Halford IV - Made Of Metal

Δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου το Winter Songs, και αυτό το κομμάτι επίσης δεν μου λέει σχεδόν τίποτα. Γενικά πολύ πεσμένος ο Rob(για το Νοστράδαμο δεν το συζητώ καν). Μακάρι να βγάλει κάτι καλό αν και νομίζω ότι ούτε και ο Roy Z μπορεί να σώσει την κατάσταση, μακάρι να βγω ψεύτης.

Δείτε τo νέo animated μουσικό βίντεο “Made of Metal” από το νέο άλμπουμ του Halford Halford IV - Made of Metal στο παρακάτω link.
http://www.youtube.com/watch?v=qS4jMGUP8Xs

Το NASCAR-themed clip δημιουργήθηκε απο τον animator Dean Wright.

Το αμαξάκι του εξωφύλλου κάνει την εμφάνιση του…

Σαν να ακούς pain είναι. ειδικά στο ρεφρέν. Για να δούμε όλο το άλμπουμ όμως.

Τιποτα δεν λεει το τραγουδι. Το βιντεακι γελοιο και μια απορια? Η αμερικανικη σημαια στο αμαξι που κολλαει?

1 έχω να πω. Γεια σου ρε Rob άρχοντα. Τι κομματάρα το 25 years… Ο λύκος κι αν εγέρασε

Έχω σταθεί στο Like There’s No Tomorrow…

[I]“Beg steal or borrow
like there’s no tomorrow
your fortune is fleeting
but love has no bounds
dare to be open
your wild heart has spoken
each one of us has
what we know must be found
must be found”
[/I]

το κομματι στο βιντεο με τα nascar ειναι το λιγοτερο τραγικο ε…

Για εξηγησε:p

Εμενα ερμηνευτικα ο Rob μου αρεσε σε ολο το Nostradamus,το προβλημα ομως του δισκου ειναι οτι δεν εχει 3-4 κομματαρες.

Αν ειχαμε ενα best of απο τα 2 cd του Nostradamus παντως,θα μιλαγαμε για πολυ καλο δισκο.

Το Made Of Metal το ακουσα και μου φανηκε αδιαφορο.

Νομιζω το τελευταιο μεγαλο κομματι που εχει συνθεσει ο Rob ειναι το ομωνυμο του Crucible.

Ξαναβαλτε το Resurrection να δειτε σε τι φορμα ηταν τοτε,αν και περασαν 10 χρονια βεβαια…

Επισης καντε μια βολτα στο youtube,δειτε και το DVD που βγαλανε να δειτε ποσο εχει πεσει στα live.Πλεον οι κραυγες δε βγαινουν και τραγουδαει στα μεσσαια υψη μονο με την κλαση και την εμπειρια του.Ισως και για αυτο ακουγεται πολυ ωριμος ερμηνευτικα στο Nostradamus.

Το Nostradamus το θεωρω καλυτερο συγκριτικα απο το Final Frontier.Δε νομιζω οτι και να κατσουν με τον Roy Z θα κανουν τιποτα σοβαρο αν δεν εχουν προσηλωση+εμπνευση.

Και μενα μ αρεσε πολυ το Nostradamus τελικα. To μονο Priest που δε μ αρεσε ειναι αυτος ο εμετος το Angel of Patatation. Για τελαρα και λαικες απ ευθειας, ειχε τρια κομματια που κοβαν τη γη και τα υπολοιπα ουτε για να πλενεις τα πιατα. Sorry guys αν ακουγομαι ‘‘καπως’’, αλλα ετσι το νοιωθω μεσα μου, ηταν τραγικα τεραστια απογοητευση.

Το Nostradamus θα ηταν πολυ γαματο αν ειχαν κοψει τις κιτσαριες στο ομωνυμο, που ειχε τα φοντα για καλυτερο κομματι του δισκου, και λειπανε οι μισες συνθεσεις, χοντρικα. Αν κι ετσι οπως ειναι δλδ το ακουω αρκετα ευχαριστα, μπορει να μην ειναι ‘‘η δισκαρα’’, αλλα μ αρεσει ρε γμτ. Απλα δεν θα το βαλω σε φαση που θελω ν ακουσω κατι metal, πιο πολυ οταν θελω ν αραξω, ξερωγω.

Το Halford λεω να τ ακουσω σημερα - δεν περιμενω πολλα γιατι το single μου φανηκε απλα χαλια.

xa xa oντως απίστευτο εξωφυλλο που σε προδιαθέτει (παραδόξως ευχαριστα ομως…) για το περιεχόμενο. Παίδες να σας πω οτι εμενα μου αρεσε αρκετα, το θεωρω ενα καλο μεταλ αλμπουμ. Ο γερο-halford ειναι σε σχετικα καλη κατασταση και [B]διαφωνω καθετα [/B]οτι βρισκεται σε πληρη παρακμή. Σε σχέση με τις τελευταιες δουλειες των Priest ειναι σίγουρα καλύτερο (αν και “τραγουδιστικά” θα συμφωνησω οτι ο παππούς ειναι καλυτερος ως Priest-man) και ακούγεται ευχαριστα εν αντιθεση με τυπου Nostradamus δισκους που ταλαιπωρούν αφόρητα τον ακροατή δυστυχώς…

Ελπίζω ότι ο υπόλοιπος δίσκος δεν θα μοιάζει με τα δύο κομμάτια που άκουσα (μower και made of metal). Απαράδεκτα!

