Guns Ν' Roses

Πολυ ωραιος δισκος το aint life grand, αλλα απο τα “solo” του slash το αγαπημενο μου ειναι το apocalyptic love με τις κομματαρες του ( apocalyptic love, you are a lie, halo, anastasia, bad rain κτλ) και τον Myles με τη φωναρα του.

4 Likes

@pantelis79 “hear them calling” :slight_smile:

2 Likes

…την τσιριχτή φωνή :smiley:

Δεν μου αρέσουν οι δίσκοι του Slash αυτής της δεκαετίας με τον Myles. Το είχα ξαναγράψει. Δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο στις συνθέσεις εν γένει.

Είμαι φαν Guns N’ Roses, Slash’s Snakepit και Velvet Revolver.

Contraband > Chinese Democracy

Στο Contraband όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα. Άντε ένα filler το πολύ. Κάτι το οποίο δεν ισχύει με την Κινέζικη Δημοκρατία.

1 Like

Κύριος δεν ήμουνα;

1 Like

Προσωπικά θεωρώ το Chinese Democracy καλύτερο από ότι έχει βγάλει άλλο μέλος των GN’R και σχετικά εύκολα, με μόνο το Contraband να το φτάνει κάπως.

12 χρόνια μετά, ακόμη προσπαθώ να επεξεργαστώ τα πόσα layers έχει ο δίσκος, την αδιανόητη παραγωγή και προσοχή στη λεπτομέρειες των συνθέσεων που έχουν μια ωραία πολυπλοκότητα.

Γενικά δεν βρίσκω filler στον δίσκο, ίσως εκτός του Riad And The Bedouins και του Prostitute που ΟΚ, ενώ οφείλω να αναφέρω πως τα solos των Finck και Buckethead τα βρίσκω τρομακτικά εύστοχα και μερικά από τα καλύτερα της μπάντας.

There Was A Time, Street Of Dreams, Madagascar, This I Love, ομότιτλο και Better τα θεωρώ αλάνθαστα.

Shackler’s Revenge είναι όλα τα '90s μαζί και ο Buckethead τα ξεφτυλίζει με όσα κάνει, Catcher In The Rye, ο Axl δημιουργεί Illusion-ικές ατμόσφαιρες με τα όσα κάνει φωνητικά και σε πιάνο, If The World - Scraped - IRS νομίζω ήταν το πως θα ήθελε να παίζει γρήγορο hard rock ο Axl, γενικά ο δίσκος είναι υπερφουσκωμένος (με την καλή έννοια), πολύ πράγμα μέσα που σίγουρα δεν θυμίζει τίποτα κλασικό GN’R πέραν εξαιρέσεων, αλλά περιλαμβάνει μέσα όλα τα στοιχεία τους.

Με έχετε κολλήσει αυτές τις μέρες και το λιώνω καθημερινά.

8 Likes

Είχαμε έναν παίκτη (ξένο, δεν θυμάμαι όνομα) στο μπάσκετ του Άρη ( Ε συνέχισε να διαβάζεις μωρε κάπου το παω) που σένα κρίσιμο σημείο ενός αγώνα φώναξε " DEFENCE DEFENCE EVERYTHING IS ABOUT DEFENCE RE MALAKES"

Ε κάπως έτσι θα φώναζε κ ο Axl "LAYERS LAYERS
EVERYTHING IS ABOUT LAYERS RE MALAKES "

Ναι κ στο CHINESE αλλά στα ILLUSIONS το ξεφτιλισε. Φωνητικά στα φωνητικά, δίπλα τριδιπλα φωνητικά, μουρμουρητα, ρυθμικές στις ρυθμικές σολο στα σολο, σαουνδεφεξ, της Παναγίας τα μάτια.

Όλα αυτά αν μετέφρασα σωστά την λέξη LAYERS :laughing:

4 Likes

Μιας και αναφέραμε τον ΜJ και αυτό είναι το τόπικ του Slash (περίπου), ανακάλυψα πριν λίγο αυτό εδώ.

1 Like

Τράβαγε ζόρια με τα solo live ο slash, και το godfathers theme το είχε σφάξει κάνα δυο φορές… Ίσως φταίει ότι έβγαινε και έπαιζε κομμάτια, τώρα είναι πολύ πιο σωστός…

Ανακάλυψα πριν λίγο αυτό το βιντεάκι. Τι γαμάτο σόλο από τον DJ Ashba :yellow_heart:

Εν τω μεταξύ το στυλάκι με το τσιγάρο και το καπέλο… Aντιγράφει λίγο το Slash ή μου φαίνεται; :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

ακόμα και το ωραίο αυτό σολακι θυμίζει κάτι από godfather που έπαιζε ο Slash παλιά , όχι μόνο το στυλάκι του DJ Ashba

1 Like

Φωτοτυπία Slash. Δε θέλω να πω “κακέκτυπο”, γιατί δεν ήταν κακός.

1 Like

Δεν με αρεσε ποτε στους Guns o DJ Ashba,ουτε το στυλ παιξιματος του,ουτε σαν γενικοτερη παρουσια,σαν παικτης ειναι καλος σαφως,προτιμω τον Robin Finck η τον Ron Thal ας πουμε.

1 Like

Ο Slash διασκευάζει το theme της Ιστορίας Αγάπης

Ωραιο cover και με κλασσικο feelling Slash. :slightly_smiling_face:

unnamed
Χρόνια Πολλά στον Duff McKagan :heart:

8 Likes


Χρόνια Πολλά στον Axl Rose :heart:

7 Likes
1 Like


34 χρόνια :metal::heart:

10 Likes

Χρόνια Πολλά στον Slash :heart:

4 Likes

Καλή παπαριτσα

1 Like

Από Chinese democracy είχε ξεμείνει λένε. Ελπίζω να μην είναι single του δίσκου

1 Like