Guns Ν' Roses

Με λίγο ψάξιμο θα βρούμε άπειρα διαμάντια, αλλά αν το δούμε πιο αποστασιοποιημενα δεν υπάρχει τέτοιο debut…

Συνεχίζω το εριστικό μου παιχνίδι (Αν και το AFD είναι εκεί ψηλά για μένα):

Alright…

image

3 Likes

είναι και ο Δαβίδιαν,Blizzard, holy diver,B.Sabbath,w2 hell, κλπ
ίσως όμως είναι μετά στο top 3 καλύτερων ντεπούτων εβερ

Μόνο ένα ντεμπούτο κερδιζει το afd σε μουσική, ιστορική αξια, επιδραστικοτητα και όλα αυτά in the mix
Black_Sabbath_debut_album

Μπορώ να σκεφτώ μερικά που θεωρώ ισάξια του afd, αλλά ανώτερο μόνο αυτο

3 Likes

Οι δίσκοι που αποτέλεσαν cornerstones για την μουσική βιομηχανία-κουλτούρα ανα τις δεκαετίες, πέρα των προφανών χαρακτηριστικών του ότι πάντρεψαν είδη και παράλληλα είχαν καθολική απήχηση στα ακροατήρια της εποχής, κύριο επίσης γνώρισμά τους ήταν το χρονικό momentum της κυκλοφορίας τους, όπου αξιοποιόντας την μουσική ζύμωση που είχε ήδη προηγηθεί -στα 60ς/70ς στη συγκεκριμένη περίπτωση- και πηγαίνοντας κόντρα με το κατεστημένο και το παγιωμένο μουσικό στατους κβο, έδωσαν κάτι πραγματικά ανατρεπτικό φρέσκο και ασυνήθιστο, το οποίο αποτέλεσε απαρχή για μια ολόκληρη μεγάλη -’‘μεγάλη’’ από κάθε άποψη, πωλήσεων, ρευμάτων, συγκροτημάτων, παραλλαγών, υποειδών κτλ- νέα σελίδα του σκληρού και μη ήχου…

Aυτό έκανε το Nevermind the Bollocks, ασχέτως αν κάποιος το θεωρεί σήμερα ή για τα γούστα του anyway ‘‘καλό δίσκο’’. Για αυτό το πιστεύω και εγώ σαν το πιο σημαντικό ντεμπούτο των τελευταίων 40 ετών σίγουρα στην μουσική.
Μπάντες που τα τελευταία 40 χρόνια και ανάμιξαν τα είδη εξελίσσοντας την μουσική + γνώρισαν την καθολική μαζική επιτυχία από το κοινό, προέκυψαν προσθετικά από το ντεμπούτο των sex pistols το '77, τις underground μπάντες των 80ς που ξεπήδησαν, το ρεύμα που δημιούργησαν, την νέα κουλτούρα που έφεραν και τις ανα τα έτη εμφάνσης αυτής, τις παραλλαγές της ανα τις εποχές κτλ κτλ κτλ…

(όλα αυτά βέβαια, αν μιλάτε για ντεμπούτα γενικότερα ε :stuck_out_tongue: γτ αν μιλάτε μόνο για '87 είμαι οφτοπικ, απλά είδα το εξώφυλλο και έγινα triggered :stuck_out_tongue: )

Ας πω ontopic ότι το Appetite μου το έκανα δώρο κάπου αρχές 2000 -παίζει και 1999- και έκανα 1-2 χρόνια να ασχοληθώ γτ δν ήταν η φάση μου, σήμερα το δισκάκι προφανώς δεν παίζει πια και το έχω σε βινύλιο μοστραρισμένο στα καλά ράφια της δισκοθήκης μου…
(και είμαι μάλλον και από τους λίγους που το Chinese Democracy το θεωρώ το επόμενο καλύτερό τους)

α και το αγαπημένο μου 1987 = Floodland/Dawnrazor

3 Likes

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ το “Never Mind…” και το ανέφερα. Στο μυαλό μου και στο πως αντιλαμβάνομαι την εξέλιξη της μουσικής αυτής, η κιθαριστική μουσική και ολόκληρη η βιομηχανία άλλαξαν φάση και εποχή όταν βγήκε αυτός ο δίσκος. Μπορούμε να βρούμε πολλά ντεμπούτα που ο καθένας εκτιμά μουσικά και τα θεωρεί κορυφές, αλλά πιστεύω πως ήταν πραγματικό game changer με επιρροή και εκτός της μουσικής, κάτι που σπάνια συνέβη άλλες φορές.

Για να τελειώσω το οφτόπικ, να υπενθυμίσω πως υπήρξε χρόνια μετά ένα άλλο “Nevermind” που τα διέλυσε όλα και δεν είναι τυχαίο. Προσωπικά μιλώντας, πάντως, οφείλω να αναφέρω πως ανάμεσα στο 1977 και το 1987, κυκλοφόρησε το '82 το, αδιανόητο game changer που ήταν για μένα σε πολλούς τομείς, μυθικό “Hear Nothing See Nothing Say Nothing” και ας μην είχε το εμπορικό εκτόπισμα άλλων.

Κάποια στιγμή, on topic τώρα, ίσως βρω χρόνο να εκθειάσω εδώ το Chinese Democracy που το θεωρώ ένα εκπληκτικό δίσκο, όπου το μόνο πράγμα στο οποίο υστερεί είναι το ότι άργησε 17 (14 για τους μακαρονάδες) χρόνια με αποτέλεσμα οι απαιτήσεις να είναι εξωπραγματικές.

3 Likes

Kυλιεμαιστοπατωμασεεβρυακησταση

Αυτος δεν ειναι δισκος, ειναι πολεμος. Και διασκευαρα ομοτιτλο απο Neurosis ε

2 Likes

Είναι το chinese democracy GNR δισκος,με βάση τον ήχο του και το line up του τότε συγκροτήματος? Είναι κάτι που απασχόλησε πολλούς fans εκείνη την περίοδο.

Εμένα καθόλου :grin:

Μας έδωσε τουλάχιστον τα

Madagascar ενα μικρο έπος με ιδιοφυές κολάζ ατακων από ταινίες κ αποσπάσματα από την ομιλία του Λούθερ Κινγκ

I’m gonna tell you a story - FBI Agent Monk (portrayed by Badja Djola), Chapter 35-A Razor Sharp Confession-1:40:06; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

Stand up for righteousness! - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

What? - Road Prison 36 Captain (portrayed by Strother Martin), Cool Hand Luke, 1967; written by Donn Pearce

Stand up for justice! - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

What? - Road Prison 36 Captain (portrayed by Strother Martin), Cool Hand Luke, 1967; written by Donn Pearce

Stand up for truth! - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

How can a person grow up with all this around them? - Detective William Somerset (portrayed by Morgan Freeman), Chapter 19; Se7en, 1995; written by Andrew Kevin Walker

You got to call on that something - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

Where does it come from? - FBI Agent Alan Ward (portrayed by Willem Dafoe), Chapter 6-'where does it come from, all this hatred?'-00:20:25; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

That can make a way out of no way - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

All this hatred? - FBI Agent Alan Ward (portrayed by Willem Dafoe), Chapter 6-'where does it come from, all this hatred?'-00:20:25; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

What we’ve got here is - Road Prison 36 Captain (portrayed by Strother Martin), Cool Hand Luke, 1967; written by Donn Pearce

Fear - Detective William Somerset (portrayed by Morgan Freeman), Chapter 19; Se7en, 1995; written by Andrew Kevin Walker

That power that can make a way out of no way - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

Failure to communicate - Road Prison 36 Captain (portrayed by Strother Martin), Cool Hand Luke, 1967; written by Donn Pearce

I tell ya I seen the lightning…I’ve heard the thunder roll - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

Everybody’s acting like we can do anything and it don’t matter what we do. Maybe we gotta be extra careful because maybe it matters more than we even know. - Private Eriksson (portrayed by Michael J. Fox), Casualties of War, 1989; written by Daniel Lang

