H. P. Lovecraft

εμένα απο τα αγαπημένα μου ειναι το τρομος στο ντανγουιτς…
εχει αλώστε και το επος call of cthulhu!!!

Να ρωτησω, ποιες μεταφορες εργων του Lovecraft εχετε δει σε ταινια και ποιες οι εντυπωσεις σας?

με αφορμη το μαθημα της λογοτεχνιας που κανουμε στη σχολη διαβασα το The tree, μια ιστορια του Lovecraft. αν και δεν ειμαι φαν του χορορ φικσιον ενθουσιαστηκα.

Κυκλοφορει στα videoclub μια ισπανικης παραγωγης ταινια με τιτλο DAGON η οπια εινε μια παρα πολυ καλη μεταφορα του “τρομος πανω απο το ινσμουθ”.Επισης εχουν γυριστει σε ταινια η περιπτωση του τσαρλς ντρεξτερ γουωρντ (το οπιο εινε γενικα μετρια μεταφορα αλλα εχει μερικες καλες στιγμες).

Υ.Γ Καπια στιγμη ειχε κικλοφορισει η φημη οτι θα γυριζοταν τα βουνα τις τρελας με πρωταγονιστη τον benicio del torro αλλα διστιχος δεν εγινε τελικα κατι τετιο!:frowning:

Το εχω κατεβασει το Dagon και θα το δω συντομα. Εγω εχω δει το Necronomicon, που ειναι συρραφη εργων του Lovecraft και το The Call Of Cthulhu του 2005 που ειναι μονο 45 λεπτα και ειναι βουβο, γυρισμενο σε παλιο στυλ και ασπρομαυρο. Αποδιδει εξαιρετικα το κλιμα των βιβλιων του Lovecraft. Γενικα πολυ καλες και οι 2 ταινιες, αξιζουν… Θελω να δω και αλλες ως γνησιο moviefreak…:smiley:

Ειδα το Cthulhu -----λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu_(2007_film) ------
και δεν ηταν ασχημο.
Βασιζεται οπως λεει κι εδς στο The Shadow Over Innsmouth,το οποιο μαζι με το At the Mountains of Madness καιThe Colour of Outer Space ειναι απο τις αγαπημενες μου δουλειες του.

Κατα τα αλλα, ΠΡΕΠΕΙ να δεις http://en.wikipedia.org/wiki/The_Call_of_Cthulhu_(film)
αυτο.

Το 2ο ειναι αυτο που ειπα οτι ειδα και οντως ειναι πολυ καλο. Το πρωτο θα το δω, ειναι στα αμεσα σχεδια.

παιδια,επειδη ενδιαφερομαι αυτο το καιρο να διαβασω λαβκραφτ,θα ηθελα να ρωτισω ποια ειναι η πιο ολοκληρομενη εκδοση βιβλιου που αφορα το cthulu universe…Απο τι ξερω,ο λαβκραφτ τα εγραφε μικρες μικρες ιστοριουλες,αλλα εγω θελω το βιβλιο που εχει την πληρη δουλεια οσον αφορα cthulhu και λοιπα…

και φυσικα να ειναι στα ελληνικα η εκδοση:p

That is not dead which can eternal lie.

And with strange aeons even death may die.

-Necronomicon

δηλαδη προτεινεις το νεκρονομικον,σωστα?

και κατι διευκρινιστικο,τα βιβλια Horror in Clay,The Tale of Inspector Legrasse,The Madness from the Sea,εμπεριεχονται μεσα στο νεκρονομικον?επισης,το Shadow over Innsmouth ειναι stand-alone βιβλιο η ειναι συνεχεια αυτονων…

Παόκι τσεκ εδώ:

http://www.kaktos.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=347
http://www.kaktos.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=348
http://www.kaktos.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=349
http://www.kaktos.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=350

τσιμπάς αυτά τα 4 και είσαι κομπλέ. Είναι στα ελληνικά.

Συμφωνώ με τον Ellanor ότι το Call Of Cthulhu είναι καταπληκτική ταινία. Φοβερή ατμόσφαιρα και πολύ εύστοχο το γεγονός ότι την έκαναν ασπρόμαυρη και βωβή.

