Καλύτερο grunge συγκρότημα

Καταρχας το ‘‘πουστηδες’’ τους πιανει:p
Δευτερον,μαλλον ιντι-αλτερνατιβ θα τους ελεγα,ε γκρατζ με το τιποτα μαλλον…
Τριτον

ακουω και γω:razz:

[SIZE=“5”]THE AFGHAN WHIGS[/SIZE] :!:

Σίγουρα είμαι μεταξύ Soundgarden κ Alice In Chains… Δεν μπορώ ν’αποφασίσω εύκολα…

(άν κ πρέπει να ψήφισα κάποτε παλιότερα… :p)

Τόσο πολύ μπροστά οι Nirvana ε; Όλοι π τους ψήφισαν έχουν άραγε ακούσει αρκετά κτα υπόλοιπα groups ή φήφισαν (κάποιοι) αυτούς π ήξεραν απλά; Σαν μερικά κοριτσάκια π μπαίνουν σε ό,τι πιο άκυρο πολλ υπάρχει κ φηφίζουν guns n roses :stuck_out_tongue:

Ψήφισα Alice in Chains !

Puddle of Mudd…just kidding,nirvana αν και δεν κοβω πολλες φλεβες για γκραντζιες

SOUNDGARDEN ΘΕΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ

ΥΓ
Αληθέυει ότι έκαναν reunion?

οχι…

αν και λατρευω nirvana δεν θα τους θεωρουσα τοσο που ειδους οποτε ψηφισα melvins <3

μα οι nirvana δεν είναι το κατ’εξοχήν grunge συγκρότημα?
πάντως στηρίζουμε melvins.ίσως η πρώτη grunge μπάντα και βασική επιρροή των nirvana.

Για μένα οι nirvana δεν είναι οι πρωτοπόροι της grunge σκηνής αλλά αυτοί που το έκαναν τόσο δημοφιλές. Γι αυτό και στο poll προηγούνται και προφανώς θα πάρουν τις περισσότερες ψήφους. Τουλάχιστον υπό την έννοια του πιο εμπορικού (δεν το λέω με καθόλου κακή έννοια) οι Nirvana είναι πρώτοι σε σχέση με τις υπόλοιπες μπάντες του poll.
Εκτός απο τους Soundgarden που ποτέ δεν τους άκουσα πολύ, τις υπόλοιπες μπάντες τις γουστάρω για πολλούς λόγους.
Τους Pearl Jam για ακόμα περισσότερους όμως! :stuck_out_tongue:

εγω παντα ειχα και εχω τους nirvana ws mia rock-punk μπαντα! οποτε θα διαφωνησω λιγακι…
και ναι θα συμφωνησω με τους melvins 8)

και οπως ειπε ο kurt cobain

?Punk is musical freedom. It’s saying, doing and playing what you want. In Webster’s terms, ‘nirvana’ means freedom from pain, suffering and the external world, and that’s pretty close to my definition of Punk Rock.?

σαν να περιγραφει την αυτοκτονια του ειναι αυτη η ατακα…spooky…:frowning:

ον τοπικ

δε ξερω ποια ειναι η καλυτερη grunge μπαντα (αυτο ειναι κατι υποκειμενικο) αλλα σε επιπεδο live δεν υπαρχει καν θεμα ποια ηταν η καλυτερη (αντικειμενικα) μπαντα

pearl jam.

παιζαν/παιζουν 2,5 ωρες
κανουν γαματες διασκευες
παιρνουν κομματαρες τους και τα ‘τραβανε’ κ τα κανουν ακομα καλυτερα με jams και αυτοσχεδιασμους (rearviewmirror,porch,daughter)

οσο κ αν τους εχω ξεπερασει σε σχεση με το ποσο τους ακουγα 10-15 χρονια πριν , ακομα οι live ηχογραφησεις τους μεταξυ 94-98 με αφηνουν μλκ

παλι καλα που εχουν open taping policy στις συναυλιες τους κ υπαρχουν απειρα bootlegs με τελειο ηχο για να βλεπουμε ποσο πραγματικα μεγαλη μπαντα ηταν εκει στα 90s

καλα τα studio albums τους αλλα εχω να τα ακουσω χρονια (ακουω που κ που κανα vs που εχει οντως γαμιστερο ηχο-ναναι καλα ο θεος brendan o brien)

(τοχω πει κ θα το ξαναλεω,μια μπαντα που την εχεις ακουσει μονο στις studio ηχογραφησεις της,δεν μπορεις να πεις οτι την εχεις ακουσει σε ολο της το μεγαλειο.οι μεγαλες μπαντες φαινονται εκει εξω πανω στο σανιδι)

nirvana…

Με μεγάλη δυσκολία θα πω μέλβινς. :-k Και αυτό γιατί έγω αν έκανα το αντιστοιχο πολ δεν θα τους έβαζα στην λίστα.
Χαζός, θα πείτε, αλλά ποτέ δεν μου έβγαλαν αυτό το καθαρό grudge. Απλά δεν μπορώ να τους κατατάξω, λέω μελβινς και τέλος :stuck_out_tongue:

Απο αυτα ψηφος σε Pearl Jam

+10000000000000000000000000

κι απ’ αυτά που δεν είναι στο POLL oι Stone Temple Pilots

Pearl Jam έτσι απλά. :slight_smile: Είναι το #1 αγαπημένο μου συγκρότημα στο κάτω-κάτω, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς!
Μετά Soundgarden και Alice in Chains.

Το ήξερα πάντως ότι θα προηγούνταν οι Nirvana.

[SPOILER]Και φρόντμαν να ψηφίζαμε όμως, και πάλι η καρδιά μου θα οδηγούσε στον Eddie Vedder ![/SPOILER]

Πλακα-πλακα δε θυμάμαι τί είχα πεί… domino σε περίμενα για Alice In Chains :stuck_out_tongue:

ΓΙΑΤΙ οι Nirvana με τόση διαφορά ρε παίδες; Τί φόρουμ είστε σεις τς τς τς… [-X

Mudhoney και Melvins δεν εχω ακουσει ,απο του αλλους μου αρεσουν και η ψηφος μου παει σε Nirvana
ακολουθουν Pearl Jam,Soundgarden,Alice in Chains και Screaming Trees (καλα μονο τρεις ψηφοι)

PS. Χρηστης που λεγεται Soundgarden ψηφισε Mudhoney

Άκου οπωσδήποτε Melvins! Το houdini σε πρώτη φάση… Mudhoney ωραίοι επίσης αλλά (κατ’εμέ) δευτερεύοντες σε σχέση με άλλους.