Sometimes… - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

Hatred isn’t somethinG you’re born with - Mrs. Pell (portrayed by Frances McDormand); Chapter 29-Mrs. Pell Gives the Vital Information-- 1:29:22; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

I feel discouraged - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

It gets taught - Mrs. Pell (portrayed by Frances McDormand); Chapter 29-Mrs. Pell Gives the Vital Information-1:29:22; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

Sometimes I feel discouraged - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

I felt this fear - Detective William Somerset (portrayed by Morgan Freeman), Chapter 19
Se7en, 1995; written by Andrew Kevin Walker

He promised never to leave me, never to leave me alone, no never alone, no never alone. - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

Let’s get something straight, alright? - Agent Rupert Anderson (portrayed by Gene Hackman), Chapter 27-- Ward and Anderson’s Frustration -1:24:58; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

Promised never to leave me - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

This whole thing was fucked up - Agent Rupert Anderson (portrayed by Gene Hackman), Chapter 27-- Ward and Anderson’s Frustration -1:24:58; Mississippi Burning, 1988; written by Chris Gerolmo

Never to leave me alone - Dr. Martin Luther King, Jr., Why Jesus Called A Man A Fool, (Delivered at Mount Pisgah Missionary Baptist Church, Chicago, Illinois, on 27 August 1967)

All men betray. All lose heart - The Leper / Robert the 16th Earl of Bruce (portrayed by Ian Bannen), speaking to his son, Robert the 17th Earl of Bruce in a scene concerning the betrayal Robert the 17th Earl of Bruce committed toward William Wallace; Chapter 15-Lands of Death-2:13:57; Braveheart, 1995; written by Randall Wallace

I don’t want to lose heart!..I want to believe - Robert the 17th Earl of Bruce, (portrayed by Angus McFadyen) responding to his father (The Leper / Robert the 16th Earl of Bruce)'s nonchalant attitude toward betrayal; Chapter 15-Lands of Death-2:14:02; Braveheart, 1995; written by Randall Wallace

Black men and white men - Dr. Martin Luther King, Jr., I Have A Dream, (Delivered as the keynote speech at the March on Washington for Jobs and Freedom on 28 August 1963; written by Julian Bond)

Together at the table of brotherhood - Dr. Martin Luther King, Jr., I Have A Dream, (Delivered as the keynote speech at the March on Washington for Jobs and Freedom on 28 August 1963; written by Julian Bond)

I have a dream - Dr. Martin Luther King, Jr., I Have A Dream, (Delivered as the keynote speech at the March on Washington for Jobs and Freedom on 28 August 1963; written by Julian Bond)

Free at last! Free at last! Thank God almighty we are free at last! - Dr. Martin Luther King, Jr., I Have A Dream, (Delivered as the keynote speech at the March on Washington for Jobs and Freedom on 28 August 1963; written by Julian Bond)

Sorry με καυλα φωνητικά Axl αφιερωμένο στον Slash

This I love με κλάμα φωνητικά Axl αφιερωμένο στις αγάπες που χασαμε :heart_eyes:

6 Likes

Axl Roses δίσκος είναι και νομίζω όλοι στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν.

Ο διχασμός αφορούσε μόνο την ποιότητα του δίσκου. Προσωπικά τον θεωρώ μέγιστη δισκάρα με κομματάρες και υπέρκαυλες κιθάρες. Γκράντε πράγματα.

1 Like

Ε όχι δας, τα βελούδινα περίστροφα είχαν βγάλει τη μέγιστη δισκάρα
dd498b9fba097f5f4a99c213a36e177e

2 Likes

Εκτός από αυτό του Duff και τη βιογραφία του Slash που πρότεινε η @LesAnTz, βρήκα κι αλλά 2 και τα ποστάρω εδώ μπας κι ενδιαφέρουν κάποιον.

