Guns N' Roses - Greatest Hits

Λοιπόν ποια η άποψη σας; Αν κοιτάξει κανείς στο track list βλέπει ότι όντως πρόκειται για greatest hits αφού περιλαμβάνει τα περισσότερα από τα “καλά” κομμάτια των gunners, αλλά από την άλλη ίσως σημαίνει τη μεγαλύτερη αργοπορία του “Chinese Democracy”. Άσε που διάβασα ότι και για το greatest hits η μπάντα δεν είναι σύμφωνη, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να σταματήσει την κυκλοφορία του νομικά. Όταν θα βγει πάντως θα σπεύσουμε σίγουρα.

fobamai oti 8a diafwnhsw dear kourou… pou einai to kefreno Nighttrain, to fobero It’s so Easy, to trelo Mama Kin, to speed Garden of Eden? Anti gi ayta pane kai bazoun ta Aint It Fun, Since I Dont Have You, Yesterdays kai Live and Let Die? Ta perissotera apo ayta den einai kan dika toys, alla diaskeyes. Ante, to Sympathy For The Devil einai kalo ontws gia na mpei sta best, alla den einai akribws oloklhrwmenh h syllogh kata th gnwmh mou. :wink:

ps. To Chinese Democracy 8a epanakykloforhsei? Afou exei bgei edw kai kairo kai malista exw ta perissotera kommatia tou… :?

Στο greatest hits υπάρχουν μερικά κομμάτια standard που περιμέναμε από την αρχή να μπούν (βλ. welcome to the jungle, sweet child o’ mine, november rain, civil war, paradise city, knockin’ on heaven’s door, dont cry). Και μην ξεχνάς ότι οι Guns δεν έχουν κάποια τεράστια δισκογραφία. Έχουν λίγους (σχετικά) δίσκους οι οποίοι είναι full σε κομματάρες (είναι πραγματικά δύσκολο με 3-4 δίσκους να μείνεις στην ιστορία). Αυτό σημαίνει ότι η επιλογή ήταν δύσκολη. Πράγματι το “Nightrain” έπρεπε να είναι μέσα αλλά από αυτή τη σκοπιά και άλλα πολλά θα έπρεπε να μπούνε. Και στο κάτω κάτω, το ότι το συγκρότημα δεν έχει δώσει το ΟΚ σημαίνει (όπως κάθε φορά βέβαια) ότι δεν ήταν δική του επιλογή ποια κομμάτια θα μπούνε και ποια όχι. Εμένα πάντως στην πλειοψηφία του με καλύπτει.

Τώρα για το “Chinese Democracy” που αναφέρεις, όχι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα (το παιδεύουν εδώ και 6-7 χρόνια). Τα κομμάτια που έχει προφανώς θα είναι από live εμφανίσεις, οι studio εκτελέσεις δεν υπάρχουν ακόμα.

Se ayto symfwnw apolyta… eksalou an symperaneis apo ta kommatia pou ksekinoun sta live (nai eixa paei to 93), blepeis ti 8ewroun aytoi kalo kai ti oxi kai toso… parol’ayta den einai kakh syllogh… isa isa, gia tous neous na ma8ainoune einai teleia :wink:

Χεχ, δηλαδή έχουμε άλλον έναν που πήγε το '93; Εγώ δυστυχώς ήμουν κάπως μικρός και δε μπόρεσα να πάω… Δε μου λες, σου άρεσε (αν θες συνέχισε εδώ ή άνοιξε νέο θέμα στην κατηγορία “Συναυλίες”); Γιατί έχω ακούσει πολλά από πολλούς. Το live πάντως (audio) το έχω σε mp3 και παρόλο που οι περισσότεροι τους έβριζαν και έλεγαν ότι ήταν τύφλα, εμένα μου ακούγονται αρκετά καλοί μουσικά. Έχω και το δημοσίευμα του metal hammer που είχε κάνει στο live, εκεί και αν δεν είχε πέσει θάψιμο!

Checkare stis synalylies… :wink:

H συλλογή είναι τύπου “Greatest Hits” και όχι “Best of” γι’ αυτό δεν μπορούν να μπούν τραγούδια που δεν έχουν κυκλοφορήσει ως singles όπως τα “Νightrain”, “Mr Brownstone”, “It’s So Easy” και το καταπληκτικό “Breakdown”. Λάθος της εταιρίας οπυ βγάζει μια τόσο φτωχή συλλογή για ένα τόσο μεγάλο γκρούπ.

Όσον αφορά το λάιβ του 1993 ήταν τέλειο ηχητικά και σαν song list.
Απλά για μια ολόκληρη γενιά ανθρώπων ήταν η πρώτη ή μια από τις πρώτες εμπειρίες τους σε συναυλία τέτοιου βεληνεκούς και δεν μπορούσαν να βγάλουν συμπεράσματα σωστά. Άλλοι έλεγαν οτι δεν ακουγόντουσαν αρκετά δυνατά τα τραγουδια, άλλοι οτι ήταν πολύ δυνατά και ξεκουφάθηκαν! Επίσης δεν μπορούσαν να κατανοήσουν την έννοια και τη μαγεία του unplugged μέρους και βρίζανε (!!) το group επειδή έκανε αυτή τη “καινοτομία” !! Αν γινόταν τώρα μια τέτοια συναυλία θα έσβηνε πολλά Rockwave!

