Haken - Fauna

Για να φτάσω στο σημείο να ανοίξω thread για το νέο Haken, νομίζω τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά… :stuck_out_tongue:

Σε κάτι λιγότερο από ένα μήνα κυκλοφορεί το 7ο στούντιο άλμπουμ των Βρετανών, νέων ηγετών (ναι) του progressive metal.

Ξεκινάμε με την εξωφυλλάρα.

εικόνα

Πάμε στο tracklisting:

|1. |Taurus |4:48|
|2. |Nightingale |7:24|
|3. |The Alphabet of Me |5:33|
|4. |Sempiternal Beings |8:23|
|5. |Beneath the White Rainbow |6:45|
|6. |Island in the Clouds |5:45|
|7. |Lovebite |3:49|
|8. |Elephants Never Forget |11:07|
|9. |Eyes of Ebony |8:32|

Και συνεχίζουμε με τα singles του δίσκου:

Μην τα βάζω εδώ, αλλά αξίζουν πολύ και τα making of και track by track βίντεο που έχουν ανεβάσει στο καλάλι τους στο youtube.

Θα αφήσω την ανάλυση/παρουσίαση να την κάνει σε λίγες ημέρες στο site ο @nikatapi και μετά θα επανέλθω.

Θα πω μόνο ότι ως έχουν τα πράγματα το “Fauna” θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για AOTY.

Hats off και όλα τα σχετικά!

10 Likes

Αφού την έκανες την αρχή, πόσο ενθουσιασμό επιτρέπεις να εκφράσουμε πριν το ριβιου;

3 Likes

Εγώ θα πω δυο πράγματα, τα υπόλοιπα στο review.
Πρώτον, δίσκος που με κάνει να γελάω παει να πει οτι εχει αρκετή τρέλα μέσα.
Επίσης, Sempiternal Beings.

4 Likes

Μεγάλη μπάλα!

Εντυπωσιακός :white_check_mark:
Πολύχρωμος :white_check_mark:
Σύνθετος :white_check_mark:
Διασκεδαστικός :white_check_mark:
Σου μένουν πολλά πράγματα αφού τον ακούσεις :x:

Στις κάμποσες ακροάσεις μέχρι τώρα, και έχω το ίδιο πρόβλημα που είχα και με το Nightingale όταν είχε βγει. Περνάω πολύ καλά όσο παίζει, αλλά πρέπει να προσπαθήσω να θυμηθώ τι γίνεται σε κάθε κομμάτι (του Alphabet… εξαιρουμένου)

@Aldebaran βάλτον στη θέση του σε παρακαλώ.

Για εμένα το άλμπουμ εχει το χαρακτηριστικό του πραγματικά καλού prog: challenging yet fully enjoyable.

Έχει πολλή πληροφορία; Ναι. Έχω μάθει απέξω κάθε μελωδία του; Επίσης, ναι.

3 Likes

Ενα point το έχει ο @ManosOrff , αλλά εκει ειναι κ η ομορφια τέτοιων δίσκων, πόσο ξεδιπλώνεται όλο το περιεχόμενο, οι λεπτομέρειες αλλά και οι μελωδίες του σταδιακά.

Δεν το λες κι εύκολο άκουσμα, έχει παρα πολλή πληροφορια μεσα.

Και προφανώς ειναι self-indulgent (που λένε και στο χωριό μου), όπως πρέπει να ειναι ένα prog metal αλμπουμ τέτοιου τύπου.

-Ποσες ιδέες να βάλουμε μέσα;
-ΝΑΙ

2 Likes

Εγώ αφού είδα το εξώφυλλο:

Summary

image

Επίσης εγώ:

Summary

Ελπίζω να μην είναι εξίσου μέτριο το άλμπουμ βέβαια.

Τέλος,

Μην ακούτε το Μάνο σε αυτά, τα ίδια έλεγε και για Ashenspire :clown_face:

1 Like

Καλά, και τα Mountain, Affinity, και Aquarius είναι τίγκα πληροφορία, αλλά είναι πιο ευκολομνημόνευτα

Έχει διαφορά να σ’ αρέσει ένας δίσκος λόγω του πόσο απόλυτη τιμή του είδους του είναι (ή διεύρυνσή του), και πώς παίζει με φόρμες και περιεχόμενο, και διαφορετικό να σ’ αρέσει επειδή σου μένει εύκολα και οι ιδέες είναι ξεκάθαρες και οι μελωδίες όμορφες

Εμένα το εξώφυλλο μου βγάζει bored ape nft

1 Like

Δεν διαφωνώ, απλά πάντα σε αυτά το ερώτημα είναι τι έχει νόημα να αναζητείς, και φυσικά η απάντηση είναι ό,τι θέλει το καθένα.

1 Like

ρε το εξώφυλλο σπέρνει, και μ’ αρέσει η λεπτομέρεια κάτω δεξιά για το τι έγινε ο Ελέφαντας του πίνακα

3 Likes

100% μαζί σου, και απλά παραπέμπω στο πρώτο μου σχόλιο για να δούμε αν μιλάω αρνητικά ή θετικά για τον δίσκο (αλλά και στο quote μου για τους Ashenspire ως τελικό - κριτικό, όχι οπαδικό - απολογισμό)

1 Like

Πως τα καταφέρατε έτσι, δε μπορώ να καταλάβω. Δίσκος με 4 singles μου είναι σχεδόν πάντα αποτρεπτικός, αλλά με ψήσατε να ακούσω ένα από αυτά.

Summary

katerina-leni-masterchef

Ε, με τα υπόλοιπα γραφόμενα με ψήσατε να μην ακούσω και τα υπόλοιπα
:stuck_out_tongue:

2 Likes

Λοιπόν, ακούστε μια πρώτη άποψη κι από εμένα που 1)έχω σκυλοβαρεθεί αυτού του τύπου το progressive και 2)δεν θεωρούσα τους Haken ποτέ και γκρουπ της ψηλότερης κατηγορίας.

Το άλμπουμ τα σπάει πολύ άγρια.

Ο λόγος είναι η διαολεμένη έμπνευση που έχει η μπάντα, ειδικά στην αρχή του δίσκου. Δεν κάνουν τίποτα καινούριο, απλώς έχουν δαιμονισμενο κέφι συνθετικά κι εκτελεστικά.

Είναι ακριβως οσο ευκολομνημόνευτο πρέπει, ούτε λίγο ούτε πολύ. Και μια χαρά ρεφρενάρες έχει.

Το μόνο μου παραπονο είναι η ανισοτητα. Το μισο άλμπουμ ειναι για AOTY, το άλλο μισο απλά 8αρι.

3 Likes

Σ’ αυτό που νομίζω θα συμφωνήσουμε είναι ότι Fauna > V/V

Οι συντάκτες του ρόκιν θέλετε να το στείλετε και σε εμάς για να συμμετέχουμε στη συζήτηση?

2 Likes

Θέλουμε!

Μπορούμε όμως;

1 Like

Χιλια δικια εχει ο ανθρωπος, ρουφαω το αυγο μου.

Μπορεις να μας πεις τη γνώμη σου για τα singles :smiley: