Καλύτερο grunge συγκρότημα

Από 2α γυμνασίου κι εγώ ασχολούμαι με grunge.:!: :!: :!:
Πρώτο είδος μουσικής που άκουσα.

Αντικειμενικά alice in chains νο1 μιας και έχουν συχνή θέση στο winamp μου και γενικότερα έχουν δισκάρες.
Αξεπέραστο το dirt, και με φοβερό εξώφυλλο
μετα
2) Soundgarden
3) Nirvana
4) Melvins
3) Mudhoney
5) Screaming Trees
6) Pearl Jam

Μιας και έβαλες και grunge groups που δεν είναι απ’το seattle (Melvins) δεν έβαζες και Stone Temple Pilots…

Εγώ θα έλεγα Mother Love Bone και Temple Of The Dog :bow2: :bow:

Παντως θυμάμαι ότι σίγουρα έχω ξαναψηφίσει τους Pearl Jam, ε ας τους ψηφίσω άλλη μία, και σίγουρα εκείνο το poll είχε μέσα τους Stone Temple Pilots…

Καλά ρε παιδιά με το συμπάθειο, τι πολλ είναι αυτό. Αρχικά λείπουν οι Green River. Mετά λείπουν οι τεράστιοι Tad. Μετά δεν είδα Skin Yard, Μalfunkshun και γενικότερα τα συγκροτήματα που πρωτοκαθιέρωσαν τον συγκεκριμένο ήχο. Τέσπα, με βάση τα συγκεκριμένα, θα έλεγα μάλλον τους Nirvana.

Κοίτα,αν εβαζα ολο το undeground του Seattle ζητω που καήκαμε…Εβαλα τους πιο γνωστούς,so simple…:wink:

Οι Τad δεν ήταν underground. Bασικά λείπουν και οι Love Battery. Όλοι αυτοί έβγαλαν δίσκους σε πολυεθνικές. Είναι περίεργο γενικά που οι Screaming Trees, έχουν μεγάλη δημοσιότητα (λόγω Lanegan) ενώ τότε το μόνο σπρώξιμο που τους έριξαν ήταν στην ταινία Singles του Cameron με το Νearly Lost you. Όσο για τους Green River, ήταν το group από το οποίο ξεπήδησαν οι Mudhoney/Monkeywrench, οι Mother Love bone και οι μετέπειτα Pearl Jam, άρα οριακά μιλάμε για το μεγαλύτερο grunge group. Επίσης όσοι γουστάρετε τον heavy ήχο του Dirt π.χ. ακούστε το Ιnhaler των Tad και θα σας πέσει κάτω το σαγόνι!

PEARL JAM με κλειστά τα μάτια…αλλά με ανοιχτά αυτιά :stuck_out_tongue:

και αυτό γιατί αποτελούν καθαρά προσωπική επιλογή,χωρίς δηλαδή να είναι όντως το καλύτερο grunge συγκρότημα απλά γιατί δεν νομίζω ότι ξεχωρίζει εύκολα κάποιο

συμφωνώ με όσους είπαν ότι το κάθε συγκρότημα είχε το δικό του στυλ και ήχο,με τους Νιρβάνα να είναι ποιο προβεβλημένοι από όλους (όχι άδικα βέβαια) και να αποκτούν μυθικές διαστάσεις μετά το θάνατο του Κέρτ

για εμένα οι PEARL JAM ξεχωρίζουν λόγω των στίχων και της εκπληκτικής ερμηνείας του Eddie Vedder

Τελικα οι Σαουντγκαρντεν πιανονται για grunge? Αν ναι τοτε δεν υπαρχει δευτερο συγκροτημα, αν οχι ψηφιζω Alice in Chains μαλλον.

Ανεκαθεν μου αρεσαν περισσοτερο οι Νirvana…
Νομιζω οτι η εκπληκτικη χημεια μεταξυ των μελων, ο στιχος κ η εκρηκτικη μουσικη τους οδηγησε στην κορυφη!
Χαλαρα η πιο πετυχημενη grunge μπαντα!

To ξεθάβω γιατί πρόσφατα “ξεσκόνισα” από την CDθήκη μου το ένα και μοναδικό άλμπουμ του supergroup Mad Season. Πρόκειται για ένα project από μέλη των Αlice in chains, Pearl Jam και Screaming trees που κυκλοφόρησε ένα μόνο δίσκο, το 1995 με τίτλο Above. Όσοι δεν το έχετε κατεβαστε το, αξίζει τον κόπο. Πάρτε και μια ιδέα από τους Mad Season: http://www.youtube.com/watch?v=Ryu-iQDI8oU

Για μενα Nirvana.

Melvins για πλάκα από τα συγκροτήματα του poll αν και με την καμία δεν είναι Grunge και γενικώς δε νομίζω ότι κατατάσονται κάπου συγκεκριμένα.

Οτι πιο ατμοσφαιρικο εχει κυκλοφορήσει ποτέ ο Stanley (R.I.P)…Δισκος για πολύ συγκεκριμένες ώρες και καταστάσεις…

Staley!
Χωρίς “n”. :stuck_out_tongue:

:oops: Κλασικό μπέρδεμα μια ζωή…

NIRVANA!

ολους τους παραπανω τους γουσταρω αλλα οι alice in chains ειναι η μεγαλη μου αρρωστια στο ειδος.και πως να μην ειναι?τα riffs του cantrell οι στιχοι και η φωνη του stanley.τι αλλο να πω?

                                                          These stand for me
                                                          Name your god and bleed the freak
                                                          I like to see
                                                          How you all would bleed for me

Pearl Jam με άνεση. Οι Nirvana δεν έγραψαν ποτέ “Rearviewmirror”

Nirvana… Ασυζητητί…

Pearl Jam

Παντως ειναι απιστευτο το τι μπαντες βγηκαν απο αυτην την ροκομανα (Σιατλ) μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα