HammerFall!

Ποία είναι η γνώμη σας για τους HammerFall;

kaloi einai

Ενίοτε είναι φοβεροί, με ένα εκπληκτικό ντεμπούτο που έκανε φοβερό θόρυβο… Έχουν αδικηθεί από το ότι βγήκαν άπειρες άλλες μπάντες που ακούγονταν ακριβώς σαν αυτούς και από το ότι υπήρχε μια εποχή που ήταν τρελό metal trend να θάβουμε Hammerfall. Anyway, και το crimson thunder πολύ αγαπημένο μου.

Εμένα ειναι μια από της αγαπημένες μου μπάντες και θέλω να πιστεύω οτι έχουν πολλά να μας δήξουν ακόμα…8)

Το πρώτο άλμπουμ μου αρέσει αρκετά. Απο’κει και πέρα συγκεκριμένα τραγούδια.

Το Renegade εχω, καλος δισκος δε λεω… Απλα πλεον αυτο το στυλ δεν με εκφραζει τοσο πολυ…

Glory To The Brave και Renegade τα γουσταρω καργα!Τα υπολοιπα χωρις να ειναι ασχημα δεν με τρελαινουν!

Tι αλλο εχουν δηλαδη να μας δειξουν?:-k :-k :-k

Κοίταξε! Η Μπάντα είναι ακόμα στην αρχή. Έχει βγάλει 6 album από τα οποία ένα με δύο δεν λένε και τόσο πολύ. Η μπάντα πάντως έχει δήξει σημάδια προόδου γιατι στα 3 τελευτέα album υπάρχουν πολλές διαφορές στον ήχο τους (καλή παραγωγή, πιασαρικα κομάτια κτλ). Και κατι άλλο αν η μπάντα δεν ήταν καλή δεν θα την είχε η Nuclear Blast. 8) 8) 8)

Συμφωνώ απόλυτα!!!:wink: 8)

Με τους Hammerfall κόλλησα άσχημα (πολύ άσχημα όμως) από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του “Glory To The Brave”!

Ποτέ δεν θα ξεχάσω το shock που έπαθα όταν οι πρώτες νότες του “Τhe Dragon Lies Bleeding” έσκισαν τον άερα! :o

Η ζήλια μου προς τους μεγαλύτερους μου που είχαν ζήσει τους μεγάλους heavy metal δισκους στην εποχή τους, μετριάστηκε κάπως από εκείνη τη μέρα… :lol:

Πετύχαινα και εγώ επιτέλους μια δισκάρα στο είδος, στην γέννησή της! 8)

Το γεγονός αυτό (ότι αυτή την μπάντα θα την παρακολουθήσω από την πρώτη της μέρα!) σαφώς και με “έδεσε” ακόμα περισσότερο! :wink:

Και στο live με τους Gamma Ray (12 Οκτωβρίου 1997) το Rodon είχε ζήσει δοξασμένες στιγμές! :vibrate:

Από τότε ήμουν δηλωμένος οπαδός τους κάτι το οποίο μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και για τον λόγο που αναφέρει ο Μάνος! :wink:

Και δεν ήταν μόνο οπαδοί, ήταν και συγκροτήματα που το έκαναν αυτό… [-X

Τα έχω αναφέρει ξανά!
Θεωρώ δισκάρα, πέρα από το “Glory To The Brave”, και το “Renegade”!

Μου αρέσουν πολύ (πάρα πολύ) τα “Legacy of Kings” και “Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken” και λιγότερο τα “Crimson Thunder” και “Threshold”

Ο κυριότερος λόγος που τους γουστάρω (πέρα από τη μουσική) είναι ότι έιναι γνήσιοι οπαδοί και αληθινοί σε αυτό που κάνουν! :yes:
Και αυτό φαίνεται και στις πολύ καλές διασκευές που κάνουν!
Δεν είπαν ποτέ ότι παίζουν κάτι πρωτότυπο ή κάτι φοβερό, απλά παίζουν 80s metal με σύγχρονη παραγωγή και προσέγγιση! :wink:
Είναι και καλά παιδιά!
Τους έχω πετύχει κάποιες φορές (και εδώ και έξω) και είναι πάντα πολύ προσγειωμένοι και πολύ φιλικοί! :thumbup:

Τέλος πάντων, χαίρομαι που πέρασε και το trend να ακούς Hammerfall και το trend να θάβεις Hammerfall (καλά, για αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος…) και τους ακούνε μόνο αυτοί που πρέπει να τους ακούνε!

Εχεις την αποψη σου(σεβαστη)
Ομως αυτο με τη Nuclear Blast ειναι περα για περα ακυρο.
Το οτι μια μπαντα ανηκει σε μια μεγαλη εταιρεια δεν σημαινει οτι ειναι και καλη.(απειρα τα παραδειγματα)

ok Δεκτό. ήταν όντως άκυρο :slight_smile:

Εγώ δεν την παλεύω καθόλου με δαυτους.

Είναι πολύ τίμια μπάντα και είναι πραγματικά ειλικρινείς σε αυτό που κάνουν.

Άλλωστε ο ίδιος ο Cans δηλώνει ότι όλα έχουν παιχτεί πλέον και ότι όλα είναι ρετρό. :wink:

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι τους δουλευουν ολοι??:-s

Τι εννοείς ακριβός???:-k :-k :-k

Το 80% των μεταλλαδων τους κραζει… Εγω δεν εχω καταλαβει το λογο…:-s

Φίλε μου ούτε και εγώ :slight_smile:
Κανονικά έπρεπε να βάλω την έξεις ερώτηση , γιατί τους κράζετε ? :lol2:

Είναι μια μπάντα η οποία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις άλλες που παίζουν στο ίδιο ύφος, και δεύτερον αν δεν υπήρχαν αυτοί δεν θα είχα βγει άλλες άπαντες του ιδίου ύφους τότε. :wink:

Wrath, hate, pain and death
The code we live by
It’s in our souls
Metal is the way

We fight the world
With glowing metal
Now the falses will pay

Our fight has just begun
We’re sent from hall of gold
Messengers of death

We’re coming after you
You can’t escape us
We’ll take away your breath

See us ride for vengeance
Friends of the suncross
We are born of steel

See us ride down
The Amon Amarth
The last sight you’ll ever see

So as you stand there
Under grayclouded skies
Abandoned by your god
You know you’re gonna die

You feel a sorrow
Surrounding you
As of the nine worlds
Screaming pain you feel
Your soul vaporizes
As your hearts burst

We charge without fear
Your time has come
Your Fimbul winter’s arrived

A chilling wind of ice
Whirls through your heart
Pierces your bones and spine

We are all
Gazing to the skies
[SIZE=“6”]We’ll make the false hammer fall
And we’ll make Thor arise [/SIZE]