Το Dagon επίσης μου αρέσει πολύ. Καλτ ταινία ισπανικής παραγωγής, νομίζω βγήκε κάπου τέλος 90s. Ο τίτλος παραπλανά καθώς δεν έχει καμία σχέση με την ομώνυμη ιστορία αλλά είναι βασισμένος στο Shadow Over Innsmouth. Ωραία ατμόσφαιρα, οι κάτοικοι του χωριού παρουσιάζονται πολύ ικανοποιητικά, εφέ μια χαρά, σενάριο με διάφορες όμορφες πινελιές εδώ κι εκεί που ο κθούλου φαν θα γουστάρει κάργα, γενικά ταινία που πιστεύω είναι το λιγότερο ευχάριστη. Αν έχεις διαβάσει και την αντίστοιχη ιστορία γουστάρεις περισσότερο.

[SPOILER]Όλα τα λεφτά ο διοπτροφόρος νερντ πρωταγωνιστής με το πορτοκαλί μπλουζάκι Miskatonic University.[/SPOILER]

Γενικά είμαι λαβκραφτ φρηκ. Νομίζω έχω διαβάσει τα πάντα από 2-3 φορές (εκτός από κάτι επιστολές και τέτοια). Αγαπημένο μου είναι μάλλον η Καντάθ. Κάθε φορά που το διαβάζω το αντιλαμβάνομαι εντελώς διαφορετικά. Πραγματικό αριστούργημα. Μετά βάζω Shadow Over Innsmouth, Shadow Out Of Time, At The Mountains Of Madness (αυτό διαβάζεται απαραιτήτως στα καπάκια μετά το Narrative Of Arthur Gordon Pym του Ποε, για να καταλάβετε whos the fuckin boss), The Outsider, Dunwich Horror. Δυστυχώς τα περισσότερα τα έχω διαβάσει από την κλασσική τετράδα των απάντων των εκδόσεων κάκτος όπου ομολογουμένως οι μεταφράσεις είναι απαράδεκτες. Είναι μια καλή και φτηνή αρχή αλλά η μαγεία βρίσκεται στα αγγλικά κείμενα τα οποία δεν είναι και εξωφρενικά δύσκολα στην γλώσσα τους (όπως είναι π.χ. του Πόε).

Επίσης να πω ότι είναι αρκετά αξιόλογα και 2 βιβλία του Παντελή Γιαννουλάκη τα οποία αναφέρονται στον Λαβκραφτ. Το πρώτο λέγεται απλά “Κθούλου” και αποτελεί μια “μεταμεσονύκτια κουβέντα” του Γιαννουλάκη με τον Καβακόπουλο γύρω από θέματα που αφορούν την μυθολογία Κθούλου. Παρεμβάλλονται διάφορα κείμενα συγγραφέων του Λαβκραφτικού κύκλου και του ίδιου του Λάβκραφτ. Νομίζω ότι είναι εξαντλημένο, οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται και το πετύχει πουθενά το τσιμπάει αμέσως.
Το δεύτερο τιτλοφορείται “Ταξίδι στη μοναξιά του χρόνου” και είναι κάτι σαν βιογραφία του Λάβκραφτ αλλά στο πολύ εναλλακτικό. Είναι αρκετά εκτενές, περιλαμβάνει πλήθως προσωπικών απόψεων του Γιαννουλάκη που έχουν να κάνουν τόσο με τον Λαβκραφτ όσο και γενικότερα με τη λογοτεχνία, την φαντασία, την “φαντασιοπληξία” και τελικά την ίδια τη ζωή. Στα συν ότι έχει 2 ωραία παραρτήματα, το ένα με φωτό από διάφορους του λαβκραφτικού κύκλου, το δεύτερο με μια εκτενή βιβλιογραφία.

Πάρτε ένα γαμάτο απόσπασμα από Καντάθ:

[SPOILER]There were, in such voyages, incalculable local dangers; as well as that shocking final peril which gibbers unmentionably outside the ordered universe, where no dreams reach; that last amorphous blight of nethermost confusion which blasphemes and bubbles at the centre of all infinity - the boundless daemon sultan Azathoth, whose name no lips dare speak aloud, and who gnaws hungrily in inconceivable, unlighted chambers beyond time amidst the muffled, maddening beating of vile drums and the thin, monotonous whine of accursed flutes; to which detestable pounding and piping dance slowly, awkwardly, and absurdly the gigantic Ultimate gods, the blind, voiceless, tenebrous, mindless Other gods whose soul and messenger is the crawling chaos Nyarlathotep. [/SPOILER]

Τσεκάρετε κι αυτό το site:
http://www.dagonbytes.com/thelibrary/lovecraft/index.html

@neo: Αυτό του Ντέρλεθ που πόσταρες λίγο πιο πάνω λέει τίποτα; Έχω διαβάσει πολύ λίγες και μικρές ιστορίες του που δεν μου άρεσαν καθόλου. Σε αντίθεση με τον Κλαρκ Άστον Σμιθ που γαμάει.