Symfwnw apolyta stargazer… oson afora ta symperasmata pou les omws, pisteyw oti oloi h sxedon oloi hkseran poso teleia htan tote, asxeta me ta sxolia pou ekanan… apla kapoia stigmh mallon 8a syneidhtopoiousan POSO teleia htan! :wink:

Χαίρομαι γιατί είσαι από τους λίγους που αρέσει αυτό το τραγούδι. Κατά την άποψη μου είναι μέσα στα 7-8 καλύτερα των Guns αλλά πολλοί (ακόμα και οι ίδιοι οι Guns) δεν το έχουν σε μεγάλη εκτίμηση. Χαρακτηριστικό το ότι το έχουν παίξει μόνο 2-3 φορές live.

Ωραία, πολύ ωραία. Ιδού και το διαφημιστικό spot για το greatest hits στο site της Universal:
http://www.umusic.dk/universal/ (κάντε κλικ στο “Tv Spots” στο menu). Φαίνεται αρκετά καλό!

Thanks www.gunsnroses.gr !

Pliroforiaka, to Nightrain kai to It’s So Easy kykloforisan os singles.

Perissotera edo:

http://www.gunsnroses.gr/Releases/records/afd.htm

Σωστά, έχεις δίκιο.

Μάλλον ξεχώρισαν αυτά που έχουν γίνει βιντεοκλίπ (εκτός του Ain’t It Fun & Sympathy For The Devil) ή ίσως αυτά που έφτασαν ψηλότερα στα charts.

Πάντως είναι ελλιπής σαν συλλογη. Έπρεπε να βγάλουν διπλό best of

Διπλό best-of πιστεύω θα ήταν κοροιδεία μετά. Δεν έχουν δα και τόσο τεράστια δισκογραφία ώστε να μη χωρέσουν τα καλύτερα (τα καλύτερα, όχι τα καλά) κομμάτια σε ένα cd. Απλώς έχουν κάνει λίγους δίσκους με μεγάλες κομματάρες και γι’ αυτό είναι δύσκολο να διαλέξεις. Εαν είχαν περισσότερα album θα διάλεγαν 2-3 απ’ το καθένα και έληξε η υπόθεση.

Για μένα δε θα ταν καθόλου κοροϊδία kourou, γιατί θα μπορούσα άνετα να επιλέξω δύο cd με τα καλύτερά τους :wink: . Και εννοώ τα καλύτερα, όχι απλώς τα καλά!

Προτεινόμενο song list για το υποτιθέμενο 2πλό Βest of CD

CD1
Welcome To The Jungle
It’s So Easy
Nightrain
Mr Brownstone
Paradise City
My Michelle
Sweet Child O’ Mine
Rocket Queen
Patience
I Used To Love Her

CD2
You Could Be Mine
Knockin’ On Heaven’s Door
Live And Let Die
Don’t Cry
Civil War
November Rain
Estranged
Yesterdays
Breakdown
Locomotive

Το βλέπετε εσείς λογικό από 5 cd να βγει ένα διπλό best of; Εμένα μου φαίνεται κάπως παρατραβηγμένο, ιδίως αν σκεφτεί κανείς ότι τα περισσότερα βρίσκονται σε 3 από αυτά τα 5.

Update: Στο CD Universe (www.cduniverse.com/productinfo.asp?pid=6453291&cart=178773527&style=music) αναφέρει ότι το cd θα κυκλοφορήσει ως digipack.

Kat’arxas syggnomi pou den sas enimerosa protos (kathos to iksera edo kai meres) gia to digipack.

Deuteron, re paidia, min koitate tous eautous sas pou kserete tous GN’R.

O perissoteros kosmos den tous gnorizei toso kala oste na kserei kai to estranged kai alla polla pou emeis agapisame epeidi tous exoume “spoudasei”.

Gia ton perissotero kosmo auta ta kommatia “Den yparxoun”.

Kai antikeimenika auto pou leei o Kourou, apo 5 albums den bgazeis 2plo best of.

Einai san na tous les “pante parte ta albums kalytera”…

Gia kapoion pou tha myithei tora stous GN’R einai mia kali syllogi. An tou aresei tora poly, mporei na agorasei kai ta ypoloipa. Den einai da kai tosa polla…

__Γιατί ήταν λογικό να βγάλουν την ίδια μέρα δύο διαφορετικά cd και να κατακτήσουν τις θέσεις 1 & 2 των τσάρτς; 8) :smiley: 8)

__Ετσι είναι οι μπαντάρες! Εγώ πάντως θα το αγόραζα “το cd σου” Stargazer!! :smiley:

Συμφωνώ shadow. Τίποτα δεν είναι και πολύ λογικό με τους guns. Όπως έδωσε και ο stargazer_adonis ένα παράδειγμα, εύκολα βάζεις πολύ ωραία κομμάτια (τουλάχιστον) σε 2 cd. Θα ήταν κακό μόνο για την τσέπη του αγοραστή :wink: .

Re paidia, posoi tha edinan 26 euro gia ena diplo Guns otan me 14 mporoun na agorasoun to kalytero cd tous? (AFD)

Milousa tora me ton upethino twn Virgin Megastores Thessalonikis kai mou elege oti xlomo na poulisei to diskaki otan kathe mera poulane ena AFD i ena UYI.

An eixe ena neo tragoudi mesa i ena DVD tha itan diaforetika ta pragmata.

Alla otan oi perissoteroi exoun to AFD i kapoio UYI ti na to kanoun to GH?

Mono gia to Sympathy?