H. P. Lovecraft

πσσσσ. πολύ ωραίος.

Χαίρομαι που είχα την τύχη να πάρω στα χέρια μου τους τόμους με τα Άπαντα (εκδόσεις Κάκτος).

Πολλές φορές συναντώ αναφορές όχι μόνο σε στίχους, που είναι αρκετά σύνηθες σε διάφορα είδη και όχι μόνο στη gothic μουσική, αλλά και σε βιβλία π.χ. στο “smoke and mirrors” του Neil Gayman μου άρεσε η σύντομη ιστορία “Shoggoth’s Old Peculiar”.

Επίσης, τώρα έχω κατεβάσει και ξεκίνησα να διαβάζω το κομικ του Alan Moore Yoggoth Cultures που είναι απλά αρρώστια (δεν περιγράφεται αλλιώς)!

Α ναι και μη ξεχνάμε τον Μικρό Κθούλου (σχέδια-κείμενα Γ.Τσούκης) έτσι για το κάτι άλλο! :slight_smile:

Ω ναι… ο Μικρός Κθούλου είναι απλά άπαιχτος!!!

Ρε, τι θυμήθηκες τώρα!!! 8O Μικρός Κθούλου! :slight_smile: Στο Invader ήταν, πάρα πολύ καλό. Βασικά θα έχει πλάκα κανα poll ‘‘Μικρός Κθούλου vs. Ο κήπος του προφήτη’’ :stuck_out_tongue: Ξέρει κανείς αν ο Μικρός Κθούλου υπάρχει πουθενά στο Internet;

Για μένα πάντως, δε συγκρίνεται το πανέξυπνο και βαθιά ψυχολογικό χιούμορ του “κθούλου” με τον προφήτη…

Απο κει και πέρα, κυκλοφορεί σαν βιβλίο, ίσως υπάρχει και στο ίντερνετ αλλά δε μπορώ να σου πω με σιγουριά…

(αλλά επειδή εδώ η συζήτηση αφορά τον Λαβκραφτ, αν είναι συνεχίζουμε εδώ:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3087 8)

Ποιος ειναι ο μικρος Κθουλου?Εγω μονο τον μεγαλο γνωριζω(ευτυχως οχι προσωπικα:p)

Πολυ ωραια ιστρορια για τη μυθολογια Κθουλου ειναι το Παραξενες Εποχες του Ρομπερτ Μπλοχ,μαθητη του Λαβκραφτ…το βρηκα σε ενα βιβλιο που λεγεται Παραξενοι Κοσμοι απο τη σειρα Terra Nova…Περα απ το παραξενες εποχες , το βιβλιο εχει και αλλες (ακυρες)ιστοριες που ομως μαφησαν αδιαφορο…

ο μικρός κθούλου ήταν θεούλης ρε…

“θέλω να κλάψω, αλλά δεν έχω μάτια”

Γειά σας παίδες…
Καιρό έχω να ποστάρω…
Θυμάστε το τελευταιό μου ποστ με την free βιβλιογραφία του Λόβκραφτ?
Ε ας παραθέσω και αυτό…Ελπίζω να σας αρέσει…

http://www.amk.ca/quotations/hp-lovecraft/

Sorry για το ξε-θάψιμο…
Λάβκραφτ… όταν είχα πρωτοδιαβάσει (την Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ) ήταν σαν να έβλεπα όνειρο με όλες αυτές τις περιγραφές. Αγαπημένα διηγήματα (φυσικά) το Κάλεσμα του Κθούλου, το Χρώμα που ήρθε από το Διάστημα και το Κάλεσμα από το Υπερπέραν.

Jadesword. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ όταν ξεθάβουμε ωραία θρεντ, πόσο μάλλον θρεντ για βιβλία, πόσο μάλλον θρεντ για τον Λαβκραφτ.

Ονειρικη αναζητηση της Κανταθ με τρελανε
Danwitch Horror και φυσικα Call of Cthulhu

‘Τα Βουνα της Τρελας’ ειναι καλο βιβλιο για να αρχισεις με Lovecraft?

πιστευω πως ναι

φοβερο βιβλιο

Ειναι ωραιο αλλα πιστευω ξεκινα με αλλο

Για μενα δεν ειναι αυτο που λεμε το καλυτερο να ξεκινησεις, αν και ειναι τεραστιο βιβλιο.

Προτεινω καποια απο τα παρακατω βιβλια/ιστοριες.

Νταγκόν
Πέρα από το φράγμα του ύπνου
Οι γάτες του Ούλθαρ
Η ανώνυμη πόλη
Χέρμπερτ Γουέστ - ο Αναζωογονητής
Ονειρική αναζήτηση της αγνωστης Κανταθ

εγώ την καντάθ θα σου πρότεινα. βέβαια όταν την διάβαζα ήμουν σε μια φάση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και το βίωσα το βιβλίο κάπως περίεργα…

Οκ, παδια ευχαριστω. Ειχα ακουσει οτι ειναι βιβλιο καπως επεξηγηματικο πανω στην ολη ιστορια και ειχα ενδυασμους… Θα ξεκινω με το ‘Η αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ’ που περιμενει στο ραφι :slight_smile:

Άρχιζουμε με 7 παράξενα διηγήματα.

Συνεχίζουμε με Ασημένιο κλειδί και Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ

Και μετά πάμε στα γνωστά έπη.8)

Ετσι μπραβο ! Και με αυτι ξεκινησα κ τρελαθηκα . Κανταθ - Ντανγουιτσ προτεινω για 2 πρωτα !

Ξεκίνησα χθες το βράδυ τα βουνά της τρέλας και έχω πορωθεί οπότε μέχρι αύριο θα το έχω τελειώσει. Με τι να συνεχίσω? :roll: