HAGGARD 10.05.2011 Thessaloniki - 11.05.2011 Athens

δεν θα είναι όλοι πάλι?

Mαλλον θα μπερδευτηκε ο ανθρωπος, επειδη ο Oljeselger ειπε οτι εδωσε 20 ευρω για τους ‘‘μισους Haggard’’, εννοωντας βεβαια οτι ειδε την μιση συναυλια, οχι οτι ηρθαν λιγοτερα μελη. :wink:

Ε μαλλον…γιατι περισι ηταν 7 απ’οτι θυμαμαι και ηταν γαμω…

Προπερσι πρεπει να ηταν γυρω στους 12-13 οσοι και φετος…

τωρα εαν αλαξανε αυτον που παιζει το ομποε ε ενταξει, δεν θα ξενερωσω και ολας…(λες και ξερω ποιος ηταν προπερσι :p:p:p)

πάντως από αυτά που έχουμε συνηθήσει θεωρώ πολύ descent το 25άρι για 2 + ώρες haggard.

παμε ρε δυνατα!!!

να΄μασται μεσα 300???:lol:

elric φερε να παιξουμε μπαλα…

Τους ειδα τις 2 πρωτες φορες,atm δε παιζουν μπικικινια οποτε δε θα παρευρεθω.Κυριως ποσταρω για να πω σε οσους ειναι να αναποφασιστοι να πανε σο-πω-δη-πο-τε,ειναι πανεμορφη εμπειρια τα λαιβ τους,τραστ μι.Τη πρωτη φορα μαλιστα ειχα παει εχοντας ακουσει δυο(2) ολοκληρα κομματια τους και ομως περασα καταπληκτικα.Και ειναι και απο τα λαιβ που η φαση τραβαει εξωστη και απολαυση.

άμα δεν είχε τόσα πολλά live μαζεμένα τηα ήλπιζα για παραπάνω…αλλά με αυτό τον μάυρο χαμό που γίνεται βλέπω να μαστε 3 (χωρίς τον κούκο)

ο κουκος δεν εχει μεταφορικο μεσο να γυρισει λογο απεργιας ε??? :lol:

που το βάζεις αυτό? :stuck_out_tongue:

Παντως τα παιδια που δεν θα πανε τα καταλαβαινω…λεφτα δεν υπαρχουν πολλα πλεον…παιζουν και τριτη φορα σε πολυ συντομο διαστημα…

επιστροφή απο το live σπιτι (και από την παραμυθένια χώρα των haggard στην πραγματικότητα). oι haggard για άλλη μια φορά μας ταξίδεψαν. είναι από τα λίγα συγκροτήματα πιστεύω που και να μην ξέρεις κανένα τραγούδι περνάς καλά.
παίξανε 2.5 ώρες γεμάτες με μία τέλεια απόδοση των κομματιών και μία υπέροχη σκηνική παρουσία. γενικά είναι ένα από τα γκρουπ που πρέπει να δει κάποιος οπωσδήποτε.

hail στον metal brother vampirelestat γιατί χώρια από το όλο αραλίκι στο live μου έδωσε μεγάλη χαρά σήμερα :stuck_out_tongue:

Μεγαλο λαιβ σημερα…καλυτερα απο τη δευτερη φορα περυσι…βασικα θα ηταν το καλυτερο τους live αν δεν ελειπε ο φιφις…:stuck_out_tongue:

τελικα δεν παιξαμε μπαλα με τον elric γιατι ειχε 500-600 ατομα οποτε…παλι καλα…8)

2,5 ωρες επαιξαν με την ψυχη τους με πολu πολυ καλο ηχο και τους αποθεωσαμε…ωραιο κοινο πολυπολιτισμικο blackmetalades, deathades, gothades , ασχετοι :stuck_out_tongue: και γενικα λιγο απο ολα…

…στο “her manneling” μου εσκασε ο χοντρος ακριβως μπροστα μου και με αφησε μαλακα…:lol:

…γνωρισα και metal brother elric που θα μορουσαμε να μιλαμε ενα 3ωρο χαλαρα για manowar αν δεν επαιζαν οι haggard…:smiley:
να’σαι καλα ρε elric θα τα πουμε στα επομενα live…ελπιζω με πιο πολλες μπυρες:p

Υ.Γ. Ειδα το χειροτερο support act της ζωης μου…

Λοιπόν, για ακόμα μία φορά οι Haggard ήταν απίστευτοι! Και ήταν και όλοι τους εδώ (με ατυχή εξαίρεση τoν τενόρο “μορφή” που ακούει στο όνομα [U]Fifi[/U])
Φοβερή απόδοση και εξαιρετικό δέσιμο (με ελάχιστα λαθάκια/χασίματα), πολύ καλός -σε γενικές γραμμές- ο ήχος, επικοινωνιακοί όλοι τους για ακόμα μια φορά και η ανταπόκριση του [πολυσυλλεκτικού] κοινού αρκούντως ικανοποιητική (ίσως να μπορούσαμε και καλύτερα βέβαια:roll:)…
Με δυο λόγια, όσοι δεν μπορέσατε ή δεν θελήσατε, δυστυχώς χάσατε… Τα live των Haggard αν μη τι άλλο είναι εγγύηση σε ό,τι αφορά την ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ τους… Χάνεσαι στο χρόνο και στο χώρο… Ανυπομονώ να τους ξαναδώ (αν τα καταφέρω, μάλλον τον Αύγουστο, στο Burgfolk Festival μαζί με Eluveitie, Heidevolk, Rapalje και Omnia μεταξύ άλλων)…
Btw, όσο γράφω αυτές τις γραμμές, ανεβαίνει στο YouTube βιντεάκι με το ορχηστρικό, εις ύφος πρώιμου μπαρόκ -ή ύστερης αναγέννησης, όπως το δει κανείς- “In des Königs Hallen” (από το Tales of Ithiria), το οποίο αποτέλεσε ωραία έκπληξη ως εισαγωγή της συναυλίας βάζοντάς μας αμέσως στο κλίμα… Άξιοι… :slight_smile:

…που δυστυχώς και πάλι δεν κρίθηκαν αρκετά για ν’ανοιχτεί ο εξώστης… (σιγά να μην!)