ΥΓ: Γίεα, αυτό πρέπει να είναι το πιο tl;dr ποστ που έχω κάνει.:lol:

Αυτό εδώ το έχει διαβάσει κανείς; Το αγόρασα πριν λίγο καιρό αλλά το είχα αφήσει στην άκρη. Λέω να το πιάσω αυτές τις μέρες πάντως. Δεν είναι διήγημα αλλά δοκίμιο του Lovecraft για τον τρόμο στην λογοτεχνία όπως λέει άλλωστε και ο τίτλος.

Απλά μια ωραία ιστορική αναδρομή στον τρόμο και στο γκόθικ μυθιστόρημα με κάποιες ψιλο-αναλύσεις και απόψεις του συγγραφέα. Αξίζει η εκτενής αναφορά σε παλιούς ξεχασμένους συγγραφείς και έργα που πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να τα βρει κανείς και να τα διαβάσει.
Ε, διάβασέ το, υπόθεση ενός απογεύματος είναι.

εγω ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΚΘΟΥΛΟΥ που διάβασα μου αρεσε για αυτο κιολας λεω να συνεχίσω με αυτο…

αλλα ηταν το πρωτο βιβλιο που διαβασα για την μυθολογία που δεν ανήκει στον λαβκραφτ οποτε δεν μπορω τον συγκρίνω με τον Άστον Σμιθ :frowning:

εχει βγει κανένα του Κλαρκ Άστον Σμιθ εδω πέρα? για πρότεινε τίποτα

Σημείωσε λάθος. Με κάποιον άλλον τον μπερδεύω μάλλον. Ήμουνα σίγουρος ότι έχω κάτι αλλά δεν το βρίσκω. Ίσως είχα διαβάσει παλιότερα μερικές ιστοριούλες από κατεβασμένα pdf (κλασικός καμμένος και άφραγκος, το κάνω συχνά). Πάντως από Ντέρλεθ θυμάμαι ότι έχω διαβάσει τη Σφραγίδα της Ρ’λυε και μου είχε φανεί λίγο μούφα, συν 2-3 ακόμα που δε θυμάμαι τίτλους, δεν ξέρω άλλες ιστορίες του αν λένε.

Δικές μου (πολυαγαπημένες) επιλογές:

[B]* ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ.

  • ΧΕΡΜΠΕΡΤ ΓΟΥΕΣΤ: Ο ΑΝΑΒΙΩΤΗΣ.
  • Η ΣΚΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΣΜΟΥΘ.
  • Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΝΤΑΝΓΟΥΙΤΣ.
  • Η ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣ. ΝΤ. ΓΟΥΟΡΝΤ.[/B]

για ν αναστησω το θρεντ του θεου

τσεκαρετε ενα short movie που εχει βγει με την black goat
http://www.youtube.com/watch?v=l4iOHPIlIQc

επισης οσοι δεν το χετε δει, κατεβαστε το The whispere in Darkness που ειχε βγει περυσι και το ειδαμε στο φεστιβαλ του SFF. ειναι απο τους ιδιους που εχουν φτιαξει και το call of cthulu και ειναι διαμαντακι κι αυτο

Και που ακριβώς μπορούμε να το βρούμε το The Whisperer in Darkness? Υπάρχει πουθενά διαθέσιμο από τους δημιουργούς; Γιατί σε torrent δεν το βλέπω μια φορά.

Πάντως το call of cthulu ήταν ωραίο το είχα δει μάλιστα σε DVD από μια παραγγελία που είχε κάνει ένας φίλος κατευθείαν από τους δημιουργούς.

ωχ οντως δε βλεπω να υπαρχει σε τορεντ
σορρυ νομιζα οτι θα υπαρχει αφου εχει περασει ενας χρονος
θα ρωτησω σε κανα dvd-αδικο μηπως το χουν και αν ειναι ενημερωνω αν και δυσκολο το βλεπω
αν καταφερετε να το βρειτε παντως καπου αξιζει

απ οτι λεει σ ενα σχολιο στο βιντεο εδω

When is this coming out on DVD? I’m buying this when it comes out.

[B]DWNicolo[/B] πριν από 9 μήνες

[B]@DWNicolo[/B] It is out and available now.

[B]shoggothsean[/B] [COLOR=“Blue”]πριν από 14 ώρες[/COLOR]

οποτε λογικα θα βγει στο επομενο διαστημα