Τα είχα χώσει για το προηγούμενο εορταστικό έκτρωμα που είχε βγάλει αλλά δε περίμενα με τίποτα να επανέλθει. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος έχει ποικιλία σε τραγούδια,είναι ότι πιο ρόκ έβγαλε,γενικά είναι πιο ψαγμένος σε θέματα παραγωγής/ήχου και αυτό του δίνει πόντους. Εντάξει από ερμηνεία μπορεί να έχει πέσει όπως όλοι ξέρουμε αλλά μια χαρά λέει το ποίημα,ειδικά στις “Χαμηλές”.
Εκτός από 1-2 τραγούδια,ακούγεται με ενδιαφέρον.

Αν και δεν έχω προλάβει ν’ ακούσω ακόμα ολόκληρο το δίσκο, κάποιες σκέψεις σχετικά με ζητήματα γύρω από τη φωνή του Ρομπ, τις ερμηνείες του, το πώς κρατιέται τα τελευταία χρόνια κτλ., όλα αυτά που συζητάτε στα τελευταία ποστ δηλαδή, μια που (φυσικά) παρακολουθώ αρκετά στενά την πορεία του Θεού: ντάξει, αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, πρέπει να μας ικανοποιεί το γεγονός ότι ο Θεός κοιτάει τα τελευταία χρόνια πώς να αξιοποιεί τη φωνή του στις μεσαίες συχνότητες, αποφεύγοντας τα ύψη του παρελθόντος. Εντάξει, κι εγώ μελαγχολώ κάπως ακούγοντας ακόμα και το πρόσφατο Live in Annaheim, που όμως ηχογραφήθηκε το 2003 και σ’ αυτό ο Ρομπ ακόμα κόβει τη Γη στα δύο με τις κραυγές του, όμως αυτά γίνονταν πριν από 7 χρόνια. Δυστυχώς στην ηλικία που είναι κάθε χρόνος βαραίνει σε σχέση με το εύρος της φωνής του. Η χροιά του πάντως παραμένει αναλλοίωτα θεϊκή και ως ένα βαθμό, ακόμα, αντέχει. Οπότε όταν κάποιος γκρινιάζει για το πόσο “πεσμένος” ακούγεται ο Ρομπ, δεν προσφέρει τίποτα, λέει το προφανές και γίνεται και άδικος. Τέλος πάντων. Θα ακούσω το δίσκο με την πρώτη ευκαιρία και ελπίζω να είναι όντως τόσο καλός όσο αφέθηκε να εννοηθεί από κάποια πρόσφατα ποστ, γιατί θεωρώ ότι στη σόλο καριέρα του, με τη βοήθεια του Ρόι Ζ κτλ., ο Ρομπ έχει να πει περισσότερα πλέον απ’ όσα με τους Πριστ (για να απαντήσω και στον Τζον1987). Για το Νοστράδαμο τα χουμε πει, ας μην επαναλαμβανόμαστε. Ας το δούμε λίγο συνολικά το ζήτημα. Πάρτε τα δύο πρώτα προσωπικά του Ρομπ και τα δύο ριγιούνιον των Πριστ και συγκρίνετέ τα. Μιλάμε για τέσσερις δίσκους που έχουν ηχογραφηθεί στην ίδια δεκαετία, μάλιστα οι τρεις απ’ αυτούς (Resurrection/Crucible/Angel of Retribution) μέσα σε τέσσερα χρόνια, άρα είναι συγκρίσιμοι από άποψης του πώς ακούγεται ο Ρομπ, σε τί φόρμα βρίσκονται γενικά οι μπάντες που χτίζουν γύρω του κτλ. Αλήθεια θεωρεί κανείς ότι με βάση αυτά που έχουν παρουσιάσει οι Πριστ βγάζουν την εικόνα ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση από τη σόλο μπάντα του Ρομπ; Για μένα σε καμία περίπτωση, κι ας θέλω να καρυδώσω τον Καγκελάρη που μου βγάζει το Angel πατάτα και θεωρεί το Νοστράδαμο ανώτερο (άκουσον άκουσον). Οι δίσκοι που βγάζει ο Ρομπ σόλο είναι απλά καλύτεροι, έχουν καλύτερα κομμάτια, μεγαλύτερη φρεσκάδα, περισσότερη καύλα, you name it. Κι αν ισχύει αυτό που έχει γραφτεί, ότι δηλαδή το Made of Metal είναι (ανέλπιστα ή μη) καλό, αυτό επιβεβαιώνει αυτή την άποψή μου, ότι δηλαδή καλύτερα ο Ρομπ σόλο παρά με τους Πριστ. Πριν από 7 χρόνια θα έβαζα στοίχημα ότι δε θα έλεγα ποτέ κάτι τέτοιο (το μόνο που με ένοιαζε ήταν το “άντε επανενωθείτε ρεεεεεε!!!”). Έλα όμως που.

