Καλύτερο grunge συγκρότημα

Το όλο ιimage τους glam rock μπορει να ήταν απαισίο αλλα την μουσική που βγαλαν τα παιδιά απο την sunset boulevard ούτε να την ονειρευτουν δεν μπορούν τα παλικαρια του Σιατλ (με εξαιρεση ίσως τους συμπαθεις Alice in chains). Εδω δεν μιλαμε για αισθητική αλλα για μουσική. Αλλα ακομα εκει να το πάμε τη σοι αισθητική είχαν αυτοί Νirvana τωρα με εναν μαλακα τραγουδιστη να σουλατσαρει όλη την ωρα μαστουρωμένος ετοιμος να πεσει κάτω, αφου δεν τα “σηκωνε” τι τα έπαιρνε. Και οι glam rockers μαστουρωναν συνεχως (1000 φορα περισσοτερο μάλιστα) αλλα όταν παιζαν μουσική κεντούσαν.

κατσε ρε μπαρμπα αν σαρεσει εσενα το γκλαμ ροκ, δεν σημαινει πως δεν αξιζει ολο το γκραντζ κινημα ε

οντοπικ alice in chains…πραγματικα μιλανε στην ψυχη μου…ειδκα το unplugged ειναι απο τους πιο αγαπημενους δισκους μου

βασικά η όλη κουβέντα θυμίζει τηλεφωνήματα ακροατών του σπορ φμ στις 1.30 το βράδι που τσακώνονται αν ο ολυμπιακός του αναστόπουλου ή ο παο του σαραβάκου έπαιζε την καλύτερη μπάλα το '88.

προβληματιστείτε.

E, o ΠΑΟ του Σαραβάκου!

:lol::lol:

εγω παλι λεω αελ του καραπιαλη, αλλωστε το 88 ειναι βυσσινι ρε γιδεμπορες!!

παντως τωρα τι διαβασα τι συζητηση…κλασσικος awake! :lol:

άμπαλος.
όταν έχει παίξει στην ΑΕΚ ένας Παραπραστανιτης καταλαβαίνεις ότι οποιαδήποτε συζήτηση για δεκαετία 80 είναι περιττή.

οντόπικ πλιζ.

Οντόπικ:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2602

Τουλάχιστον άλλο ένα grunge poll.
Και πιο πλήρες.
Αν και κατά τη γνώμη μου είναι ανούσια τα polls.
Anyway…

Έτσι για να μάθετε ΓΚΡΑΝΤΖ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ :!:

Ον τόπικ, από αυτό το αλτερνάτιβ ροκ που (απ’ ότι έχω καταλάβει) είναι το θέμα του θρεντ, υπάρχουν κάποια ονόματα που στα δικά μου αυτιά αξίζουν περισσότερο από τους “μεγάλους του Σιάτλ”. Π.χ.: Eleven, Live.

Βέβαια είμαι άσχετος, οπότε η γνώμη μου μάλλον δε μετράει μία και πιθανότατα δεν έχω καταλάβει καν τί συζητάμε. Ε σ’ αυτήν την περίπτωση πάρτε το θρεντ και βάλτε το εκεί που ξέρετε. :smiley:

Αυτο το κινημα του Σιατλ ποτέ δεν το πήγα, απο την αρχή το μίσησα για αυτο “ξεφευγω”. Στην πρωτη μου κασετα ειχε μεσα Νιρβανα απο τότε τους μισησα αυτους. Πάντως ουτε και glam ακουω και τόσο, περιστασιακα ίσως αλλα μπροστα στους Νιρβανα… ακομα θυμαμαι τους παντες στο σχολειο να τους ακουν και να κυκλοφορουν με μπλουζακια με τον Kurt Cobain και εγω να ακουω Maiden και να τους την μπαινω…
ααα ωραιες εποχές :roll:

γελανε μεχρι κ τα παλικαρια στο νταου πεντελης #-o

Οσο και να γελανε δεν αλλαζει τίποτα στα παραπάνω που είπα

Λόγω αντίστοιχης διανοητικής στάθμης με τους Κούρτ και σία;

τζακποτ+τζοκερ με διπλο 13αρι.

μάλλον έχεις να πας καιρό σε προποτζίδικο
στο κίνο είναι τα λεφτά…

Λοιπόν, διαβάστε την δικιά μου άποψη για το GLAM ROCK και το Grunge.

Το πρώτο “grunge” συγκρότημα που άκουσα, ήταν οι Nirvana και μετά ακολούθησαν οι Soundgarden, Alice In Chains, Mudhoney και Pearl Jam. Γαμάτοι όλοι. Άλλοι περισσότερο μουσικά κατηρτισμένοι , άλλοι λιγότερο, άλλοι επηρεασμένοι από Stooges & MC5, άλλοι από Neil Young , άλλοι από Budgie,όλοι από Sabbath (ίσως οι Pearl Jam να μην έχουν εμφανείς επιρροές). Επομένως κάθε ένα συγκρότημα έχει πολλές διαφορές στον ήχο από το άλλο. Ακόμα και οι κυκλοφορίες τους διαφέρουν(τρανταχτό παράδειγμα Nirvana με 3 διαφορετικές κυκλοφορίες).

Για μένα όλοι γαμάνε , αλλά κυριοί μου δε μπορείτε να τρολάρετε λέγοντας ότι το GLAM ROCK είναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ πιο μουσικά κατηρτισμένο είδος από το Grunge. Τουλάχιστον βάλτε μέσα και τους Soundgarden, γιατί εγώ (δεν έχω ακούσει τα κέρατα μου από Glam), αλλά πείτε μου ΕΝΑ συγκρότημα glam που να χει τη δομή και την κάβλα του Face Pollution. Βασικά ακούστε το Badmotorfinger και ξαναμιλήστε.

Επίσης να πω ότι μετά από πολύ καιρό είπα να πάρω ένα Glam δίσκο μπας και αλλάξω άποψη και αυτό έγινε με το “Shout At The Devil” των Motley Crue. Από Hammer και Rock Hard αποθεωνόταν και βρισκόταν σε λίστες και αφιερώματα, οπότε λέω στανταράκι. Το αποτέλεσμα? 3 καλά τραγούδια (το άκουσα 2 φορές, δε νομίζω ένας τέτοιος δίσκος να θέλει παραπάνω. Δεν είναι και Dodheimsgard δα…). ΓΙα μουσική κατάρτιση ας μη μιλήσουμε καλύτερα. Το μόνο Glam CD που θέλω να ακούσω ακόμη, μπας και αλλάξω γνώμη, είναι το ντεμπούτο των L.A. Guns (είχα μαλώσει με έναν τύπο πριν κάτι χρόνια εδώ, και μου το χε προτείνει).

epitaph, δεν ξέρω αν οι παραπάνω εννοούνε αυτό, αλλά νομίζω πως παικτικά τουλάχιστον δεν υπάρχει αμφιβολία πως το glam rock, πόσο μάλλον το glam metal (με το οποίο μάλλον το συγχέεις) ήταν ΠΡΟΦΑΝΩΣ πιο καταρτισμένο. απο εκεί και πέρα το τι έδωσαν οι μεν και τι οι δε, ποιοι είναι καλύτεροι και ποιοι είναι πούστρες είναι άλλο θέμα. πάντως, έχε υπόψη πως μέρος του glam rock υπάρξαν μπάντες όπως οι new york dolls, alice cooper group, david bowie, aerosmith, hanoi rocks ακόμα και οι queen ξέρω 'γω. τώρα για το αν έτυχε να σου αρέσουν οι glam metal δίσκοι που πήρες παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. ακόμα κι αν σαν είδος είχε πάντα εύκολες δομές, δεν είναι δεδομένο ότι κάθεται εύκολα στα αυτιά του οποιουδήποτε. αν εσύ (όχι εσύ συγκεκριμένα… καταλαβαίνεις) έχεις συνηθίσει παραγωγές μπετονιέρας και αγοράσεις 3 glam δίσκους δεν θα είναι τα refrain που 8α σε δυσκολέψουν. η μουσική είναι μωσαϊκό διάφορων στοιχείων, σε κάποια είδη σου κάθονται ορισμένα, σε κάποια σού κάθονται άλλα. για να τα συνηθίσεις όλα χρειάζεται παίδεμα. αν θέλεις μια πρόταση, εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις τα εξής (το appetite το αφήνω έξω προφανώς):

skid row - slave to the grind
twisted sister - you can’t stop rock n roll (ή το under the blade)
motley crue - too fast for love
tesla - the great radio controversy
cinderella - heartbreak station

ε και μετά τσέκαρε και τις ρίζες.

Ε τωρα αν βγουν εδω μεσα και οι μουσικοι του grunge σαν πιο καταρτισμενοι θα μου πέσουν και οι τελευταίες τρίχες απο το κεφάλι. Σορρυ αλλα το κουράσαμε πολύ το θέμα πλεον.

H μεγαλη μαγκιά του grunge ήταν οτι εστίαζε την προσοχη του κοσμου στα κομματια και στην μουσική καθαυτή και επουδενί στο image…μερικες φορες δεν χρειαζεται να εισαι καταρτισμενος για να βγαλεις ωραία μουσική…σαν ορος το grunge σιγουρα δεν ηταν και ο καταλληλοτερος καθως ειχε να κανει περισσοτερο με την καταγωγη των συγκροτηματων άπό το Seattle παρα με το τι ειδος παιζουν…κατα τα αλλα η αλήθεια βρισκεται καπου στην μεση…

dead : Οι grunge δεν είναι οι nirvana ξέρω και γώ έιχα αυτό το αίσθημα που είχες και εσύ για την όλη μουσική όταν άκουγα nirvana(πλεον 4-5 τραγούδια τους μου αρέσουν).Αλλα σου προτείνω τουλάχιστον να προσπαθίσεις να ακούσεις pearl jam/soundgarden/alice in chains.Όχι επειδή δεν έχεις σωστή γνώμη γιατί πάνω απο όλα δεν μπορούν όλοι να ακούνε τα ίδια είδη μουσικής.Απλά και εγώ είχα αλλάξει γνώμη όταν άκουσα αυτές τις τρεις μπάντες.Πολύ πιο καλο δουλεμένες απο τους nirvana

davidian: Συμφωνώ μαζί σου η thrash και η grunge(ή καλύτερα οι μπάντες απο το seattle) ανεξαρτητοποίησαν την μουσική βιομηχανία των 80ς που ήταν όλο glam και στηριζόταν στο image πιο πολύ απο όλα αυτά

σορύ που δεν κάνω quote στα ποστ αλλα βαρίεμαι