ΥΓ. Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και για το support… Κρίμα… :frowning:
ΥΓ2. Το μόνο μου παράπονο: δεν παίχτηκε (και πάλι) το “Of A Might Divine”, μεγάλη μου αγάπη απ’το Eppur Si Muove… Κρίμα, και περίμενα ότι αυτό θα ήταν το “real last song for tonight”… Τυχεροί οι Θεσσαλονικείς λοιπόν που το απόλαυσαν (προ)χθες…

Δυο λογια γιατι σε 5ωρες παμε για δουλεια…

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ για ακομα μια φορα.:respect: 2.5 πανεμορφες ωρες που περασαν σαν μια στιγμη, ταξιδευοντας στο χρονο, και νιωθωντας μια περιεργη ανατριχιλα σε ολη τη διαρκεια της συναυλιας. Τους εχω δει οσες φορες εχουν ερθει και πραγματικα θα τους ξαναδω οσες και να ερθουν. Ρε δεν παιζει με τιποτα να βαρεθεις αυτη τη μπαντα.

Και κατι ακομα. Απο 3η σειρα που ημουνα ο ηχος ηταν ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ. Και μιλαμε οχι για 1-2 κιθαρες που επρεπε να ακουστουν αλλα για ολοκληρο εργο τεχνης. Χμ, μηπως τελικα δεν φταιει παντα το μαγαζι?:-k Γιατι και στους Saxon στο ιδιο μερος ο ηχος γαμουσε…

Περα απο το αξεπεραστο μουσικο τους μεγαλειο, ειναι και απιστευτοι ανθρωποι. Υπερβολικα προσεγγισιμοι, απλοι και καθολου ψωνισμενοι. Αυτο το ειχαμε διαπιστωσει απο πρωτο χερι και την προηγουμενη φορα που ειχαν ερθει και τους κανει ακομα πιο τεραστιους. Σκατα στους “σεκιουριταδες” που ενω η μπαντα ζηταει απο τον κοσμο να μεινει για να πει 2 λογια μαζι τους αυτοι σε διωχνουν “με τον πιο ευγενικο τροπο”. Καλα, το εχουν ξανακανει, καθολου δεν με εξεπληξε…

ΥΓ: Για το support δεν προλαβα να μπω rocking πριν το live να δω τη συμβουλη της Mererfin… ΑΝΕΤΑ ο,τι πιο αθλιο και γελοιο εχω δει σε μπαντα. Τα τελευταια 2 τραγουδια τα ειδα καθισμενος κατω, δεν αντεχα. Η 1 ωρα πραγματικα μου φανηκε ολοκληρη ζωη…:?

So, here it is:
[B][U]http://www.youtube.com/watch?v=uO5KYrX240Q[/U][/B]

Τρίτη φορά λοιπόν και θυμήθηκα για ποιο λόγο είχα πει ότι συναυλία haggard ΔΕΝ χάνω…

Αναμενόμενα ένα πολύ όμορφο βράδυ, άντε και του χρόνου με τον νέο δίσκο να μας ξανάρθουν.

Το μόνο ψιλοπαραπονο είναι ότι έλειπε ο φιφις αλλά αυτό το ήξερα από την σποιλερια της μερεφιν οπότε δεν με χάλασε τόσο…:stuck_out_tongue:

Πάντως πραγματικά εμένα δεν με χάλασαν οι crow7…(το όνομα μου θυμίζει ψευδώνυμο γαυρου στο λύκειο btw)
Έχω δει ΠΟΛΥ χειρότερα support και αυτοί τουλάχιστον είχαν ένα καλό δέσιμο (προηχογραφημένα ftw) και τα κομμάτια τους είχαν κάποια πλάκα ?

Ετσι μπράβο, σε ένα μισοάδειο Fuzz (ευτυχώς ο εξώστης ήταν κλειστός) η μπάντα έπαιξε και άψογα και φαινοταν να γουστάρει όσο και μεις. Mόνο που μετά τις 2 ώρες άρχισα να πιστεύω ότι θα παίξουν όλη τη δισκογραφία τους :slight_smile: Μέχρι Napalm Death ακούσαμε :slight_smile: Και ο ήχος απρόσμενα καλός για το χώρο οπότε εύγε στον ηχολήπτη…

Video:
CROW 7:[B][U]Number of Life[/U][/B]
HAGGARD: [B][U]eppur si muove[/U][/B]
HAGGARD: t[B][U]he final victory(chorus vocals)/south of heaven(Slayer cover)/per aspera ad astra[/U][/B]

Ελπίζω το “ευτυχώς” να σχετίζεται με το "μισοάδειο"και την ψυχολογία της μπάντας από την ενδεχόμενη διασπορά του κοινού, γιατί αλλοιώς δεν καταλαβαίνω πού το πρόβλημα… ίσα-ίσα που η συναυλία θα ήταν και πιο απολαυστική από το κάγκελο του εξώστη… 8)

[U]Γιου Σάφερ[/U]!! :stuck_out_tongue: :lol:

:thumbup: