Καλύτερο grunge συγκρότημα

Ωραιος ο Παναγιωτης, εστιαζει σε ενα απο τα σημαντικοτερα κεφαλαια της Grunge μουσικης, τους Wipers. Ειναι μια απο τις μπαντες που επηρεασαν απιστευτα αυτον τον ηχο και ειδικοτερα τους Nirvana. Προσωπικα εκτιμησα περισσοτερο τους Nirvana σαν μπαντα και τον Cobain σαν συνθετη απο τη στιγμη που ελιωσα τους Wipers. Βεβαια ενα μεριδειο για τον ηχο και την μουσικη των Nirvana νομιζω εχουν και οι Sonic Youth ε :lol:

Παντως γενικα νομιζω οτι πρεπει να σταματησει αυτη η αποψη που εχουν πολλοι, για τους “εμπορικους”, “αμπαλους” Nirvana κτλ. Μια χαρα μπανταρα ηταν, με πολυ ωραιες επιρροες, η οποια επιρεασε κοσμο και κοσμακι. Μην λεμε παλι τα ιδια.

Υ.Γ: Στα του πολλ τωρα, δεν μπορω να ψηφισω κατι πραγματικα. Ολες οι μπαντες ειναι μια και μια. Ισως να ξεχωριζω λιγακι τους Alice In Chains και τους Melvins (αν και δεν νομιζω οτι μπορουμε να τους ενταξουμε στο Grunge), ως διαχρονικες μεγαλες αγαπες 8)

Aυτο.

Απλα, ωστοσο, οι περισσοτεροι νιωθουμε πως εχουν πολυ μεγαλυτερο κομματι απο αυτο που τους αναλογει στην “πιτα” του “grunge”.

Κατα τα αλλα, οι Nirvana στα αυτια μου ηταν οι ιδιοι τοσο πριν οσο και μετα τους Wipers. :-s

Ψηφισα Nirvana αν και οι Alice in Chains ειναι πολυ καλοι…απλα ως ειδος grunge πιο πολυ μου κολλανε οι Nirvana :slight_smile:

Σε παραπέμπω στο εναρκτήριο τόπικ σου μικρή :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ και νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι το γεγονός πως τραγούδια τους είναι κατά βάση εμπορικά όπως τα Smells like teen spirit,Come as you are κλπ δεν τους κάνει εμπορικούς.Όλοι ξέρουν τους Nirvana αλλά κανένας δεν τους έχει ακούσει πραγματικά σαν μπάντα.Εκτός από το “Nevermind” δεν νομίζω ότι ξέρουν άλλο τους δίσκο όσοι δεν ακούνε grunge.

Άσχετα αν εγώ ψηφίζω Alice in Chains. :stuck_out_tongue:

Ξέθαμα. Διότι τον τελευταίο καιρό έχω φάει τρελό σκάλωμα με τους Stone Temple Pilots, ειδικά με τα τραγούδια Down, Big Bang Baby & Atlanta. Αν και όποιο τραγούδι και να ακούσω από αυτούς κολλάω, ενώ και τα λάιβ τους με τον Scott Weiland στα late '90s/early '00s είναι εθιστικότατα και full of energy.Παρ’όλ’αυτά για εμένα παντοτινά αγαπημένοι παραμένουν οι Alice in Chains και η ΥΠΕΡγκρουπάρα Mad Season και τα Facelift & Above, αντίστοιχα, τα καλύτερά τους.

Επίσης, οι Alice in Chains έπαιζαν καθαρόαιμο HARD ROCK. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς μουσικό αυτί ή ιδιαίτερα εξασκημένο για να το αντιληφθεί. Γκρουπ με @@, κατά τα άλλα.

1 Like

Νομίζω ότι είσαι η δεύτερη γυναίκα του φόρουμ μετά την Ευανθία, σωστά;

Sex Type Thing είναι το καλύτερο τραγούδι των Pilots. Επίσης τραγουδάρα είναι και το Between The Lines.

Παντοτινά αγαπημένοι οι Alice In Chains οι οποίοι συνεχίζουν να γαμάνε με τον William Duvall στο μικρόφωνο.

Πάντως καλύτερο grunge συγκρότημα στα '90s Nirvana ξεκάθαρα!

Δεν την γνωρίζω την Ευανθία, ίσως επειδή είμαι παλιά καραβάνα. :stuck_out_tongue:

Γράφω μετά από σχεδόν τρία χρόνια απουσίας.
Τέλος πάντων… Για να επανέλθω στο θέμα, η αλήθεια είναι ότι τους Alice in Chains μετά-Layne-Staley-εποχή τους αδίκησα πολύ και δεν τους έδωσα τις ευκαιρίες που άξιζαν, ίσως επειδή ήμουν εξωφρενικά πορωμένη με τον πρώην τραγουδιστή τους. Πάνω-κάτω,την ίδια αίσθηση μού αφήνουν όλα τα συγκροτήματα που (αναγκάζονται να) αλλάξουν frontman ή να συνεχίσουν μετά τον πρόωρο χαμό του. Δεν τους αδικώ, αλλά για εμένα δε θα είναι ποτέ οι ίδιοι.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με Pilots…μία από τις πολλές τραγουδάρες - εν πολλοίς, παίζει ρόλο και η διάθεση στην οποία βρίσκεσαι.

2 Likes

Καθαρά υποκειμενικά Nirvana. Δεν είναι μουσικά ανώτεροι από κάτι soungarden, aic κλπ αλλά για συναισθηματικούς λόγους τους προτιμώ.

Καλά οι soundgarden άλλο πράγμα όμως το ίδιο και οι aic φοβεροί μουσικοί.

Γουστάρω την σκηνή του Σιάτλ και δεν έχω μυηθεί ακόμα σε pearl jam και stone temple pilots ντροπή lol.

ΥΓ Για μένα το big 4 του Σιάτλ {Nirvana, Soundgarden, PJ, AIC} ήταν το τελευταίο μεγάλο ροκ ρεύμα.

3 Likes

Επ! Τιιιιιι γινεται εδω;

Διατριβη μπορω να γραψω!!

3 Likes
  1. Alice In Chains με διαφορα, ακομα κι αν δεν ειχαν βγαλει 3 πολυ καλα εως εξαιρετικα αλμπουμς μετα την επανενωση. Τα πρωτα τους 3 ειναι μνημειωδη.

  2. Nirvana γιατι ειχαν παθος και συναισθημα, δε με πολυαπασχολει αν ηταν τεχνικα καλυτεροι ή οχι απο τους αλλους

  3. Soundgarden γιατι λατρευω την φωνη του Cornell

  4. Pearl Jam που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα με εξαιρεση καμια δεκαρια τραγουδια… τους βρισκω αρκετα νωθρους για τα γουστα μου, αλλα εχουν τεραστιες στιγμες και το Black ειναι all time favorite.

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αλλες μπαντες που αναφερθηκαν, γιατι δεν μου εκαναν ποτε το κλικ. Stone Temple Pilots, Mad Season και αλλα που ειπατε…

3 Likes

πράγματι ένα και ένα είναι. Φοβεροί όλοι τους

Απ τις μπάντες του Σιάτλ των 90’ς μακράν αγαπημένη μου οι Alice in Chains

Εξαιρετικό ρεύμα πράγματι
Είχαν όλες και σπουδαίους μουσικούς και αναγνωρίσιμες / μεγάλες φωνές… Ειδικά του Κορνελ είναι η αγαπημένη μου “σύγχρονη” ροκ φωνή

2 Likes

Screaming Trees κανεις δεν εχει ακουσει;

5 Likes

«Ξεφύλλισα» το θρεντ και έχουν γραφτεί ωραία πράγματα (για τους wipers πχ και το ποσό έχουν επηρεάσει την σκηνή κ.α).

Δεν θα μπω στην διαδικασία να βάλω τις μπάντες από καλύτερες σε λιγότερο καλύτερες (γιατί είναι άδικο για τις υπόλοιπες όταν υπήρξαν οι Nirvana).:crazy_face:

Για τους Nirvana εάν ξεκινήσω να γράφω δεν θα σταματήσω ποτέ, οπότε θα αρκεστώ (προς το παρών) στο ότι είναι η μοναδική μπάντα που έχω κάνει «κυνήγι» κάθε απίθανης πληροφορίας για αυτούς, ντεμος, bootlegs, ακυκλοφορητών κλπ.

Οι Alice In Chains είναι και αυτοί πολύ αγαπημένη μπάντα και θεωρώ τον Staley πέρα από την φωνάρα του και πολύ κοντά στον Cobain από άποψη εύθραυστης προσωπικότητας.

Οι Soundgarden ήταν πολύ αγαπημένοι στα 90s με ατέλειωτες ώρες ακροάσεων των δίσκων τους, αλλά τώρα είναι μάλλον το συγκρότημα από το big4 που θα ακούσω σπανιότερα. (Σορι αλλά θα το γράψω…με κουράζουν εύκολα τα τραγούδια τους τώρα) :confused:

Σε αντίθεση οι Pearl Jam που δεν ήταν και τόσο αγαπημένοι στα 90s, για χαζό λόγο βέβαια : γιατί φαινόταν στα μάτια μου πολύ επαγγελματίες :nerd_face:. Από το 2000 περίπου και μετά είναι σταθερά στα ακούσματα μου και εκτίμησα περισσότερο την μουσική τους αλλά και αυτό που δεν μου άρεσε πριν, τον επαγγελματισμό τους και την σταθερότητα τους δισκογραφικά :sunglasses:

