Καλύτερο grunge συγκρότημα

Alice in chains FTW!

Βάλτε και τους Gruntruck στο poll!

pearl jam, ευκολα κιολας…
Δεχομαι οτι με το nevermind εγινε το μπαμ, αλλα αφου το poll εχει θεμα την καλυτερη grunge μπαντα αυτο δεν παιζει ρολο καθολου.

1)Pearl Jam
2)Soundgarden
3)Alice in chains
4)Nirvana

Αυτη ειναι η σειρα μου…

[SIZE=“5”]Nirvana!!![/SIZE]

Κατά τη γνώμη μου οι Soundgarden είχαν την καλύτερη φωνή και τον καλύτερο drummer από τις μπάντες του Seattle.

Οι Alice την καλύτερη κιθάρα.

Οι Pearl Jam τον πιο γαμηστερό ήχο στο μπάσο.

Παρόλα αυτά οι Nirvana τους πάταγαν όλους κάτω. :stuck_out_tongue: Προσωπική άποψη, ε. Ναι, ήταν οι πιο κουλοί από όλους, οι πιο απλοϊκοί στις συνθέσεις από όλους, οπότε είνα λίγο περίεργο πώς και ηγήθηκαν αυτοί της σκηνής. Όλοι εδώ και χρόνια τσακώνοντε για το MTV, για την προώθηση τους κλπ. κλπ., οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να ξαναγίνει και πάλι η ίδια κουβέντα. Πολύ απλά οι τύποι το είχαν. Όλες τους οι συνθέσεις ήταν μία και μία. Κάθε τραγούδι και single, πώς το λένε. Θυμάμαι πριν κάμποσα χρόνια που είχε βγει το ‘‘With the lights out’’ box- set με τα ακυκλοφόρητα και έμεινα μαλάκες με τις μπαλάντες που είχε γράψει ο ξανθός και δεν είχαν γίνει γνωστές. Μιλάμε για δύο ακόρντα μόνο, που όμως όταν έμπαινε η φωνή τότε απλά δεν υπήρχε το τραγούδι. Άνετα υπήρχαν τραγούδια που θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν πολλά ‘‘Polly’’ και ‘‘Pennyroal tea’’ (ύμοι και αυτά).

Γενικώς η τότε σκηνή παρουσιάζει τεράστιο ενδιφέρον. Ξεπετάχτηκαν τόσες ποιοτικές μπάντες, τόση ποιοτική μουσική. Οι Soundgarden ήταν οι πιο ‘‘ώριμοι’’ ίσως μουσικά, οι Alice οι πιο μεταλλάδες (βασικά που το είδαν το grunge, αυτό που ακούω στο ‘‘Dirt’’ μου μοιάζει με stoner), οι Pearl Jam οι πιο rock- άδες, και τόσες άλλες μπάντες που σιγοντάριζαν από πίσω (Screaming Trees, Mudhoney, Tad, Hole, Love Battery, Skin Yard…).

Και μην ξεχνάμε και τους πρώτους που έδειξαν το δρόμο. Green River (και μετέπειτα οι Mudhoney), Malfunkshun και Melvins. Όπως και τα απίστευτα super- groups που έφτιαχναν μεταξύ τους όλοι αυτοί (Mother Love Bone, Temple of the Dog, Mad Season κλπ.).

Γενικώς η grunge σκηνή ήταν το κάτι άλλο.

Nirvana!!!

Μιας και το grunge επανηλθε στο προσκηνιο (νεα album Αlice in Chains,Pearl Jam…,live των Melvins) ξεθαβεται το παρών thread…

[SIZE=“5”]κανενα[/SIZE]

  • 1 8)

Αυτο αποδεικνυει ποσο ξεχωριστο ταλεντο ειχε και γιατι θεωρειται κορυφαιος του ειδους.
Οντως αυτο το box set ειναι θησαυρος.:wink:

Respect σε όλες τις μπάντες (αν και από Screaming Trees έχω ακούσει μόνο το Sweet Oblivion και Mudhoney λίγα πράγματα).Το δίλημμα για μένα είναι Pearl Jam ή Alice In Chains… και δεν μπορώ να ξεχωρίσω. Ten και Vs από τη μία, Dirt και Facelift από την άλλη.

'Ενας γνωστός μου άγγλος δε θεωρεί τους Pearl Jam grunge…

Εαν το εξετασουμε μουσικα, συμφωνω 100% μαζι του… ειμαι της αποψης πως το grunge ειναι μουσικο κινημα περισσοτερο, παρα ηχος…

Αυθεντικο μουσικο grunge ειναι οι Mudhoney και οι Green River

8)8)8)

Πολυ σωστα τα περι “κινηματος”…

Alice in chains grunge? με τετοιο πρωτο δισκο?
:lol:

Δύσκολη απόφαση :-k Τους mudhoney και τους Pearl Jam τους έχω δει και live και έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Ειδικά οι Pearl Jam είχαν δώσει μια φοβερή συναυλία το 2006 στο ΟΑΚΑ :smiley: Οι Nirvana ήταν από τα πρώτα συγκροτήματα που άκουσα γενικά και νομίζω ότι με έκαναν να στραφώ στη ροκ μουσική. Αλλά η αγάπη που τρέφω για Cantrell και Staley είναι τεράστια. Έχουν γράψει κομματάρες όπως: would, man in the box, we die young, bleed the freek, sea of sorrow, angry chair, down in the hole, rotten apple, nutshell… Και έβγαλαν και ένα πολύ καλό δίσκο φέτος, για αυτό η ψήφος μου πάει σε αυτούς.

ψηφισα soundgarden γιατι ημουν σιγουρος οτι θα εχουν τις λιγοτερες ψηφους απο τα 4 πιο γνωστα συγκροτηματα (και επεσα μεσα)

αλλα θα επιλεξω soundgarden με pearl jam μαζι γιατι και τα 2 γκρουπ ειναι απαραιτητα μουσικα κομματια στο παζλ της ζωης μου τα τελευταια 15 χρονια

αν ειχα να επιλεξω και τα 5 πιο mind-heart-soul melting αλμπουμς…

down on the upside
superunknown
jar of flies/sap
sweet oblivion
vitalogy

Μπορεί να’χω μεγαλώσει με την τετράδα, αλλά ΜΕΛΒΙΝΣ ρε μνιά.

Να μην ξεχάσουμε και τους Sugartooth που αν δεν το χανε διαλύσει θα συνέχιζαν για μεγάλα πράγματα.

Sold My Fortune” ρε!

Πω γαμω τα cd!.. Και μια και το ριξαμε στα λιγοτερο γνωστα, ριχτε ενα ακουσμα και σε αυτα

Love Battery - Dayglo

Meet Puppets - To High To Die

να μην ξεχασουμε να αναφερουμε και τους Candlebox και τον ΥΠΕΡΟΧΟ πρωτο τους δισκο :

Παρτε ματι τι οργια εγιναν προχθες το βραδυ σε συναυλια των Pearl Jam

Main Set: Sometimes, Breakerfall, (Interstellar Overdrive)/Corduroy, Save You, Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town, Got Some, Unthought Known, Faithfull, Even Flow, Unemployable, Daughter, Johnny Guitar, Given To Fly, Off He Goes, Comatose, The Fixer, Do The Evolution

Encore 1: Just Breathe w/string quartet, The End w/string quartet, Lukin w/string quartet, Red Mosquito w/Ben Harper, Jazz Odyssey, Rearviewmirror

Encore 2: Once, Footsteps, Hunger Strike w/Chris Cornell, Alive w/Jerry Cantrell

Dream Team κ ετσι8)