Ελληνικα Groups

Κάποια απ’αυτά ευτυχώς έχουν επανεκδοθεί σε CD (εύγε Unisound) αλλά κάποια άλλα όπως π.χ. το άλμπουμ των Νοκ Άουτ (με μέλη των Raw Silk για όσους δεν γνωρίζουν, στην ουσία σαν τους Raw Silk αλλά με ελληνικό στίχο) χρειάζονται απελπιστικά επανέκδοση για να τα γνωρίσουν οι νέες γενιές και να μην πάνε χαμένα.

… Μόλις θυμήθηκα και τους Terminal Curve. Πολλά καλά άλμπουμ τα οποία περιμένουν κάποιον να τα αναλάβει…
Απ’τα νέα γκρουπ… μ’άρεσαν οι Psycho Choke και οι DNA που έχουν κυκλοφορήσει πολύ αξιόλογες δουλειές. Βέβαια οι DNA κινούνται στον χώρο της industrial/electro σκηνής αλλά τους ανέφερα γιατί το CD που κυκλοφόρησαν (The Dark Project_Under The Surface) είναι καταπληκτικό και ίσως κάποιοι σ’αυτό το φόρουμ να ενδιαφερθούν…

Επειδή τυχάνει να ξέρω τον Σαλίχο πάρα , πάρα πολύ καλά … έχουμε περάσει αμέτρητα καλοκαίρια στη Ροδο … οι Νοκ Out προηπήρχαν πριν των Raw Silk … απλά λόγω προβλάματων του Σαλιχου (τενοτιτιδα ) διαλύσαν και ενας δυο πηγαν στους Raw Silk δεν παιρνω ορκο γιατι εκεινη την περιοδο φευγανε απο τους μεν και ερχονταν στους δε.
Τεσπα …φαντάσου οτι και ο Σαλιχος δεν εχει τον δισκο του καν … τον εχει σε κασσετα εταιρειας … και μιλαμε ειναι δισκαρα Μελωδικό Ηαrd Rock με ελληνικό στιχο … αν και τα πιο πολλα κομματια στην πρωταρχικη τους μορφη ειχαν αγγλικο στιχο … Απο τις πιο αδικοχαμενες μπαντες στην ελλαδα … Αν σου πω σκηνικα που εχουν γινει με αυτο το group θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Mιλαμε Η Kαντεμια.

apla na sas anaferw oti exete xehasei tous TRADEMARK pou kata tin proswpiki mou apopsi kikloforisan isws ton kalitero rock/hard rock/melodic metal disko ever, to “Fatal blues” kai distixws meta tous xasame!
Episis oi Voliotes RUFFERTY RULES einai ena ekriktiko group pou parea me tous ROT kai LESS THAN HUMAN tha mporousan na itan prwta onomata stin sigxroni metal skini.

Twra tha sas po kai ena koufo, kai as me vrisete, an omws tixi kai deite tous ΜΠΛΕ live tote tha katapiete tin glossa sas!!! Einai ekeneuristika kaloi kai i Georgia epi skinis den exei antagonisti stin xwra mas! Exw dei live kai live, alla frontwoman san kai auti den iparxei oxi mono sto rock, alla genikotera…

Episis adikeite se megalo vathmo ton Gus G , ton Mario Iliopoulo kai ton Liapaki pou einai Ellines kai den tous anaferete katholou edw, den exei simasia pou exoun ousiastika vasi to exwteriko, einai poli pio Ellines apo oti oloi oi alloi mazi, kai kanoun kai karriera me …balls sto exwteriko!

Tabakis Rules.

Sovara tora oi Deus ex Machina gia mena einai poly mprosta apo oloys.

Oντως καλοι αλλα Μητσε μου τελειως αντικειμενικα το καλυτερο Cd και μάλιστα απο τα πιο περιζητητα ηταν των Raw Silk … οι Τrade Mark έρχοντε αργότερα .

Τους προτιμούσα με Θεοδοσία καλύτερα

Το θέμα κατά την ταπεινή μου άποψη έχει να κανει με groups που έχουν ως έδρα τους την Ελλάδα … και όχι το εξωτερικό

Είναι με μεγάλη άνεση μέσα στη λίστα των 10 καλύτερων ελληνόφωνων hard rock δίσκων όλων των εποχών. Όλη η μπάντα είναι τρομερή και τα κιθαριστικά σόλο του Σαλίχου αξεπέραστα. Πριν περίπου 1 χρόνο, τους είδα στη παλιά σειρά “Εκμέκ Παγωτό” - τους είχαν καλεσμένους σε ένα σπίτι για πάρτυ και όλοι χόρευαν στο πιο γνωστό τους τραγούδι (Ψέμα στο Ψέμα). Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το γράψω και είδα μόνο μερικά δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω πιο επεισόδιο ήταν. Θέλω κάποιο βίντεό τους (ή των Raw Silk) οπωσδήποτε!
Λύσε μου όμως μια αιώνια απορία που έχω - Ο Ρόρυς Χριστόπουλος των Raw Silk είναι ο δίδυμος αδελφός του Δημήτρη Χριστόπουλου των Νοκ Αουτ; Δεν πρέπει να είναι ο ίδιος αφού στο δίσκο γράφει και τους δυο (ο Ρόρυς συμμετέχει φιλικά).

