Καλύτερο grunge συγκρότημα

Δεν θα ψηφίσω Soundgarden γιατί δεν τους θεωρώ και δεν είναι grunge:) …τουλάχιστον με αυτό που εννοούν οι περισσότεροι grunge…αυτό που επικρατεί σαν αντίληψη.

Για μένα το grunge ήταν οι Nirvana…αυτούς γνώρισα σαν εκφραστές του είδους με το μπάμ που έγινε με το nevermind…το bleach όμως,είναι 2 φορές grunge από το nevermind…αυτόν τον ήχο θεωρώ grunge…λίγο πιο χύμα…πιο βρώμικο…

σαν τώρα το θυμάμαι που ήρθε ένας μεγαλύτερος στην ηλικία (αυτός 14 εμείς 12…χαχα) και μας έβαλε να ακούσουμε το φρέσκο smells like teen spirit…εμείς γουστάραμε8O …αλλά ξαναβάλαμε την κασσέτα με aerosmith:D :lol:

…στην πορεία άκουσα και παλιότερα συγκροτήματα του seattle που και αυτά τα θεωρώ grunge…βρίσκω κοινά στοιχεία στον ήχο τους…σε αυτό που σου μένει στο τέλος μετά το άκουσμα ενός τραγουδιού.

Alice In Chains και περισσότερο Pearl Jam επίσης δεν τους συνδέω 100% με τον όρο grunge…οι ταμπέλες κάνουν κακό τελικά.:slight_smile:

Σκεφτείτε…μέσα με τέλη του 80"…cornell με wood συγκάτοικοι…ανοίγουν τις συναυλίες τους οι nirvana,πίνουν μπύρες σε μπάρ παρέα με τα μέλη των μετέπειτα pearl jam…κάπου τριγύρω και όλοι οι άλλοι…:roll:

ας βάλω 99.9 KISW να γουστάρω seattle…:twisted:…τέτοια ώρα παίζει η Jolene.:stuck_out_tongue:

Η πλάκα είναι ότι πήγα να ψηφίσω μετά το πόστ και είδα ότι έχω ήδη ψηφίσει…δε θυμάμαι καν πότε…μια ψήφο εφεδρική στους Νιρβάνα.χαχα

nirvana παρολο που δεν εχω επεκταθει στο grunge οποτε δεν εχω να πω κατι για τους αλλους…

Ανετα οι soundgarden…ψιλοαπορω που βρισκονται τοσο χαμηλα στο πολ, μιας και τους θεωρουσα το πιο γνωστο grunge συγκροτημα μετα τους nirvana!!!Γενικα παροτι δεν εχω ακουσει πολυ το συγκεκριμενο ειδος μουσικης, πιστευω εχοντας ακουσει αρκετα πως ο κορνελ και η παρεα του τους πατανε ολους κατω!!!Συμφωνω απολυτως οτι οι nirvana ειναι υπερτιμημενοι και μονο για δεκαεξαχρονα!!!

Ξεκινησα με Soundgarden (φοβερη πορωση) μετα Pearl Jam και τελος Alice in Chains.
Εχω ακομα τη μεγαλυτερη αδυναμια στους πρωτους αλλα πραγματικα δεν μπορω να ξεχωρισω καμια μπαντα απο την Αγια Τριαδα του grunge (να μην πω και της μουσικης γενικα !!:D)
Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο μαγαζι που να παιζουν ακομα grunge ?

πέρνα καμιά βόλτα από το underground (το κλαμπ) καμιά φορά… όλο και κάτι θα πετύχεις… :wink:

Με δυσκολεύει το poll. Σίγουρα θεωρώ οτι οι Soundgarden είναι έτη φωτός μπροστά από τους υπόλοιπους. Ταυτόχρονα όμως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τους βάζουν στο ίδιο καζάνι μιας και πιστεύω οτι ο όρος grunge τους αδικεί και τους περιορίζει. Ήταν μια κατηγορία μόνοι τους πιστεύω. Αν ψηφίσω σύμφωνα με το τι γουστάρω εγώ περισσότερο τότε Soundgarden, αν ψηφίσω με γνόμωνα το grunge τότε Nirvana. Επειδή οι Soundgarden είναι πολύ χαμηλά στο poll, διαλέγω το πρώτο.

Χμμμ ξέχασα να αναφέρω οτι και για τους Melvins θεωρώ τον όρο grunge πολύ περιοριστικό. Ακόμα και το Houdini που θεωρείται πολύ δημοφιλής “grunge” δίσκος έχει υπερβολικά πολλά doom και heavy στοιχεία για να τον περιορίσεις με αυτόν τον όρο. Άσε που οι τύποι έχουν παίξει κατά καιρούς ό,τι να 'ναι κυριολεκτικά. Γνώμη μου πάντα.

Το grunge μ αρέσει πολύ!:slight_smile: …απ τις αγάπες της ροκ !!!
Ψηφίζω Pearl Jam γιατι μ αρέσουν περισσότερο ως μουσική άλλά νομίζω ότι ως εκπρόσωποι της grunge ταιριάζουν περισσότερο οι Soundgarden !!

Oλες οι μπαντες του θρεντ σκιζουν και μ’ αρεσουν. Αλλα επειδη εδω μιλαμε για το καλυτερο γκραντζ συγκροτημα, ψηφιζω γι’ αυτο

αυτο

κι αυτο

τον ορισμο του ειδους.

Δισκαρες μεγιστες αυτες που ποσταρες αλλα ο “καθαρος” ορισμος του Grunge ειναι αυτες:p

Το Superfuzz bigmuff ειναι κι αυτο ανετα ορισμος. Πραγματικα δυσκολο πολ. Επιμενω στην επιλογη μου, οχι μονο λογω μουσικης, οπου οι Mudhoney ισως ειναι πιο κοντα, αλλα λογω νοσηρου κλιματος και Layne Stanley.

KURT COBAIN

NEVERMIND

[SIZE=“4”]NIRVANA[/SIZE] το πιο πετυχημενο καλλιτεχνικά και εμπορικά grunge συγκρότημα ever!!!

Χαλαρα οι Alice in Chains!:yesmaster:

Το πιασαμε.:stuck_out_tongue:

Δω εχω ψηφισει Νιρβανα καθοτι αδυναμια αλλα επειδη εν τελει λεει καλυτερο θα ελεγα Alice In Chains(Dirt και θανατος) ή Pearl Jam.

Ευγε…:!::smiley:

Ψήφισα Pearl Jam αν και οι Nirvana είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες από την grunge σκηνή ! :roll:

nirvana.
pearl jam(με πολυυυυυυυυυυυυ μικρη διαφορα,αγαπαμε eddie vedder)

Nirvana:) Η εκριξη και μετα το χαος…