βλεποντας το [B]Judas Priest - 2008-06-27 - Dessel, Belgium DVD[/B] η φωνή του rob τον προδίδει σε κάμποσα σημεία…και ολα αυτά τα σημεία είναι όταν πάει ψηλά…αλλά όταν τα κομμάτι είναι πιο απλό ή είναι του νοστραδαμου μιλάμε οτι ο αλήτης ειναι τρομερός… τον βλέπεις να κάθετε σε έναν θρόνο και να τραγουδάει κομμάτι απο τον νοστραδαμο και ανατριχιάζεις…

αλλά εδω έχουμε ενα στούντιο δίσκο οπότε δεν υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες…
και ακούγοντας τον δίσκο δεν με χάλασε η φωνή του…
τώρα για το άλμπουμ το άκουσα μόνο μια φορά και με μπέρδεψε κάπως…αλλά κακό δεν είναι.!! απλά υπάρχουν αυξομοιώσεις μέσα του που σε μπερδεύουν…

Δεν εχω ακουσει ακομα τον δισκο, αλλα οσο αφορα την φωνη του Halford ειναι εμφανες οτι τα τελευταια χρονια λογω ηλικιας εχει ‘‘πεσει’’ αισθητα και δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με παλια… Ειδικα στα ψηλα, βλεπεις οτι ζοριζεται, σκυβει, κοκκινιζει για να τα βγαλει και παλι δεν ειναι τα ιδιο με παλια. Αλλα οπως και να το κανουμε στα πιο ‘‘κανονικα’’ σημεια και παλι γαμαει και δερνει και η χροια του ειναι φοβερη ακομα…

φιλε Grocchus ευγε, συμφωνω μαζί σου :thumbup: , οντως πιστευω και γω οτι (ανελπιστα…) ο Rob βγαζει καλυτερες δουλειες σολο, αν και οχι διαμαντια, σε σχεση με τους Priest.
Kαι κατι αλλο…Ρε παιδια τι εγινε μηπως το topic λεει “ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΗALFORD” ?? Ενταξει ,εγραψαν μερικοι καποια σχολια αλλα ας μην επαναλαμβανόμαστε, ελεος πια! Ενταξει , το ξερουμε οτι ‘επεσε’ η αποδοση της φωνης του αλλα δεν νομιζω οτι χρηζει περεταιρω αναλυσης ενα φυσιολογικο γεγονος που οφειλεται σε βιολογικα αιτια (=ηλικεια).

southernόκαυλες ο παππούς… till the day I die και τα μυαλά στα κάγκελα:vibrate:

αχαχααχα σωστός. Κομματάρα το συγκεκριμένο. Προτείνω να συνοδεύεται με το 7 shots από Volbeat να ολοκληρώνεται η … southerno-καταστροφή. :smiley:

Το άλμπουμ είναι πολύ δυνατό και η φωνή του Rob είναι στα επίπεδα που ήταν πριν 8-10 χρόνια. Γενικότερα φέτος βρίσκεται σε φόρμα και αυτό φάνηκε και στις εμφανίσεις του στο ozzfest το καλοκαίρι όπου πέταγε τις ψηλές για πλάκα http://www.youtube.com/watch?v=eESVPKZ5kgs

Kατα τα άλλα μόνο σε εμένα το hellrazor μου φέρνει στο νου εποχές stained class;;;

Ουτε καν. Φιλε το Angel το χα βρει 4 ευρω και δεν το χω αγορασει ακομα. Ξερεις ποσες πατατες παιρνω απ τη λαικη με 4 ευρω;! Αν το πετυχω στα 3 εχει καλως, ειδαλλως cent παραπανω.

Φανταζομαι τη φατσα σου τωρα να χει γινει σαν αυτη στο avatar, ματια πεταγμενα εξω και τετοια κι εχω πεσει κατω απ τα γελια. :lol:

Στα των φωνητικων ικανοτητων του Rob, ε 60 χρονων ειναι σχεδον ο ανθρωπος, μη τρελαθουμε. Στο video παντως που βαλε ο Χαρτ απο πανω, η αποδοση του ειναι ανελπιστα καλη. Βασικα ΣΚΙΖΕΙ :!: Κι εσυ ρε παιδι μου πολυ γκεστ σταρ εχεις γινει τελευταια και σ εχουμε συμπαθεια οχι τπτ αλλο.