Υ.Γ. Οι Trademark υπάρχουν ακόμα και απ’όσο ξέρω ετοιμάζουν νέο άλμπουμ! Η σελίδα τους είναι η εξής: http://www.trademark.pre.gr/

Eίναι αδέρφια , ο Jimmys drummer και ο Rory Κeabords …
Τόσο οι Raw Silk όσο και οι Νοκ Out έχουν κυκλοφορήσει από 1 video clip , οι πρώτοι το Street Gilr οι δεύτεροι το Ψέμα στο ψέμα .

Οι Νοκ Out είχαν εμφανιστεί σε 2 επεισόδια του “Eκμέκ Παγωτό” και είχαν παίξει 4, 5 τραγούδια .

Τώρα για τα βίντεο δεν έχω ιδέα που μπορούν να υπάρχουν .

Α και για Raw Silk μπορείς κάλλιστα να μιλήσεις με τον Petro_kar (είναι μέλος του site) είναι πολύ φίλος με τα παιδιά πριν μετανομαστούν ακόμα σαν Raw Silk.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά τελείως πληροφοριακά στις αρχές του '90 οι Raw Silk εμφανίζονταν κάθε Παρασκευή και Σαββατο στα Bobby’s στην Γλυφάδα (Αξέχαστες στιγμές)

Nai σιγουρα…τους εχουμε ψαρωσει όλους
κανεις λάθος φίλε…ειμαστε ενα ματσο χάλια…!!!

Oντως αξεχαστες στιγμες…Εκτος απο τους R.S επαιζαν και μερικα αλλα παιδια διασκευες και γενικα ειχε τρελλο χαβαλε η ολη φαση στα Bobby’s…Μακραν το καλυτερο μαγαζι λογω της ατμοσφαιρας αλλα και του κοσμου και κριμα που δεν υπαρχει κατι αναλογο σημερα…

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς δεν τους είδα live τότε που έπαιζαν (τότε ήμουν 20ρης)… η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν για αυτό το club!
Θα αρχίσω να ψάχνω για τα βίντεο - ευχαριστώ και πάλι!

Nai σιγουρα…τους εχουμε ψαρωσει όλους
κανεις λάθος φίλε…ειμαστε ενα ματσο χάλια…!!![/quote]

Γιατι αμφιβαλλεις οτι υπαρχουν πολυ καλα γκρουπ που κινουνται ακομα σε underground χωρους και ειναι ακομα σε επιπεδα demo κυκλοφοριων?

The Juniors
Olympians
Forminx
ta kalitera 3 ellinika sigrotimata

Raining pleasure,forminx,juniors,last drive

Μπράβο που ξεθάψατε το θέμα για να ποστάρω και εγώ 8)
Τον τελευταίο καιρό άκουσα κάποιες νέες μπάντες όπως Liquidust,Semen of the sun, cube,the dive,misuse και γούσταρα πολύ. Τώρα από τις πιο παλιές μπάντες nightstalker,violet vortex, engine είναι οι πιο άξιες στον χώρο.
Ride On

Rock : Τρύπες
Stoner : Nightstalker
Metal : Nightfall

Άκουσα και εγω αυτές τι μπάντες από το in the junkyard fest και την αντίστοιχη συλλογή και πραγματικά αξίζουν!Επίσης μου άρεσαν οι Planet Of Zeus,Yellow devil sauce και in a testube.

Aυτοι ειδικα ηταν και ειναι για τον π@@ο , οχι μονο μουσικα αλλα γενικα , και θα σου πω το γιατι κιολας . Το 90 ημουν φανταρος θεσσαλονικη , και παιζανε στον Ευοσμο (περιοχη της θεσσαλονικης για οσους δεν ξερουν) , με πεισανε μερικοι φιλοι να παμε να τους δουμε μια και ηταν κοντα στο στρατοπεδο που ειμασταν. Πηγαμε μπαινουμε μεσα στον κιν/φο (δεν θυμαμαι ονομα ) ξεκινανε να παιζουν , και ο τραγουδιστης (ο θεος να τον κανει τραγουδιστη ) εκει που τραγουδαγε αρχισε να φωναζει … " Γαμιεται η Αθηνα και ο Πειραιας ." και πιστεψε με δεν κανω πλακα … Ηταν και η τελευταια φορα που σχοληθηκα μαζι τους … Το πιο οικτρο και ανουσιο group που ακουσα ποτε μου .

Δεν ξερω αν το εχεις ακουσει αυτο ποτε … αλλα group που μπερδευει την μουσικη με τον “χουλιγκανισμο” τα εχω για τα @@ μου . Εγω σαν Αθηναιος παντως θιχτικα οσο και τα αλλα παιδια που ειμασταν μαζι απο Αθηνα, και την καναμε απο το Live.

Μουσικά τουλάχιτον μ’αρέσανε (ακόμα τους ψιλοακούω δηλαδή) αρκετά. όσο για το παραπάνω συμβάν,όντως μαλακία αν έγινε.

Nightfall
ROT
Fragile Vastness-tous eixa dei sto live twn anathema perisy