Καλύτερο grunge συγκρότημα

Moυ είναι αδύνατο να επιλέξω κάποιον από την Αγία Τετράδα Pearl Jam, Soundgarden, Alice In Chains, Screaming Trees. Αδύνατον.-

Oι Νirvana είναι το καλύτερο grunge συγκρότημα. Οι Soundgarden ήταν καλύτεροί τους αλλά δεν ήταν grunge.

ημουν μεταξυ αλισ ιν τσεινς περλ και νιρβανα αλλα ψηφισα τους 2ους καθως φωνες σαν του βεντερ και δισκοι σαν το τεν και βς δεν υπαρχουν! αλλα και οι αλλοι εκει στο πανθεον ειναι! :stuck_out_tongue:

Για μένα πιο κοντά στην έννοια που αντιλαμβάνομαι ως grunge είναι οι Alice In Chains. Οι Pearl Jam, Soundgarden και Screaming Trees απλώς είναι από το Seattle.

Ειναι χιλιοειπωμένο το ξέρω αλλά δε μου μοιάζουν και τοσο μουσικα ολες αυτες οι μπαντες μεταξυ τους,και δε πολυ συμφωνω με το τσουβαλιασμα ολων αυτων ως grunge.

Ντάξει ρε παιδιά του ενός δεν του μοιάζουν οι Alice In Chains για grunge, του άλλου οι Soundgarden, του άλλου οι Pearl Jam… Το ξεφτιλίζετε ολίγον! Grunge είναι οι μπάντες άλλο τί αντιλαμβάνεται ο Κώστας - ο Σπύρος - ο φούφουτος. Απλά ο καθένας έχει τον προσωπικό του ήχο και “γέρνει” λίγο προς τα κάπου (προς το metal ο ένας, προς το punk ο άλλος…) Η ταμπέλα δεν είναι στγματισμός - άμα είναι grunge τί έχει να λέει δηλαδή; Να του καεί το σπίτι; :stuck_out_tongue:

Να του καει το βιντεο! :lightsabre:
Νταξ αν σκεφτω τον ορο και ως το κινημα που υπηρχε τοτε και οτι γεωγραφικα προερχονταν σχεδον ολοι απτο ιδιο μερος μου καθεται περισσοτερο καλα :stuck_out_tongue:
Ον τοπικ τεραστια αγαπη οι PJ μετα soundgarden και ποτε δε μπορεσα να εκτιμησω nirvana ιδιαιτερα.Απο τους αλλους δεν εχω ακουσει αρκετα αν και σκοπευω!
Οι αφτιες που χω ριξει σε αλις ειναι τουλαχιστον ενθαρυντικες για τη συνεχεια.

Πάντως προσωπικά, χωρίς να θυμάμαι τί είχα ψηφίσει τότε, άμα μ’ έβαζες ΤΩΡΑ θα ήταν Alice In Chains δαγκωτό! Δώστους περισσότερες ευκαιρίες! :wink:

χμ το γκραντζ αν θυμαμαι καλα (ειχα δει και βιβλιο) ειναι κινηση αρτιστικου περιεχομενου τελη δεκαετιας 80 στο σιατλ αρα δεν μιλαμε τοσο για μουσικη γιατι ολοι εμπνευστηκαν απο καπου αλλα στιχους και τροπους ζωης ισως…

Έχουν κάποια κοινά όμως… Μια κοινή βάση στο alternative, κιθάρες με τίγκα παραμόρφωση κ επιθετικό ύφος… Μια ηχητική “μπίχλα”. :stuck_out_tongue:

Ο Jim και οι κενοτόμες απόψεις του περί alternative και grunge…:lol::lol:
Btw τις τελευταίες μέρες ακούω ασταμάτητα Nirvana - Live At Reading κι έχω γίνει ξανά έφηβος, παρόλο που τότε ήμουνα σκληρό μέταλο και τους έβριζα. Χαχα!
Φοβερό live, θα ήθελα να δω και όλο το ντιβιντί κάποια στιγμή.
Ερώτηση για όποιον μπορεί να δώσει κάποιο trivia: τα σολάκια στο Smells Like επίτηδες τα παίζει χάλια ο Kurt; Φαντάζομαι σαν αντίδραση σε ό,τι αφορά την τεράστια δημοτικότητα του κομματιού ε; Σαν να κοροιδεύει στα μούτρα τα ροκσταριλίκια μου φαίνεται.

Στη συγκεκριμένη συναυλία είχε σκάσει στη σκηνή με αναπηρικό καροτσάκι νομίζω.

Γενικά έκανε πολλά τέτοια σε πολλά κομμάτια. Άλλες φορές φαίνεται σαν μην του βγαίνει π.χ. ένα solo ή μία φωνητική γραμμή και αυτός το έκανε επίτηδες ακόμα χειρότερα. Π.χ. στο ‘‘Love buzz’’ από την ίδια συναυλία έχει ξεκουρδίσει εντελώς την κιθάρα του, ακούγεται μία παραφωνία όλη την ώρα.

Για συναισθηματικούς λόγους χωρίς δεύτερη σκέψη Nirvana. Είναι η μπάντα που μου θυμίζει τα σχολικά χρόνια, όταν τους έλιωνα ασταμάτητα. Θυμάμαι όταν είχα αγοράσει Incesticide και αργότερα In Utero πόσο ευλαβικά έβαζα να ακούσω. Και ακόμα κ τώρα που δεν ακούω συστηματικά, όταν βάζω κάποιον δίσκο τους όλες οι μελωδίες μου έρχονται και πάλι. Αγάπες :slight_smile:

Ουστ ρε γιατρέ της συμφοράς! Εγώ φταίω που κοιτάω να σας μάθω μουσική! :stuck_out_tongue:

On topic η τρέλα των Nirvana στα lives ομολογουμένως δεν συναντάται τόσο έντονα στις άλλες μπάντες της σκηνής… Το δυστύχημα ότι δε θα τη δούμε ποτέ. [-X

[B]Monovine[/B] - Cliche

έλληνες είναι. ακούστε το σε φάση τώρα.

Hype!

όποιος ακούει grunge,αυτό το ντοκυμαντέρ είναι ένα ‘πρέπει’ στην λίστα του!

Πιθανότατα οι περισσότεροι το έχετε δει αλλά δεν βλάπτει να το πω!

Ψηφίζω Alice in Chains αν και τα καλύτερα άσματα ειναι τα Jesus Christ Pose και Outshined απο Soundgarden! Γενικώς ήταν οι μόνοι που αξίζαν:P

pantws apo oti vlepw osoi exoun mia genikoterh eikona gia thn grunge dn thewroun tous eborikous nirvana tous kaluterous…alice in chains me 1000

για πες μας λοιπόν εσύ που έχεις ξεκάθαρη την εικόνα. Ποιά η γνώμη σου για τους Wipers και πώς ακριβώς το punk μετεξελίχθηκε σε grunge. Kαι γιατί ο Iggy Pop έβλεπε τον Kurt σαν τον τελευταίο μεγάλο αληθινό ροκ σταρ.