Καλύτερο grunge συγκρότημα

Χμ… Ήμουν σίγουρος πως είχα γραψει σε αυτό το thread… :-k
Kαταρχήν αν θέλουμε να μιλάμε για grunge, αντί για Stone Temple Pilots θα έπρεπε να είναι στο poll οι Screaming Trees… Aυτοί συμπληρώνουν την αγία πεντάδα του Σιάτλ. Με μισή καρδιά, καθότι όλα τα γκρουπ είναι από τα αγαπημένα μου ψήφισα Pearl Jam.

Δεν ψηφιζω λογω μη επαρκων γνωσεων σε pearl jam και Soundgarden(οι stone temple ισως δεν θα πρεπε να ειναι ε?) αλλα ακουω αυτο το καιρο το Sweet Oblivion των Screaming Trees με τον γενικα θεουλα Mark Lanegan και καραγουσταρω…

Γενικα η σκηνή του Σιατλ με συγκινησε όσο και οι supersonicks… καθόλου. Αλλα ομολογώ πως οι Alice in Chains έχουν γραψει μερικά εξαρετικά κομμάτια (πολλά για την ακριβεια) ενω το άλμπουμ της επιστοφής τους ήταν αναπάντεχα καλό.

Απο τους άλλους κανενας ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαιτερα. Τους Nirvana απλά δεν τους αντέχω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. :thumbdown:

Grunge sucks

Και τα πέντε συγκροτήματα τα σπάνε, απλά θα τα κατέταζα σε κάποιο ηδίωμα του rock ή του hard rock :):!:
Οι Nirvana, λόγω Nevermind, ένα σκαλί πιο πάνω:):!:
Μετά από τόσα χρόνια, το grunge μου φαντάζει σαν μόδα για ρούχα, παρά είδος μουσικής:):!:

και μονο που το ‘grunge’ σκοτωσε ολο το σκατοποζεροφλωρικο glamrock αδερφατο στυλ poison warrant κλπ παπαριτσες

αξιζε που υπηρξε.

συν οτι γραψανε μουσικαρες που ολες αυτες οι αδερφουλες με τα βαψιματα κ τα ‘προχω’ κυλοτακια πανω απο τα τζιν τους ειχαν ταλεντο μονο για να δουλεψουν σε καναν κωστετσο

ουστ απο δω φλωρατζες!!!

Πες τα ρε Awake… :lol::lol:

και το thrash σκοτωσε ομως αλλα χαλαλι…μας φτιαξαν οι pantera ξανα

Pearl jam

Oι green river ομως που ουσιαστικα ηταν οι πατερες αυτου του ειδους που ειναι?

και οι motley crue φλωράντζες είναι;;
Καλύτερα λίγοτερο επιθετικά γιατί υπάρχουν πολλοί που γουστάρουν glam και παίζουν ακόμα
(μπορεί να είμαι θρασάς αλλα όχι και έτσι ρε παιδιά)

on topic: pearl jam απο μένα.Όχι ότι τα υπόλοιπα συγκροτήματα είναι λιγότερο άξια

Ήχητικά δεν υπάρχουν “πατέρες” αυτού του είδους. Άλλωστε όλες οι μπάντες που θεωρούνται grunge παίζαν άλλα πράγματα μεταξύ τους. Το grunge είναι πιο πολύ κίνημα παρά είδος μουσικής.

Tι κακος θεε μου;;; 8O

Φοβαμαι…:-s

αν κανω ενα αναλογο ποστ για το γαμημενα κλαψομουνικο και ανεραστο γαμομισητο γκραντζ θα πεσουν να με φανε…αν βριζεις τους μπασταρδους λιγδιαρηδες απο το Σιατλ εισαι κομπλεξαρα…αν βρισεις τους σκατοποζεραδες εισαι οκ και δεν σου λεει η μαζα τπτ…ετσι εχω καταλαβει απο δω μεσα οσο καιρο γραφω και γενικα…

δεν επιτιθομαι στον awake καλα κανει και εχει αυτη τη γνωμη,τη σεβομαι απλα πηρα αφορμη απο το ποστ του…

ναι ειμαι κομπλεξικος…ο κομπεην ο κορνελ και ο βεντερ ειναι για τον πουτσο και φλωροροκαδες…ειμαι κακος ουαχ γιεα

Όσο και να εκνευρίζεσαι, το grunge είχε καλύτερη αισθητική από glam rock! :lol:

Κατά τ’ άλλα συμφωνώ με την αποφυγή των ακραίων χαρακτηρισμών.

και εδώ υπάρχει σκατά αισθητική αλλα δεν μιλάει κανείς μας :wink:

Δε ζήτησες τη γνώμη μου! :wink:

βασικα δεν ειναι το θεμα μου η αισθητικη απολυτα
δεν ακουω μουσικη για την αισθητικη των ρουχων των μπαντων:lol:
εχεις δικιο αλλα και παλι…

αυτο που θιγει ο metalmilitia το εχω αναφερει σε αλλο φορουμ αλλα βαριεμαι τωρα…εχει δικιο

εε γενικά το είπα.
Γενικά αν δούμε τον χώρο της μεταλ υπάρχουν παραδείγματα με αισθητική για τον ******

μήπως να ανοίγαμε ένα thread για να το συζητήσουμε; Να μην σπαμάρουμε εδώ.Mods υπάρχει ανάλογο thread ή να ανοίξω;

ναι rocking monster καταλαβαίνω τι θές να πεις.Κοίτα ο awake θα μπορούσε να εξηγηθεί όπως ο forkboy δεν χρειαζόταν όλο αυτό το ποστ που έκανε

νταξ εκανα βλακεια που quoteαρα τωνawake…δεν ηθελα να τον κραξω ουτε ξερω γω με πειραζει να διαβαζω να τα χωνουν στο γκλαμ…σιγα μωρε…απλα οταν γινεται κατι αντιστοιχο για τους Σιατλιωτες (ναι πλεον τους πειραζει ο ορος γκραντζ, οχι στις ταμπελες τις οποιες χρησιμοποιουμε ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΧΩΣ) πρεπει καποιος να βαλει στη θεση του τον αιρετικο που τολμησε να κραξει…

Αυτη η αποψη ειναι πελον για πλεον παρωχημενη και αστηριχτη ετσι…?..
Τα πραγματα ειναι πιο απλα…Καποια ιδιωματα οπως το poser και το thrash ειχαν κορεστει και η μουσικη βιομηχανια με το Mtv στα μεγαλεια του τοτε ηθελε κατι νεο για να πουλησει και ετσι συσσωμη η μουσικη βιομηχανια εσπρωξε καποια συγκροτηματα που παιζαν αυτη τη μουσικη και παραγκωνισαν καποια αλλα…Η κλωτσια και αυτα ειναι ολιγον τι παπαριες…Το poser ειχε θαφτει μονο του πλεον,χρημα δεν επαιζε αρκετο οποτε βγηκε παραεξω κατι αλλο.

Και αυτα χωρις να μου αρεσει καθολου το poser.
Ασε που θεωρω το grunge style γαματο:p