Καλύτερο grunge συγκρότημα

Ωραιος ο Παναγιωτης, εστιαζει σε ενα απο τα σημαντικοτερα κεφαλαια της Grunge μουσικης, τους Wipers. Ειναι μια απο τις μπαντες που επηρεασαν απιστευτα αυτον τον ηχο και ειδικοτερα τους Nirvana. Προσωπικα εκτιμησα περισσοτερο τους Nirvana σαν μπαντα και τον Cobain σαν συνθετη απο τη στιγμη που ελιωσα τους Wipers. Βεβαια ενα μεριδειο για τον ηχο και την μουσικη των Nirvana νομιζω εχουν και οι Sonic Youth ε :lol:

Παντως γενικα νομιζω οτι πρεπει να σταματησει αυτη η αποψη που εχουν πολλοι, για τους “εμπορικους”, “αμπαλους” Nirvana κτλ. Μια χαρα μπανταρα ηταν, με πολυ ωραιες επιρροες, η οποια επιρεασε κοσμο και κοσμακι. Μην λεμε παλι τα ιδια.

Υ.Γ: Στα του πολλ τωρα, δεν μπορω να ψηφισω κατι πραγματικα. Ολες οι μπαντες ειναι μια και μια. Ισως να ξεχωριζω λιγακι τους Alice In Chains και τους Melvins (αν και δεν νομιζω οτι μπορουμε να τους ενταξουμε στο Grunge), ως διαχρονικες μεγαλες αγαπες 8)

Aυτο.

Απλα, ωστοσο, οι περισσοτεροι νιωθουμε πως εχουν πολυ μεγαλυτερο κομματι απο αυτο που τους αναλογει στην “πιτα” του “grunge”.

Κατα τα αλλα, οι Nirvana στα αυτια μου ηταν οι ιδιοι τοσο πριν οσο και μετα τους Wipers. :-s

Ψηφισα Nirvana αν και οι Alice in Chains ειναι πολυ καλοι…απλα ως ειδος grunge πιο πολυ μου κολλανε οι Nirvana :slight_smile:

Σε παραπέμπω στο εναρκτήριο τόπικ σου μικρή :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ και νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι το γεγονός πως τραγούδια τους είναι κατά βάση εμπορικά όπως τα Smells like teen spirit,Come as you are κλπ δεν τους κάνει εμπορικούς.Όλοι ξέρουν τους Nirvana αλλά κανένας δεν τους έχει ακούσει πραγματικά σαν μπάντα.Εκτός από το “Nevermind” δεν νομίζω ότι ξέρουν άλλο τους δίσκο όσοι δεν ακούνε grunge.

Άσχετα αν εγώ ψηφίζω Alice in Chains. :stuck_out_tongue:

Ξέθαμα. Διότι τον τελευταίο καιρό έχω φάει τρελό σκάλωμα με τους Stone Temple Pilots, ειδικά με τα τραγούδια Down, Big Bang Baby & Atlanta. Αν και όποιο τραγούδι και να ακούσω από αυτούς κολλάω, ενώ και τα λάιβ τους με τον Scott Weiland στα late '90s/early '00s είναι εθιστικότατα και full of energy.Παρ’όλ’αυτά για εμένα παντοτινά αγαπημένοι παραμένουν οι Alice in Chains και η ΥΠΕΡγκρουπάρα Mad Season και τα Facelift & Above, αντίστοιχα, τα καλύτερά τους.

Επίσης, οι Alice in Chains έπαιζαν καθαρόαιμο HARD ROCK. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς μουσικό αυτί ή ιδιαίτερα εξασκημένο για να το αντιληφθεί. Γκρουπ με @@, κατά τα άλλα.

Νομίζω ότι είσαι η δεύτερη γυναίκα του φόρουμ μετά την Ευανθία, σωστά;

Sex Type Thing είναι το καλύτερο τραγούδι των Pilots. Επίσης τραγουδάρα είναι και το Between The Lines.

Παντοτινά αγαπημένοι οι Alice In Chains οι οποίοι συνεχίζουν να γαμάνε με τον William Duvall στο μικρόφωνο.

Πάντως καλύτερο grunge συγκρότημα στα '90s Nirvana ξεκάθαρα!

Δεν την γνωρίζω την Ευανθία, ίσως επειδή είμαι παλιά καραβάνα. :stuck_out_tongue:

Γράφω μετά από σχεδόν τρία χρόνια απουσίας.
Τέλος πάντων… Για να επανέλθω στο θέμα, η αλήθεια είναι ότι τους Alice in Chains μετά-Layne-Staley-εποχή τους αδίκησα πολύ και δεν τους έδωσα τις ευκαιρίες που άξιζαν, ίσως επειδή ήμουν εξωφρενικά πορωμένη με τον πρώην τραγουδιστή τους. Πάνω-κάτω,την ίδια αίσθηση μού αφήνουν όλα τα συγκροτήματα που (αναγκάζονται να) αλλάξουν frontman ή να συνεχίσουν μετά τον πρόωρο χαμό του. Δεν τους αδικώ, αλλά για εμένα δε θα είναι ποτέ οι ίδιοι.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με Pilots…μία από τις πολλές τραγουδάρες - εν πολλοίς, παίζει ρόλο και η διάθεση στην οποία βρίσκεσαι.

Καθαρά υποκειμενικά Nirvana. Δεν είναι μουσικά ανώτεροι από κάτι soungarden, aic κλπ αλλά για συναισθηματικούς λόγους τους προτιμώ.

Καλά οι soundgarden άλλο πράγμα όμως το ίδιο και οι aic φοβεροί μουσικοί.

Γουστάρω την σκηνή του Σιάτλ και δεν έχω μυηθεί ακόμα σε pearl jam και stone temple pilots ντροπή lol.

ΥΓ Για μένα το big 4 του Σιάτλ {Nirvana, Soundgarden, PJ, AIC} ήταν το τελευταίο μεγάλο ροκ ρεύμα.

Επ! Τιιιιιι γινεται εδω;

Διατριβη μπορω να γραψω!!

1. Alice In Chains με διαφορα, ακομα κι αν δεν ειχαν βγαλει 3 πολυ καλα εως εξαιρετικα αλμπουμς μετα την επανενωση. Τα πρωτα τους 3 ειναι μνημειωδη.

2. Nirvana γιατι ειχαν παθος και συναισθημα, δε με πολυαπασχολει αν ηταν τεχνικα καλυτεροι ή οχι απο τους αλλους

3. Soundgarden γιατι λατρευω την φωνη του Cornell

4. Pearl Jam που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα με εξαιρεση καμια δεκαρια τραγουδια… τους βρισκω αρκετα νωθρους για τα γουστα μου, αλλα εχουν τεραστιες στιγμες και το Black ειναι all time favorite.

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αλλες μπαντες που αναφερθηκαν, γιατι δεν μου εκαναν ποτε το κλικ. Stone Temple Pilots, Mad Season και αλλα που ειπατε…

πράγματι ένα και ένα είναι. Φοβεροί όλοι τους

Απ τις μπάντες του Σιάτλ των 90’ς μακράν αγαπημένη μου οι Alice in Chains

Εξαιρετικό ρεύμα πράγματι
Είχαν όλες και σπουδαίους μουσικούς και αναγνωρίσιμες / μεγάλες φωνές… Ειδικά του Κορνελ είναι η αγαπημένη μου “σύγχρονη” ροκ φωνή

Screaming Trees κανεις δεν εχει ακουσει;

εγώ