardian Angel, Depression, κ.α. Τωρα αυτα τα λιγα μου ερχονται στο μυαλο και σιγουρα υπαρχουν και αλλα.
Παντως ειμαστε απο τις λιγες ευρωπαικες χωρες που υπαρχει ενα πραγματικα μεγαλο underground κυκλωμα συγκροτηματων και μαλιστα αξιολογων.

Yπάρχουν και υπήρχαν πολύ καλά group αλλά χαθήκανε μέσα στην αδιαφορία και τα κυκλώματα των δισκογραφικών εταιρειών και στην ατυχία να μην μπορούν να υπογράψουν συμβόλαια …
κοιτώντας απο το παρελθον μέχρι και σημερα θα αναφέρω μερικά από αυτά .
με τα ποιο πολλά απο αυτά (με τα μέλη τους δλδ ) ειμασταν φίλοι , οποτε και δεν θα ειμαι αντικειμενικος 100 %

FLAMES , THANATOS INC , SPEEDFIRE , BURNING BLOOD , EMPIRE , HEADS OR TAILS ,
ALIEN , NOK OUT , RAW SILK , NIGHTFALL , απο Αθηνα
DECEPTOR , ACETIC VOICE , MEDIEVAL DEATH , FATAL ATTRACTION απο Θεσσαλονικη

Δεν ειναι θεμα αντικειμενικοτητας, αυτα που ανεφερες ηταν γκρουπαρες.
Και ακομα μερικα που μου ηρθαν στο μυαλο:
Power Crue
Brain Fade
Sarissa
Vavel
Long Live
Black Fate
Crush
Oblivion
Excumation
Blood Covered

Den 3ero an kaneis exei akousei tous bloodstained. Molis ebgalan ton prto tous disko me titlo greetings from hell. H MALAKIA. Kati tetioi kanoun tous 3enous na sxhmatisoun asxhmh apopsh gia ta sygkrothmata tis patridas mas.

Είδα βίντεο στον Χάκο… ε, τί να πεις? καλύτερα να το βάζαμε στο black list!!

Fragile Vastness, αν προσεχτεί ο στίχος, βέβαια μουσικά είναι γαμάτοι!

ROT!!! Απλά, τελείως διαφορετικοί από τον metal ελληνικό περίγυρο και με αξιώσεις για εξωτερικό από τώρα!

Blues Wire

nuff said…

Nightstalker, Violet Vortex, Sun Of Nothing, Innermost, Homo Iratus, Rotting Christ, αυτά είναι μερικά γαμηστερά συγκροτήματα 8) 8) 8) 8) 8)

Rot

LESS THAN HUMAN…
ILL GOTTEN GAINS…

BULLETHOLE

Που ακουσες Bullethole?
Eιναι φιλοι μου τα παιδια.

ξέρω ένα από τα μέλη του group και τους άκουσα πριν κυκλοφορίσουν σε cd.

SIDE EFFECT,INVERACITY,ROTTING CHRIST,NEMESIS,CRUSH,SARISSA,MEDIEVAL DEATH,VARATHRON ΚΛΠ…

Πωπω, τι μπανταρα ειναι αυτοι οι Rotting Christ. Μια απο τις λιγες ακραιες μπαντες που μπορω να ακουσω album της ολοκληρο χωρις να βαρεθω… 8)

Επισης οι Blues Wire ειναι φ ο β ε ρ ο ι :slight_smile: :slight_smile:

Ξεχασα να πω τους Skindread.Τους ειχα δει μαζι με Soulfly η με Biohazard(σε ποια απο τις δυο συναυλιες δεν θυμαμαι)και ειχα μεινει μαλακας…

Skindread λεγονται.Δεν ξερω αν παιζουν ακομα.Νομιζω ο Drumer τους ειναι φανταρος…

Μπλε, Κίτρινα ποδήλατα, Πυξ Λαξ, Ξύλινα σπαθιά, Nightfall, Wastefall, De Facto. :twisted:

Rotting Christ. Πηγαν τη φάση πολύ μπροστά! Και οι Nightfall επίσης. OI septic ακολουθούν …

Μα αυτά τα συγκροτήματα δεν ζητούν και δεν μπορούν να έχουν κάτι παραπάνω απο αυτά που ήδη προσφέρει η ‘‘πατρίδα’’ μας.
Τα αγγλόφωνα συγκροτήματα τρώνε το πακέτο, που παίζουν κάπως πιο ιδιαίτερα και όχι τόσο commercial

Αναφέρω κάποια συγκροτήματα που ok μπορεί,στο είδος τους, για κάποιους να είναι λίγο εμπορικά αλλά σίγουρα τους αξίζει κάτι καλύτερο και γι΄ αυτό και κάνουν ή προσπαθούν να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό
Closer
Bocomolech
Sinderella Overdrive(έτσι γράφεται);

Fragile Vastness δεν έχω ακούσει αλλά έχω καταλλάβει περίπου πως παίζουνε και φαίνεται ενδιαφέρον, μου έχουν πει μόνο καλά λόγια, αλλά πρέπει να τους ακούσω πρώτα για να πω αν αξίζουν κάτι καλύτερο ή οχι