Επιγραμματικά και για άλλες μπάντες της ευρύτερης σκηνής: θεωρώ πολύ υποτιμημένους τους Screaming Trees, πολύ υπερτιμημένους τους Pixies (μου ακούγονται πολύ φλατ στα αυτιά μου), λατρεύω τους Mudhoney και Dinosaur Jr, δεν ξέρω εάν δεν «έφευγε» τόσο νωρίς ο Andy Wood που θα φτάνανε σαν Mother Love Bone εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν ποτε, δεν ακούω τόσο συχνά πια τους Melvins αλλά τους σέβομαι, η σχέση μου με τους Stone Temple Pilots δεν ήταν ποτε στενή, θεωρώ εξαιρετικό το ντεμπούτο της κυρα Courtney με τους Holes.

Είναι και αλλες μπαντες που θα μπορούσα να αναφέρω αλλά καλύτερα να το σταματήσω το παραπάνω γιατί δεν έχει και καμία ουσία να γράφω δυο λέξεις για κάθε μπάντα. Το έκανα μήπως και ανάψει η συζήτηση. :crazy_face:

Κάτι τελευταίο για αυτό το ποστ. Θέλω να πω ποσό λατρεύω τα 2 super group-projects (Mad Season και Temple Of The Dogs). Μου είναι αδιανόητο πως τα μέλη από τους Mother Love Bones (μου διαφεύγουν τα ονόματα τώρα) βρήκανε τον Vedder γράψανε το Ten και σχεδόν ταυτόχρονα γράψανε και για το Temple Of The Dogs. Πόση έμπνευση πια; :hushed:

5 Likes

Πωωω δεν περίμενα Grunge megafun εν έτι 2020 σχεδόν {τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα}…

Σηκώνει μεγάλη κουβέντα το θέμα γενικά. Αν και οι nirvana είναι από τα πρώτα rock ακούσματα μου και με διαφορά αγαπημένη μου μπάντα η grunge δεν είναι το αγαπημένο μου ιδίωμα και άρχισα να ακούω άλλες μπάντες από το λύκειο και μετά. Πλέον είναι αναπόσπαστο κομμάτι της μουσικής που ακούω καθημερινά. Θα μπορούσα να γράφω ολόκληρη έκθεση γιατί γράφεις ενδιαφέροντα πράγματα και θα γινόταν ωραία κουβέντα.

Επειδή πρέπει να κοιμηθούμε και λίγο όμως :rofl: θα επιστρέψω δριμύτερος αύριο

3 Likes

Εχεις δει Pearl Jam ζωντανα;

Ο Gossard και ο Ament ειναι αυτοι που λες. Ηταν στους Green River, μετα στους Mother Love Bone, μολις πεθανε ο Wood βρηκανε McCready, ο Cornell τους συστησε τον Vedder και να σου οι Pearl Jam. Ο Cornell εκανε τους Temple Of The Dog με τον Cameron απο Soundgarden και τους Gossard-Ament-McCready. Αυτος ειχε γραψει και τα πιο πολλα κομματια στη δισκαρα τους.

Κι ολα αυτα σε λιγοτερο απο δυο χρονια ε :joy:.

5 Likes

Όχι δεν τους έχω δει, θα διορθωθεί αυτό όμως το καλοκαίρι στην Φρανκφούρτη.

Μιας και ανάφερες τους Green River, είναι από τις μπάντες της σκηνής που δεν έχω ακούσει νότα. Το ίδιο με blind Mellon και meat puppets (εκτός των δια σκευών του Cobain στο ανπλαγκτ).

3 Likes

Οι Blind Melon δε νομιζω να θεωρουνται grunge. Τρομερος τραγουδιστης ο Hoon, φανταστικοι οι δυο πρωτοι δισκοι. Αδικοχαμενος κι αυτος. Υπαρχουν ακομα, οι υπολοιποι ειναι οι ιδιοι, με αλλον τραγουδιστη.

Καλά, ποιες μπάντες είναι γκραντζ και τι είναι το γκραντζ γενικότερα είναι μεγάλη κουβέντα.

Πολλές μπάντες που ανέφερα παραπάνω δεν τις λες γκραντζ. Εγώ πάντα τις έβλεπα σαν την αμερικανική ροκ σκηνή της εποχής.

Εδώ βάζανε παλιότερα στην ίδια συνομοταξία και τους Sonic Youth (ίσως έφταιγε η εποχή, ίσως το Dirt να «βοήθησε» σε αυτό). Δέχομαι όλες τις μπάντες που έχουμε γράψει μέχρι τώρα, να αναφερθούν σαν γκραντζ αλλά ποτέ τους Sonic Youth :crazy_face:, ήταν κάτι τελείως διαφορετικό για εμένα.

4 Likes