Βιογραφία από Adler: My Appetite for Destruction: Sex & Drugs & Guns `N’ Roses https://www.amazon.fr/dp/0007368488/ref=cm_sw_r_cp_api_fab_bvKAFb26G8G5K

Και βιογραφία από Mick Wall: Last of the Giants: The True Story of Guns N’ Roses by Mick Wall (2016-11-17) https://www.amazon.fr/dp/B01N1EUYGP/ref=cm_sw_r_cp_api_fab_6vKAFb2GY73QH

Έχω ήδη διαβάσει τις βιογραφίες Ac Dc και Metallica από τον Wall όποτε μάλλον αυτή θα επιλέξω γιατί μου φάνηκαν καλές αυτές που έχω διαβάσει ήδη.

1 Like

Σερνικό είμαι ωρε :rofl:
Του Adler δεν την έχουν μεταφράσει νομίζω αλλά πέραν αυτού λογικά θα θυμάται ότι ναναι ο καημένος αφου το έχει κάψει λίγο…
Το reckless road https://www.recklessroad.com/ επίσης είναι ωραίο λεύκωμα για τους μύστες έχει και χάρτη με τα μέρη που αλητεύαν :crazy_face:

1 Like

με το μπαρδόν, για κάποιο λόγο νόμιζα ότι μου είχε απαντήσει η @Sh_Wo_f :relaxed: (αλλά και πάλι πως τάγκαρα εσένα; Τα sex n drugs των GnR με πείραξαν).

Ναι, δε με ενδιαφέρει απαραίτητα να είναι στα ελληνικά. Για του Adler λένε ότι παρουσιάζει τα γεγονότα λίγο ως θύμα κι ότι η γραφή/αφήγηση είναι πολύ μέτρια.

Θα δω, είμαι μεταξύ Νταφ και Μάικ Γούολ.

Η κιθαριστικη δουλεια που εχει γινει στο CD ειναι αρκετα δυνατη,δηλαδη απο σολιδια χορταινεις,δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο,τοσο o finck,ο buckethead,αργοτερα ο ron thal εγραψαν πολυ καλα πραγματα.

Απλα ο δισκος σου αφηνει αυτη την γλυκαναλατη γευση,οτι δεν εχει στοιχεια των κλασσικων GN’R πουθενα.Το I.R.S. ειναι τρομερη ροκια,live δεν μπορει το βγαλει ο Αxl με τιποτε,το ειπε το 2006 στο download και 1-2 φορες ακομη,χαλια πραγματικα.Το ομωνυμο με αλλαγμενο intro και το better επαιξαν αρκετα σε συναυλιες.

Παιδιά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σε σχέση με το φύλο :sweat_smile: υπάρχει σχετικό τόπικ που γράφει ο καθένας αν είναι άντρας ή γυναίκα. :sunglasses:

1 Like

Πολύ καλό το Contraband με 2-3 κομμάτια που μου αρέσουν πολύ αλλά προσωπικά προτιμώ και το CD και τα 2 πρώτα Slash (και το Snakepit). Το CD για να το εκτιμήσεις πρέπει να το ακούσεις για αυτό που είναι, ένας σόλο δίσκος Axl δηλαδή και όχι ένας πανάκριβος Guns δίσκος που πήρε 10 χρόνια για να βγει και δεν θα μπορούσε ποτέ να εκπληρώσει τις προσδοκίες στο θεό που είχε ο κόσμος. Για μένα είναι τίγκα σε πορωτικές κομματάρες με χαρακτήρα.

Toυ Slash και το WAR του Mick (Μικ!) Wall είναι και τα 2 πολύ ενδιαφέροντα βιβλία αν και αφήνουν μια γεύση ότι πάλι δεν λέγονται όλα. Έχω στο μάτι το Last of the Giants, αν κάποιος το διαβάσει εντωμεταξύ με ενδιαφέρουν σχόλια.

Αυτός είναι μάλλον ο πιο καλός μου δίσκος από GnR-related. Και ο Izzy έχει βγάλει πολύ καλούς δίσκους ε.

8 Likes

Τεράστια δισκάρα το Ain’t Life Grand.

Τι απέγινε ο τραγουδιστής;

Εδώ και καμιά 15αριά χρόνια, δεν έχει κάνει τίποτα. Μετά τους Snakepit είχε βρεθεί σε κάποιες μπάντες, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα. Πολύ καλή φωνή για το υλικό του Slash.

2 Likes